Maskovani
Assimilated Kenny - 20.10.2000 v 10:59

Podle mne udelala flotyla velkou hloupost ze podepsala smlouvu o maskovacim zarizeni. (treba posledni dil TNG) To by jim prece dalo ohromnou strategickou vyhodu! Co vy na to?

Slartibartfast - 25.01.2001 v 21:46
Časem jsem dospěl názoru, že se pokoušeli o obojí.
happz - 12.01.2001 v 19:12
slartibartfast: oprav me, jestli se mylim, ale Filadelfsky Experiment nebyl ani tak maskovani, jako presun primo z mista na misto.
Slartibartfast - 12.01.2001 v 05:48
Jen malá poznámka - už se tu někdo v souvislosti s maskováním zmínil o Filadelfském Experimentu? Pakliže ne, činím tak právě teď.
Jarod - 11.01.2001 v 21:56
Ee ee, jakých dohod?
Chewie - 11.01.2001 v 09:58
Rusove vyvijej novou techniku plasmovyho pole - ma to dokonale pohlcovat elmag. vlneni a jeste snizovat odpor, to by snad nebylo poruseni dohod ne ?
Jarod - 09.01.2001 v 22:49
Teda zrovna skafandry jsem už ve ST párkrát viděl. A bylo by se na co koukat oni by se určitě taky někdy demaskovali :)
Anonym: Cmdr. Yeti - 09.01.2001 v 15:56
Co říkáte zprávičce, že lodě třídy Steamrunner používají speciální pole matoucí senzory. Nejde sice o klasické maskování, jako spíše o aktivní protiopatření zabraňující zaměření, ale stejně je to chytrá věc. Ohledně klasického maskování: Nejsem si jist jak moc velký smysl má debata o tom, proč ho nemá federace, když sami autoři seriálu prohlásili, že kdyby ho federace měla nebylo by se ve vesmíru na co koukat. A to by sledovanosti ST moc nepřidalo. Mimochodem stejný důvod proč se nepoužívají skafandry. Holt něco jiného je hypotetický svět ST a samotný seriál.
happz - 08.01.2001 v 20:39
Ac nerad, ale stejne mi to neda a musim se stourat ve vecech, ktery uz davno odplynuly. Noonian: (12. 12) pokud chci najit nejakou protizbran, napriklad ty senzory na zjisteni maskovane lode, nemusim IMHO jejim objevenim znat do detailu zbran, kterou chci ochromit. Ja mam v tomto konkretnim pripade situaci mnohem jednodussi nez muj souper, protoze on musi pokryt veskere moznosti, me staci najit jen jednu chybu (v jeho technologii, konstrukci, atd.), abych takovou lod objevil.
chrono - 26.12.2000 v 23:27
Aj keby 7z9 vyrobila maskovacie zariadenie pre VOJ a vylepsila ho tak aby ich borgovia nemohly odhalit bolo by to podla pomerne starych informacii.Predsa odkedy SEVEN nie je v spolocenstve, borgovia urcite museli(mozno) asimylovat nejaku rasu ktora by to dokazala.A ak aj nije ,urcite by na to minuly vela casu a energie co si nemozu dovolit.
Odborg - 22.12.2000 v 09:16
Ja.Borg: ale 7z9 je Borg, takze by mohla vedet, jak maskovani vylepsit, aby fungovalo i proti Borgu.
Ja.Borg - 21.12.2000 v 15:24
Voyager stravil vestsinu cesty domu ve warpu a maskovani mu bere stavu, proste by nemohli letet tak rychle. Domu by se tak dostali asi tak za dve ste let, ale mohli by se vyhnout zbytecnejm prusvihum s ostatnima rasama, ale to by to bylo moc jednoduchy a proti borgum by to asi stejne nefungovalo, na ty by museli vymyslet neco lepsiho.
Odborg - 21.12.2000 v 09:53
Nemyslim, ze by bylo potreba nejakyho "specialniho tvaru" trupu lode k tomu, aby ji bylo mozne maskovat. Romulansky Warbird ma preci jen min kompaktni tvar nez Intrepid, takze v tvaru trupu to asi nebude. Zrejme vetsim problemem bude postavit pocitac, ktery by "maskovani" zvladl ridit.
Chewie - 20.12.2000 v 12:51
Slartibartfast: sou dve moznosti - a) je to kratsi b) piso to f postate foneticky
Slartibartfast - 20.12.2000 v 12:48
Photonman: Je to možná trochu off-topic, ale proč poslední dobou všichni doktoru Soonghovi říkaji "doktor Sumg"? Nechal si snad změnit jméno, aniž by mě (mailem) upozornil? :)
Dedik Larzon - 20.12.2000 v 12:38
A hlavne neni az tak jiste, ze by ho sedma umela vyrobit. Nikdo navic nerekl, jestli neni treba urcity tvar lodi-i kdyz o tom pochybuji. No a hlavne Kacu nenapadne nikdy nic rozumneho.....
Chewie - 20.12.2000 v 12:31
Odoborg : Ona takova instalace maskovani muze bejt dost slozitej zasah do konstrukce lodi - maskovani je podle me dost slozitej soubor opatreni , coz by u tridy Intrepid nejspis znamenalo v podstate generalku - na coz nemaj prostredky
Odborg - 20.12.2000 v 09:48
A jeste k prumyslove spionazi - to neni kradeni, ale umeni :-))
Odborg - 20.12.2000 v 09:48
jeff@pc: zajimava otazka. VOY asi nema maskovaci zarizeni proto, ze nikoho nenapadlo rict 7z9, aby ho "vyrobila" (to by nemel byt problem, protoze Borg urcite asimiloval nejakou rasu co mela taky maskovaci zarizeni).
jeff@pc - 20.12.2000 v 03:54
Kdyz ten generator tolik nezabare, tak proc ho nema Voy????
Dedik Larzon - 19.12.2000 v 16:43
Mit maskovaci zarizeni neni na skodu stitum ani zbranim.Ve chvili kdy utocim stejne vypnu maskovani a vsechnu energii davam do zbrani a stitu a pred tim me zas nevidi, takze stit nepotrebuji. Proto argument s energetickou narocnosti je nefer. Lod ktera ma cloak ho proste vyuziva jen k prvnimu uderu, kterym ziska vyhodu prvniho utoku a pak uz ho nepouziva a bojuje jako kazda jina a energiie ma stejne jako jina. Generator maskovacihi pole sam o sobe moc mista nezabere, takze mit je je vzdy vyhodne.
Noonian - 18.12.2000 v 08:32
Federace uz jednou makovaci zarizeni Romulanum ukradla (Kirk se nechal predelat na Vulkana) a stejne jim to nebylo nic platny. A to stejny maskovaci zarizeni maji i Klingoni a ti jsou spojenci Federace. Tak proc je od nich neokopirovali. No a nakonec si myslim, ze kazdy solidni subjekt by mel ctit sve smlouvy. Ale to jsem uz tady nekde hluboko dole psal.
Photonman - 18.12.2000 v 08:02
No já myslím, že je pořád výhodnější použít energi místo na maskovací zařízení na zbraně a stíty. Myslím, že je vhodnější vyvynout detektory, než krást maskovací zařízení. A krom toho, co se tíká toho že když vyaleznu maskování, tak vynaleznu i jeho detekci, tak si myslím, že ani samotní romulané, nemají příliš dobré detekční prostředky na odhalení maskované lodi. Bylo by to nelogické, když by si každý federální špion udělal otázkou osobní cti, vyšpiónit takovýhle detektor! takže federaci nezbývá asi nic jiného než takovýhle detektory nynaleznout!
Odborg - 16.12.2000 v 11:21
D.L.: presne tak, ale dobrej spion se nenecha chytit, a proto neni potreba nic vysvetlova :-))

Ja osobne bych to maskovaci zarizeni "prumyslove uspionil", namontoval na lode, ale pouziti by bylo povolene jen v pripade valky. Ikdyz Federace je spis jako dnesni NATO, to taky nevalci, ale dela mirove (nebo policejni) operace.

Anonym: Dedik Larzon - 15.12.2000 v 15:17
takze udelaji nejlip, kdyz romulanum ukradnou maskovani a vysvetli jim to tak, ze snimi nechteli porusit smlouvu a proto jim to radeji ukradli:))))))
Odborg - 15.12.2000 v 14:21
Noonian : jenze v tom pripade by to melo fungovat i opacne, tzn. pokud mam technologii maskovani, tak mam i senzory chopne detekovat maskovanou lod - jenze to by pak asi nebyla potreba ta smlouva.

Nejjednodussi a zrejme i nejlevnejsi zpusob jak prijit k nove technologii, je (a asi vzdycky bude) prumyslova spionaz. Spionaz ma tu vyhodu, ze prislusnou technologii ziskam bez nutnosti jejiho vyvoje - tj. NEPORUSIM SMLOUVU !! Je to sice nemoralni, ale z hlediska smlouvy pravne v poradku :-))

Photonman - 12.12.2000 v 10:00
Noonian: Přesně tak nezbývá mi nic jiného než s tebou souhlasit!
Noonian - 12.12.2000 v 08:27
Vyvoj senzoru na zjisteni zamaskovane lodi je lepsi uz z toho duvodu, ze kdyz chci najit proti necemu zbran, musim ten typ zbrane znat do detailu. Tzn. jestlize vyvinu snimace na zjisteni zamaskovane lodi, mam i uplne informace o zpusobech maskovani. Jedn9m vyzkumem ziskam dva prostredky. A co navic - nemusim porusovat smlouvy.
Anonym: cudinka - 12.12.2000 v 08:08
Nezda sa mi, ze by ludia az tak perfektne isli za tou tvojou viziou mieru. Vezmi si roznych fanatikov (ako priklad si zober baskitsko) ktory sice chcu mier, ale len za ich podmienok. Musis tiez pocitat s tym, ze podobne genialny vedci sa Dr. sa mozu najst vsade. Preco ba mal byt vyvoj detektorov lacnejsi a maskovanie zbytocne? Ak si predstavim nejaku hliadku na pohranici, viem si predstavit, ze maskovanie by mohlo zabranit mnohym skodam. Ak si len na vyzvedach a nepriatel o tebe nevie, nemoze ta znicit.
Photonman - 11.12.2000 v 13:13
Přečetl jsem si všechny příspěvky a musím s řadou vašich názorů souhlasit, ale i některé se mi přiznávám zdají trochu mylné! Tak například federace nemůže být agresorem, protože čím kdo zachází tím taky schází. Federace jako taková se zkládá z mnoha ras a kultur a nemůže být agresivní jenom proto že lidé jsou agresivní tvorové. Krom toho souhlasím s názorem, že je třeba měnit prostředí a ne lidi. Agresivita pramení z nedostatku podnětů k tvůrčí činnosti, je snažší ničit než tvořit. Dejte lidem jasnou vizi která byť je míromilovná je nadchne, třeba jako myšlenka mírového soužitý mnoha ras a kultur a lidé přestanou věnovat svoji energii ničení a začnou tento ideál budovat! Pokud jde o maskovací zařízení, tak si myslím že je to zbytečnost, vždy bude levnější vymyslet detektory maskování než samotné maskování vyvynout a užít v praxi, detektor je v podstatě nenáročný na energii a může přinést také mnohé objevy v oblasti senzorů a dosahu senzorů. Pasivní maskování není na škodu, ale aktivní maskování není hospodárné, to je lepší využít energii do štítů a zbraní, které pomůžou případného agresora buť odrazit nebo mu znemožnit další útok, případně ho zničit! Co se týká síly federace, tak si myslím, že federace je nejsilnější mocenský faktor se kterým musí počítat každá jiná říše, už kvůli její různorodosti. Vezmětě si takového Dr. Sumga, bez přispění federace a v tajnosti sestrojil Lora a Data. Kolik podobných vědců může být po území federace roztroušeno a na jekých vynálezech mohozu pracovat. S technickou vyspělostí ve 24 století jak jí představuje ST, si myslím, že každá válka by znamenala totální vyhubení všech válčícich stran. S jejich technologií by neměl být problém ničit celé planety a zbavovat je obyvatelstva(viz GENEZIS-která zničí všechen původní život, nebo může stvořit planetu, vemte v úvahu že hvězné soustavy mají svojí rovnováhu a pokud se tato rovnováha poruší, tak to může mít katastrofální důsledky) Co se týká toho že jsou omezené prostředky na projekty, tak si myslím, že by se měla vzít v ůvahu taková replikátorová technologie, která by mohla vyřešit všechny materiální aspokty výzkumu, takže by pouze zbyl problém, zda je dost kvalifikovaných pracovníků a vědců na tyto projekty! Kdyby se naučily využívat třeba energii přímo z hvězd, tak by si mohly replikovat polibosti třeba celé lodě, pokud by vyrobily dost velký replikátor! Uznávám, že j eto trochu megalomanské, ale já jsem trochu megaloman, tak mě prosím omluvte!
Anonym: Vlada - 06.12.2000 v 20:06
DL: To že musel být jeden nákladný projekt přiškrcen ve prospěch jiného není vůbec nic neobvyklého. I v ekonomicky neobyčejně silných USA muselo být spoustu nadějných projektů přiškrceno nebo dokonce z úsporných důvodů zrušeno, jen se o tom tolik nemluvilo takže to tak možná nevypadá. Výrobci lodí by určitě uvítali víc peněz do svého oboru, stejně tak i ostatní, pokud by se tak stalo tak by lodě byli ještě lepší dokonalejší a výkonější než jsou, ale zas by nebyla tak dobrá ta zbraň/komponent od které byly ty prostředky odsunuty. Prostě to vždy bude jen nějaký kompromis, nicméně s tou tvojí poznámkou o menším "šmírování" souhlasím, pak by se prostředky hned asi našli...
Chewie - 06.12.2000 v 13:54
To mas pravdu, ale rozhodujici je kdo rozdeluje prostredky - jestli je rada federace plna vedatoru a politiku tak zmena zbrojnich vydaju bude spis negativni
Dedik Larzon - 06.12.2000 v 13:49
No to je sice pravda, ale vse je veci priorit. Misto zkoumani nekterych casti vesmiru by si ten fanklub smiraku kdejake mlhoviny mohl zaplatit vice zbranovych systemu. Nehlede na to, ze vzdy se zkouma mnozstvi systemu najednou, ne jen dva. Copak dnes se zkoumaji jen radary. Tezko vyviji se lode tanky letadla a jejich komponenety. Maskovani je taky jen komponent. Takze bych v soubeznem vyvoji takovy problem nevidel.
Chewie - 06.12.2000 v 12:54
Uvolnit zdroje na oboje neni tak jednoduchy - nekde je musis vzit a pak ti tam budou chybet - vem si treba Civilizaci - muzes mit budto silnou armadu nebo rozvijet mesta oboje mit nemuzes
Anonym: cudzinka - 06.12.2000 v 09:51
Federacia ma pomerne dost zdrojov, any sa mohla kvalitne venovat obojemu. Stoci stiahnut nejake peniaze navyse z archologie :))))) a nejako to vysvetlit Picardo vy :))))))))))
Anonym: Vlada - 05.12.2000 v 21:28
Cudzinka: No obojí je patrně ideální řešení, ale potom pozor na úsloví že je lepší být vyjímečný v jednom, než průměrný ve všem... Když soustředím prostředky na jeden druh výzkumu tak ten druhý sice utrpí, ale ten první bude perfektní. Čili pokud bych si měl já vybrat, tak vzhledem k té smlouvě pochopitelně vyberu ty senzory. Teď mě napadá že by mi ta smlouva naopak mohla pomoct, právě kvůli tomu že bych se nemusel rozhodovat kam mám dát více prostředků a volit kompromis... Ovšem pokud bych najednou objevil to multifázové(nebo jak to bylo)maskování tak není o čem mluvit... :))))
Anonym: cudzinka - 05.12.2000 v 13:16
Ale ked protivnik nema rovnako dobre snimace, nenajde ta a mas skvelu vyhodu. Najlepsie je venovat sa obom moznostiam, nejako obist zmluvu (neopoznam presne znenie) alebo to proste robit tajne
Noonian - 05.12.2000 v 08:35
Potom je nejlepsi reseni se nevenovat vyvoji maskovaciho zarizeni ale vyvoji snimacu na jeho odhaleni. Jestli to dokazu, tak je maskovani k nicemu. Navic jsem neporusil smlouvu.
Anonym: Vlada - 05.12.2000 v 00:22
No já ale předpokládal že nejsou out. Jako(velmi) nouzové řešení to asi opravdu k něčemu je... Musíš mít prostě lepší senzory než protivník rušiče, to platí i dnes...
Dedik Larzon - 04.12.2000 v 13:40
Lepsi, nez nemit zadne informace, protoze tve senzory jsou out.
Anonym: Vlada - 03.12.2000 v 16:05
No opticka zjistitelnost je omezena rychlostí světla, takže když budeš mít o několik vteřin starší informace, může to být rozhodující, odchylka by se musela složitě vypočítávat a i tak by pravděpodobnost chyby(např. úhybný manévr) byla dost vysoká.
Dedik Larzon - 03.12.2000 v 15:07
Jo podivej se na taktiku, jsem zvedav, co mi ktomu reknes.
Dedik Larzon - 03.12.2000 v 15:06
I na miliony kilometru muzes opticky zjistit protivnika a kdyz nebudou k tomu ucelu stacit senzory, budou muset pouzit "dalekohled".
Anonym: Vlada - 03.12.2000 v 15:02
Možná ano, ale jen kdyby probihal boj právě tak jak ve ST probíhá, tedy na dosti krátké vzdálenosti. A co si budeme nalhávat, na tak krátké vzdálenosti se nebojuje ani teď, natož pak za pár stovek let. Ale co, BVR by pro diváka moc zajímavý nebyl, takže je dobře že to ve ST je právě tak jak to je.
Dedik Larzon - 03.12.2000 v 13:44
Ja to rikam taky, ale kombinace opticke a senzorove nezjistitelnosti by stala za uvahu.
Anonym: Vlada - 02.12.2000 v 03:51
No jestli to náhodou nebude tím, že šedá barva obsahuje komplet celé baravné spektrum. Jo a jakou barvu má loď na moři je vlastně úplně jedno, neboť námořní loď prostě zamaskovat nejde. Prostě pro moře kvůli jeho proměnlivým podmínkám(a tedy i barvě)neexistuje žádný univerzální odstín. Za určitého počasí je loď vidět špatně a za deset minut už může zářit na míle daleko. Proto na válečných lodích minulosti můžete vidět onu zvláštní "hranatou" kamufláž o velkém kontrastu, jde totiž především o rozrušení siluety lodi, aby bylo pro protivníka obtížnější určit její směr a velikost/typ.A to ani nemluvím o zpěněné brázdě za lodí... Záměrně jsem se zmiňoval o "starších" plavidlech, neboť ta moderní již tento typ kamufláže nepoužívají jednoduše proto, že optická (ne)zjistitelnost není u moderních plavidel příliš důležitá. Myslím že je jisté i to, že v budoucnosti bude možnost optického zjištění důležitá ještě méně. V podstatě je to ve ST jen "efekt pro diváka".
Dedik Larzon - 29.11.2000 v 12:07
Panstvo ono slo o to, ze k barve oceanu se temer za vsech podminek hodi ta seda asi nejlip, ale jestli je optimalni pro vesmir. No mozna hodne tmavy odstin.
Chewie - 28.11.2000 v 16:19
Odoborg : je dost velkej rozdil svitive bila a seda - kdyz mluvis o tech anglanech - tem slo o to ze cerna je proti svetlymu videt , kdezto seda se taknak ztrati vsude ( a navic ta seda nebyla zas tak svetla )
Odborg - 28.11.2000 v 16:09
Chewie : k te bile barve - uz anglani za 2. valky zjistili, ze v noci nejlip maskuji nocni stihace svetle odstiny (podobne i nemci) - obe strany nakonec pouzivali neco jako svetle sedou. A myslim, ze to bude platit i v kosmu.
Anonym: datadano - 27.11.2000 v 14:30
mslím si že je to spíše dobrý tah kdby se opět nějáká loď střetla s kardasianskou měla by aspoň poloviční šanci
Assimilated Kenny - 27.11.2000 v 08:06
Zamaskovanej valecnej kriznik, to je SUPER vec! Prectavte si ze nejaka super velka a super silna lod prileti zamaskovana do houfu nepratelskych lodicek, tam se odmaskujou, a je konec s nepritelem.
Dedik Larzon - 26.11.2000 v 06:30
samozrezjmne pokud dojde ke kombinaci techto dvou zarizeni, tak vznika velmi nebezpecny a tezko zameritelny nepritel
Dedik Larzon - 26.11.2000 v 06:28
pokud nepritele zlikviduju prvni salvou zadny matouci zarizeni nepotrebuju- proto davam prednost maskovani.
AAA - 25.11.2000 v 16:47
S tim technickym provedenim to je pravda Federace udelela chybu a na dalsich 50 let nebo na kolik let je ta smlouva si to pekne pro..... ale pokud hned naskoci po 50 letech s takovou technikou jak v 1dile(vite kery myslim)tak Romulani i Klingoni i Dominion a asi i Borgove setrou
Anonym: Fairborn - 25.11.2000 v 16:43
Maskovani samo o sobe neni dulezite - beztak nikdy nezamaskujou vsechno... Daleko uzitecnejsi by pro ne bylo, kdyby spojili maskovani a neco jako "posun echa", aby zmatli nepritele pro urceni jejich pravdepodobne pozice - star trek je vlastne postaven na tom, kdo vystreli prvni (se zasahem samozrejme) - pokud by ale nepritel minul (strilel na fingovanou pozici), potom vznika jista vyhoda, ne?
Dedik Larzon - 22.11.2000 v 15:40
Ja jsem si vysnil cloak, ktery nejen maskuje ale je schopen navodit iluzi jine lodi. Zkratka operace menime se treba na romulansky warbird apod.
Chewie - 22.11.2000 v 15:37
Opticky projvy sou podle me taky dulezity, musis se snazit odstranit vsechny demaskujici priznaky - takze lod by mela bejt co nejmin vyrazna - rozhodne ne bila - pokud mozno promenliva kamuflaz ( takovej malej chameleon )
Anonym: Dedik Larzon - 22.11.2000 v 13:54
No to je jasne. Osobne si myslim, ze hlavni prinost cloaku neni v opticke neviditelnosti, ale te senzorove-opticka neviditelnost je tam pomalu spis pro efekt. pasini stineni neni proti smlouve a podle mne by to mela byt samozrejmost jinak si muzu na stojovnu nakreslit stred terce s napisem "palte prosim sem".
Chewie - 22.11.2000 v 13:50
Federace se zavazala ze nebude vyvijet aktivni maskovani - v podstate ruseni senzoru , ale proc nevyvinout pasivni ? Kdyz na lodich provedu upravu povrchu aby min vyzaroval a odstinim jadro , tak se zjistitelnost lodi snizi. Navic muzu pouzit hologafii k vytvoreni klamnych cilu . Takhle by se to nejspis nechalo celkem slusne obejit , sice s nizsim ucinkem ale zase s trvalym efektem.
Anonym: Dedik Larzon - 22.11.2000 v 13:35
Presne tak, koneckoncu vojenske umeni je o tom donutit protivnika udelat to, co chci ja a ne on a pokud ho jakymkoliv prostredkem neznicim, tak to udela on se mnou. Pokud mi k tomu dopomuze maskovani, je to stejne dobre, jako treba likvidace planety pomoci Doom staru....
Chewie - 22.11.2000 v 13:02
Na pekny pasti neni nic spatnyho , je to proste umeni taktiky prinutit protivnika aby udelal to co chci ja , dyz se chyti je to jeho chyba.
Anonym: Dedik Larzon - 22.11.2000 v 11:26
I to je druh "cestneho boje". Lest je soucasti cestneho boje a je li nekdo takovy pitomec, ze se do pasti chyti, neni hodem toho, aby dal existoval...at ziji klingoni.
Noonian - 22.11.2000 v 07:36
Klingoni uznavaji jen vitezstvi. Klidne nechaji nazivu nekolik clenu posadky, zamaskuji se a pak ze zalohy prepadnou lode, ktere se pokouseji zachranit zbyle zive.
Prometheus - 18.11.2000 v 18:42
Je pravda že SFP udělala ohromnou strategickou chybu v podobě maskovacího zařízení. I klingoni ,kteří uznávají čestný boj tak vyvýjejí maskovací zařízení , který by umožňoval útočit zamaskovaný. Proto si myslým že by SFP měla stornovat dohodu o maskování. Vzhledem k pověsti SFP je to nepravděpodobné ( bohužel).Asi se snažíme přirovnávat k borgům kteří také nepoužívají maskovací zařízení. Prometheus
Anonym: Dedik Larzon - 08.11.2000 v 18:12
I lod s maskovanim je zkratka vhodna ke koukani, takze s temi filmari to neni argument-pripominam defiant z DS9, ten ma maskovani taky a nevadi to.
Ja.Borg - 08.11.2000 v 15:50
AAA: V serialu je minimum zaberu na lod zvenku, jetsinou se divame na mustek nebo do strojovny.
Assimilated Kenny - 08.11.2000 v 09:57
Presne tak jsem to myslel!
Anonym: Dedik Larzon - 07.11.2000 v 21:11
A.Kenny:Ale lidi jsou neandrtalci s lepsi technikou.
Assimilated Kenny - 06.11.2000 v 13:52
AAA: Stvou mne lidi, kteri rikaji: "podivej se na to z pohledu rezisera, producenta, filmaru, ..." Ty o StarTreku nepremyslis jako o existujicim svete? Skus to bude to daleko zajimavejsi! Jinak lidi se nezmneni jsme stejny divosi jako neandrtalci. Akorat s lepsi technikou.
Anonym: Dedik Larzon - 05.11.2000 v 22:53
AAA:Lod neni maskovana porad a za standartni situace se maskovani nepouziva vzhledem k velke energeticke narocnosti. A zamaskaovani a odmaskovani je velmi pekny efekt.
AAA - 05.11.2000 v 15:38
Ja.Borg Vem si to ze strany filmařů to se chceš koukat 45minut na hvězdy v televizi protože když jsou maskovaní tak bychom je nevyděli ani my
Ja.Borg - 05.11.2000 v 14:03
Federace je banda blbcu, hrajou si na ty hodny a rikaji ze je to neeticke a kdyz jsme hodny, tak se nemusime schovavat za nejakej cloakong device, jenze jednou prijde doba, kdy na to tvrde doplatej a pak to bude federace, kdo toho bude litovat. Maskovani by taky pomohlo prozkoumavat galaxii a to boldly go, where noone has been before atd.
Anonym: Dedik Larzon - 02.11.2000 v 13:15
Noonian: T Bone uz mozna vi co jsem tim myslel, ale nema cenu to presne vypisovat tady. Bylo by to dlouhe-ne kdyz se na me nekdo skarede podiva tak ho nezabiju -"i kdyz u nekterych lidi bych o tom uvazoval"- tohle neberte moc vazne.
Noonian - 02.11.2000 v 08:15
Kdyz se na tebe nekdo skarede diva, taky ho hned nezacnes mlatit - pokud nejsi nervove labilni - ale nebudes se s nim stykat apod.. Neco jineho je kdyz te nekdo napadne.
Anonym: Dedik Larzon - 01.11.2000 v 18:52
Jen mirne -v ramci moznosti.
T'Bone - 01.11.2000 v 14:54
Jsi paranoik, jinak si to neumim vysvetlit!
Anonym: Dedik Larzon - 01.11.2000 v 14:19
Neprivetivost je nekdy dulezitejsi duvod k valce k valce, nez si mozna myslis. To ale rozeberu jinde.
T'Bone - 01.11.2000 v 13:50
Pokud ta rasa bude pouze neprivetiva, pak by agrese nebyla na miste. Pokud by sama byla agresivni, pak by to ze strany lidstva nebyla agrese, ale obrana. Nikdo tu nepropaguje odevzdanost a mir za kazdou cenu!
Anonym: Dedik Larzon - 01.11.2000 v 12:32
Lide se menit nemohou, chceme li dosahnout nejake zmeny, musime menit podminky ve kterych lide ziji, ale ne lidi samotne. V historii byli jedinci skveli a genialni, kteri sve vedomosti vyuzili ve prospech lidstva, ale take ti kteri svou genialitu vyuzili spatne. Myslim, ze kdyby si tito lide mymenili sve podminky, tak by dopadli zhruba stejne. Ten moralni by byl zlocinec a naopak. Nemente lidi, mente podminky k jejich zivotu. Agresivity cloveka nezbavite, maximalne ji muzeme vybit nekde jinde, ale myslim, ze nastala li by situace, ze se lidstvo nekde stretne s ne zrovna privetivou rasou tak i ten nejmirumilovnejsi pruzkumnik odhodi trikoder a popadne phaser.
Chewie - 01.11.2000 v 09:08
No stou zmenou u cloveka bych to nevidel tak ruzove , to spis zacnou psi mluvit nez by se clovek vzdal agresivity, ktera je stejne v rozumny mire prospesna
Noonian - 01.11.2000 v 07:13
Zakladni rozpor je v tomhle: Ty tvrdis - lide se v historii chovali takto, stale se tak chovaji a proto se tak chovat i budou. a tvrdim ze lide se nejak chavali, ale v budoucnosti se mohou chovat jinak, mohou se zmenit i velice radikalne. Proc ne.
Anonym: Dedik Larzon - 31.10.2000 v 12:44
Nejsem si jist, jestli v tomto pripade nechces po lidech trochu moc.
Noonian - 31.10.2000 v 12:21
No takovy, ktery pouziva mozek, ale ne pro sebe, ale pro celek.
Anonym: Dedik Larzon - 31.10.2000 v 12:07
Ja nevim jaky typ lidstva si to predstavujes. Myslis, ze z nas vnikne novy druh, misto homo sapiens sapiens treba homo sapiens internetiensis, jednoho prislusnika toho druhu uz znam, ted zalezi na tom jestli je to slepa vetev vyvoje. Mozna skoncime jako Hirogeni, takze to bude spis tak, ze si sve valky a "lov" odbydeme ve virtualni realite, ale pochubuji, ze se zmeni podstata cloveka, spis se zmeni podstata sveta. Zkratka nase sci-fi zastara. Lidi nebudou zkoumat vesmir za pomoci klasickeho agresivniho pristupu, ale naopak se uzavrou do matrixu. Jenze je tohle vyvoj, byt bez valek, ktery chceme.
Noonian - 31.10.2000 v 11:57
No jak to ja ted nevim, nejsem jasnovidec ani prorok, ale takhle dal to dlouho nepujde. Soucasny stav ma jen omezenou zivotnost a pak jsou dve moznosti - jinak nebo konec. Kdyz neuvazujeme o konci, tak zustava jinak. Metoda boje a soupereni uz tady jednou byla - logicky to asi neni to jinak.

Samozrejme toto co popisuju je mozny jen s jinym typem lidstva nez je dnes - tzn. je to otazka tak 100 let dopredu. Ale kdyz se podivas kolem sebe (nedivej se na nasi republiku) tak se situace meni - integrujeme se, chovame se vic ekologicky apod. Ty dnesni valky - Blizky Vychod apod. maji jen ten smysl, ze nekdo chce aby se nic nezmenilo. To je muj pohled.
Anonym: Dedik Larzon - 31.10.2000 v 11:49
No vyborne tak zacni jinak, jen by me zajimalo jak. Kamaradska spoluprace bez konkurence a hezky klid k praci-tak to nefunguje podivej se na nasi politickou scenu. Navic "nepritel hura na nej" pomohl kosmickemu vyzkumu vic nez soucasna mirova spoluprace, kdy se na ni nedostava prostredku, ponevadz jsou jine "Priority".
Noonian - 31.10.2000 v 11:44
To jsou vsechno je samozrejme spatny, ale nelibi se mi reseni typu - toto je nas nepritel, hura na nej. To uz tady taky nekolikrat bylo (Hitler, komunisti,...) a vysledek jsou pekny kocoviny cely spolecnosti. Toto nelze delat donekonecna, jednou se to musi ukoncit a zacit jinak.
Chewie - 31.10.2000 v 11:42
Dedik Larzon : No nemusi to bejt zrovna nepritel , ale i jina vhodna hrozba , treba naky velky teleso ktery se nebezpecne blizi k zemi - neco jako Nemesis od Asimova , nebo nakaza , proste neco na co musi lidstvo reagovat ve velkym
Chewie - 31.10.2000 v 11:38
Noonian: a co je densni vrcholovej sport ? Nebo obchod ? Jak berou amici skolu - ukazat ze ten dotycnej je nejlepsi za kazdou cenu , ne jako u nas pekne spoluprace aby byl klidek
Anonym: Dedik Larzon - 31.10.2000 v 11:37
Prave proto si myslim, ze lidstvo potrebuje nejakeho nepritele-treba romulany, protoze jinak se ze sve prirozenosti pomlati samo
Noonian - 31.10.2000 v 11:34
Ale druha varianta je boj vsech proti vsem. Tak teda to dik.
Anonym: Dedik Larzon - 31.10.2000 v 10:24
Pokud tomu veris, tak nic proti tve vire, ale myslim si, ze budes zklaman.
Noonian - 31.10.2000 v 10:21
No to se ale podobame Hirogenum, ti taky zdegenerovali tak, ze jen lovi a lovi. Osobne verim, ze lidstvo je poucitelne a taky se pouci. Ostatne v ST je cela agresivita presunuta do oblasti vyzkumu, coz si myslim ze je spravne a vede k dalsimu rozvoji.
Anonym: Dedik Larzon - 30.10.2000 v 17:07
Muze to sice pripadat nekomu smutne, ale lidstvo se vzdy vyvijelo v reakcich na konflikt. Jedine konflikt a treba i neuspech muze vyburcovat nase usili- nebo snaha po zisku, kterou muze byt i agresivni expanzivni valka-treba proti romulanum.
Noonian - 30.10.2000 v 11:59
Logicke to je, ale je to smutne
Chewie - 30.10.2000 v 11:53
Noonian : to ze nejvetsiho pokroku bylo dosazeno behem valek je celkem logicke, ve valce je vyvyjet nove zbrane nutnost, bez ohledu na naklady , v miru je problem sehnat penize. Vezmi si treba studenou valku - naklady na kosmicky vyzkum byly obrovske a dneska ???
Noonian - 30.10.2000 v 11:25
Dedik Larzon: Co se historie tyka tak mam pocit, ze ve ST je obsazena spise studena valka - nekolik velmoci, ktere se navzajem mohou znicit a tak chte nechte museji spolupracovat. Mas sice pravdu, ze nejvetsiho pokroku bylo dosazeno za valek, ale je to trochu smutne. Myslim si, ze tento pristup k vyvoji je spatny.
Nehodlam dodrzovat moralni zasady bez ohledu na nasledky. At si federace klidne vyviji nove zbrane, at si hlida svoje uzemi, at bojuje s temi, kdo je chteji napadnout, muze to byt i preventivni uder, ale nemuze byt agresorem. Tj. utocit bez nejakeho duvodu, jen proto, ze se ji nekdo nelibi a nedela to co chce federace.
Anonym: Dedik Larzon - 28.10.2000 v 00:35
Potiz je v tom, ze se jaksi vycerpaly argumenty. Pokud se zastupci mirumilovne federace zastiti absolutnimi moralnimi vychodisky, jez hodlaji dodrzovat bez ohledu na nasledky, tak jsou vsechny argumenty pro agresivnejsi postup hazenim hrachu na zed.Myslim, ze konsensus nenastane, a to je vse co se k teto otazce da rict.
Assimilated Kenny - 27.10.2000 v 14:12
Mne osobne to nevadi a jsem zastupcem agresivnejsiho pristupu.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 14:03
Asi byla, ale nelze se bavit o maskovani a nenarazit na moralni vychodiska jejiho vyuziti a jak sis vsiml jsou tu dva tabory. Jedni a ja taky doporucuji agresivnejsi pristup, ale jini davaji prednost mirumilovne fedraci a s tim se uz neda nic delat.
Assimilated Kenny - 27.10.2000 v 13:09
Nebyla puvodne tohle diskuse o maskovani?, ale dobry!
Anonym: 1 of 1 - 27.10.2000 v 12:52
Podstatne to neni ja jentak. Paradoxni historik a zajima se o sci-fi. Ne ze by to bylo nejak spatny jentak. Jinak s tebou plne souhlasim.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 12:27
T Bone: Proc ne, jsem v databazi.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 12:26
22. Je to nejak podstatne. Jeste nejsem-hotovy historik -prave delam diplomku- ale moc daleko k tomu nemam.
Anonym: 1 of 1 - 27.10.2000 v 12:21
Dedik Larzon: Kolik ti je let?
T'Bone - 27.10.2000 v 12:16
Dedik Larzon: Tak jsem si nabehla! Ja tedy historik nejsem a moje argumenty jsou nutne laicke a priznavam slabe (s temi Indiany jsem to ale zjednodusila umyslne, tolik vim - presto genocida jako statni doktrina - no promin!). Alespon v tom pocitu viny USA ze jsme se shodli! Diskutujeme tu ale o dvou ruznych vecech: co je a co bych si prala, aby bylo. ST je z tveho pohledu proste ponekud naivni a "romanticke" (nemyslim zamilovane, jak jiste chapes) sci-fi. Tvuj objektivni cynicky pohled na budoucnost vychazejici z analyzy minulosti chapu, ale nelibi se mi. PS: navrhuji mail.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 11:12
T Bone: Vis ja jsem historik a zabyvam se mezinarodnimi vztahy. Kdyz mi napises-kdyby se civilizace od poloviny 19. stoleti vyvila jinak. Jak jinak- ja si nedovedu predstavit, ze by ti lidi najednou byli jini, kdyz nebyli. Navic vybijeni americkych indianu[tech na uzemi USA] zacalo uz v 17. stoleti a v pulce 19. stoleti uz byly ty nejvetsi masakry davno pryc. Tobe lezi na srdci nejspis prerijni a poustni kmeny, ale ty tvorily jen okrajovou cast vsech kmenu jak co do poctu, tak co dovyznamu. Uzemi na vychod od mississippi bylo zalidneno o moc vic a skoncilo o moc hur. Ale ne o nic hur, nez jakekoli dobyte uzemi na svete- snad s vyjimkou jedne veci: Bili americani patrili k tvrdym rasistum a na rozdil od spanelu, kteri kolonizovali uzemi na jih od nich se nemisili s puvodnim obyvatelstvem ale vybijeli ho, protoze chteli jeho pudu ale nemeli zajem o jeho genofond. Proto byli zniceny i kmeny, ktere totalne asimilovaly- napriklad indiani ze zapadni casti Georgie si postavili mesta v evropskem stylu zavedli vzdelavaci system a byli tak vzdelanejsi nez standartni populace amiku, meli kongres policii..... Nad takovymi ztratami bych plakal mnohem vic, nez nad Siouxy a Apaci, kteri proti nim byli skutecnym ztelesnenim dobyvacneho divocha. Tohle vse se dnes odrazi v ST vic, nez by se zdalo. Amici citi jakysi pocit viny, ktery ovsem neni dam dobyvanim, ale rasismem, jenz jim byl behem dobyvani tak vlastni. Oni tu kulturu znicili, aniz by ji vyuzili v dusledku vlastni namyslenosti. Spanele a jejich potomci pocit viny nemaji oni prisli , ovladli a vytvorili novy svet.Proto dnes ST vypada ve stylu politicke korektnosti. Vypada vsak strojene a neprirozene jak jinak muze vypadat dilo kajicnika, ktery se tak snazi odcinit sve hrichy. Federace splaci dluhy minulosti USA a to k jeji vlastni skode, tak ke skode pribehu, tak ke skode realnosti chovani lidi.
Anonym: 1 of 1 - 27.10.2000 v 11:08
Psal jsem to: "Silnejsi preziva", silou nemyslim jen brutalni utocnou silu, ale i schopnosti npr: "prave to maskovani", lstivost, rychlost utoku, atp. A prave rikam cim drive znicis ty jeho tim drive bude mir.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 10:47
T Bone:Kdo delal tu rovnici pro vypocet setkani s ufony. Jakepak jestli civilizace dokaze prezit stadium valek, zbrojeni a expanze. Civilizace je zbrojeni a expanze. Lide se zdruzovali bo vyssich organizacnich celku z duvodu vyssi efektivity preziti, coz zahrnuje i snadnejsi expanzi, ktera je podminkou pro preziti jakehokoli druhu. Je to vec priorzeneho vyberu jako u jakehokoli jineho zivocisneho druhu. Nelze od sebe oddelit civilizaci a valky. Jediny zpusob jak dosahnout vymyceni klasicke valky, je odstranit protivne strany- to je bud vojensky nebo dohodou dojit ve splynuti v jeden organizacni celek-sjednocenou planetu zemi. Ale nikde neni psano, ze ve vesmiru narazime na nekoho ktery s nami rad a sam splyne v jeden organizacni celek. Stava se z nej tedy protivnik v boji o preziti a jsme tedy zas jen tam, kde jsme byli predtim az na to, ze se nebudeme vybijet mezi sebou, ale s nekym jinym. Mozna by to dokonce nemuselo byt tak spatne, protoze nejlepsi zpusob jak odstranit spory mezi lidmi je, dat jim spolecneho nepritele.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 10:34
Federace mozna nejsou jen lidi, ale ti tam maji naprostou prevahu vlivu. Podivej se na jejich posadky aspon 90procent lidi ne-li rovnou pozemstani. Az na par specialistu tam neni ani moc vulkanu, bolianu.... Myslim, ze to bylo v Neobjevene zemi kde jeden klingon definoval Federaci jen jako klub pratel Homo Sapiens a ja v tom s nim souhlasim.
T'Bone - 27.10.2000 v 09:53
Dedik Larzon: Na tvoji argumentaci lze tezko neco namitnout, v podstate to popisujes spravne (i kdyz zrovna s temi severoamerickymi Indiany prilis nesouhlasim - dobyt uzemi a vyvrazdit obyvatelstvo jsou dve velmi rozdilne veci, nehlede na to, ze kdo vi, treba by nase civilizace, kdyby se tehdy v polovine 19. stoleti v Americe zacala vyvijet jinym smerem, nebyla o nic horsi). Ale: nemusi se mi to libit, rozhodne to nepovazuju za spravne a prala bych si, aby prave Federace v budoucnosti tento primitivni vyvojovy stupen prekrocila. Jsem si dokonce dost jista, ze jestli se se svou minulosti nerozloucime, tak se lidstvo toho 24. stoleti ani nedozije! (Vite, ze rovnice pro vypocet pravdepodobnosti setkani s mimozemskou civilizaci obsahuje formulaci neco jako "jestli civilizace dokaze prezit stadium valek, zbrojeni a expanze"? - necituju, jestli jsem prilis nepresna, omlouvam se)
Noonian - 27.10.2000 v 09:16
Dedik Larzon: To je vsechno hezky, ale ST se odehrava od tedka za 200 - 300 let. Nemuzes vedet jak se lidstvo bude vyvijet dal. To je velka neznama. Muze se to zhorsit, ale i zlepsit. Nemuzes napasovat dnesek na 23. resp. 24. stoleti. A pak Federace nejsou jenom lidi, ale i napr. Vulkanci apod. Ve Federaci vsechno nechodi tak jak lidi piskaji.
Anonym: 1 of 1 - 27.10.2000 v 08:35
Technicka: Ja nejsem 1of1, ale 1 of 1. Je to nedopatreni ze je v diskuzi duplicitni jmeno.
Anonym: 1 of 1 - 27.10.2000 v 07:56
Podle mne maji nejveci efektivytu prace borgove. Podle mne byly jako lidi, dobyvacny akorat se spojily s technikou a technika je budoucnost, s kolektyvnim myslenim je vse mozne a je chyba myslet si ze by federace prezila borgy. I kdys mi budete namitat ze by to scenaristi nedovolili, protoze by to byla potom nuda, ale ja premyslym o ST jako o svetu a ne jako o serialu. Nepripadaji vam Borgove jako evropani, kteri dobyvaly ameriku? Indianum museli evropani pripadat jako nam borgove!! A lide se stejne nezmeni. Mozna ze existuje zivot mimo nasi zemi a treba nas sledujou, ale ja jako mirumilovnej mimozemstan bych dal od lidi ruce pric! Jsem hrdej ze jsem clovek, clovek ve sve technicke dokonalosti se stava nesmrtelne. Co no tak jsem znicili zemi, najde se dalsi planeta!!!!! Lidi jsou VALECNICI od 2.svetovy valky se stale nekde valci a lidi kteri si mysly jak jsme odusevneli, ale to je chyba lydem jde jen a pouze o MOC. A proto mi borgove pripadaji jako dalsi vyvojovy stupen lidi! Dedik Larzon ma stoprocentni pravdu a lidi kteri s nim nesouhlasi nevydi jak svet vypada doopravdy. Je jen jediny zakon a to zakon slnejsiho, podle tohoto zakona se ridi celej vesmir. A staci se kouknout k detem do skol tam je exemplarne vydet zakon silnejsiho v praxi. A proto ZNICIT Romulany nez znici oni Federaci. PS. Prominte ze je to rozhazeny, ale honilo se mi toho v hlave vic. On tharo a dun Exekutor.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 03:25
Jenze bez likvidace indianu by amerika nebyla tim, cim je dnes. Je to sice pro mnohe lidi tezke pochopit, ale bez obcasne bezzkrupuloznosti by dnes vubec nemusely existovat veci, jez povazujeme za skvele. Pokud je takto odsoudite- nechci mit v dejinach- musis odsoudit vsechny vydobytky s tim spjate, jinak je to pokrytectvi. Bez uzemi, jez USA zabraly indianum by dodnes byly bezvyznamnym statem a nemohly by porazit nemecko v 1. a ani 2. svetove valce-Hitler by valku vyhral vyhubil zidy.... Dejiny nejsou moralni a lide kteri se je tak snazi vykladat si muzou jen zoufat. Odsoudim li tedy indianske valky , musim zavrhnout i soucasnou podobu ameriky, musim zavrhnout i soucasnou evropu, nebot nasi indoevropsti predkove ji dobyli na puvodnim obyvatelstvu a asi pri to na ne nebyli zrovna myli. Jedinymi moralnimi lidmi na zemi pak zustanou australsti domorodci protoze oni jako jedni z mala lidi nevedli dobyvacne valky- na rozdil od takovych indianu, kteri patrili k velmi ukrutnym a nebezpecnym dobyvatelum. Je pak opravdu na povazenou myslet si, ze by ve ST mely panovat jine podminky, nez v realu. Me nejvice zaujaly dily, kde se strety co nejvice blizily realite a proto me nejoblibenejsi rasy nejsou Federalove, ale klingoni, romulani, kardasiani a vlastne i dominion.
T'Bone - 27.10.2000 v 01:55
Jak mam rada USA, nechtela bych mit v dejinach to, co provedli Indianum (genocida jako statni politika a tak). Je to jejich nejvetsi hanba a oni to dnes sakra dobre vedi.
Anonym: Dedik Larzon - 27.10.2000 v 01:48
Nad:Protoze uz jim nebylo co vzit. Vzali jim veskerou pudu a nacpali je do rezervaci- coz jsou uzemi,o ktera americti osadnici nemeli velky zajem osidlit a nechali je chlastat ohnivou vodu. Kdyby jim to stalo za to, tak je bez milosti vybili. Indiany zachranilo jen to, ze je totalne okradli driv, nez je stacili totalne vyhubit- moc k tomu ale neschazelo- to si dneska dost malo uvedomujeme.
T'Bone - 26.10.2000 v 19:37
1 of 1: Na tom je sakra moc spatneho. To bychom nemuseli mit radi ST a vyznavat filosofii skinu. Dedik Larzon: Proc by lidi nemeli nikdy byt tak osviceni? Proc ty tedy vlastne ST sledujes, kdyz se ti to zda tak strasne naivni?
Nad - 26.10.2000 v 19:36
Dedik Larzon, 1of1: Proč lidstvo zcela nevyhubilo severoamerické indiány.
Odpovězte si na to a najdete otázku, proč Federace na ostatní neútočí.
Anonym: Dedik Larzon - 26.10.2000 v 16:13
1of1:Na tom nic spatneho neni, ale nepodarilo se je tu o tom presvedcit. Problem je v tom, ze se jim asi libi federace jako ideal budouciho osviceneho lidstva. potiz je v tom, ze lidi nejspis nikdy tak osviceni nebudou a proto taky toto osvicenstvi velmi casto vypada jako poradne pitome a nelogicke chovani- zkratka at ziji Klingoni!!!!!
Anonym: Dedik Larzon - 26.10.2000 v 16:09
Chewie:Man li neco co ignoruje hmotu tohoto vesmiru, tak to ignoruje i energii- proste to je nejspis netecne k celemu tomuto svetu. Vysvetluji si to tak, ze dana lod se ve skutecnosti pohybuje v jine realite a ve skutecnem vesmiru vlastne neni. Spis se nachazi v jakemsi zvlastnim hyperprostoru a proto si myslim, ze je mozne pouzit tuto technologii i k vykonnejsimu cestovani nez warp- hyperprostorovy skok. Mozna presne to znicilo Pegasus . Nechtene provedl skok a vynoril se v kusu sutru. Uz proto mel projekt bezpodminecne pokracovat, at si romulani mysli, co chcou.
Anonym: 1 of 1 - 26.10.2000 v 16:08
Co je spatny na zniceni nepratel?
Noonian - 26.10.2000 v 15:32
Tak tady se ta diskuze zvrhla nekam kam asi nemela. Myslim, ze nekteri by si meli opravit znalosti z toho co je to federace, na jakych zakladech stoji, apod. Potom si muzeme v klidu podiskutovat o maskovani.
Anonym: 1 of 1 - 26.10.2000 v 15:22
Kdyz mam technologii, tak proc ji nevyuzit. Co nejdriv je ZNICIT, prebrat technologii a ZNICIT dalsi, a dalsi, a dalsi a celej alfa kvadrat by mohl bejt federace, co alfa kvadrant znicit vse co nejde semnou!
Noonian - 26.10.2000 v 14:32
No mam pocit, ze fazove posunuty stity se sem tam vyskytnou ve Voyageru a tam je dulezity o kolik jsou posunuty. Tam plati, ze kazda sebemensi odchylka a stity jsou k nicemu.
Noonian - 26.10.2000 v 14:29
Dedik Larzon: Paklize po kazdem incidentu nenasleduje okamzite valecne besneni tak ne. Nejprve by mela nasledovat diplomacie a kdy to nikam nevede a je jasne, ze nasleduje utok nebo se chysta tak do boje, ale jen abych zamezil dalsimu nepriteli to opakovat.
Chewie - 26.10.2000 v 13:28
O fazove posunutejch stitech vime ze prochazeji hmotou, ale jak je to s enrgii ??
Anonym: 1 of 1 - 26.10.2000 v 12:48
DRAHA? jestli mas fazove posunute stity, penize se sezenou hned! Jo Romulani by mely bejt co nejrive pod kytkyma!
Chewie - 26.10.2000 v 12:24
Jeste sme zapomeli na jednu dulezitou vec - valka je DRAHA. A federace ma spoustu jinejch potreb nez investovat do zbrani vice nez je nutny. A naklady na modernejsi zbrane rostou exponencielne. Navic vzdycky sou naky ztraty, naklady na municiš.....
Anonym: Dedik Larzon - 26.10.2000 v 12:14
O vracich se samozrejme nikdo nebavil. Myslel jsem funkcni lod. Ale cela ta diskuse okolo ponorek vysla ze zameny pagasa za promethea takze zda se, ze v tomto bode neni sporu.
Noonian - 26.10.2000 v 08:32
S tim kradenim ponorek/lodi v neutralnich vodach/zonach je to podle me asi takto: jestlize je funkcni je to nepratelsky cin, je-li to vrak, tak pak maji smulu.
Noonian - 26.10.2000 v 08:25
Sorry udelal jsem chybu. Nemyslel jsem Prometheus ale Pegasus. Obsazeni Promethea byl jednoznacne nepratelsky cin bez diskuse.
Noonian - 26.10.2000 v 08:23
Dedik Larzon: Co je na pacifismu spatnyho. Pokud to nehranici s blbosti, kterou predvadeli mocnosti pred Druhou svetovou tak si myslim, ze je to OK. Nevim jak by se ti libilo, kdyby ti nekdo vystrilel pul rodiny, rozbil barak apod. Podivej se do Jugoslavie. Myslis ze tam to normalni lidi nejak extra bavilo. Valka je dobra jen pro ty co na ni mohou ziskat. Je me jasny, ze pokud jsem napadeny tak se branim, ale nemusim utocit.
Amalthea - 26.10.2000 v 00:48
MÍR je MÍR............
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 19:18
kdyby nejaci arabove ukradli amikum ponorku, tak se o tom nebudou sirit, ale rovnou odpali jeji rakety primo na USA a valka je tu hned. Za druhe pokud mam fazove posunute lode tak romulani nejsou rovnocenny protivnik a valka se tedy muze vyplatit.
Chewie - 25.10.2000 v 18:58
No kdyby naky arabove ukradli amikum ponorku, tak se o tom nebudou sirit a potichu ji znicej, aby ji nemohli pouzit proti nim a neudelali si vostudu. Co se tyce smluv federace nesmi ani vyvijet valecny lode, proto je Sovereigin uvadenej jako pruzkumna lod a Steamrunner jako eskortni. A pokud de o valku, vyplati se ji rozpoutat jenom v pripade ze se to vyplati-napadnout rovnocennyho protivnika je mozna ferovy ale jinak je to blbost.
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 13:28
Ukradnu li onu zminovanou atomovou ponorku v mezinarodnich vodach je to nepratelsky cim stejne jako v domovskem pristavu, ukradli-li promethea kdekoli-s vyjimkou uzemi romulanu- byl to akt nepratelstvi.
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 13:22
Prometheus nemel s maskovanim nic spolecneho, to je jina experimentalni lod -voyager-
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 13:20
Jaky Zaplat Pan Buh Tomuhle ja rikam typicky cesky nezdrave skromny a pacifisticky pristup. Dostanu li ranu tak ji snad vratim a pokud mozno tak, aby to uz nerozchodil. Kde jsou ty stare treky s kirkem, ktery se vrhal do boju s klingony a na narizeni kaslal. Ty nove serie s vyjimkou DS9 jsou samy psychologicky dil a zadna Bitva a kdyz uz to vypadalo na peknou valcicku s romulany tak mi to utnou na zaklade jimi stejne nedodrzovane smlouvy- fakt jsem byl zklaman
Noonian - 25.10.2000 v 13:17
Ohledne pokusu o ukradeni Promethea. Neni me jasny, jestli to bylo nekde na uzemi Federace nebo v nejakem neutralnim uzemi. Na uzemi Federace by to byl nepratelsky cin. Jinde je to jen smula Federace. Ona Federace taky nema co vykrikovat, protoze ona porusila smlouvu prvni - nemela vyvijet maskovani.
Noonian - 25.10.2000 v 13:13
Romulani jsou Romulani a Federace je zase Federace. Romulani jsou agresivni, Federace je mirumilovna. To je fakt, se kterym se neda nic delat (zaplat Pan Buh).
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 12:59
Romulani a jejich mirove smlouvy jsou k smichu. Vzdyt oni je stejne nedodrzuji. Kdyz se jim to hodi tak provadeji provokace. Vzdy se sice presvedcili, ze federace ma dost sil, ale kdyby nasli slabiny, napadli by ji smlouva nesmlouva. Navic pripominam , ze ukradli Prometheus-nebo se pokusili, coz je podle me duvod k okamzitemu vypovezeni valky. predstavte si, ze by treba Iran provedl pokus ukrast- nebo ukradl USA jadernou ponorku- Myslite si, ze by to presli s usmevem na tvari a slovy- hlavne, ze jsme zachovali mir.
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 12:55
Ptaak: Asi mas pravdu, ze by to uplne stacilo, protoze stejne boj vedou hlavne pocitace a zamerovaci systemy. Jenze scenaristum by zmizel ten krasny efekt odmaskovavajici se lode a to by byla skoda.
Anonym: Dedik Larzon - 25.10.2000 v 12:50
Nad: Proc USA nezabere jizni ameriku. Protoze ji uz plne ovlada ekonomicky a tim padem uz ji nemusi dobyvat, protoze ji ma a bez potizi ktere by prinasela prima sprava. Kdyby se jim ovsem vyplatilo ji vlastnit, myslim, ze by dlouho nepozila. Zasady jsou velmi elasticke pokud jde o penize a moc. Cele lidske dejiny jsou jen o tom a star trek je jen obrazem nasich dejin. Federace je ukazkou toho co by nekteri lide chteli byt- a nejsou a ostatni rasy jsou jen nasimi jinymi strankami. Priznavam, ze mi nejoblibenejsi narod jsou klingoni- ti se s nikym nemazli, kdyz je treba.
Ptaak - 25.10.2000 v 10:55
Proč vůbec používat maskování? Nestačil by obyčejný STEALTH nebo SEB systémy (Senzor-Elektronický Boj) k ovlivnění nepřátelských detekčních prostředků na větší vzdálenosti? To přece existuje už dneska. Maskování stojí moc energie, na rozdíl třeba od stealthu - ale to je spíš do diskuze o taktice. Můj názor znáte.
T'Bone - 25.10.2000 v 10:23
Alespon nekdo umirneny! Souhlasim.
Noonian - 25.10.2000 v 08:03
O tom je cela ta diskuze. Federace neni dobyvatal. Proto nepotrebuje utocnou technologii, kterou maskovaci zarizeni je. Algeronska smlouva zarucila mir za nepouzivani technologie, kterou stejne by federace nejak masivne nepouzila a proto je dobra. Kdyz vyvijet neco kolem maskovani tak tedy metodiku jak je odhalit.
T'Bone - 25.10.2000 v 01:24
Tedy udivuje me vic nez malo, ze se mezi vami/nami najde tolik potencialnich agresoru. Byli byste radsi, kdyby Federace uvazovala a jednala jako dobyvatel?
Nad - 24.10.2000 v 18:50
Dedik Larzon: Proč např. USA nezabere celou jižní Ameriku?
Odpovím ti:
1. Je to proti zásadám tam panujícím.
2. Ostatní by se spojili pro ti nim.

Ty samý důvody můžeš převést na UFP.
Anonym: Dedik Larzon - 24.10.2000 v 16:00
Co se tyce energeticke narocnosti, tak je to asi pravda, ale to neni problem pokud nepritel nemuze na vasi lod zautocit. Pokud totiz fazovana lod prochazi hmotou tohoto vesmiru, tak by ji nemela ublizit zadna zbran, ani kdybi ji nejak nasli. Klidne do ni mohou palit a torpeda budou prochazet skrz. A az uzna za vhodne prejde naraz do normalnihi stavu a vymaze protivnika driv, nez staci neco udelat
Anonym: Dedik Larzon - 24.10.2000 v 15:55
Noonian:Problem je v tom,ze neni znama presna ekonomicka a vojenska sila imperii. Klingoni pokud vim maji asi 500miliard obyvatel, ale kolik maji ostatni je mi zahadou. Chtelo by to zjistit, kolik kdo ma jaky HDP kolik je schopen vydat na valku-postavit a udrzet lodi- a pak muzeme odhadovat, kdo koho by dokazal porazit. Takhle je to slovo do pranice, ale myslim si, ze fazove posunute lode by dokazaly dodat takovou vyhodu, ze by protivnik byl znicen driv, nez by jej nekdo i kdyz v tomto pripade nevim kdo podporil.
Nad - 24.10.2000 v 15:47
Ad fázově posunuté maskovaní: Myslím, že v dílu bylo řečeno, že je velice náročné na energii.
Noonian - 24.10.2000 v 13:09
Co se tyka Dominionu a Cardassie tak mam pocit, ze v posledni epizode DS9 byl uzavren mir. Ale nevidel jsem to.
Noonian - 24.10.2000 v 13:03
Neverim, ze by Federace dokazala sama znicit Romulany i kdyby se k nim pridali Klingoni a oba pouzivali maskovani a fazovani. Z toho by se zase vyklubala dlouha valka a kdo vi jak to dopadne. A pak jestlize nekdo zacne byt moc agresivni vuci okoli tak drive nebo pozdeji se okoli postavi na odpor
Anonym: Dedik Larzon - 24.10.2000 v 12:38
Souhlasim s tim, ze kazda technologie ma sve mouchy a ze fazove posunuti nemusi fungovat vzdy a vsude, ale prave proto by melo byt objektem intenzivniho vyzkumu- tajneho. Navic mohou tvrdit ze se jedna o zcela novou technologii na niz se nevztahuje smlouva a maskovani je jen vedlejsi produkt- i kdyz je to samozrejme naopak, ale kdo jim to dokaze.
Anonym: Dedik Larzon - 24.10.2000 v 12:33
Kardasie je ve valce s federaci a je uz soucasti dominionu, zatimco klingoni jsou spojenci federace proti cardasii a dominionu a romulani z toho dost necestne vycouvali. Navic klingoni romulany nemaji zrovna v lasce a jejich pad by jim nevadil, pokud by se federace podelila o uzemi na nich ziskane a cardasie je uz delsi dobu v haji jako kolonie dominionu- odkazuji na posledni serii deep space 9, ktere u nas asi jeste nebezely, nebo o tom nevim
Noonian - 24.10.2000 v 12:25
Dedik Larzon: Kazdy trochu solidni stat dodrzuje svoje smlouvy. Zajimalo by me jak by asi reagovali okolni mocnosti (Klingoni, Cardassie, ...) na zniceni Romulanu. Taky by se mohlo stat, ze by se spojili a pak by vymazali Federaci z mapy Galaxie.
Noonian - 24.10.2000 v 12:12
AEtlantean: Plne souhlasim, kazda technologie i ta nejlepsi casem zestarne a je prekonana. Tak je to i s maskovanim, drive nebo pozdeji bude mit i federace moznost je odhalit a stane se zbytecnym folklorem i pro Romulany. Problem je v tom, ze je to dneska moc netlaci. Romulani neutoci a Dominion i Borgove je nepouzivaji.
AEtlantean - 24.10.2000 v 10:01
Smarja. To, ze na maskovaci zarizeni Federace Romulani cumeli jak puci jeste neznamena, ze by na to cumeli stejne i pri bojovem nasazeni. Driv nebo pozdeji by prisli na to, jak maskovani obejit a detekovat. Borgove dtto.
Navic nikde neni receno, ze to maskovani je stabilni. Prave naopak - Pegasus na to dojel. Takze muze byt nepouzitelne ve warpu, nestabilni v pritomnosti gravitacnich anomalii, nebo treba pri vybuchu torpeda ve vetsi blizkosti.
No a konecne, co vlastne Federaci vedlo k podepsani te smlouvy? Donutili ji k tomu jeji absolutni vladci, tedy scenaristi a designeri. Ono sledovat ladne krivky prazdneho kusu vesmiru, ktery si to sine po orbite planety, nebo specha warpem, neni zrovna to prave orechove ,^)
Anonym: Dedik Larzon - 23.10.2000 v 20:27
A navic ma to i jine vyhody. Uz pri soucasne technologii federace by sla vyuzit tato taktika. Maskovana lod se nepozorovane priblizi k cizi lodi, ktera netusi, ze je tu protivnik a ani nema stit nahore, teleportne mu atomovku primo do motorove sekce miliontinu sekundy pred vybuchem a protivnik ani nezjisti, co ho dostalo. No a fazove posunuta atomovka se do lodi dostane stit nestit a nepritel je mrtvy at dela co chce. Teto taktice rikam borgokill protoze proti tomu se proste neprizpusobi.
Anonym: Dedik Larzon - 23.10.2000 v 20:19
Reknu to takhle. Na co mi je smlouva s Romulany kdyz moje maskovane a fazove posunute lode vymazou romulanskou risi z mapy galaxie. Trocha agresivity by tem radoby hodnym federalum prisla k dobru.
Nad - 23.10.2000 v 18:05
PM: Střílení do zamaskovaných lodí není problém. Viz i třeba blokáda klingonsko-romulanských hranic flotilou vedenou Picardem. Ale problém je takovou loď najít, což pro loď Federace je celkem problém.
Dragon - 23.10.2000 v 16:24
Maskovací zařízení možná až tak velká výhoda není, ale fázování, to už je něco jíného. Dkážete si představit tu výhodu, kdyby loď pronásledovali borgové, a ona by se prostě zfázovala a zaparkovala to třeba uvnitř planety? Nehledě na to, že by jako fázovaná prošla štíty a v cizí lodi by nechala torpédo, které by po defázování udělalo pěknou škodu. Nebo třeba vyvinout zbraň, která by okamžitě po vypálení zfázovala, prošla štíty a v cizí lodi defázovala a vybuchla.
PM - 23.10.2000 v 16:05
NAD: Je to pravda. V sobotnich ukazkach na Conu byla mimo jine taky ukazka z bitvy z DS9 sezona tusim 5 a tam Dominion nemel vaznejsi problemy strilet do zamaskovanych lodi.
Nad - 23.10.2000 v 14:59
Noonian: Ze se Dominionu podarilo zachytit zamaskovane Romulanske lode. Mohl bys uvest priklad (videl jsem do 4. sezony a tam to nebylo).
Noonian - 23.10.2000 v 14:14
Celou situaci kolem Algeronske dohody je treba posuzovat z hlediska toho, ze Federace se deklaruje jako mirova a neutocna a predevsim spoleha na diplomacii. Jestlize ma zabezpeceny prostor pred proniknutim zamaskovanych lodi, lode flotily mit maskovani nemusi. Nehlede na to, ze Dominion v DS9 dokazal lokalizovat i zamaskovane lode. Neco jineho je pruchod hmotou.
Nad - 23.10.2000 v 11:04
JFK: Warp 10 a více nelze dosáhnout (Treshold - nekomentuji)
Samo maskování je energeticky značně náročné, proto maskované lodě nemohou střílet (pozn.: jediná výjimka byla v ST6).
ESM: Maskovaná loď má značné výhody, může se objevit velice neočekáváně (viz např. v jednom díle TNG byla E-D nalákána do neutrální lodě, kde se odmaskovaly dvě Romulanské lodě a požadovaly kapitulaci. Jelikož na E-D nějakou léčku čekali, požádali o pomoc Klingony, kteří se také odmaskovali, a Romulani odtáhli s prázdnou). Stejně tak neočekávaně může "zmizet". Z strategického hledisko je to tedy značnou výhodou, protože protivník nemůže přesně vědět, kde jsou hlavní síly rozmístěny a jak se pohybují. (pozn.: do prostoru Federace se stejně jen tak bez detekce maskovaná loď nedostane - viz řada dílů TNG, ale mimo prostor Federace je tato výhoda zcela vidět - třeba i v DS9 - Defiant)

Algeronská smlouva - Vytvořením neutrální zóny se Federace i Romulani zavázali stáhnout všechno, co v ní do té době měli - nikdo neví, pro koho to bylo výhodnější.
T'Bone - 22.10.2000 v 23:57
Ale uz tu byla lod, ktera umela strilez zamaskovana. Kam se to podelo?
Anonym: ESM - 22.10.2000 v 17:35
V tehle době je maskování na nic. Loď se musí odmaskovat , aby střílela a žere to moc energie. Federace by se na tu smlouvu o nevivíjení teto technologie by se měla vyprdnout.
Anonym: JFK - 21.10.2000 v 15:06
Proti tomu,kdo maskování používá to výhoda není. Federace dovede podle vedlejších jevů tuto technologii odhalit.Ale průchod hmotou s maskovací technologií spojený,to je něco jiného. Dalo by se využít i při vyšších rychlostech třeba více než je VARP 10.Co vy na to?
Dragon - 21.10.2000 v 09:29
2160 byla sepsaná po bitvě u Cheronu(Algeronská dohoda) při níž se federace zaváže, že nebude vyvíjet maskovací zařízení.(Samozřejmě proto, že Kirk jedno přivezl. A vytvoří se Neutrální zona mezi velmocemi. Smlouva byla uzavřena i přesto, že federace vyhrála.
T'Bone - 20.10.2000 v 21:16
Odborg: To je fakt tak nedavna smlouva? Jsi si jistej, ze to neni uz starsi?
LtData - 20.10.2000 v 20:38
S tim maskovanim by to bylo fajn. Skoda.
Odborg - 20.10.2000 v 13:55
Pokud vim, tak si v DS9 Flotila pujcila maskovaci zarizeni od Romulanu pro Defiant s tim, ze se zavazala nepouzit ho jinde nez v Gama kvadrantu.
T'Bone - 20.10.2000 v 13:24
Vite nekdo neco o historii te smlouvy? Kdy a proc a za co se Flotila vzdala moznosti pouzivat tuto technologii?
Odborg - 20.10.2000 v 12:23
Jasne, ze kazda dohoda, ktera dava vyhodu nepriteli (byt treba i jen potencialnimu) je blbost.

"Si vis pacem, para bellum".


(C) 2000 SPT - StarNet Project Team
www.startrek.cz
Administrator: Skullman
Datum poslední úpravy: 19. 9. 2000