Trekkies & Fandom
Gror - 27.10.2000 v 13:39

Tak máme za sebou První samostatný Star Trek con. Měl mimořádný úspěch, návštěvnost a jeden obrovský dopad, který si mnoho (skoro nikdo) z vás neuvědomuje - začal nás konečně brát i Československý fandom.
Následující slova jsou pouze mé soukromé názory, tedy jakékoli případné kritiky na mou hlavu, nikoli na Trekkies, StarNet apod. Co je ČS fandom zač? Je to de facto organizace, která zastřešuje dění v SF u nás a podporuje SF kluby v jejich činnosti, hlavně v pořádání conů, a má neocenitelný vliv i na některé oficiální činitele. Zatím se věc má tak, že členy Fandomu jsou jednotlivé kluby. Prezidentem Českého fandomu je Zdeněk Rampas, mezi "dinosaury" patří třeba Ondřej Neff, Josef Nesvadba, další (a Trekkiem známí) členové jsou třeba Martin "Orm/Bouchi" Kučera (promiň Orme), Přemek "Londo" Houžvička, Robert "Barclay" Rameš, Vašek Pravda (Avalcon, SFK Avalon), Vašek Fořtík, "Draculka" (Pragocon, SFK Terminus), koneckonců i já (SFK Kaliban).
Co se Startreku týče, tak ten neměl ve fandomu nikdy na růžích ustláno. "Dinosauři", jak sami sebe nazývají původní členové fandomu, dokonce Startreken opovrhovali, své názory nejjasněji formuloval Ondřej Neff: "Je to blbost." Konec, tečka, šlus. Trekkies se navíc nijakazovali, jediným propagátorem jeho myšlenky byl Honza Pavlík, Praotec všech Trekkies, který ke ST přišel tuším kolem roku 1982. Program conů tedy ST neobsahoval a pokud ano, byla to jen přednáška Honzy Pavlíka (třeba Bohemiacon 1995). A díky tomu, nikdo z Trekkies, vyjma několika málo, neměl o fandomu sebemenší potuchy.
Loni na jaře se situace trochu změnila. ST klub Banlands z Brna, který se odštěpil z CZ Kontinua, se rozhoupal k tomu, aby na Avalconu 1999 uspořádal blok programu, čistě se věnující Startreku. Vašek Pravda jako šéf Avalconu souhlasil a Trekkies měli první krok ke zviditelnění za sebou. Od té doby totiž měl StarTrek (a současně s ním i StarWars).
Parcon 2000 byl ovšem z hlediska ST katasfrofou. Startrekový program tam sice byl, byl však v absolutně oddělené budově a dokonce nebyl ani v programu conu, informace o něm se daly získat toliko na místě. Navíc, jak už každý ví, nedokázali poskytnout odpovídající vybavení pro dabing. Jenže všechno zlé je ke něčemu dobré, a tak se naštvaní dabéři rozhodli, že když jim Parcon, honosně nazýván "nejprestižnějším" conem, není schopen vyjít vstříc, oni už se spolehnou jen a jen na sebe a uspořádají vlastní con. Fandom to, zdá se, nezajímalo. Protože až před několika málo týdny se na konferenci SF klubů na serveru pandora.cz konečně začalo o nevydařeném bloku ST mluvit a fandom s konečně začal uvědomovat, že se asi něco nepovedlo. Ovšem jen díky tomu, že se už nevím kdo ozval, "kterej že chytrák vymyslel con proti Poradě Scifi klubů". Chytráky byli samozřejmě organizátoři samotní, kteří ovšem netušili, že ta porada je, protože její termín se sice říká již na jarní poradě, připomíná se ale až těsně před ní, tedy nikde nebyl datum a tedy se stalo jak se stalo. Ovšem někteří scifisté se přesto rozhodli jet na Startrek con, možná právě kvůli rozvířené debatě, také samozřejmě proto, že fandom přece jen chce vědět, co se děje a i někteří účastníci porady (Londo, Vašek Pravda) přijeli v sobotu odpoledne do Prahy.
Jenže teď ve mně hlodá červík pochybností - máme vůbec právo chtít po Fandomu, aby se o nás zajímal, když se ve skutečnosti nezajímáme my o Fandom? Drtivá většina Trekkies nemá o fandomu sebemenší potuchy, spousta dokonce ani nezná Ikarii!!! Je to sice způsobeno tím, že Fandom je dozajista nevstřícný, ale teď, zdá se, se blýská na lepší časy. O PSST conu se teď mluví jako o události roku a reportáže jsou dokonce někdy i několikrát na velice významných místech (www.sci-fi.cz, SF sekci Neviditelného psa a předpokládám, že bude i v Interkomu, zpravodaje ČS fandomu).
Tedy tímto se dostávám ke kardinální otázce: Mají čeští Trekkie zájem, aby o ně Fandom jevil zájem? Protože podpora fandomu určitě bude znamenat větší podporu Startreku u nás vůbec, tedy větší prezentaci a kdo ví, jestli třeba dokonce tyhle věci nepovedou k zlomu v jednání ČT vůči ST?
Tož tak...

Dan.Chakotay - 27.11.2000 v 15:23
hufhendr: Pokud hledas info o Star Date tak zkus tohle. Na scriptu uz taky pracuju.
Anonym: anonym - 26.11.2000 v 23:05
SD 0 je 1.1. 2323, je 1000 jednotek za rok. Pocitat uz snad kazdy dokaze...
Anonym: borgking - 23.11.2000 v 08:25
S tím časem mě to taky zajímá,jsem z toho mimo,napište to na stránky,nebo mi to někdo pošlete na borgking@seznam.cz nevíte jestli u nás je nejaký Klingonský klub?
Anonym: hufhendr - 14.11.2000 v 15:20
Hledam a nenachazim.. Nevite nekdo, jak je to s hvezdnym casem podle ST? Kdy je vlastne cas 0 podle naseho casu a jak se pocita? (chtel bych si dat na sve stranky script, ktery by prepocitaval soucasny cas na hvezdny). Pripadnou odpoved prosim na hufhendr@xmail.cz. Dik
Ja.Borg - 08.11.2000 v 15:53
Chtelo by to zkratit.
Ja.Borg - 02.11.2000 v 23:20
jo
Gror - 30.10.2000 v 18:27
Ben Sisko: Sbirka? Na co? Na novy serial? Na obchody se ST vecmi? Opravdu nevim, co tim myslis. Pokud by resenim byla masova akce, neuspejeme ani nahodou, NASTESTI RESENIM NENI. Nicmene, ja resim hlavne jinou vec - kdyz bude vic Trekkies na conech, bude vic ST na conech. Logicke. Nehlede na to, ze by se tam cas od casu mohly prodavat veci se ST tematikou (krome knizek, karet a videa), nehlede na to, ze by si nektery majetnejsi Trekkie mohl skutecne otevrit obchod se ST vecmi (tam by ty penize mohly i treba byt uzitecne). ALE JEN TEHDY, KDYZ SE O ST BUDE VEDET!!! A to se stane tehdy, kdyz se budeme integrovat do SF komunity a nebudeme stat pysne stranou jako neco extra...
Ben Sisko - 28.10.2000 v 23:11
Chtělo by to rozsáhlou a účinnou akci, ne jenom conn, ale něco opravdu velkýho. Kdyby se uspořádala zbírka nebo něco, cokoli, byly by prachy na takový akce. Každej by snad to kilo měsíčně moch obětovat. LIdi probuďte se a začněte něco dělat.
admin - 28.10.2000 v 19:30
Sao: Kvuli takovym clanku StarNet vznikl. Kdyz chces kratke - jdi do diskuzniho klubu.
Lord_Sillogism - 28.10.2000 v 13:25
Ano, na conu bylo asi 260 lidí, tzn opravdu skalních fandů ST. Zaplní to možná tak první řadu fotbalového stadionu. Jde o prostou sledovanost. Je nás málo, o to musíme být aktivnější. Jako například Erell, který se snaží udělat český ST lepší (bezpochyby). Ale kdo má OPRAVDU na to aby přešel od kritiky do akce? Většina jenom KECÁ o nic jinýho. Je to smutný, ale je to tak.
Anonym: Sao - 27.10.2000 v 18:49
Načo všetci píšu také dlhé články? Kto to má čítať?
Erell - 27.10.2000 v 14:36
Gror: vůbec nechápu. O čem jednat? Nebo s kým? Seven by o tobě asi řekla, že nemáš dostatek vstupních dat. :-)
Gror - 27.10.2000 v 14:30
Beren: Diky za poznamku, mas pravdu.
Gror - 27.10.2000 v 14:25
Erell: Mno, ja to vidim tak, ze kdyz CT na vlastni oci uvidi, jak se tu ST provozuje, bude nachylnejsi k tomu jednat nez ted, kdyz akorat vidi, jak se hadame. Chapes uz ted?
Erell - 27.10.2000 v 14:21
Nerozumím poslednímu odstavci, co je míněno zlomem v jednání Čestké televize vůči ST? Pardon, ale v současné době přímo ovlivňujeme terminologii, Voyager překládá ten, kdo se o to v klubu rozebírajícím překlady de facto přihlásil a měl odpovídající předpoklady, filmy dabují ti herci, které si vybereme, a tak dále a tak dále. Tuší někdo vůbec co chce po České televizi, kromě přesunu vysílání Star Treku, jehož složitost jsem se ale před pár hodinami pokusil vysvětlit v jiném článku zde? Za dvě hodiny budu mluvit v České televizi s příslušnými lidmi a mohl bych jim o tomto něco říct, ale co to má být???
Beren - 27.10.2000 v 14:18
Mno abych taky troškou přispěl. Sice tou nejmenší, ale snad podnětnou !:o). Český a potažmo slovenský fandom zastřešují dění okolo Sci-fi u nás ( a tím myslím i Slovensko, proč to je jiné povídání) a jako takový by se měl zajímat i o tzv. TV sci-fi. Bohužel situace je jiná. Proč ? Na to je odpověď složitá. Velmi dobře to řekl Vašek Pravda na "Tichém conu"(PSST Con), když říkal, že "dinosauři" pořád berou fandom jako spolek lidí, který vznikl, aby bylo možno číst a kopírovat západní sci-fi literaturu. A cítí se ohroženi, když někdo zavádí změny. Bohužel se jaxi pozapomněli v čase a stále nejsou ochotni akceptovat fakt, že doba se změnila. Proto považuju zdravici za první krok k tomu, aby se mezi oběma subjekty nastavily normální vztahy. Mno tož asi bude fšecko ... ZATÍM !

(C) 2000 SPT - StarNet Project Team
www.startrek.cz
Administrator: Skullman
Datum poslední úpravy: 19. 9. 2000