O seriálu
Děj se odehrává v letech 2371 až 2378.
Vesmírná loď USS Voyager NCC-74656 je při pronásledování makistické lodě vtažena do delta kvadrantu bytostí zvanou Ochránce. Seriál popisuje cestu Voyageru zpět do prostoru Federace. Posádku lodi tvoří členové hvězdné flotily a Makistů.
Seriál má sedm sezón a je čtvrtým hraným seriálem z vesmíru Star Treku. V seriálu se objevuje řada nových druhů (Kazoni, Vidiáni, Hirogeni, Malonové atd.), posádka se opakovaně utkává i s Borgy.
Star Trek: Voyager byl fanoušky přijat poměrně rozporuplně, o čemž je možné se přesvědčit i v tomto fóru.
Herecké obsazení
Kate Mulgrew (Kathryn Janeway),
Robert Beltran (Chakotay),
Roxann Biggs-Dawson (B'Elanna Torres),
Jennifer Lien (Kes),
Robert Duncan McNeill (Tom Paris),
Ethan Phillips (Neelix),
Robert Picardo (Doktor),
Tim Russ (Tuvok),
Jeri Ryan (Sedmá z Devíti),
Garrett Wang (Harry Kim)
Internetové zdroje o seriálu
Memory Alpha |
Wikipedia |
Ex Astris Scientia |
IMDB.com | Jammer's Reviews
Další zajímavosti
Popis cesty Voyageru | Hodnocení jednotlivých episod od TR |
|
|
| 2x16 Meld
- Už jen díky námětu si to u mě zaslouží absolutní hodnocení. Vždycky oceňuju, když přijdou s konceptem, který funguje ve VOY a do ostatních trekových seriálů by byl jen stěží zakomponovatelný. Takové epizody se zatím dají bohužel spočítat na prstech jedné ruky. Tohle byl učebnicový příklad využití potenciálu Makistů, protože vražda bez motivu by se u příslušníka Flotily scénáristům obhajovala zbytečně složitě. (Ne)obyčejná vražda na palubě Voyageru je super téma a v tomto případě se mi líbilo, že se nejednalo o tradiční whodunit zápletku. Lon Suder je prakticky jediný podezřelý a jeho vina je prokázána ještě během prvního aktu. Vypíchnout si rozhodně zaslouží i fakt, že Suder v epizodě nezemře, protože takto jednoduché řešení se samozřejmě nabízí samo. Tematicky se Meld zaměřuje také na problematiku trestu smrti, ale osobně bych neměl problém s tím, kdyby se do toho vůbec nepouštěli.
- Po dlouhé době je to silná epizoda pro Tuvoka. Jeho obtíže s pochopením násilí bez motivu bylo dobře ztvárněné. Splynutí myslí bylo využito perfektně. Bylo samozřejmě jasné, co bude následovat, ale moc se mi líbilo Tuvokovo racionální rozhodnutí postavit sám sebe mimo službu a zamčít se v kajutě. Tim Russ velmi příjemně překvapil. Ve chvíli, kdy se Tuvok přestal ovládat, Russ okamžitě ukázal, že jednoznačně patří mezi nejlepší herce z main castu. Brad Dourif je samozřejmě sázka na jistotu. Upřímně, je to zatím jedno z mála opravdu povedených castingových rozhodnutí. Suder byl fascinující (udělat z něj Betazoida byl skvělý nápad) a je obrovská škoda, že měl ve výsledku překvapivě tak strašně málo prostoru. Přemýšlel jsem, jestli taky neměli ukázat i živého Darwina. I když uznávám, že to random nalezení ruky na začátku, mělo něco do sebe.
- Paris byl v roli bookmakera ok, naštěstí to vzhledem k hlavní zápletce ani nepůsobilo moc rušivě. Jen si nejsem jistý, proč je zde hazard považovaný za tak těžké no-no. Přišlo mi, že v TNG poker také nehrají o sirky. Po delší době se svou otravností připomněl Neelix, ale jeho následná "vražda" byla krásné zadostiučinění. We can dream :)
- body count: Frank Darwin (total: 5) ; zbývajících členů posádky: 148
5/5
2x17 Dreadnought
- Šlo to. Bohužel to množství epizod, ve kterých Voyager v Delta kvadrantu nachází ozvěny Alfa kvadrantu, už je nezdravé množství. Na druhou stranu námětem je to nepochybně lepší než The 37's nebo Tatoo. Cardassianská samonaváděcí raketa byla docela cool nápad, jen ta její nezničitelnost mi přišla taková moc příhodná. Nevšiml jsem si, že by mocnosti z Alfa nebo Beta kvadrantu někdy disponovali takto mocnou technologií (a už vůbec ne Cardassiané). Stejně tak z dramaturgického hlediska chápu, proč té raketě dali B'Elannin hlas, ale s uvěřitelností už si to příliš netyká. B'Elanně vadil ten cardassianský hlas, takže ho nahradila svým vlastním? Proč? Většině lidem zní zvuk vlastního hlasu spíš nepřirozeně až nepříjemně. Chápal bych to třeba u trouby Neelixe, ale k B'Elanně mi to nesedí.
- Námět s B'Elannou, kterou doslova dohnala vlastní minulost je fajn, ale na zpracování to podle mě bylo až příliš složité. Variace na HAL 9000 mi až tak zajímavá nepřišla a místy mi ta umělá inteligence lezla na nervy, protože její myšlenkové pochody se ubíraly čistě podle potřeb scénáře a ne dle nějaké konzistentní logiky. Ale Roxann Dawson zvládla "dvojroli" dobře, tedy rozhodně lépe než ve Faces. Dobrá byla její debata s Parisem, kdy Paris poznamená, že je překvapený, jak dobře mezi posádku Voyageru zapadla. Významnější roli má i Janewayová skrze dialogy s vůdcem Rakosanů, které raketa ohrožuje. Ale nejlepší moment byl asi až ten, kdy nařídila autodestrukci Voyageru (jak je možné, že k tomu stačil pouze její osobní kód?). A líbilo se mi, že se s ní Tuvok rozhodl zůstat. Konec je prapodivně useknutý. Žádný epilog s Rakosany ani žádné B'Elannino rozjímání nad tím, jak se za ty dva roky od přeprogamování rakety, její život změnil. Přitom bylo v epizodě jinak dost vatových scén.
- Jinak v epizodě pokračují hned tři recurring elementy. Paris se opět dostává do křížku s Chakotayem. Tentokrát proto, že není učesaný a přijde pozdě na brífink. Jonas nadále zásobuje Kazony nepoužitelnými informacemi. A Wildmanová už má pořádný buben. Navíc se dodatečně dozvídáme, že otcem dítěte je Ktarian. Jo a taky zde nebyl Neelix, což bylo super!
3/5 |
|
|
|
| Body and Soul je ten příklad špatnosti, kde mi bylo trapně za herce, že v tom museli hrát. |
|
|
|
| Co se nejhorších týče... viz mé hodnocení z 2016 nebo kdy:
WORST 10: (sestupně, tj. k nejhoršímu)
10. Nightingale
9. Renaissance Man
8. Inside Man
7. Virtuoso
6. Body and Soul
5. Retrospect
4. The Thaw
3. Equinox, Part II
2. Author, Author
1. Fury |
|
|
|
| leena:
Imho Tuvix, tu pravidelne pri repete preskakuju.
Ta byla rozporuplná, ale do zcela bizarního námětu se kupodivu pustili docela ambiciózním způsobem. |
|
|
|
| 2x14 Alliances
- Velmi dobrá epizoda a překvapivě i bez hluchých míst. První polovina druhé řady je vskutku kvalitativní zmar a tvůrci z nějakého důvodu úzkostlivě lpěli na generických epizodních dobrodružstvích. Potenciál Kazonů je sice omezený, ale story-arc s nimi je v rané fázi seriálu myslím přijatelný. Epizoda představuje druh Trabeů (zmíněni byli již Initiations), kteří v minulosti zotročili Kazony. Slušná backstory, díky které dává existence a chování Kazonů větší smysl. Závěrečná zrada Trabeů u jednacího stolu a pokus o atentát na vůdce kazonských frakcí rozhodně nepřekvapila, ale dobré to bylo minimálně v tom, že Voyager přes veškerou snahu v této epizodě, zůstává nadále bez spojenců. Občas totiž vzhledem k extrémně pozitivnímu vyznění většiny epizod VOY zapomínám, že jsou úplně sami v neznámé části vesmíru a domů jim to má trvat 70 let.
- Posádka utrpí poprvé od Faces ztráty. Problém je, že "Kurt Bendera", kterého všichni strašně milovali, divák nikdy neviděl a slyší o něm poprvé. Chakotayovo truchlení nad smrtí "Kurta Bendery" je tudíž klasický trope z '90s TV. Další dva členové posádky umřeli offscreen před začátkem epizody. Na druhou stranu se mi Chakotay výjimečně líbil. Jeho přesvědčování Janewayové, aby zvážila ohnutí federačních regulí, je přesně ta situace, kterou bych si přál vidět v seriálu mnohem častěji. Janewayová se naštěstí zachová dostatečně pragmaticky. Jen mi moc nesedl ten její závěrečný proslov k důstojníkům, kdy jim oznámí, že vlastně nevadí, že nemají žádné spojence, protože pravidla Federace jsou vlastně ten nejlepší spojenec. Drinking the kool-aid much? Tuvok je jako důvěrník Janewayové většinou také dobrý, líbilo se mi jeho přirovnání současné situace Voyageru k alianci Federace a Klingonů.
- Dokonce zbyl i čas na několik scén mezi Culluhem a Seskou. Culluh není žádný geniální záporňák (což je naštěstí záměr), ale svou roli manipulovatelného vůdce sehrává dobře. Nicméně se nezdá, že by Seska od Maneuvers získala nad Culluhem větší vliv. Na to je pořád příliš nevyzpytatelný. Zajímavé bylo i představení nové postavy Michaela Jonase, který se podobně jako Seska snaží vyjednávat s Kazony za zády Janewayové. Bohužel se po 30 epizodách blížíme k bodu, kdy představení nových postav z řad posádky Voyageru, začíná působit značně uměle. Nedávalo by větší smysl využít jednu postavu z toho kvarteta představeného v Learning Curve? Odpovím si sám: Dávalo. Poprvé se taky objeví makista Hogan, který Janewayové argumentuje, že principy Federace neplatí, protože jsou daleko od domova. Nevím, tyhle debaty snad logicky musely proběhnout hned po pilotu rok zpátky.
- body count: Kurt Bendera + 2 další (total: 4) ; zbývajících členů posádky: 149
4/5
2x15 Threshold
- Dokonalá bouře. Nevím, jestli si to pamatuju dobře, že Trekkies měli problém s tím dosažením warpu 10 zejména z vědeckého hlediska, ale řekl bych, že to na tom bylo skoro to nejmenší zlo. Celé to je ultra bizarní a neskutečně nudné zároveň. Paris s Janewayovou v roli pářících se ještěrů na konci, patří jednoznačně mezi to nejšílenější, co jsem kdy v Treku viděl. Nápad s tím, že vývoj lidstva nebude úplně takový, jak je často prezentován jinde, je asi zajímavá myšlenka, ale to je tak všechno. Tohle mělo skončit někde ve fázi námětu.
- Je překvapivé, že Paris je po prominentní roli v Caretaker v počátku seriálu tak málo využívaný. Přitom bych řekl, že zrovna pro tenhle typ postavy není tak složité vymýšlet centrické epizody. Threshold ale Parisovi bohužel moc nepomohl. Ta jeho postupná proměna byla strašná úplně stejně, jako vše ostatní. Jeho náhlá změna chování, sebelítost a projevy nadřazenosti vůči Janewayové byly bolesně nekoukatelné. McNeill samozřejmě není žádný De Niro, ale tady je vskutku příšerný. To be fair, prodat tyto dialogy by měl problém i zmíněný De Niro. Ta jeho maska byla povedená, ale na můj vkus to teda bylo zbytečně nechutné. Nevím, jak přesně mě obohatila scéna s upadnutím jazyka. Jinak Paris na konci dojde k dětinskému prozření, že "snažit se" se musí především kvůli sám sobě a ne kvůli ostatním. Congrats, bro.
- Zřejmě jako bonus se po snesitelnějším období opět připomene Neelix, který na začátku reprezentuje průměrného televizního diváka, kterému je potřeba celou problematiku polopaticky vysvětlit. Aspoň bezvýznamné plus si zaslouží kraťoučká scéna, ve které Michael Jonas kontaktuje Kazona Rettika a donáší mu novinky z Voyageru.
0,5/5 |
|
|
|
| kategorie jsou pro mě:
1. Naprostá kravina
2. Tohle nemuselo být
3. ani u žehlení
a nejhorší prohřešek
4. Mýt těch 45 minut nádobí by bylo zábavnější
|
|
|
|
| Imho Tuvix, tu pravidelne pri repete preskakuju. Flesh and Blood, Tsunkatse .. dost casto to byly dvoj epizody co me nebavily nebo dokonce byly pro me fakt nic moc. |
|
|
|
| Ono tu špatnost lze dělit podle dalších kritérií:
Nuda - Twisted
Science píčovina - Treshold
Delta meets Alfa - Tatoo
Časovka/Paralelka - Non Sequitur |
|
|
|
| Uvidíme co dál, ale moc horších sezón než dvojka Voyageru v Treku není. První polovina je neskutečně brutální. |
|
|
|
| kapitan Pike 315626: u tý máš alespon ten headdesk a second hand embarrassment jako kdyz koukás na Přátelé. |
|
|
|
| Za mě je asi nejhorší Elogium. |
|
|
|
| 7x05 ... už se k ní blížím, ale vzhledem k Obama care, je ta epizoda i po 20 let stále aktuální, tedy minimálně pro diváka v USA |
|
|
|
| Mozná bychom mohli usporádat nekde hlasovani o nejhorsi epizodu kazde pulserie a pak serialu.
Za bezkonkurencne nejhorsi epizodu povazuju 7x13 Repentance a hned v závěsu za ní je 7x05 Critical Care. |
|
|
|
| Nápad dobrej, ale jeho podání opravdu strašně nudný |
|
|
|
| Ona je tak obyčejně nudná. Na některé vypečenější sračky to IMO fakt nemá. |
|
|
|
| Mirak 315560:
2x13 Prototype - a zrovna tu považuju za jednu z nejhorších epizod seriálu, jejíž teda z mého pohledu hlavní přestupek je, jak neuvěřitelně je nudná.
|
|
|
|
| 2x13 Prototype
- V rámci druhé řady VOY beru jakoukoli koukatelnou epizodu zavděk. Prototype pravděpodobně není originální ani v jediném aspektu, ale epizoda alespoň drží pohromadě a příběh nenudí. Postupná odhalení týkající se uvědomělých robotů jsou dávkována dobře. Nejdříve se dozvídáme, že by se rádi množili, ale jsou technologicky limitováni, protože civilizace jejich stvořitelů již dávno padla. Poté se dozvídáme o existenci další frakce robotů, kteří jsou nepřátelští a jejich tvůrci jsou již také mrtví. Finální zvrat spočívá v tom, že stvořitelé obou frakcí robotů mezi sebou chtěli uzavřít příměří, což odporovalo programování robotů, takže své tvůrce eliminovali. Nic novátorského, ale mělo to slušnou gradaci děje a vidět se to dalo.
- Design robotů se příliš nepovedl. Působí sice lacině, ale zároveň je ten fixní výraz v obličeji mírně znepokojivý. A je nutno aspoň uznat, že v Treku je tento vzhled dosud neokoukaný, takže si ho divák (alespoň v mém případě) velmi dobře pamatuje i po letech. Jen jsem si nebyl jistý, jestli správně zvolili jejich hlasy. Lepší dabing by podle mě udělal divy. Vím, že robotů již nezbývalo mnoho, ale stejně mi zase nepřišlo moc reálné, že se jejich účinkování nebo i jákákoli další zmínka omezila na pouhopouhou jednu epizodu. Čímž ale nechci naznačit, že by si epizoda zasloužila pokračování. To v žádném případě.
- B'Elanna je v epizodě fajn a líbilo se mi, že její vystupování je výrazně pozitivnější než v drtivé většině předcházejících epizod. Samozřejmě to i dává smysl z hlediska její integrace do posádky Voyageru. Každopádně je dobře, že se neustále neřeší jen její smíšený původ. Líbil se mi rozhovor mezi ní a Janewayovou, kdy Janewayová předkládá velmi pádné důvody, proč robotům odmítnout pomoci při řešení jejich problému s rozmnožováním. Potěšila i rozsáhlá zmínka o Datovi.
2,5/5
2x18 Death Wish
- Výborná epizoda. To, že VOY vyprodukoval takto kvalitní epizodu s Q, je popravdě dost překvapivé (třeba DS9 se to nepovedlo). Přitom se vyloženě nabízelo hrát to na jistotu a napsat odlehčenou epizodu ve stylu TNG Qpid a vážným tématem se vůbec nezatěžovat. Taky mě potěšilo, že se problematiku Q snažili rozvíjet a posouvat a nesloužilo to pouze k tomu, aby zdůraznili odlišnosti mezi Janewayovou a Picardem (další věc, která byla v DS9 Q-Less až příliš do očí bijící). Nápad s touhou po sebevraždě u nesmrtelné bytosti jako je Q a z toho plynoucí etické dilema, funguje perfektně. Také musím pochválit ten konec, kdy Quinn sebevraždu skutečně spáchá, protože se nabízel kompromis v podobě ztráty nesmrtelnosti. To by podle mě ale celou epizodu výrazně oslabovalo.
- Jinak chválím scénář za to, že si dal práci s vysvětlením přítomnosti "našeho" Q v Delta kvadrantu a neobjevil se tam jen proto, že se v Alfa kvadrantu nudil, protože příběhy posádky Enterprise už neběží na televizních obrazovkách. John de Lancie je stále ve formě a i přes vážnost epizody tu bylo několik povedených vtípků, třeba když se pozastavil nad Chakotayovým tetováním nebo když předvolal sám sebe jako svědka. Bez problémů ale zvládá i vážnější polohu a to když na konci mluví s Janewayovou o Quinnově sebevraždě. Moc se mi líbilo, že je to tak trochu sneaky sequel k TNG Deja Q, jejíž události mají přímý vliv na tuto epizodu. Vyobrazení Q Kontinua je surreální, což je pravděpodobně jediná schůdná varianta. Stejně si ale myslím, že mohli být výrazně kreativnější. V téhle podobě to bylo mírné zklamání. Překvapivé to bohužel nebylo, protože VOY s tím měl problémy už v Caretakerovi.
- Quinn je zajímavě zahraný. Líbilo se mi, že zachovali tu excentričnost, která je Q vlastní, ale zároveň byl jiný než Q. Cameo Rikera vždycky potěší, ale což nemění nic na tom, že zdůvodnění jeho přítomnosti vzbuzovalo pochybnosti. Newton a hipík z Woodstocku byli špatní a neuvěřitelní. Janewayová je v epizodě skvělá a roli arbitra zvládla perfektně. Nechci to zakřiknout, ale její chování a solidní herecké výkony zatím v rámci rewatche patří k těm příjemnějším překvapením. Tuvok byl jako Quinnův obhájce také dobrý. Připomnělo mi to Rikera v The Measure of a Man, protože oba svým způsobem zastávají roli ďáblova advokáta.
4,5/5 |
|
|
|
| In another 1996 interview, Hackett gave an alternative account in which, after Biller initially told her he would be doing this episode, she immediately notified him of her pregnancy. "I said to him, 'Well, between you and me, because I haven't even told my agent, I'm pregnant,'" the actress stated. "He told me, 'You're not going to believe this, but that's one of the ideas we're throwing around.' Of course, I thought he was joking, but he told me he was serious." |
|
|
|
| Seven:
Otěhotněla jim Martha a přišlo jim to jako vhodný nápad, jak to tam "vepsat".
Pokud obě strany nelžou, tak se takto rozhodli dřív, než jim to těhotenství přiznala.
"You're probably not going to believe this, but it's a coincidence that I happened to get pregnant and that the story editors decided Seska would carry Chakotay's child!" Hackett maintained, in a 1996 interview. |
|
|
|
| Mirak 315538:
Bohužel samotný závěr, ve kterém je divákovi odhaleno, že se Seska nechala prostřednictvím Chakotayova DNA oplodnit, je jeden z nejhorších zvratů, jaké jsem v Treku viděl. Nelíbilo by se mi ani kdyby otěhotněla na Voyageru a zjistila to až když utekla ke Kazonům, ale to by aspoň bylo přirozenější. Nad tímto "manévrem" ovšem zůstává rozum stát.
Otěhotněla jim Martha a přišlo jim to jako vhodný nápad, jak to tam "vepsat". |
|
|
|
|
HLAVNÍ STRÁNKA
UŽIVATELÉ
[ DISKUZNÍ FÓRA ] VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE
NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV
|