O seriálu
Děj se odehrává v letech 2371 až 2378.
Vesmírná loď USS Voyager NCC-74656 je při pronásledování makistické lodě vtažena do delta kvadrantu bytostí zvanou Ochránce. Seriál popisuje cestu Voyageru zpět do prostoru Federace. Posádku lodi tvoří členové hvězdné flotily a Makistů.
Seriál má sedm sezón a je čtvrtým hraným seriálem z vesmíru Star Treku. V seriálu se objevuje řada nových druhů (Kazoni, Vidiáni, Hirogeni, Malonové atd.), posádka se opakovaně utkává i s Borgy.
Star Trek: Voyager byl fanoušky přijat poměrně rozporuplně, o čemž je možné se přesvědčit i v tomto fóru.
Herecké obsazení
Kate Mulgrew (Kathryn Janeway),
Robert Beltran (Chakotay),
Roxann Biggs-Dawson (B'Elanna Torres),
Jennifer Lien (Kes),
Robert Duncan McNeill (Tom Paris),
Ethan Phillips (Neelix),
Robert Picardo (Doktor),
Tim Russ (Tuvok),
Jeri Ryan (Sedmá z Devíti),
Garrett Wang (Harry Kim)
Internetové zdroje o seriálu
Memory Alpha |
Wikipedia |
Ex Astris Scientia |
IMDB.com | Jammer's Reviews
Další zajímavosti
Popis cesty Voyageru | Hodnocení jednotlivých episod od TR |
|
|
| 3x18 Darkling
- Welp. Ve své podstatě je to jen variace na epizody s porouchaným simulátorem, až mě skoro překvapuje, že v perpetuálně nenápaditém VOY se taková epizoda objevuje až teď. Příčiny Doktorovy "schizofrenie" jsou úsměvné, ale pravdou je, že na výslednou kvalitu epizody jako takové, to výrazný dopad nemá. Myslím, že scénaristé promeškali příležitost udělat z epizody poutavou whodunit detektivku, protože v momentě, kdy byl Doktor odhalen jako pachatel, se z děje vypařilo veškeré napětí. Sledovat po zbytek epizody patálie temného Doktora byla obrovská nuda. Přitom mám podezření, že si od toho tvůrci slibovali hodně. Jenže po fantastické psychologické sondě v Meld, už byl tenhle pokus jen slabý odvar.
- Epizoda se také pokouší o alespoň elementární rozvoj Kes, ale mně osobně to spíš upozornilo na to, že byť Kes na Voyageru prožila už skoro třetinu života, tak se kromě neviděného rozchodu s Neelixem, vlastně téměř vůbec nezměnila. Zařadit do main castu postavu s výrazně kratším životním cyklem je zajímavý nápad, ale v rukách tvůrčího týmu VOY se stejně jedná o zmařený potenciál. Poté, co se seznámí se Zahirem, má pro ni většina postav jen samé otravné babičkovské rady. Snad jediná Janewayová s ní jedná jako s dospělou a samostatně přemýšlející bytostí. Opět mě pobavilo, že byť Kes se Zahirem stráví spoustu času, tak jejich loučení se opět odehraje offscreen. Mikhalští cestovatelé mi na poměry VOY přišli relativně zajímaví, což je pro seriál vskutku hrozivá vizitka.
- Věřím, že si tu roli Bob Picardo určitě užil, ale mně se jeho výkon příliš nelíbil. Přitom si nemyslím, že by byl po herecké stránce one trick pony, ale tahle poloha mu nesedla. V některých scénách už jsem měl u VOY poněkolikáté pocit, že sedím v divadle. Třeba během TNG jsem ten pocit u Stewarta paradoxně neměl snad nikdy. Další nešťastné rozhodnutí bylo použití těch kontaktních čoček. Bylo to až příliš viditelné (což zřejmě nebyl záměr) a změna ve vzhledu Doktora nedávala žádný smysl.
2/5
3x19 Rise
- Oh, another "Neelix is useful" episode. Great. Epizody, které jsou slabé, ale absentuje v nich nějaký vyložený faktor strašnosti, se slovně hodnotí zdaleka nejhůře. Rise je toho dokonalým příkladem. Snad všechno v této epizodě je k uzoufání podprůměrné. Námět, scénář, dialogy, zvraty, herecké výkony... Snad nic z toho nelze pochválit, ale zároveň už jsem v Treku vše viděl ještě v podstatně horší formě. Jedinou zapamatovatelnou a originální věcí je ten orbitální výtah, jehož exteriérový design se mi docela líbil. Škoda, že se jim kolem toho nepovedla vybudovat silnější zápletka (obligátní "almost fell down" moment hlavního hrdiny a následně záporňákův dokonaný pád z výtahu, jsou samozřejmě přítomny).
- Celý děj v orbitálním výtahu je slabý a předvídatelný. Je zde větší množství vedlejších postav, které ale trpí povrchní charakterizací, takže skutečnost, že je jedna z nich odhalena jako zrádce, u diváka jen těžko vzbudí nějakou výraznější reakci. Proč zrovna Sklar zradil svoji planetu se samozřejmě nedozvíme. Taky mi přišlo, že je zde přehnané množství zbytečných technoblábolů, možná aby zaplácli čas. Paralelní děj na Voyageru ale není o nic lepší. Uměle vytvořené asteroidy sloužící jako předehra k útoku na planetu, asi také málokoho překvapí. Každopádně předpokládám, že s dobyvačným druhem Etanianů už se nikdy nesetkáme.
- Jak už jsem nadnesl, epizoda se divákovi zase mermomocí snaží dokázat, jak je Neelix vlastně užitečný. Na mě to zcela nepřekvapivě mělo zcela opačný účinek. Neelix v epizodě fňuká, že ho Tuvok nebere vážně. Sice se všem zoufale snaží dokázat, že je platný člen posádky, ale pak odmítá poslouchat rozkazy, protože "má tušení". Na konci ještě neopomene zdůraznit, jak měl pravdu. Ani Tuvok mě v epizodě příliš nebavil. Celková nemastnost a neslanost se zde podepsala i na něm.
1,5/5 |
|
|
|
| 3x16 Blood Fever
- Po celé věčnosti VOY zase jednou vyprodukoval dobrou epizodu. Určitě chválím tvůrce za to, že se jim pon farr povedlo uchopit kreativně, i když jejich motivace byla opět alespoň částečně ovlivněna tím, že hlavní postavy nechtějí ukazovat v nepříznivém světle. Samozřejmě se nabízelo, že by si pon farrem prošel Tuvok, ale kombinace Vorika s následným přenesením na B'Elannu, byla myslím mhohem zajímavější a originálnější varianta. Jsem také rád, že se v epizodě doopravdy povedlo pracovat se sexualitou, protože VOY se až na vzácné výjimky zatím tvářil, že sex neexistuje a všem stačí držení se za ruce. V tomhle směru si zaslouží uznání i režisér Andrew Robinson, který ty fyzičtější scény dokázal dobře prodat.
- Roxann Dawson podává skvělý výkon, ten mix B'Elanniny síly osobnosti a zároveň zranitelnosti, se jí povedl ztvárnit perfektně. Stylizace Parise do absolutního správňáka, kdy B'Elannu galantně skoro nechal zemřít, jen aby se s ní nemusel vyspat, už ale překračovala hranici uvěřitelnosti. V tomhle jsou tvůrci VOY neskutečně otravní. Vorik je překvapivě snesitelnější, když je nucen dávat najevo emoce. Přinejmenším jeho přítomnost slouží jako zajímavý kontrast k Tuvokovi a dokládá skutečnost, že všichni Vulkánci nejsou stejní. Scéna, ve které s Tuvokem probírají pon farr byla vynikající. Jsem také rád, že Doktor v epizodě navrhl Vorikovi sex s hologramem, protože tohle jednoduché řešení by napadlo snad každého.
- VOY, na rozdíl od TNG a DS9, rozvíjí zavedený trekový lore jen velmi vzácně (což je samozřejmě částečně dáno formátem seriálu). I proto mě potěšilo, že vzali pradávný nápad z TOS Amok Time a vymysleli k němu řadu dalších zajímavých detailů a nuancí. I díky tomu to vůbec nepůsobí jako laciná úlitba skalním fanouškům. No a obrovskou pochvalu si zaslouží také práce s foreshadowingem. Letmá zmínka o dobyvatelích, kteří druh Shakariů donutili žít v podzemí je správně nevinná. Odhalení kostry Borga na konci patří zatím k jednomu z nejlepších momentů z celého seriálu.
3,5/5
3x17 Unity
- Po drobném poškádlení v Blood Fever se tedy s Borgy (sort of) setkáváme hned v následující epizodě. A nebylo to vůbec špatné. Líbilo se mi, že nešlo o akční epizodu, ale přišli s originálním nápadem. Samotný námět je na epizodě asi to nejlepší. Disimilace (Hm, is that right?) Borgů je téma, které má i po Picardových zkušenostech rozhodně stále co nabídnout. Hodně se mi líbilo, že zde vytvořili unikátní situaci, která pravděpodobně nastala jen díky velmi specifickým okolnostem. Z First Contactu bylo zřejmé, že ani po disimilaci nedochází k úplnému odstřižení od borgského společenství, takže zachování telepatických vazeb mezi bývalými Borgy z jedné krychle, působí vlastně logicky.
- To počáteční mlžení ohledně původu obyvatel v kolonii mi přišlo trochu hloupé. Scénáristé se tam za každou cenu snažili zakomponovat zvrat s odhalením kolonistů, takže jsou tam zbytečné creepy scény, ve kterých Riley vykládá Chakotayovi zbytečné pohádky a zcela očividně mu něco tají. Kulminuje to dramatickou scénou, ve které Chakotay uvidí Riley bez paruky! Naštěstí poté, co je Riley nucena jít s pravdou ven, už je děj výrazně zábavnější. Chakotay tu tradičně není příliš výrazný, ale neurazí. Docela se mi líbil ten subplot, kdy byl Chakotay dočasně nucen zapojit se do společenství bývalých Borgů, aby mu pomohli s regenerací jeho zranění. Určitě bych ocenil, kdyby si tvůrci dali trochu větší práci s vysvětlením toho, jak se Riley dostala z bitvy u Wolfa 359 do Delta kvadrantu, když byla borgská krychle zničená. Ono by vlastně úplně stačilo, kdyby na to upozornil Chakotay a Riley by mu řekla, že nemá nejmenší tušení.
- I prvotní nález deaktivované borgské krychle byl povedený. Tady si ale myslím, že si mohli více vyhrát s těmi okolnostmi jejího původního zneškodnění. Epizoda má sneaky zajímavé morální dilema. Nepřizpůsobiví agresivní kolonisté jsou v podstatě nedobrovolně opět asimilováni, což mi připomnělo citát Stanislawa Lema: „Svět zotročený k dobru je stejně tak nesvobodný, jako svět zotročený ke zlu.“ Bohužel mi tedy přišlo, že se jim to nepovedlo úplně dobře vytěžit a ve výsledku je tedy Chakotay nedobrovolně zneužit k dosažení cílů umírněnějších kolonistů. Janewayová a posádka Voyageru tedy nemusí žít s vědomím, že jejich rozhodnutí by pravděpodobně vedlo ke smrti skupinky přeživších, kteří zachránili Chakotayovi život. Mimochodem, pop the champagne, dokonce i Nekrit expanse byl opakovaně zmíněn.
- body count: Kaplanová (total: 13) ; zbývajících členů posádky: 140
3,5/5 |
|
|
|
| Sem si myslel, že celej ten nadpis je autorská licence.. tak tedy já té epizodě dal před necelým rokem 3/5. |
|
|
|
| S.S.Enterprise 318177: Jako název toho dílu? Ten je vždycky v titulku článku před "aneb". |
|
|
|
| Mně to přišlo nemastné, neslané, řešení bylo náhlé otočení celého názoru a chování kvůli jediné situaci, a Tuvok mě prostě vytáčel od začátku až do konce. Takže za mě prostě špatný. A vzhledem k tomu, že je to moje subjektivní hodnocení, tak 1/5 :D |
|
|
|
| kapitan Pike: Fuj, to přirovnání by mě nikdy nenapadlo :) Vesměs tam byl problém, že se to věnovalo čtyřem postavám, které se už nikdy neobjevily. Teda na Chella si během 7. řady vzpomněli. |
|
|
|
|
jinak je to přesně typ dílu, který utkvěje v paměti, takže za mě byl dobrej
TR:
a jak se ten díl jmenuje? jen sem to přeletěl, i když tedy několikrát a název tam nikde nevidím (neměl by být vždy nahoře nebo dole?)
chtěl jsme s epodvat na hodnoceni na CSFD a ted ho nemuzu najit...
|
|
|
|
| Mně se tahle voyagerovská verze Lower Decks vždycky líbila plus je to jedna z posledních episod, kde se řeší Makisté. :-) (Ale článek jsem zatím nečetl, pouze se dívám na hodnocení.) |
|
|
|
| Seven: Vycházím z teorie, že následky nějakého ozáření si budou v živých organismech podobné. BTW ta třínohá ještěrka bude mít pravděpodobně též nějaký pahýl. |
|
|
|
| Já si tu episodu skoro nepamatuji a určitě bych se neodvážil ji hodnotit, ale článek je moc hezky napsaný :-) |
|
|
|
| Ale tak alespoň ten článek mi pochvalte, ne?
Jinak těžko říci, jestli by Doktor něco takového zjistil, když nemá k porovnání žádného jiného Talaxiana. Navíc v tu dobu ještě ani neví, že Neelix je Talaxian jen ze 7/8. Asi takhle - kdybys nikdy v životě neviděl žádnou ještěrku a potom bys našel třínohou ještěrku, mohl by ses pro nedostatek jiných dat domnívat, že všechny ještěrky mají být třínohé. Tudíž pokud nemáš vzorek zdravého Talaxiana, je pro tebe Talaxian s Metremií Talaxian zdravý. |
|
|
|
| Ano, ale zase je to plný klasickejch VOY nedomyšleností. Doktor už by určitě něco zjistil, kdyby Neelixovi něco takového bylo, a nikdo ani nemá pochyby? Nehledě na to, že opět následuje "reset tlačítko". |
|
|
|
| Telemachus Rhade:
tak ale je to jeden z dílů, kterej měl nějakou myšlenku, nějaké sdělení, no TNG byla v tomto mnohem lepší, naopak s postupujcím časem se toto z ST zcela vytratilo (někdo by namítal, že teď akcentují LGBT a já sem jen zaslepen, toto myslim rozsoudí až historie)
7 letý synovec odkojený na MCU, nyní znalý střípků TOS+2s ENT+kompletTNG+DS9+VOY a všech filmů (kromě Nemesis) zatím stále nejlépe hodnotí TNG, takže si myslím, že TNG má nejlepší dlouhodobou kvalitu přenositelnou na nové generace :) |
|
|
|
| Aktualizace 5/5 epizod po shlédnutí celého seriálu
Parallax (S01E02)
Siamská dvojčata (S02E21)
Zpráva v láhvi (S04E14)
Proti času (S05E06)
Relativita (S05E23)
Equinox, část druhá (S06E01)
Projekt Pathfinder (S06E10)
V jediném okamžiku (S06E12)
Virtuoso (S06E13)
Prázdnota (S07E14)
Autor, autor (S07E19)
Dohra (S07E24)
(názvy a číslování podle CSFD)
Prázdnota (S07E14)
Tuto epizodu jsem si vůbec nepamatoval, asi to bude tím tuctovým námětem, ale provedení bylo brilantní, na pár minutách rozehrála příběh s opravdovým sdělením.
Dohra (S07E24)
Shlédnuto dnes a s úžasem jsem zjistil, že ten emoční blok odstranil doktor Sedmé (asi kompletně) už v této epizodě. Výtka tmavého implantátu v PIC se tak ale vrací dohry (byť tedy beru na vědomí, že má být vysvětlen až v knize).
Celkově k VOY pak musím říct, že po tolika epizodách je vztah mezi členy posádky mnohem uvěřitelnější, než to, co se nám snaží namluvit v DIS nebo PIC (po krátké době sžívání). TOS, TNG, DS9 je v tomto ohledu taky důvěryhodná, s ENT jsem teď v půlce, takže ji ještě nechci soudit (jsem na vážkách). |
|
|
|
| 3x14 Alter Ego
- I přes dost svérázný cold opening, ve kterém Harry Tuvokovi přizná, že se zamiloval v simulátoru, to ve výsledku nebylo až tak hrozné. Vůbec bych se už nedivil, kdyby kolem toho VOY vystavěl celou epizodu, ale zápletka je naštěstí přeci jen o něco komplikovanější. Jen mi to místy zase přišlo tradičně přehnané. Že osamělá mimozemšťanka v pozorovací stanici využije simulátor k sociálnímu kontaktu s posádkou Voyageru, to dejme tomu. To, že ale zhrzeně drží Voyager jako rukojmí, protože ji Tuvok odmítl? Podle mě úplně zbytečný pokus o umělé zdramatizování celé situace, které stejně vůbec nefungovalo. Závěrečný rozhovor mezi Tuvokem a Maraynou byl na epizodě jednoznačně to nejlepší.
- Téma osamělosti spjaté s postavou Tuvoka chválím. Líbilo se mi, že Tuvok přizná, že jeho samotářství je částečně trochu póza. Tuvok v roli samozvaného specialisty na zamilovanost už mi ale moc neseděl. Scény mezi Harrym a Tuvokem jsou mixed bag. Ten pseudo-milostný trojúhelník mi přišel divný. Jejich posedlost Maraynou jsem vůbec nechápal. Harry z toho ve výsledku vychází jako trouba na úrovni La Forge. Na druhou stranu scéna na konci, ve které Tuvok učí Kima kal-toh, byla povedená.
- VOY je až nezdravě posedlý nejrůznějšími vesmírnými fenomény, které jsou ale reálně dost na jedno brdo. Tohle se scénář většinou snaží maskovat prostřednictvím Janewayové a dalších důstojníků na můstku, kteří jsou daným úkazem vždy naprosto ohromeni a nikdy nezapomenou zdůraznit jeho výjimečnost. Inverzní mlhovina. Jak fascinující... Not. O průletu Nekrit expanse, který řešili celý Fair Trade, samozřejmě nepadla ani zmínka. Scény s Vorikem a B'Elannou v simulátoru byly příšerný cringe.
2,5/5
3x15 Coda
- Příšerná Sacred Ground asi nestačila, takže tu máme další metafyzikální ptákovinu s Janewayovou v hlavní roli. Prvních 10 minust se tváří jako velmi generická časová smyčka. Přiznám se, že i přes nulová očekávání, jsem VOY nedokázal podezřívat z toho, že by za tím nebylo něco víc. Scénáristé si tedy vychutnávají možnost opakovaně zabít Janewayovou, takže ji nakazí i Phagem a Doktor jí následně naordinuje nedobrovolnou eutanázii. V téhle fázi tu máme alespoň nevysvětlenou záhadu, u které divák absolutně netuší, co by se z toho mohlo vyvrbit, takže si to alespoň udržovalo moji pozornost.
- Po smrti Janewayové a její transformaci ve sci-fi ducha, se ale z epizody jakýkoliv nádech tajemna vypaří. V některých aspektech je to méně (mnohem méně) zábavná TNG Next Phase. Následuje tradiční povinné kolečko, kdy si ostatní postavy nechtějí připustit, že je Janewayová mrtvá, pokračujeme obligání dojemnou smuteční slavností, kde B'Elanna, Harry a další vzpomínají, jak byla Janewayová úžasná. To vše za situace, kdy je 99 % diváků jasné, že když by přepnuli na další epizodu, tak tam Janewayová bude skotačit po můstku zdravá a spokojená.
- Celá myšlenka o tom, že posmrtný život je vlastně nějaká jiná sféra bytí a že duchové v nějaké formě existují, protože je to ve skutečnosti druh mimozemšťanů, už je taková tradiční hokey VOY zápletka s příchutí TOS, připomínající veledíla typu Tatoo. Představitel mimozemšťana vydávajícího se za otce Janewayové je ucházející, ale v momentě, kdy se odhalí jako zákeřná forma života, už je to dost bizár ala Sub Rosa. "Vstup do mé matrice!" Příšerné.
1/5 |
|
|
|
|
HLAVNÍ STRÁNKA
UŽIVATELÉ
[ DISKUZNÍ FÓRA ] VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE
NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV
|