|
|
| no, mají tam sice 97 referencí, ale tomu grafu nevěřím |
|
|
|
| K diskusi o nových StarWars patří i následující odkaz. (Kdo viděl, pochopí, kdo neviděl... je to potenciální spoiler.) Na fcb jsem zjistil, že to někteří lidé neznají a připadá jim to zajímavé.
*https://en.wikipedia.org/wiki/Uncanny_valley* |
|
|
|
| Napodruhé ještě lepší... I atmosféra a kino. Dokonce i na hudbu si začínám zvykat. Všiml jsem si více narážek a spíše mne potěšily. Scény mi přijdou uvěřitelnější a herecké výkony kvalitnější. Jyn se mi začíná jako postava líbit, i když stále platí to, co jsem psal níže o nevěrohodnosti konkrétních scén. |
|
|
|
| Zephram: Je tam spousta věcí, ale zrovna toto IMHO ne a spíš čtu, že ohledně jeho šlo o hoax. |
|
|
|
| Ještě dodám, že další důvod pro opětovné shlédnutí je, že spousta narážek na SW i současnou politiku 20./21. století mi unikla. A onu někde avizovanou údajnou *narážku na Trumpa ani nevím, kde hledat. To byly ty tajné projekty v archivu?* |
|
|
|
| Rogue One - To je skutečný název filmu. Žádné A Star Wars Story tam není.
(Bez SPOILER tagu. Kdo nehce, ať nečte. Přijde mi, že na 2 dny to nemá smysl.)
- A žadný Williams tam taky není, což je velká škoda. Ne že by jeho score k Epizodě VII bylo kdovíjak dobré (nebylo), ale pořád by si nedokázal zničit vlastní témata, jako to tady udělal Giacchino. Místy se "mistr" pokoušel o jakési kakofonie, místy opravdu nepěkně znásilnil původní téma, a jak bývá jeho zvykem, neuzavřel ho. MG šponuje a šponuje až už to dál nejde a přijde ambientní pomlka. Takový styl mi nesedí.
- Nápis Rogue One se objeví někdě v šesté minutě filmu "jakoby se nechumelilo".
Netradičně shrnu nejdříve technické věci:
- Co mi extrémně vadilo, byla snaha o narvání nějakých prvků z Epizod IV - VI do téměř každé, nebo lépe řečeno v podstatě každé scény. Ať už jsou to zvlhčující farmářské komponenty, ten modrý blivajz, co pijou v E IV, AT-AT, AT-ST, wampa!!!, a tisíce další a dalších narážek.
- Totéž 'graphic porn', aby scény s jasnou návazností na další Epizody, vypadaly naprosto identicky, jako v těch dalších epizodách. Viz ti dva technici krčící se v deathstar před zeleným paprskem, co jim proudí kolem zad.
- Nebo snaha, aby PC model o XY-milionů polygonů vypadal nemlicht stejně hnusně jako modely stardestroyerů v roce '77, včetně té lésklé barvy na radiátory, kterou to tehdy bylo postříkáno :) (Z jedné strany se to dá možná obdivovat, pravda.)
- On je zkrátka problém, když v roce 2016 vytáhne Jyn Erso plotnový disk, na který se vejde dohromady 10 osmibitových obrázků a Rebelové jej překopírují na disketu velikosti 5,25". Sorry, nefunguje to. (Opět se dá říci, že kontinuita byla zachována, ale... (což teda taky není úplně pravda ;) viz níže ))
- Impérium je na jednu stranu mocensky extrémně schopná organizace, která i bez Clone Troopers zvládá pevně držet každý svůj kout území a až na několik fanatiků plně potlačit i vůli k odporu. A na straně druhé jsou absolutně neschopní čelit sebemenší reálné krizi jakkoli efektivně. Není to ani trochu uvěřitelné.
- Star Destroyery evidentně mají velmi dobře pořešenou gravitaci, resp. antigrav, a na podobném principu bude pracovat i Death Star. Vyčítat tedy způsobené explozi antigravitační účinky je poněkud krátkozraké. Čili alespoň něco se dá pochválit.
Tak... A k ději:
- Je to Disneyvka jako každá jiná - to je potřeba si uvědomit. S malými obměnami funguje tenhle koncept už dlouhá desetiletí. viz Hledá se Nemo, Bambi, Sněhurka hlavně, etc...
- Princip hospodářství na bázi nutnosti kondenzovat, nebo zvlhčovat, jak se tu krásně říká, se dá velmi dobře využívat na Tatooinu, ale nědokážu si představit k čemu to je dobré na "Islandu", kde je všude kolem voda a bahno :-D To mi přišlo absolutně absurdní.
- Americká fascinace Dr. Galenem začíná být silně otravná. Když už musejí toho Čapka cpát do každého existující vesmíru, tak bych prosil to provádět podobně jako v Mass Effectu, a ne další postavou, co se jmenuje Galen.
- Ale co už... Galen Erso je zcela určitě nejzajímavější postavou filmu a má alespoň nějaké podhoubí a nečernobílý charakter. S jeho dceruškou 'vzteklou drsňačkou bez mozku', je to už krapet horší. Postava je vykreslená strašlivě ploše, podobně jako všichni ostatní z jejího následného týmu. A je to strašlivá škoda.
- Osobně absolutně nechápu, co kdo vidí na SW robotech. Pousmál jsem se jednou, když Tudyk říkal, že ve vaakuu všichni umřou, ale on ne. Jinak je ta postava zcela zbytečná.
- dtto Orson Krennic. Měl asi stejně charizma jako admirál Ozzel. Působil coby strašlivě zlý vládní úředník; takový Babiš.
- Každá planeta a základna má svůj titulek, aby divák věděl, kde je. Kromě Mustafaru :-D
- Oceňuji přítomnost Baila Organy.
- Hrubě neoceňuji cameo R2-D2 a C-3PO - to už bylo strašlivě moc na sílu.
- Film je bohatý na aktuální i historické americké problémy - vylodění v Normandii, válka ve Vietnamu, post-trauma syndrom, atd.
- Herecky nebylo o co stát, což souvisí s plochostí postav. Felicity Jones není nikterak pěkná, ale když chce, tak hrát umí. Tady jen nebylo co :)
- Což zase souvisí se scénářem, který hercům rozdal šílené tupé dialogy přervané patosem. Za kažou replikou jsem přesně věděl jaká bude ta další. Postavy říkající pro sebe (divákovi), co se zrovna děje a co se musí kdo udělat, aby rebels uspěli, to byl vrchol!
- Masku Vadera koupili v hračkářství a ten, co s ní chodil, byl buďto hrbáč, nebo nedostal výcvik, ale každopádně to vůbec nezvládl. Je to k postavě až dehodnestující. I ten Christensen s ním chodil líp. Na toho asi nevyzbyly prachy.
- Nejlepším hereckým výkonem tak jednoznačně zůstává ten Petera Cushinga. Dost dobré na to, že je 22 let po smrti.
- A naprosto famózní bylo jak měli všichni na všechno spoustu času. Hlavně říct nejdřív hlášku a teprve potom střílet! :-)
A něco málo ke kontinuitě:
- Jedha je poprvé až zde. Nebyla nikdy dříve nikde.
- "The heart of the lightsaber, the crystal is." Koncept krystalů kyberu je docela starý. Pojednávala o tom krásná epizoda původních 2D Clone Wars s Yodou. A soudržnost to drží hezky. Škoda, že si Jyn nesestavila meč s tím bílým krystalem, co nosila kolem krku. Bílý se zatím v neanimované podobě nevyskytl.
- Bail Organa je pro mě takové malé zadostiučinění a snad jediná připomínka, že Republika kdy existovala.
- Strážci jediských chrámů mají dvojruční žluté sabery, tenhle jen mumlal o Síle.
- S tímhle je to také velice podivné. Republika i Separatisté se oba opírali o mocné armády složené zdaleka ne jen z klonů a droidů. Impérium jakože pohltilo obě jen tak a kompletně přezbrojilo? Ale no tak... Tohle není WW2 a technologická revoluce, tohle je 26.000 let fungující vesmírná civilizace.
- Úplný konec jaksi nesedí k úplnému začátku E IV. Pokud by Vader jasně viděl, že ta loď odlétající od lodi admirála Ackbara (tam fakt nebylo nic originálního), nemohla by mu Leia, chvíli i úspěšně, kukat, že jde o diplomatický transport. Vždyť i ty uniformy mají úplně totožné s těmi, co vykosil tady na chodbě :)
- Vader mezi Rogue One a E IV zapomněl jak se šermuje ;)
Nejsou to nejhorší SW, Epizody VI a VII jsou ještě brutálnější, ale zbytečné to je velmi. - 1/5
Největší škodou celého univerza je zničení Republiky a vyhlazení Jediů. Pořád ještě doufám, že v Epizodě IX nebo XII řád i Republiku obnoví, ale tohle nezáživné plácání se mimo ni, to není nic pro mě. |
|
|
|
| ten divnej českej překlad názvu SW R1 už nikde nevidím, distributor ho vzal zpět? |
|
|
|
| Takže Rogue One... SW:R1 (nebo Rogue One: A Star Wars Story) se mi líbily výrazně více než SW7. Konkrétně to dám do spoiler tagů.
Nejprve, stručně co se mi nelíbilo obecně... Bylo to jako obvykle u filmů a scén poslední doby.
*
Příliš mnoho akčních scén, nesmyslná fyzika, James-Bondovské souhry náhod a záchran v poslední sekundě, tupí Bad Guys.
*
Stručně, co se mi obecně líbilo.
*
Byly to Star Wars.
*
Konkrétně u SW:R1 mi vadilo
*
- chyběla mi tam (dost) klasická hudba J.W. Je jasné, že chtěli udělat něco jiného, odlišit se od hlavní linie. o chápu, i absence žlutých titulků na začátku byla z tohoto hlediska logická. Ale prostě ta hudba mne nijak zvlášť neoslovila, nezapůsobila na mne. Každý "klasický" motiv pak díky tomu o to příjemněji kontrastoval. Uvidíme v lépe ozvučeném kině.
- Akčních scén bylo pořád hodně. Ale tentokrát mi to nepřišlo jako vysloveně přehnané a nebo se mi ty scény líbily. Ve srovnání s minulými SW pořád moc. Ve srovnání se SW7 a Marvelovkama (a STB) mi to přišlo lepší.
- S nesmyslnou fyzikou se holt musím smířit. Ale tlaková vlna šířící se jako zpomalený film je hodně divná. Také roztlačování SD Hammerheadem je z hlediska strukturální integrity nesmysl. Předimenzované motory, jeden Destruktor tuhý a druhý papírový... fakt ne!
- Příliš mnoho záchran na poslední chvíli, časových souher.
- Neuvěřitelně přehnané schopnosti slepého force-usera samouka. Kdyby se zavřenýma očima zvládl tři, čtyři ozbrojené stormtroopery, budiž. Ale podle sluchu se úspěšně orientovat v bitvě, sundávat poslepu TIE fighter a stoicky "sílou" projít křižující palbou?
- Scény mezi Jyn a jejím otcem na mne vůbec nepůsobily věrohodně, emočně a uvěřitelně.
- Impérium je neskutečně tupé a strategicky i takticky neschopné. Až na hrstku elitních jednotek.
- Herecké výkony nebyly nijak oslnivé. Nebyla tam postava, která by mne nějak silně zaujala. Snad Krennic. Herecky nejlepší byl asi robot.
*
Co se mi líbilo:
*
- Vazby na ostatní filmy, zvláště jako úvod k E4! SW7 byla vykrádačka, tady ovšem ty narážky byly velmi dobře zakomponované. Sem tam jako bonus, záběr na postavu, která znalého fanouška potěší a neznalému nijak nevadí. I vysvětlení klíčových otázek (Jak to, že je Hvězda smrti tak zranitelná, jak se plány dostaly až na Tantive?) je uděláno velmi dobře. - Samozřejmě když pomineme pravděpodobnost, fyziku a tupost Impéria.
Neviděl jsem Rebels, takže spoustu jsem toho ještě asi neocenil.
- Někteří "herci" byli sice pořád viditelně CGI, ale samotné zakomponování známých postav i jejich provedení bylo úchvatné. Předem jsem netušil, že to tam bude.
- Robot K-2SO. Měl výborné hlášky i charakter.
- Vyhnuli se happy endům a ukázali, jak velké oběti bylo potřeba přinést. Stručně řečeno, velmi oceňuji, že "všichni umřeli" a dávalo to smysl. I ta poslední scéna na pláži, kde to chvíli vypadalo, že se přeci jen klišé nevyhnou a nakonec to dopadlo logicky jak muselo.
- Efekty a CGI, velká bohatost prostředí, kombinace přírody a techniky. Prostě se mi to vizuálně líbilo a zažil jsem nejeden WOW efekt. CGI sloužilo nejen pro akční scény, ale i pro ty klidné. Vzhledem k omezené délce filmu to ale mohlo působit poněkud přehuštětně s častými změnami. Takové skákání z planety na planetu aniž by člověk stačil nějaké místo pořádně zažít. By to jako chtít odehrát KoTOR (nebo Mass Effect) za 3-4 hodiny.
- Dráha a osud Krennica, zvláště jeho ironický konec. To bylo udělané dobře.
- Celkově jsem měl při sledování těžko uchopitelný dobrý pocit. Nevím přesně proč, ale prostě se mi to líbilo, měl jsem dojem že to jsou opravdu Star Wars, bylo tam pár dechberoucích scén, nenudil jsem se v žádné pasáži. Určitě to chci vidět znovu minimálně jednou a některé věci si lépe prohlédnout nebo se soustředit na jiné detaily. ... V nějakém lepším kině.
* |
|
|
|
| Velmi rád se na to podívám znovu. |
|
|
|
| Telemachus Rhade: Jo a tohle byla pravda už i dlouho před vznikem epizody VII.
A celkově se divím, že Old republic období tenkrát nebylo víc využíváné. Krom celkem krátého cyklu Tales of the Jedi, který zahrnuje nějakých 6-7 komiksových minisérií, ze kterých silně těží oba KOTORy, už je tu jen prequelová komiksová série KOTOR, která vycházela až po KOTOR hrách a je solidní, ale na Tales of the Jedi se úplně nechytá. |
|
|
|
| Mirak: Navíc má KotOR tu výjimečnou pozici, že ho nic vystřelením z kánonu neohrožuje. Časové zasazení 4000 let před Epizodou I bylo geniálním tahem. |
|
|
|
| Pokud by KOTOR nebyl kánon, tak pro mě víceméně nic z SW není kánon, protože i přes skoro 40letou historii SW pořád nic neoplývá lepším příběhem a lepším využitím reálií SW, než právě oba KOTORY.
Čest výjimkám v podobě všech komiksů v rámci Old republic období (na čemž ostatně KOTORY staví) |
|
|
|
| kanón nebo kánon, beztak kdykoli v budoucnosti můžou majitelé práv odebrat nebo přidat k těm zaručeně pravým dílům jakékoli jiné |
|
|
|
| Což o to, KotOR kanón je! |
|
|
|
| Mirak: TOR je ještě kánon. Podobně jako STO je už přes rok kánon. (dtto pro KotOR, ze kterého TOR čerpá) |
|
|
|
| Jinak pokud je nám ukazatelem, jak se Disney chová ke svým ostatním frančízám, tak se dá říci, že je to přístup ála Paramount a ST, t.j. filmy a seriály jsou kánon 1. třídy a tudíž zcela ávazný,
zatímco knihy jsou kánon 2. třídy, závazný jen tak dlouho, dokud nenastane kolize s kánonem 1. třídy
(takhle to funguje u Disneyovských animáků už celá desetiletí - a celkem si nikdo moc nestěžuje, protože už to všichni vědí). |
|
|
|
|
HLAVNÍ STRÁNKA
UŽIVATELÉ
[ DISKUZNÍ FÓRA ] VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE
NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV
|