Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

2) Ostatní filmy a seriály => Filmy

Spravuje: leena
Počet příspěvků: 5820

Výzva první - 7.2.2022-20.2.2022

Film do roku 1945


ČSFD hodnocení: Telemachus | Pike | lagga | leena | S.S.Enterprise

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 1670 - 1689 / 5820Starší   Nejstarší

Telemachus Rhade - 22. listopad 2016 12:21sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
AVip:
není šance, aby voják Unie měl v polovině 60. let Winchestrovku s "ocelovým" kováním, v nejlepším případě by měl buď Spencerovku -ta má ovšem zcela jiný tvar závěru, viz Eastwoodův film Unforgiven- nebo Henryovku s mosazným kováním)
Tak v tom případě na to úplně kašlu a dávám 0/5! :)

Ne, sorry :) Taky mi to přirozeně vadí, ale ve výmyslu Němce, který Ameriku viděl na fotografii - kterátož je následně točena v Jugoslávii - je mi to výjimečně fakt jedno. Stejně tak bych mohl přijít a říct "Tahle rostlinka neodpovídá biotopu hranice Arizony s Utahem. To jste si ohlídat ale mohli!" ;)

Kdyby se totéž přihodilo třeba ve věcech typu Hatfields & McCoys, tak ano, tam bych byl naspokojený.
AVip - 22. listopad 2016 11:03sipka
ZAMĚŘIT
AVip
:-D
No ale vážně (následuje těžký OT):

No ono to bylo mimo jiné tím, že indiáni měli ve značném počtu i rychlopalné opakovačky (a například kulomet Maxim vzniknul automatizací závěru Henry/Winchester) + všechno možné ostatní, od luků a šípů přes předovky až po jedno/dvouranné zadovky, zatímco kavalerie měla jen jednoranné zadovky (a revolvery, ale ty pochopitelně postrádaly dostřel pušek).

US Army přezbrojila na opakovačky až po tomto debaklu (čímž se oslím můstkem dostávám k tomu traileru na nového Vinnetoua - není šance, aby voják Unie měl v polovině 60. let Winchestrovku s "ocelovým" kováním, v nejlepším případě by měl buď Spencerovku -ta má ovšem zcela jiný tvar závěru, viz Eastwoodův film Unforgiven- nebo Henryovku s mosazným kováním).
Telemachus Rhade - 22. listopad 2016 10:32sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Damar: :-D
Damar - 22. listopad 2016 08:14sipka
ZAMĚŘIT
Damar
AVip:

"...(za domácí úkol si můžete zjistit, proč dokázali indiáni rozstřílet Custera u Little Bighornu..."

Pretože Malý veľký muž povedal Custerovi, aby zišiel do toho údolia:)
Mvek - 22. listopad 2016 05:10sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
A když už jsme u Sama, vybavuje si tu někdo, v kterém z těch filmů Sam experimentoval s elektřinou? Já jsem viděl takovou ukázku v nějakém soutěžním nebo zábavném pořadu pro mládež, ale vždy mi bylo záhadou, z jakého filmu to je. Že tam něčím roztáčí dynamo či co a pak získá osvětlení...
Mvek - 22. listopad 2016 05:09sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Nj, Sam... Nepovedlo se dát dohromady celý příběh divadla, dokud jsem byl u Tvejátra, a tak zůstalo jen u krátké pasáže vysvětlující, že Spock, jakožto Kirkův zelenokrevný bratr je z kmene Vulkánců, kteří hlídají rudou hmotu.
Představa McCoye hláškujícího: "Je mrtvý, Jime, hi hi hi, jestli se nemejlím" mě ale asi bude strašit do smrti.
Mirak - 22. listopad 2016 00:34sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
kapitan Pike:

Souhlasím s Mirakem, že na západě to kdysi takhle asi úplně nevypadalo

Jinak to ale nebyla z mé strany kritika, nemám s tímhle pojetím problém a moc rád se na "pohádkové" vyobrazení Divokého západu typu Magnificent Seven nebo Winnetou podívám, ale musím přiznat, že drsnější pojetí třeba v dolarové trilogii (v hlavní roli antihrdina) nebo ještě lépe naturalistické pojetí s jakým přišel Deadwood jsou mi pravda bližší.

Mimochodem nedávno skončil seriál Hell on Wheels o stavbě trankontinentální železnice (v roli Doca Duranta skvělý Colm Meaney) a bylo to velmi příjemné pokoukání.
kapitan Pike - 22. listopad 2016 00:19sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Troufnu si říct, že všechny filmy série z Divokého západu mám (byť z dávné doby) nakoukané dobře a vybavuji si, který o čem je. Filmy z Blízkého východu mě naopak nikdy neoslovily. Důvodů je více, ale podle mě jim hrozně škodila televizní výprava, která byla v tomto prostředí vidět mnohem více (navíc je i možné, že ty filmy měly nižší budget). Více o nich psát nebudu.

Ještě se omlouvám, že v rámci diskusního příspěvku nebudu v názvech filmů a postav dokonale jazykově konzistentní.

Souhlasím s Mirakem, že na západě to kdysi takhle asi úplně nevypadalo, na druhou stranu svým silně kladným pojetím hlavních postav to má blízko třeba k TNG. Klasickým westernům mám možná o něco blíže Old Shatterhand, který má (na poměry série) velkolepou bitvu v závěru, ale Winnetou je zde celkem out-of-character a scénář celkově by zasluhoval o něco větší péči. Příběh tady očividně ustoupil snaze o strhující finále. Snad všechny filmy mají postavu bad guye, většinou nějakého bílého banditu, který v touze po půdě/zlatu/ropě vraždí nevinné indiány. Opakování tohoto motivu sérii celkem uškodilo (a podle mě to je hlavní důvod, proč některým ty filmy splývají, recyklace herců vedlejších postav je vedle toho marginální). Old Shatterhand je originální alespoň v tom, že bad guy je voják, jinak jsou to civilisté.

Ve zkratce k jednotlivým filmům.

Winnetou und sein Freund Old Firehand - líbil se mi mladý Winnetou a Nscho-tschi a prostředí blízko mexických hranic, jinak je to ale podprůměrný film. Dost to zabíjí necharismatický Old Firehand, ale snad i všechny ostatní kladné i záporné postavy jsou ploché a nezajímavé. Navíc tady máme family issues a dávné lásky. To bylo napsané tak blbě :-(

Winnetou, 1. teil - určitě jeden z nejlepších dílů. Líbila se mi jak linie se Santerem, tak spřátelení Wennetoua a Old Shatterhanda. Film má dynamický děj, ale to je je asi i tím, že na konci umírá Intschu-tschuna a Nscho-tschi, tj. AFAIK film obsahuje děj dvou románů. Určitě se mi líbil.

Der Schatz im Silbersee je jako první film určitě výborný a má v sobě určitý svěží vítr, o který další díly recyklací motivů přicházejí. Z filmu je cítit skutečné nadšení pro věc. Příběh určitě zajímavý, ve své době to musela být naprostá pecka. Ale z nějakého důvodu to pro mě srdcovka není, ani nevím proč. Možná kvůli chladnému vztahu mezi Winnetouem a Old Shatterhandem, herci ho tu ještě neuměli pořádně uchopit. Body za to, že tu máme i nesluníčkové indiány.

Winnetou, 2. teil - podle mě celkem přeceňovaný díl, byť pořád nadprůměr. Asi tomu nejvíce škodila nulová chemie mezi Ribannou a Winnetouem, žádné city jsem jim ani vteřinu nevěřil. Taky už se začínají objevovat WTF momenty typu odpálení nálože pomocí dřevěného pseudokatapultu přesně na cíl apod.

Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten - tohle se mi paradoxně celkem líbilo, i když objektivně to dobrý film není. Asi protože v rámci série to má celkem originální námět. Nebo protože jsem ho z celé série viděl nejméněkrát. Docela špatné byly bojové scény a indiáni slepě běžící pro smrt. Ale nevím, jestli to je realita nebo ne :-) Filmu hrozně škodí to, že byl nadabován až v roce 1993 a Vladimír Ráž už je tu prostě hlasově někde jinde. V tomto filmu taky padla legendární hláška: "Winnetou nám jede v ústrety." Mluva Divokého západu! Taky mi tu vadil Castlepool. Opravdu nechápu touhu tvůrců strkat tyto rádoby humorné postavy skoro do všech filmů.

Old Shatterhand už je popsaný výše. Ještě dodám, že po řemeslné stránce se jedná o jeden z nejlepších dílů (hlavně díky výborné kameře). Celkově jsme v nadprůměru.

Winnetou und das Halbblut Apanatschi - jeden z nejhorších, určitě nejhorší film se Shatterhandem. Tento film má snad nejotravnější postavy! To bylo příšerné. Scénář je tupý, i ten Sam je tu napřesdržku. Přijde mi, že pozdější dabing je tu slyšet mnohem více, ale tomuto filmu by nepomohla ani svěcená voda.

Old Surehand, 1. teil - herec Surehanda není špatný, ale postava si to zabíjí svojí bohorovnou arogancí. Příběh je tady o lidské blbosti, to se jinak říct nedá. Z celého filmu (a hlavně ze záběru) jsem měl dojem, že to ani ty filmaře už nebavilo. Možná za to mohl Stewart Granger, který je prý hodně nesnestilený. Takže se na tu postavu vlastně hodil :-) Pokud bych to měl charakterizovat dvěma slovy, je to televizní film (v pejorativním slova smyslu samozřejmě).

Der Ölprinz - more of the same. Přitom Princ je postava, která se tváří, že má nějaký hodně zajímavý background. Bohužel se z něj nedozvíme vůbec nic, celé to padá do podprůměru. Ze Surehandových filmů mělo toto zdaleka největší potenciál. Autoři se na to ovšem vysrali, nějak to odkroutili a hurá na další šichtu. :-(

Unter Geiern - tady už je to opakování stále stejných motivů otravné, ať na to člověk kouká v jakémkoli pořadí. Pokud bych měl shrnout příběh, bylo to přesně o tom, o čem byly ty filmy předtím. Snad jen zrzavý padouch převlečený za kněze byl originální. Zato Wabble, to je neštěstí! Vedle něj je i Neelix sympatická postava, to musí uznat i Telemachus. Otravný byl ve všech dílech, ale tady to bylo opravdu extrémní.

Winnetou, 3. teil - ten film má depresivní atmosféru už od začátku a pomalu nás připravuje na to, co přijde. Líbí se mi, jak se celým filmem prolíná motiv vymírajících původních obyvatel nebo Winettouovy úvahy o smrti. Jsou tam vynikající scény, ale bohužel to jako celek tak dobře nefunguje, protože jiné scény to kazí. Nebo konkrétně, kazí to scény se Samem. Střelecká soutěž, odpalování ohňostrojů, dcera... Do takového filmu prostě humot nepatří. Na druhou stranu oceňuji, že tu není Castlepool. Nevím, jestli to byl záměr autorů, ale líbilo se mi, jak v průběhu filmu Winnetou utíká s velkým štěstím smrti. Divák má radost z toho, že Winettou to tentokrát přežil, i když ví, že na konci umře. Když si odmyslím výše zmíněné výhrady, tak ten film dává smysl a je to více než důstojný závěr série.

Pokud jde o nejlepší film, tak je hodně těžké se rozhodnout, ale nakonec volím Winnetou, 3. teil.

Telemachus Rhade 276017: Pardon, to jsem přehlédl. Nicméně v tomto pořadí bych si to rozhodně nepustil :-)
Pozemstan - 21. listopad 2016 22:45sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Když už jsme u Vinnetoua a Old Shatterhanda, toto svým způsobme rovněž skvělé podání, byť je to trochu jiný formát i žánr, vlastně sequel i prequel, znáte? -)
Kaiser & Lábus & Jirák - Vlak do Santa Fe
AVip - 21. listopad 2016 22:35sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Santer Senior

Literární předloha tiše poplakává v někde vzadu v koutě... :-(
Telemachus Rhade - 21. listopad 2016 21:23sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Ještě k novému Winnetouovi...
Z castingu: Mario Adorf...Santer Senior

Zajímavé. Přiznám se, popravdě mě nenapadlo, že ještě žije.
Mvek - 20. listopad 2016 22:33sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Beverly Hills Cop - jo jo, klasika. Super zřejmě synťáková pop hudba 80. let, akce, komedie, feeling té doby. Měl jsem to rád a mám stále. Je vůbec zajímavé, jak dneska spěcháme, a přitom míváme delší a delší filmy, a tady to funguje v pohodě na krátkém formátu.

Co mě velmi potěšilo a překvapilo, byl Ronny Cox, alias senátor Kinsey z SG-1, v roli šéfa okrsku. A i když se tvářil tvrdě a jako "bad guy", byl celkem i dobrák, jen přísný. To se mi vůbec líbilo, jak vlastně nakonec všichni policajti drželi pohromadě. Byla to pěkná pohádka.
Telemachus Rhade - 20. listopad 2016 20:08sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike: ehm...

Telemachus Rhade 275971:
kapitan Pike - 20. listopad 2016 19:43sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mvek 275963:
To má být produkční pořadí?

To je imho chronologické pořadí.
Zephram - 20. listopad 2016 19:32sipka
ZAMĚŘIT
Zephram
Tak Arrival byl úplně něco jiného než jsem čekal. Oslovilo mne to velmi, ovšem na jiné, osobní rovině. Oproti tomu, co se o tom píše, bych to vůbec neoznačil za sci-fi. Spíše je to filozofický film o podstatě reality.
Mvek - 20. listopad 2016 08:56sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Telemachus Rhade: V tom filmu mají ti ostatní cameo a vypadají strašně přestárle. Takže leda to mít ve stylu Vesmírní kovbojové apod., skupinka důchodců musí zachránit New York. Pravda, když to teď tak píšu, nějakou komedii by na tom založit šlo.

Ale ok, tak jinak. Když už musel být remake, tak tohle byla rozumná cesta oproti ST.
Telemachus Rhade - 19. listopad 2016 23:35sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mvek:
muselo by se přeobsazovat.

Proč? No tak holt jeden umřel, to se lidem občas stává.
Telemachus Rhade - 19. listopad 2016 23:33sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak: Celkem 4. Stěžejní je logicky poručík Robert Merril z druhého dílu, který Winnetuovi přebral Ribannu. Následně se objevil ve všech třech filmech se Surehandem. Ve všech také ještě pod civilním jménem.

Yakuzza:
Dodnes jsem zil v domneni, ze ty filmy jsou zhruba dva.
Netrefil ses jen o 14 ;) Nicméně poslední dva v anketě stojí mimo - Lex Barker tam nehraje Shatterhanda, ale jinou postavu.

Mvek:
To má být produkční pořadí?
To je oficiální pořadí since 70's. Produkční je úplně jinak - tam je první Poklad a poslední Old Firehand.

AVip:
Poklad ve stříbrném jezeře
Čekal jsem, kdo první s tím přijde :)
Mvek - 19. listopad 2016 23:32sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Když jsme u remaků, my si tedy dali Ghostbusters (2016) a já jsem velmi potěšen. Je to občas přehnané, ale to dvojka občas taky strašně. Na druhou stranu to podle mě ducha Ghostbusters celkem splňuje:-), jako remake to přináší něco nového, narážky a camea to tam vložilo celkem nenásilně, nic přehnaného a je tam spousta drobných vtípků.
Souhlas i pár hluchých míst, kdy bych trapné chování ženských zkrátil, ale co, krotitelé z jedničky jsou taky ulítlí.

Když už tedy něco, tak za mě dobré. Remake to asi musel být, pokračování by nešlo, muselo by se přeobsazovat.
Mvek - 19. listopad 2016 15:34sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Viděl jsem jich dost, ale nepamatuji si, jestli jsem viděl Mezi Supy, a také vím, že Surehanda a Firehanda jsem viděl jen kousek, i když to tak blbě nepůsobilo. O Firehandovi jsem věděl už dávno, neboť jsem to viděl v programu německé TV v MF Dnes.

To má být produkční pořadí?

Nejnovější   Novější 1670 - 1689 / 5820Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o