Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Lingvistické okénko

Spravuje: Mvek
Počet příspěvků: 1445
Jazykové diskuze a rady, jazykové faily, dvojsmysly, přesmyčky, jazykolamy atp. ve všech živých, mrtvých, umělých jazycích

Památné citáty:
"Ten domácí křen vůbec nepálí při jídle, pouze při strouhání do očí." - Mvek, Jídlo a pití všeho druhu


Místní Duolingo uživatelé:
  • BorgDog (angličtina)
  • kapitan Pike (němčina, portugalština)
  • Mvek (italština, němčina, portugalština, esperanto, polština, ruština, francouzština)
  • Seven (němčina, španělština)
  • Yakuzza (španělština, francouzština, ruština)
Dříve, než se zeptáte, zkuste: - Příručka Ústavu pro jazyk český - Přehled zdrojů týkajících se češtiny na internetu (czechtongue.cz), je tam i ten výše

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 79 - 98 / 1445Starší   Nejstarší

Telemachus Rhade - 25. únor 2020 19:03sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Dostupné materiály ke studiu klingonštiny v Česku
kapitan Pike - 03. únor 2020 20:46sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Virtuální mapy Google mají málo společného s klasickými analogovými mapami, jsou posouvatelné, prohledávatelné a zvětšitelné.

Tohle je taky chuťovka :-)
Telemachus Rhade - 03. únor 2020 18:02sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Muž z Německa převezl Google. Uměl vytvořil dopravní zácpu v prázdné ulici

Po chybě v nadpisu následuje:

Výsledkem Weckertova triku je to, že lidé, kteří si rozkliknou mapy od Googlu, si myslí, že je v dané ulici dopravní zácpa, protože její barva se změní z červené na zelenou.

Čím dál lepší jsou ty Lidovky... :)
Telemachus Rhade - 27. leden 2020 16:52sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike: Co jsem viděl Takeiův post na toto, tak tam měl smajl. Zase jako důvěra českým novinářům ocamcaď pocamcaď, jo? ;)
Pozemstan - 27. leden 2020 15:37sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Telemachus Rhade: Podobnou "deltu" již používají americké ozbrojené síly na svých "vesmírných" odznacích desítky let, byť asi až po vzniku ST...
Space and Missile Badge - Space Operations Badge.

Zajímavá jsou také loga Roskosmosu nebo čínského vesmírného úřadu CNSA... -) Ovšem náznak "delty" je i v logu NASA z roku 1959... "The red v-shaped wing represents aeronautics"
kapitan Pike - 27. leden 2020 08:47sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Na Twitteru se k podobě loga vyjádřil také herec George Takei, který v původních seriálech a filmech Star Trek ztvárnil poručíka Sulu. „Ehm, očekáváme od toho nějaké licenční poplatky,“ napsal Takei.

Něco mi říká, že kdyby stejné logo představil Obama, tak se bude většina herců tetelit blahem :-)
Telemachus Rhade - 26. leden 2020 23:39sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Trump představil logo Vesmírné armády. Na Twitteru ho připodobňují ke znaku hvězdné flotily ze seriálu Star Trek

Hvězdná flotila s malým H, trestuhodné :-D
AVip - 24. leden 2020 16:27sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Marshall: To je sranda... asi u tohoto nejsem úplně "clean room" a asi jsem to už někde slyšel, protože jak jsem ti tady psal v poledne, tak jsem inklinoval k podobnému překladu...
Telemachus Rhade - 24. leden 2020 16:13sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Marshall: Chceš-li kvalitní syntax, tak to nechej podle dabingu ;)
Marshall - 24. leden 2020 14:44sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Mno, tak dabing mi výrazně pomohl. Dabing:

Toto je příběh žalu. Toto je příběh smutku. Lásky odpírané, lásky vzkříšené a živoucí po mnoho let. Nevěřme, že mlčení smutek skryje a pamatujme, že ten kdo není milován a kdo nemiluje vlastně není vůbec živ.

Ten negativ na konce se mi nelíbil, tak to nakonec vidím takhle.

Toto je příběh žalu. Toto je příběh smutku. Lásky odpírané, lásky vzkříšené, která přežije navždy. Nevěřme, že mlčení smutek skryje a pamatujme, že žít znamená milovat a být milován.
Marshall - 24. leden 2020 12:17sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Dodatek: možná to nadabovali, zkusím se podívat jestli to najdu.
Marshall - 24. leden 2020 12:16sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
AVip: No právě, já s tebou souhlasím! Taky to vnímám, že pocitově je ta anglina jiná. Je to biografický film o Dickensovi.
AVip - 24. leden 2020 12:05sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Marshall: Originál je plný typických anglosaských aliterací, což v češtině nefunguje a spíš bych to řešil spojkami "a".

Určitě bych volil jiná slova - a rovnou taky říkám, že bych přitom koukal do co nejlepšího slovníku
(nenápadně naznačuji, že zvolená slova nepovažuju ani za optimální a ani za přesný překlad a určitě bych volil jiná).

Co se posledního souvětí týče, "think" bych určitě nepřekládat jako "myslet", dokonce bych se odvážil jít i do širších ekvivalentů.

(předlohu neznám a -pro tuto chvílí, nic ve zlém- nechci znát, takže nedokážu odhadnout, jak moc jít cestou spíše básnickou a jak moc se držet prozaických obratů, protože nevím, jak vyznívá zbytek.

Just my 0,02$...
Marshall - 24. leden 2020 11:03sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
ehm, ehm... hodila by se mi rada. Na konci Invisible woman (2013) je několik vět, které jsou v angličtině elegantní a dobře napsané. S nějakým překladem jsem přišel, ale potřeboval bych radu od češtiňářsky zdatnějšího osazenstva... Tohle není oblast ani jednoho z jazyků, kde se běžně pohybuji :/

“This is a tale of woe. This is a tale of sorrow. A love denied, a love restored, to live beyond tomorrow. Lest we think silence is the place to hide a heavy heart, remember, to love and be loved is life itself without which we are nought.”

Toto je příběh zármutku. Toto je příběh žalu. O lásce odmítané, lásce obnovené, která přežije na vždy. Nemysleme si, že ticho je místem, kde zlomené srdce může se skrýt, pamatujme, že život, znamená milovat a být milován. Bez toho nejsme ničím.
Mvek - 19. leden 2020 16:07sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Na francouzsky mluvícím internetovém rádiu Laser Hits jsem chvíli přemýšlel, co že to čas od času říkají, že to zní jako [lejzr ít]. Njn, Francouzi, ale nevím, jestli by se takové rádio tedy nemělo jmenovat fakt francouzsky, když to už neumí vyslovit.
Telemachus Rhade - 01. leden 2020 13:31sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
"Dámské tanga"

To mi nejde na rozum, asi si dám Zlaté Esíčka.
Seven - 20. prosinec 2019 10:29sipka
ZAMĚŘIT
Seven
Klendra se spolubydlící používáme, já jsem ze Sudet a ona rodačka z Brna.
Pozemstan - 14. prosinec 2019 22:13sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Je to možné. Poté nastoupil Lukašenko a běloruštinu se snaží dodnes spíše potlačovat, byť ne zcela otevřeně a občas ji naopak podpořil ve světle ruských snah Bělorusko pohltit. Ty mimochodem v současnosti v souvislosti s prohloubením unie obou států, na kterou Lukašenko pod tlakem nakonec kývl, posilují.
Mvek - 14. prosinec 2019 21:55sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Česky mluvící Běloruska nám říkala, že po pádu SSSR se stala situace, že najednou dostali učebnice matematiky v běloruštině a nikdo, a dost možná včetně učitelky, se v tom neorientoval, protože znali ruské matematické pojmy z předchozích let, ne běloruské, takže učebnicím nerozuměli.
Pozemstan - 14. prosinec 2019 13:37sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Pokud jde o "anglicismy" (někdy asi původně latinismy), zdá se mi, že je na tom "hůře" polština (rozhodnutí = decyzja, názor = opinia, věta = sentencja, počítač = komputer, ústava = konstytucja atd.), aniž by byla nějak zásadně ohrožena... Ostatně co taková ruština a její vojenská terminologie snad z dob Němky Kateřiny Veliké?

Jistá obezřetnost asi na místě je, ale ne zase přejití do druhého extrému. Vzpomínám si na příhodu před lety v pražském metru, kde se pár penzistů hlasitě rozčiloval z anglických reklam a viděl v tom snahu zlikvidovat češtinu v protektorátním stylu. Z druhé strany zase před pěti lety na semináři k Ukrajině bývalý český velvyslanec v Turecku, který studoval tuším v Ázerbájdžánu, popisoval, že povinná výuka ruštiny na školách v ČSSR před rokem 1989 měla za cíl postupnou rusifikaci českého národa, zánik češtiny...

Pokud jde o české germanismy, přikláněl bych se spíše k Pikeovu názoru, že vzhledem k menší orientaci mladších generací na němčinu postupně zaniknou, a nebo zůstanou, aniž by mluvčí tušili jejich původ, což už se myslím někdy dávno stalo ("mašinfíra", "ajznboňák", německo-latinské "ábr, fábr, domine", "šíbovat", "falírovat", "ne/štymovat", "je to v cajku" - dnes často zkracované jen jako "cajk" a mnohé další výrazy)...

Nejnovější   Novější 79 - 98 / 1445Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o