Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Diskuzní klub

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 11690
Vítejte ve Diskuzním klubu. Není zde pevně dané téma, to se postupně vyvíjí, nicméně více než dvě témata zároveň není záhodno probírat. Jinak zde panuje názorová volnost.

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 1641 - 1660 / 11690Starší   Nejstarší

Mvek - 14. srpen 2014 09:44sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Nevím, jestli tu většina (až na Pozemstana) jen reaguje na komentáře, nebo si to pustila.

Pokud jste si to nepustili, závěr je právě takový, jako že si třeba pro vyřizování mailů, sociálních sítí apod. vyčlenit určitý čas. Sice pro většinu z nás není reálné jednou týdně, ale třeba jednou denně.
Sám jsem si už před časem vypnul notifikaci mailů, protože to prostě rozptyluje.


Ten dotyčný sám zmiňuje, že mu po několika měsících náhle skoro došly peníze, protože se knížky samy neprodávaly, když nikdo nedělal aktivní reklamu atd. A sám právě říká, že vlastně jeho příjem je tedy závislý na internetu.
Pozemstan - 13. srpen 2014 23:09sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Razer: Ano, to asi také, je to možná i náhražka "úniku" na chatu... -) Ale jinak si dnes mnoho cestovatelů plánuje cesty, stahuje mapy, kupuje letenky, ubytování atd. pomocí internetu, na cestách má možná v mobilu i průvodce jako Lonely Planet online provázané s navigací atd., průběžně a po návratu na internet zveřejňují fotky atd. I když jsou i tací, co cestují kolem světa bez ničeho zcela na vlastní pěst, popřípadě jen s jízdním kolem apod.
Razer - 13. srpen 2014 21:32sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Pozemstan: A ještě jinak, mít dost peněz neseděl by u internetu asi nikdo. Než se zcestuje svět, ochutnaj všechna jídla, pozná spousta lidí... život krásně uteče.

Nemluvě o tom, že by se každej mohl "naživo" učit co vždycky chtěl, např jezdit závodním autem...


Jenže prachy nejsou a internet je úžasný únik, jako dřív knihy.
Telemachus Rhade - 13. srpen 2014 21:27sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
I kdybych se oprostil od veškeré 'zábavné' činnosti, tak je moje práce, jedna i druhá, vázaná na funkční a rychlý inet, a to jak v případě počítačů, tak mobilu.
Razer - 13. srpen 2014 21:27sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Mobil nepoužívám takřka vubec.

Internet, no jde to bez něj, ale jelikož ho mám navázanej na hudbu, "práci", i sledování filmů a hry apod.

Musel bych změnit životní styl, sedět v doma a koukat celej den z okna, max sedět někde v kanclu a dělat papírové účetnictví (příklad). Bych zdechnul nudou.
Pozemstan - 13. srpen 2014 20:10sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Zajímavé. Ano, něco na tom je. Internet opravdu snižuje koncentraci, a zároveň se už bez něj pomalu neobejdeme, protože je hlavním prostředkem pro hledání a poskytování zdrojů...

Jinak mobil také moc nepoužívám, a od května loňského roku nemám ani funkční "smartphone". Také trochu postrádám navigaci nebo IDOS, i když ten mám na rozdíl od toho člověka alespoň v počítači...
Mirak - 13. srpen 2014 20:03sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Já jsem asi před dvouma rokama ztratil mobil, novej jsem si pořídil cca za 10 dní. Musím říct, že jsem ho překvapivě vůbec nepostrádal.
Mvek - 13. srpen 2014 19:47sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Něco k zamyšlení, už kolikrát jsem o tom přemýšlel, tady je to hezky shrnuto, i když půlrok je extrémní doba, kterou si běžný člověk nemůže zkusit, navíc mi přijde, že mobil jako takový není problém, problém je spíš to, jak ho člověk využívá (já třeba hrozně málo).

Tomáš Hajzler si zkusil půlrok bez internetu a mobilu (audio z rádia)
Pozemstan - 12. srpen 2014 10:43sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Zephram: Ano, bude to tak, asi jsem to popsal moc zjednodušeně. Prostě by se podle Klause neměla protiopatření uměle nařizovat, dokud ještě nejsou citelně potřeba, atd. Svobodné přípravě alternativ ale nikdo nebrání. Problém může nastat, pokud změna (nejen úbytek zásob ropy, ale i dýchatelnost atmosféry) nebude až tak pozvolná, nebo zvládnutelná nekoordinovanými individuálními soukromými projekty...
Zephram - 12. srpen 2014 09:17sipka
ZAMĚŘIT
Zephram
Pozemstan:
Hledání alternativních zdrojů je pochopitelně potřebné ještě před jejich vyčerpáním. Určitě ne "zbytečné, neekonomické, odporující logice trhu". Naopak, jde o jednání silně tržní a podnikavé.
Netržní a neekonomické je odpovědět na otázky "Jak brzy začít hledat? Jak intenzivně hledat? ..." nějak centrálně, direktivně, z pozice "odborné pravdy". Tedy např. takové hledání dotovat (nebo pokutovat) místo ponechání trhu (tj. rozhodnutí tisíců samostatných subjektů, kde každý odhadne okamžik zahájení, dobu, intenzitu hledání a potřebnou míru investic a spolupráce s ostatními podle svého uvážení a sám to zaplatí a ponese zasloužený [nepřerozdělený] zisk nebo [nezmírňovanou] ztrátu či krach.)

Ropa nedojde najednou, ale začne zdražovat. Možná pozvolna, možná prudce. Reagovat příliš brzy nebo příliš pozdě je neekonomické. Být nucen reagovat jindy než sám usoudím za optimální, nesmět si užít sladké plody svého správného úsudku a být ochráněn před trpkými plody úsudku nesprávného, je netržní.

Pozemstan - 11. srpen 2014 23:26sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Zephram - 07. srpen 2014 16:30: "Myslím, že "Špidlovské" zdroje jsou a "Klausovské" zdroje jsou, se od sebe poněkud liší. Špidla myslel peníze (investice, čísla, v podstatě nekryté). Klaus myslel statky ve smyslu zboží a služeb (tedy něco vznikající z hmoty a energie lidskou prací a důvtipem)."

No, ono vlastně obojí vychází z lidské práce a důvtipu... -) Ten Klausův výrok namířený proti bojovníkům proti změnám klimatu apod. ale myslím zněl tak, že prostě, až dojde ropa, budou nalezeny nové (surovinové/energetické) zdroje, a je zbytečné (neekonomické, odporující logice trhu) je hledat dříve... Samozřejmě, počítal s lidským důvtipem v jejich hledání, vynalézání nových postupů apod.
Pozemstan - 10. srpen 2014 13:32sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Razer: To by myslím mělo svou logiku, alespoň vzhledem ke známým stereotypům a představám o postavě průměrného obyvatele daných regionů, i o asijském značení...
Razer - 10. srpen 2014 13:20sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Jinak asi sem přišel na ta značení oblečení. Co je v USA XL je v evropě XXL a v asii XXXL.
Razer - 07. srpen 2014 23:50sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Dík, že jste to vzali seriozně, tentokrát my šlo/jde skutečně o nějaká data, abych nemusel dát jen na pocity.
Pozemstan - 07. srpen 2014 23:40sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Zajímavé, že s UK to zřejmě nespolupracuje, i když i její práce jsou přístupné, viz níže...
Mvek - 07. srpen 2014 23:15sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Razer: Jo, tak zřejmě to bude dostačující, na první pohled to bude i hledat podobně, jen pokud by ti to dávalo moc výsledků, tak je lepší jít do konkrétních zdrojů, protože u nás jde třídit podle fakult.

Ale obě mé práce tam jsou i s odkazem na jejich umístění na webu VŠE, takže tam asi bude celý archiv VŠE dostupný.
Pozemstan - 07. srpen 2014 20:51sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Razer: "Ono je sice hezké, že dohromady cena jde nahoru jen třeba o 30% a tedy se "máme lépe" než před 10 lety, ale když cena za chleba ve stejném období vzrostla o 100%, to samé nafta, energie, nájmy :-) tak to začne trochu kulhat, no nic no, tohle by bylo na diplomku."

Ano, to by bylo opravdu zajímavé. Občas se totiž objevují podobné argumenty, že základní potřeby zdražily mnohem více, a statistici nebo politici je vyvracejí s tím, že právě sledují vývoj cen běžného spotřebního koše, ne méně častého zboží... Jenže někdy se opravdu zdá, že ty ceny základních potravin atd. vzrostly více. Na druhou stranu, jak tady zmínil Mvek, dnes mnozí lidé kupují potraviny v akcích nebo značky daného řetězce, kdy cena (byť ne kvalita) může být občas na úrovni té dávno minulé (třeba smetanový jogurt za 7 Kč, mléko za 12 Kč). Jenže někteří obchodníci myslím sami toto počínání označili za neudržitelné, a statistika, pokud se započítávají mimořádné akce, je tím samozřejmě dosti zkreslená. V pohraničí také lidé jezdí nakupovat třeba do Polska, a pak mohou uvádět "uměle" nižší životní náklady...

Ale, jak jsem se tady nedávno (vlastně před rokem) snažil počítat něco k míře chudoby (a pak se opravoval), u ní oficiální statistika také uvádí lepší údaje, ale když jsem vzal v úvahu nižší koupěschopnost, najednou vyšlo, že český "chudý" si koupí ani ne 65 % toho co německý "chudý", protože platy jsou oproti Německu relativně nižší než ceny.

Používaná metodika se vlastně vůbec nesnaží o měření parity kupní síly, alespoň z hlediska základních potřeb. Snaží se měřit chudobu jen na základě procenta mediánové mzdy v rámci daného národa, ale, i když to má svůj význam, nelze se uspokojit, že máme nízký podíl takto relativně chudých, pokud jsme jinak relativně oproti jiným zemím chudí (téměř) všichni, a to právě i paritou kupní síly, takže se musíme reálně uskromnit v základních potřebách...
Razer - 07. srpen 2014 20:00sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Pozemstan: No dík za snahu, ale ty ukazatele na MPSV jsou vlastně jen to samé jako na staťáku s tím, že to všechno sečetli dohromady no.

Ono je sice hezké, že dohromady cena jde nahoru jen třeba o 30% a tedy se "máme lépe" než před 10 lety, ale když cena za chleba ve stejném období vzrostla o 100%, to samé nafta, energie, nájmy :-) tak to začne trochu kulhat, no nic no, tohle by bylo na diplomku.

Obejít rodiny po republice, zjistit za co přesně utrácí a kolik a pak to porovnat s růstem mezd, daňovým zatížením a možná bychom se nestačili divit .p
Pozemstan - 07. srpen 2014 19:15sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Práce UK (z posledních let dostupné online) a i další texty v knihovnách UK lze hledat tady.

Narazil jsem tam na studii MPSV dostupnou i online na jeho webu: Vývoj vybraných ukazatelů životní úrovně v České republice v letech 1993–2012.
Razer - 07. srpen 2014 18:06sipka
ZAMĚŘIT
Razer
Mvek: google a http://www.theses.cz/

Nejnovější   Novější 1641 - 1660 / 11690Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o