Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Diskuzní klub

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 11678
Vítejte ve Diskuzním klubu. Není zde pevně dané téma, to se postupně vyvíjí, nicméně více než dvě témata zároveň není záhodno probírat. Jinak zde panuje názorová volnost.

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 224 - 243 / 11678Starší   Nejstarší

Mvek - 25. srpen 2019 09:31sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Článek, který by si měli prolétnout i lidé, kteří do počítačového fóra nezavítají.
Když vám blodnýna naklonuje kartu, aneb jak fungují útoky na české banky a firmy
Jde o ukázku různých postupů tzv. "etických hackerů", kteří testují bezpečnostní slabiny institucí.

Je to dost stručné, ale mnohé zmíněné techniky nejsou náročné ani drahé, takže ty lze využít i proti jednotlivci, ale je jasné, že pořád musí mít útočník nějakou motivaci, proč si daného člověka vyhlédnout. Ale uvědomí si oběť, že by mohla brzy být obětí, aby najednou začala být opatrná?:-)
kapitan Pike - 02. srpen 2019 07:25sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Pozemstan 306948: To vysvětluje větu z článku, na který jsem odkazoval: "In 2017, Irish GDP was 162% of Irish Modified GNI.
Telemachus Rhade - 01. srpen 2019 23:31sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Brexit: What would no deal mean for Ireland? | BBC

No-deal Brexit could ‘virtually stop’ some trade in North within 24 hours, leaked memo says | The Irish Times

Pozemstan - 01. srpen 2019 21:20sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Tedy v tom žebříčku to jsou mezinárodní dolary...
Pozemstan - 01. srpen 2019 21:18sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
kapitan Pike: Tak ta mezera je možná 10000 USD na osobu, ale i tak je Irsko podle GNI (HNP) s 66,8 tisíci USD na obyvatele na 8. místě na světě mezi Švýcarskem (resp. Hongkongem) a Norskem... -)
kapitan Pike - 01. srpen 2019 20:34sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Pozemstan: Ano, v případě Irska by bylo vhodné mluvit spíše o GNI (hrubém národním příjmu) než o GDP. Podle Wikipedie je mezera mezi irským GNI a GDP tak vysoká, že irská centrální banka přišla s vlastní metrikou měření národního příjmu (čímž jsme zpátky u toho Churchilla a jeho výroku o statistice). :-) Mimochodem to má i hezký efekt v tom, že to opticky snižuje velikost zadlužení ekonomiky - viz zde.
Pozemstan - 01. srpen 2019 18:18sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Jak jsem psal, on ten přilehlý severozápadní region Irska je na tom podle HDP podobně jako Severní Irsko. Zřejmě se projevuje periferní poloha v rámci Spojeného království i ostrova. A irský HDP je samozřejmě trochu uměle vyhnán nahoru i tím, že tam snad stále ještě některé nadnárodní firmy zdaňují zisky z celé EU apod., i když i z toho Irsko objektivně prospívá...
Telemachus Rhade - 01. srpen 2019 18:09sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike: V anglicke mentalite totiz Anglie = Londyn a uz od Tudorovcu je anglicky venkov (mysleno treba i Leads) spise neco trpeneho, co Londynu haze klacky pod nohy :) Zlata era anglickeho decentralizmu zacala s Churchilem s skoncila s Thatcherovou.

A cim dal od Londyna, tim hur. Koreny hledej v kolonialni ere, kdy Anglie chce uzemi a/nebo zdroje, nikoli tamni obyvatelstvo.
kapitan Pike - 01. srpen 2019 15:37sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Rozdíly mezi Severním Irskem a Irskou republikou vidím, ale čím to je? :-) Jsou to přece dvě země na společném trhu, které leží vedle sebe. To i my k tomu Německu tak nějak konvergujeme. I když je zase pravda, že z 10 nejchudších regionů západní Evropy je jich cca 7 v UK a třeba Wales je na tom hůře než Severní Irsko, tak to asi bude systémový problém ekonomiky UK.
leena - 01. srpen 2019 13:35sipka
ZAMĚŘIT
leena
hmm tak letgo uplne skoncilo... zkuste jit na jejich stranku ...
Telemachus Rhade - 01. srpen 2019 12:19sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Pozemstan:
podle HDP máš pravdu

Ale je to nečekané, že? Každý si myslí, že UK a IRL jsou na tom v podstatě stejně a sjednocení nic nebrání :-)
Pozemstan - 01. srpen 2019 10:59sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Telemachus Rhade: "Rozdíl obou irských ekonomik je zhruba srovnatelný s oběma Německy při pádu DDR."

Toto tvrzení se mi zdálo přehnané, ale podle HDP máš pravdu. Obě ekonomiky ovšem mají na rozdíl od Němecek roku 1990 stejný hospodářský systém.

Podle Wikipedie mělo Východní Německo roku 1989 HDP na obyvatele 9193 USD, zatímco Západní Německo 18690 USD (není jasné, zda podle parity kupní síly, či směnných kurzů). HDP Západního Německa na obyvatele byl tedy asi dvojnásobný. HDP Irska byl podle Eurostatu roku 2017 54300 eur na obyvatele (paritou kupní síly - podle Wikipedie je ale u Irska hodnota podle parity kupní síly i nominální podobná, podle různých zdrojů kolem 70-78 tisíc USD na obyvatele), zatímco Severní Irsko má podle Eurostatu 24400 eur na obyvatele (PPS). Irsko má tedy na obyvatele asi 2,2násobný HDP oproti Severnímu Irsku...

Toto striktní dělení ale může zmírnit pohled na regionální rozdíly. Irský Severozápadní region NUTS2 má HDP na obyvatele podle parity kupní síly na podobné úrovni jako Severní Irsko (v kategorii 72 - 85 % průměru EU28, podobně jako všechny regiony NUTS2 Česka kromě Prahy a Severozápadu, údaje Eurostatu k roku 2017). Přesněji je to u Severního Irska 81 % a u Severozápadu Irska 84 %. Zbytek Irska ovšem je v kategorii nad 121 % (přesněji 189 a 220 %).

Samotné Irsko ale zjevně tyto velké vnitroregionální rozdíly zvládá. Ovšem ten chudý region má asi jen 850 tisíc obyvatel, zatímco Severní Irsko kolem 1,9 milionu, takže jistá větší zátěž by to byla. Navíc tedy Severní Irsko má (mělo k roku 2017) sice nižší míru nezaměstnanosti (4,6 % oproti irským 6,2-7 %) a míru nezaměstnanosti mládeže (10,1 % oproti irským 12,5-15,1 %), ale vyšší procento lidí předčasně ukončujících vzdělání (11,1 % oproti irským 4,6-5,4 %) a nižší podíl absolventů vysokých škol (35,3 % oproti 49,7-57,9 % v irských regionech).
Telemachus Rhade - 31. červenec 2019 23:48sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Marshall:
Zas podle WIKI | In 2007...
Situace před americkou hypotéční krizí je zcela invalidní. Málokterá země prošla tehdy takovou proměnou, jako právě Irsko (republika), neboť je (bylo) na dolaru přímo závislé. (Jako např. Island, který tehdy jako obranu reálně zvažoval zavést kanadský dolar coby svou měnu.)

ty jo co tam s těma penězma dělají
Simple. Žijou za ně. NI je nesoběstačná enkláva, kterou Anglie nechce, ale nemůže se jí vzdát. To je ostatně důvod, proč si myslím, že sjednocení nenastane, i kdyby opustili království. Rozdíl obou irských ekonomik je zhruba srovnatelný s oběma Německy při pádu DDR. Mnohem logičtější by byla unie se Skotskem, jejichž společným cílem by bylo dostat se do EU. Ale to už jsou utopistické teorie - jak říkám, konflikt je mnohem pravděpodobnější.
Pozemstan - 31. červenec 2019 21:55sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
kapitan Pike: Nyní zde ale může hrát roli i další dělící linie:
Pro Brexit: DUP, TUV (32,66 %)
Proti Brexitu: Sinn Féin, SDLP, UUP (byť umírněně), Aliance (63,65 %)...
A v Severním Irsku i v referendu zvítězilo setrvání, byť s menší podporou než ve Skotsku (jen 55,78 %), takže strany podporující členství v EU, i třeba za cenu spojení s republikou, nebudou mít pocit, že jdou "proti lidu"...
Pozemstan - 31. červenec 2019 21:34sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Marshall: Pohled na geografickou distribuci různých náboženských vyznání, byť z hlediska vztahu k jednotě Spojeného království, či Irska už nemusí být zcela směrodatný, ukazuje velkou rozrůzněnost, která by při snaze o sjednocení Irska asi ke klidu nepřispěla. Zejména ve východní části kromě Belfastu mají protestanti převahu...

Svou roli může hrát nyní či po Brexitu také vztah k EU a Skotsku, ke kterému má historicky blízko i Presbyterian Church in Ireland, největší protestantská církev v Severním Irsku.

Vlažný faktický unionismus mnohých včetně části katolíků může vzít za své ve chvíli, kdy najednou skutečně ztratí členství v EU a bude narušen nejen vztah s okolním světem, ale i se zbytkem ostrova, nebo když odejde Skotsko (kde bude pro nové referendum pádným argumentem to, že Cameron v kampani za jeho setrvání ve Spojeném království argumentoval právě výhodami členství v EU s tím, že by samostatné Skotsko nemělo členství jisté)...
kapitan Pike - 31. červenec 2019 20:43sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Marshall: Čistě orientačně, když se podívám na výsledky posledních evropských voleb, tak mi vychází:
- republikáni (Sinn Féin, SDLP) celkem 35.89 %
- unionisté (DUP, TUV, UUP) celkem 41.92 %
- Alliance se jasně nevymezuje (18.5 %) a zbytek jsou nezávislí kandidáti a strany pod 1 %.

Volební účast byla 45.14%, což je cca o polovinu více než u nás. Neříkám, že to má nějakou výraznou vypovídací hodnotu, ale minimálně zajímavé to IMHO je.
Marshall - 31. červenec 2019 20:43sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
A ještě poslední myšlenka: Prostě už "pár" měsíců mám prostě "really bad feeling", protože mám pocit, že tam stále hodně lidí má zášť vůči té druhé skupině a náboženké války jsou děsně "messy".
Marshall - 31. červenec 2019 20:30sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Zas podle WIKI

In 2007, 36% of the population defined themselves as unionist, 24% as nationalist and 40% defined themselves as neither.[57] According to a 2015 opinion poll, 70% express a long-term preference of the maintenance of Northern Ireland's membership of the United Kingdom (either directly ruled or with devolved government), while 14% express a preference for membership of a united Ireland.[58] This discrepancy can be explained by the overwhelming preference among Protestants to remain a part of the UK (93%), while Catholic preferences are spread across a number of solutions to the constitutional question including remaining a part of the UK (47%), a united Ireland (32%), Northern Ireland becoming an independent state (4%), and those who "don't know" (16%).[59]

Takže to by zase mluvilo pro to, že se k Irsku nepřipojí... ale jsou dva roky stará data
Marshall - 31. červenec 2019 20:21sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Telemachus Rhade: To co píšeš jsem si, tak nějak myslel. Spíš jsem přemýšlel, kolik tam těch unionistů vlastně je? Jestli jedna nebo druhá strana má převahu? A jestli je to pořád katolíci proti protestantům? (Když samotné Irsko ruší jeden církevní zákon za druhým včetně jinde nemyslitelných potratů.)

Telemachus Rhade 306921:
Další věc je, že NI je existenčně závislé na miliardách liber z Londýna
našel jsem "The UK exchequer provides a £10.8 billion (€12.1 billion) annual subsidy to Northern Ireland and pays £8.6 billion net each year to the European Union.)
- ta poslední věta je dobrá. A to tam bohužel nezmiňuje ony peníze vracené UK od EU států v rámci výjimky vyjednané Thatcherovou (díky Leena za info).

No a EU jim dává 3,5 miliardy každých šest let (580M ročně), ty jo co tam s těma penězma dělají, vždyť jich je 1,8 milionu)?!

Obecně vzato jsem si prostě uvědomil, že tam vidím hodně neznámých, co se bude dít a nevím na kolik můžu věřit různým průzkumům a BBC :D
Telemachus Rhade - 31. červenec 2019 19:55sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Marshall: Bez ohledu na páně Johnsovy plané sliby o tom, že fyzická hranice nevznikne, je daleko, daleko pravděpodobnější rozhoření nového konfliktu. Už teď operuje tzv. "Nová IRA" hlásící se k odkazu klasické republikánské armády, a britská policie opět hledá pod svými autíčky bombičky. Občas najde. A to jsme zatím všichni na jednom trhu.

Pokud se hranice nezavede, znamená to speciální režim tzv. Bezcelní zóny Severního Irska. Nedokážu si představit, jak Londýn takto neskutečně zvýhodňuje NI. To by jim angličtí voliči spočítali lusknutím prstu, protože ač burani, tak počítat umí. Stejně tak si nemohou dovolit povolení vyhlášení referenda - Skotsko by šlo okamžitě taky. Ti si ho ale na rozdíl od Irů mohou vyhlásit sami. Však taky proto se říká, že Johnson hraje Hru o trůny, neboť prosazuje Brexit i za cenu rozbití království.

Další věc je, že NI je existenčně závislé na miliardách liber z Londýna, a ty už dnes stěží dostačují. Pokud se sníží, nebo zaříznou úplně, přijde povstání skoro na 100 %, neboť ekonomická situace Irské republiky je nepoměrně lepší. Vlastně skoro srovnatelná s Lucemburskem!

A teď tricky part... Zdaleka není jisté, že Irská republika svá severní hrabství vůbec přijme :-) Ekonomicky by si totiž strašlivě pohoršila a veřejné mínění je tak 50/50.

Jak jsem zde již několikrát zmiňoval - atmosféra v Severním Irsku je tíživá a lidé jsou tam právem nasraní. Za mě je NI dost možná největší doutnákem v Evropě, a to to máme těžkou konkurenci jako územní drolení Grizie a Moldávie.

Zajímá tě něco vyloženě konkrétně?

Nejnovější   Novější 224 - 243 / 11678Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o