|
Spravuje: Mirak Počet příspěvků: 7632 |
|
|
|
| 2x04 Invasive Procedures
- Přijde mi trochu zvláštní, že hned po epizodě, ve které evakuují stanici přijde epizoda, ve které evakuují stanici. Co už. Jinak je to obyčejná epizoda s rukojmími obohacená několika zajímavostmi. Pozitivní je, že je to jedna z mála epizod, kde mají skoro všechny hlavní postavy (kromě Jakea) dostatek smysluplného prostoru (a možná byl drobný re-introduction hlavních postav záměr).
- Nejvíce se mi líbilo, že nahlédneme trochu hlouběji do kultury Trillů a dozvídáme se, že zdaleka ne všichni Trillové jsou spojení se symbiontem a naopak je to spíše vzácnost a velká pocta.
- Obsazení vedlejších postav se opět moc vydařilo. John Glover je v roli Verada vynikající a skvěle zahrál ten rozdíl mezi ostýchavým a roztržitým Veradem bez symbionta, kdy skoro budí sympatie a sebejistým až arogantním Veradem po spojení se symbiontem. Ani ostatní vedlejší postavy nejsou špatné. Přiznám se, že Tima Russe jsem vůbec nepoznal a ani jsem si nepamatoval, že zde má hrát Klingona.
- Líbí se mi, když seriál ukazuje Quarkovu temnější stránku, ale je tristní, že když s plným vědomím toho co dělá přímo umožnil obsazení stanice, tak že stejně nenese žádné následky. Není to na konci ani zmíněno. Tohle je úplně špatně. A je jedno, že se po obsazení snažil ostatním pomáhat.
2,5/5
2x05 Cardassians
- Líbilo se mi, že se jim povedlo dohromady skloubit velmi složité téma s dobrou DS9 zápletkou. Myslím, že téma válečných sirotků rozhodně není snadno uchopitelné a vždycky bude hrozit, že se ta problematika v rámci 45 minut zjednoduší a bude to působit plytce. To se tady naštěstí nestalo a epizoda nenabízí jediný správný pohled na věc. Z konce mám tedy smíšené pocity, protože ono asi neexistuje univerzálně dobré řešení pro všechny. I proto se mi líbilo, že epizoda rozhodně nepředstírá nějaký happyend nebo příslib plošného návratu cardassijských sirotků, naznačen je spíše naopak.
- Zápletka je stejnou měrou poutavá i díky přítomnosti Garaka a politickým machinacím Dukata. Je skvělé, že epizoda nebyla omezena jen na sociální komentář, ale povedlo se jí u diváka legitimně navodit pocit, že pořád neznáme celou pravdu a detektivní práce dua Bashira & Garak je super. Ty jemné náznaky týkající se Garakovy a Dukatovy propojené minulosti jsou také skvělé.
- V epizodě se blýskl i Bashir, který od prvního setkání s Garakem v Past Prologue, kde byl neustále vyplašený, zaznemnal úctyhodný posun. Zde se nebojí konfrontovat Garaka a později ani Dukata. To, že nebyl kompletně zastíněn Garakovou postavou je úctyhodné a myslím že tohle byla zatím Bashirova nejsilnější epizoda.
- Jinak nevím, jestli musela být opět zdůrazněna O'Brienova antipatie ke Cardassianům, tedy alespoň ne tímhle okatým způsobem, ale na druhou stranu pak byla ta interakce mezi O'Brienem a Rugalem fajn.
5/5 |
|
|
|
| 1x01-02
Perfektní úvod, ale ty uniformy měli nechat prostě TNG, je to škoda.
Jak postupuji s TNG, pouštím si chronologicky i DS9, uvídím až postoupím dál, jestli to změní můj pohled na TNG+ ST :) |
|
|
|
| Telemachus Rhade: Fair enough, ale na tomhle konkrétním případu vyloženě nelpím, spíš celkově narážím na neexistující kontinuitu v rámci první řady.
Ano, postupné příchody k někomu v asi 15vteřinových intervalech jsou strašně spontánní a organické, je to přítomno snad v každém sitcomu s laugh trackem :) Nevím, humor z ranku B5 |
|
|
|
| Mirak:
proč jsme jejich aktivitu alespoň v náznacích nemohli sledovat už v rámci první řady
Je asi potřeba si uvědomit, že Kruh je v mnohem důsledek 1x20 a následných snah Winn, a že mezi 1x20 a 2x01 uběhly víc než 3 měsíce.
Rádoby vtipná scéna s odchodem Kiry se mi vůbec nelíbila, přišlo mi to nucené
Zajímavé, za mě jedna z nejspontánnějších scén DS9 :) |
|
|
|
| 2x01 The Homecoming
- Solidní úvod do druhé sezóny a v podstatě přesně ten typ zápletky, po kterém jsem bažil během první řady. Moc se mi líbí, že Duet, In the Hands of the Prophets a tato úvodní trilogie na sebe sice nenavazují, ale přesto jsou si tématicky velmi blízké. Později než bych si přál, ale přece.
- Osvobozování Li Nalase z cardassianského pracovního tábora pokryje asi největší část epizody a je to určitě vděčné téma. Provedení mi ale přišlo takové... svérázné. Trochu jsem se pozastavil nad tím, že Sisko souhlasí s jeho záchranou hlavně proto, že by Li mohl pomoci sjednotit Bajor. Vím, že je Sisko pragmatičtější než Picard, ale stejně, tohle by přece nemělo být až tak směrodatné. Dále mi přišlo pochybné, že se Cardassianům nezdálo vůbec divné, že bajoranská konkubína Kira má za pasáka člověka. No, nevím. Taky jsem nepochopil, proč ty čtyři Bajorany, kteří kryli jejich útěk, posléze nezachránili transportérem, vždyť i původní plán počítal s tím, že Liho zachrání už z orbity prostřednictvím transportéru. Dukatova překvapivá omluva za věznění Bajoranů se mi líbila, ale myslím, že se scénáristé se zde hlavně rychle chtěli vypořádat s jejich přítomností a řešit Liho a Kruh.
- V epizodě také vidíme zárodek zápletky s extrémistickou skupinou Kruh. Není to výtka, ale opět se mi vkrádá na mysl otázka, proč jsme jejich aktivitu alespoň v náznacích nemohli sledovat už v rámci první řady.
- Moc se mi líbil ten poklidný začátek, ve které jsme viděli, jak už jsou oba Siskové na stanici zabydlení nebo jak je Odo překvapený, že mu Quark v něčem říkal pravdu.
- Richard Beymer je jako Li Nalas výborný a jeho přítomnost vyvažuje některé sporné momenty. Frank Langella je taky pěkný castingový úlovek, protože se rozhodně nejedná o běžného seriálového herce. V této epizodě však ještě nedostal příliš šanci se předvést.
- Cliffhanger je poněkud low-wattage, což ale v rámci trilogie, která není rozdělena do dvou sezón příliš nevadí. Jen asi nikdo nečekal, že Kira bude permanentně převelena zpět na Bajor.
3,5/5
2x02 The Circle
- Epizoda je v prvních dvou třetinách sice trochu pomalejší, ale když ke konci vyloží karty na stůl, tak to rozhodně stojí za to. Že je Jaro zapletený s Kruhem se dalo čekat, ale že Kruh bez jejich vědomí zásobují skrze prostředníka Cardassiané je perfektní a nečekaný zvrat. Ten paradox, kdy se Jaro snaží zbavit Federace a nevědomky tím umetá cestičku pro Cardassiany je pefektní.
- I ten druhý zvrat, kdy vidíme, jak Jaro uzavírá mocenský pakt s Winn je výborný a navíc významně posiluje kontinuitu seriálu. Jen se nabízí otázka, jak je možné, že jsou Jaro a Winn tak krátkozrací a neuvědomují si stále trvající cardassianskou hrozbu. Přemýšlím, že by trojdíl asi jakž takž fungoval i bez Cardassianů a Winn, ale nebylo by to ono.
- Rádoby vtipná scéna s odchodem Kiry se mi vůbec nelíbila, přišlo mi to nucené, protože si myslím, že jsme v rámci první řady prostě neviděli až tak úzké navazování vztahů mezi většinou jednotlivých postav. Pobyt Kiry v klášteře, dialogy s Bareilem a vize z orbu byly také slabší.
- Další záchrana vězně (Kiry) byla tentokrát zvládnuta mnohem lépe a akce byla vcelku slušně natočena. Jinak se mi líbí, že Li Nalas je veskrze kladná postava. Většinou když je jedna z hlavních postav dočasně nahrazena jinou, tak je ta nahrazující postava douchebag.
- Moc se mi líbila kratičká scéna mezi generálem Krimem (nešťastné jméno) a Siskem. Stejně tak se mi líbilo, jak ukázali, že má Odo užitečné kontakty na Bajoru.
- Cliffhanger s příslibem obrany stanice před bajoranskými pučisty se tentokrát moc povedl, obzvlášť jak mu předcházela rozprava Siska a admirála Chekoteho, který nařídí evakuaci.
4,5/5
2x03 The Siege
- Rozuzlení je uspokojivé, ale zdaleka tu není tolik skvělých momentů, jako v prostřední epizodě trilogie. Partyzánská obrana stanice se povedla a naštěstí tu bylo minimum "tradičních" trekových přestřelek, jen Bajorané se občas chovali možná trochu naivně.
- Druhá linie, ve které se Kira a Dax snaží dopravit důkazy zapojení Cardassianů do převratu na mě působila místy vatově, což je vzhledem k uspěchanému konci této linie velká škoda. Líbilo se mi ale že se naplnila vize, kterou viděla Kira prostřednictvím orbu v minulé epizodě. Rozhodně to však chtělo více scén poté, co byly sněmovně ministrů prezentovány důkazy. Je tam skvělý moment, kdy si Winn uvědomí, že je po všem a okamžitě se od Jara distancuje. Chyběl tomu alespoň krátký epilog s konverzací mezi Jarem a Winn a jako divák jsem chtěl taky vidět, jak bude Jaro reagovat až se potvrdí, že Kruh skutečně zásobovali Cardassiané. Mít k dispozici herce formátu Franka Langelly a pořádně toho nevyužít? Velká škoda.
- Ze závěrečné "povinné" smrti Li Nalase mám neutrální dojmy. Na jednu stranu je to klišé, ale (a asi právě i proto) mi to tam vlastně docela sedělo. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že pro příběh ve výsledku nebyl ani moc důležitý a byl tam jen proto, aby na konci umřel.
- Stephen Macht v roli generála Krima, který byl krátce představen v minulé epizodě, byl výborný a na roli mi strašně seděl i vzhledově. Plukovník Day (zvláštní bajoranské jméno) byl ztvárněn Stevenem Weberem, což je další prominentní seriálový herec. Celkově se obsazení trilogie povedlo na výbornou.
- Trilogie se mi líbila, možná se to v hodnocení první a třetí části tolik neprojevuje, ale jako celek to funguje dobře a minimálně je super, že šli tvůrci do druhé sezóny s mnohem většími ambicemi a ani k tomu hned nepotřebovali červí díru.
- runabout update: * Orinoco
3,5/5 |
|
|
|
| 1x19 Duet
- Samozřejmě skvělý díl, který v rámci první sezóny vůbec nemá konkurenci. Ale upřímně, samotný námět je sice zajímavý, ale klidně to mohlo to dopadnout fiaskem. Úředník, který podstoupí plastickou operaci, aby vypadal jako jeho bývalý šéf-válečný zločinec by totiž při trochu slabším zpracování mohlo působit neuvěřitelně a možná až směšně. Naštěstí je ta zápletka vyztužena opravdu perfektními dialogy (což jsem si vybavoval), ale stejnou měrou má na výsledné kvalitě zásluhu i naprosto geniální výkon Harrise Yulina v roli Marritzy (což jsem si nevybavoval).
- Je až s podivem, že jsou následky okupace a vůbec vztah mezi Bajorany a Cardassiany v rámci jedničky tak málo řešené. Když nepočítám červí díru a Gamma kvadrant, tak má tahle tématika minimálně ze začátku DS9 suverénně největší potenciál. Přitom poslední zápletka s Cardassiany byla v Past Prologue a to podle mě není dobře.
- Jestli bych měl nějakou výtku, tak mi přišla mimo ta Odova hypotéza, že velitel pracovního tábora nemohl znát buňky bajoranského odboje a proto dospěl k závěru, že Marritza není Darhe'el. To jako proč? Weird.
- Líbil se mi posun ve vztahu Kiry a Siska, kdy se Kiře podaří přesvědčit Siska, aby vedla vyšetřování. A Dukat už je v této epizodě mnohem zajímavější a osobitější, než byl v Emissary, kde působil jako generický Cardassian.
5/5
1x20 In the Hands of the Prophets
- To, co se z počátku jeví, jako pouhé pomatené kázání bajoranské fanatičky se nakonec ukáže jako promyšlený pokus o vraždu s cílem uchvácení politicko-náboženské moci. Ve výsledku to docela vygradovalo, protože si samozřejmě dovedu představit, že se celá zápletka bude točit jen okolo akademické debaty o učebních osnovách ve smyslu věda x náboženství. Přízemnější finále bez cliffhangeru, které navíc v mnohém odkazuje na pilotní dvojdíl, první řadě DS9 rozhodně sluší a obdobnými zápletkami měla být prošpikována celá sezóna (je totiž vidět, že s Gamma kvadrantem si tvůrci zatím vůbec nevěděli rady a díky tomu je první řada tak strašně nevyvážená).
- Jinak epizoda konečně představuje i nějaké další recurring postavy (na to, že tím je DS9 pověstný, tak v rámci první řady to téměř nevidíme). Moc se mi líbilo, že konflikt nebyl postaven jen jako "hodní" Bajorané na stanici vs. jednoepizodní "zlá" Bajoranka, ale že k řešení celé situace výrazně přispěl i hlas rozumu z Bajoru v podobě vedeka Bareila. Vedekové Winn i Bareil jsou dobré postavy a oproti Kai Opace působí přeci jen civilnějším dojmem, což v této epizodě bylo jednoznačně ku prospěchu věci.
- Související paralelní zápletka s vyšetřováním vraždy není špatná, ale je to trochu proměrněná příležitost. Neela se sice krátce objevila už v předcházející epizodě (jen nesmíte mrknout, jinak ji přehlédnete), ale to je strašně málo. Pokud by se pravidelně objevovala už od začátku, tak by to mělo ten kýžený efekt překvapení v kombinaci s emocionálním zainteresováním diváka. To, že dostala prostor a instantní přátelství s O'Brienem jen v této epizodě způsobilo to, že ji bystřejší diváci museli okamžitě podezřívat a to jistě nebyl záměr. Škoda, zrovna tohle třeba VOY v obdobné situaci se Seskou zvládl.
- Ty malebné scény na Bajoru mě vždycky potěší, je to skvělý kontrast ke kulisám stanice a pro mě vždy vítané zpestření.
4/5 |
|
|
|
| On takhle DS9 nakonec stejně dopadne. Farscape je na BD taky jen upscale. |
|
|
|
| Dal si 2 roky pauzu, tak snad S6 a 7 dodělá rychlejším tempem ;) |
|
|
|
| Je to fakt kuriózní, že DS9 opakuje chybu TNG co se týče epizody typu The Naked Now. Ať už Dramatis Personae nebo třeba i If Wishes Were Horses. Svým způsobem v tomto právě taky start seriálu vylepší druhé a další zhlédnutí. |
|
|
|
| Telemachus Rhade: Budu dávat i bonusy, takže na ten zrod původní myšlenky určitě narazím. |
|
|
|
| Mirak: V nějakém rozhovoru, a já si fakt nepamatuju kde, tvrdil asi Ira, že jim potřeba antagonisty v DQ došla v momentě Move Along Home. |
|
|
|
| Telemachus Rhade: No, ale to je až druhá sezóna, tu první zmínku si dodnes pamatuju, akorát nevím, jak se na základě toho dá tvrdit, že už si chystali Dominion během první řady. Osobně si myslím spíš opak. |
|
|
|
| Mirak:
jestli byl už v téhle fázi v plánu Dominion
Tady už ano. První zmínku dostaneš za *10* epizod.
|
|
|
|
| 1x17 Forsaken
- Na první pohled mi Lwaxana a DS9 příliš nejde dohromady (podobně jako DS9 a Q), ale ve výsledku to kupodivu funguje. Jistě, v první polovině epizody vidíme Lwaxanu v její defaultní TNG poloze, ale po uvěznění s Odem ve výtahu naštěstí ukáže i svoji přívětivější stránku (jako třeba v TNG Half a Life) a scéna, ve které Oda přesvědčí, aby před ní prošel přeměnou do přirozeného stavu, patří k těm nejsilnějším z 1. sezóny. To, že se z toho vyklubala další epizoda s kvalitním character developmentem pro Oda bylo velmi příjemné překvapení. Jeho původ už se nakousl ve Vortexu, ale o tom co s ním bylo po jeho nalezení, jsme až do této chvíle neslyšeli prakticky vůbec nic.
- Bashirovo opečovávání zhýčkaných velvyslanců je zábavné rozptýlení, ale líbilo se mi, že na konci dostal zasloužené uznání za to jak to zvládl, protože mi často přijde, že ho minimálně v rámci 1. řady scénáristé občas berou jako comic relief postavu (ale možná hlavně proto patří jeho character development v průběhu seriálu k těm nejlepším v celém Treku).
- Volal jsem po vedlejší zápletce s O'Brienem a Dax, tak jsem ji dostal no :) Z Gamma kvadrantu přiletí sonda, která zaviruje počítač a O'Brien ten počítačový program přirovná k opuštěnému štěněti. Opět obrovské množství technoblábolů, O'Brien si s počítačem vykládá stejně jako Scotty, ve vedlejší roli sympatická bajoranská technička, kterou už nikdy neuvidíme a na konci O'Brien nechá program běžet v izolovaném subprogramu na staničním počítači (samozřejmě, že na seriálovou kontinuitu to žádný vliv mít nebude). Možná by bylo lepší ten Gamma kvadrant zatím radši nechat na pokoji a věnovat se hlavním postavám, Bajoru a Bajoranům. Nevím, jestli byl už v téhle fázi v plánu Dominion, ale rozhodně mi přijde, že tvůrci vlastně ani moc neví, co si s Gamma kvadrantem počít.
3/5
1x18 Dramatis Personae
- Cold opening s vybuchujícím klingonským dravcem a umírajícím Klingonem umí nalákat neskutečným způsobem, ale zbytek epizody už se bohužel nese ve zcela jiném duchu. Ve své podstatě je to taková vážnější verze The Naked Time / The Naked Now a i tady musím pochybovat o zařazení epizody do 1. sezóny. Myslím, že občasnému divákovi v první třetině epizody ani nedojde, že se postavy chovají výrazně jinak.
- Většina postav ještě ani nemá jasně definovaný charakter, takže mi nepřišlo příliš zajímavé vidět po 17 epizodách hlavní postavy se zcela náhodnými charakterovými změnami. V tomhle se podle mě dost vyřádili v budoucnu v rámci zrcadlových epizod. Ale jinak je to rozdělení na dvě soupeřící frakce (Federace vs. Bajor) zábavnější, než zcela random pátalie z The Naked Time / The Naked Now. Ale jinak další forma viru z Gamma kvarantu (i když s výrazně zajímavějším backgroundem než v předchozí epizodě)? Please.
- Jinak je to ale další dobrá epizoda pro Oda, protože zde má pro změnu šanci ukázat svoji vynalézavost. Odo má samozřejmě ze všech postav nejlepší startovní potenciál, ale i tak je překkvapivé, že má suverénně největší podíl kvalitních charakterových scén z 1. sezóny and it's not even close (Sisko se nějak vystřílel už během pilotu). Jinak se mi líbilo, že Kira na začátku poslechne Siskovy rozkazy s menšími protesty, než obvykle. Pokrok!
2,5/5 |
|
|
|
| kapitan Pike: To ale může víc souviset s těmi lidmi kolem. Nicméně ano, vesměs jeden můj děda dopadl podobně, postihl ho nějaký záchvat v souvislosti s pokročilou rakovinou, sanitka ho odvezla a v podstatě zemřel ten den.
A babička si asi dodnes vyčítá nejspíš vsugerovaný nepřátelský pohled v jeho očích, že souhlasila s jeho odvozem. |
|
|
|
|
HLAVNÍ STRÁNKA
UŽIVATELÉ
[ DISKUZNÍ FÓRA ] VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE
NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV
|