Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Deep Space Nine

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 7632
"...the best show on television that no one noticed."

- Entertainment weekly




DS9 na Memory Alpha
Slovenské stránky od ds9fan
DS9 na TV.com
DS9 na wikipedii
Stránky nejen o Odovi
DS9 na Sickbay
DS9 na Trek Core

Stáhněte si CZ titulky

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 88 - 107 / 7632Starší   Nejstarší

Mirak - 21. květen 2021 21:59sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x15 By Inferno's Light
- Líbí se mi, jak DS9 operuje s cliffhangery. Finále jednotlivých sezón končí spíše předzvěstí věcí budoucích, kdežto u cliffhangerů v průběhu sezóny už se jedná o tradiční utnutí první části v nejnapívější možnou chvíli. Přijde mi to takhle správné a vůči divákům férové. Každopádně bylo nečekané, že zde k rozřešení cliffhangeru došlo ještě během cold openingu. Dukatovu zradu jsem kdysi během prvního sledování rozhodně nečekal, a to ani přesto, že tvůrci na to diváka během první části tak trochu připravují. Asi největší nápověda je, když se Dukat snaží přesvědčit Ziyal k opuštění DS9 a nepřímo jí naznačí, že se něco chystá. Dukatovo oportunistické chování je zcela v souladu s jeho charakterem a tvůrci si zaslouží uznání za to, že jsem u Dukata zatím nikdy neměl pocit, že by jeho postava působila nekonzistentně. A to ani v průběhu čtrté sezóny, kdy byl vykreslován jako tradiční antihrdina. Nejlepší aspekt toho vše je asi fakt, že egocentrik Dukat byl očividně skálopevně přesvědčený o tom, že pro Cardassii je opravdu nejlepší, když bude v jejím čele stát on sám.
- Jinak mě opět nejvíc bavil děj v internačním táboře 371. Přišlo mi cool, jak po měsících věznění spolu najednou bez předsudků spolupracují lidé, Klingoni, Romulané a Cardassiané. Garakovo zápolení s klaustrofobií byl zajímavý element a Andy Robinson ho samozřejmě herecky uměl parádně prodat. Worfovy zápasy v ringu místy působily jako příslovečná vata, ale líbilo se mi to vyústění s Jem'Hadarem, který Worfa na konci odmítal zabít. Také se mi líbí ten opakovaný motiv averze mezi Jem'Hadary a Vorty. Martok měl skvělou scénu, když Bashirovi sliboval, že bude zahrnut do jednoho z veršů oslavné básně o Worfovi. Jeden z nejlepších momentů byl, když se "křoví" v podobě netečného Breena zničehonic zapojí do děje. Bylo to trochu jako scéna z Tarantinova filmu a musel jsem si ji pouštět opakovaně.
- Děj na stanici byl také fajn, i když mi přišlo, že po pomalejší první části najednou musely některé linie urychlit. Návrat Klingonů z cardassianského prostoru se dal očekávat, ale potěšila mě přítomnost Gowrona. Opětovné podepsání Khitomerské dohody bylo na můj vkus možná až příliš neceremoniální, ale chápu, že tam tu scénu chtěli mít. Přílet Romulanů byl také fajn, jen to nemuselo být tak anonymní. Vždy mi přišlo, že DS9 s Romulany pracuje zbytečně málo. Bitva u sektoru 001 Hvězdnou Flotilu asi opravdu vyčerpala, protože na obranu DS9 poslala Excelsiory a Mirandy :) Překvapivá byla úplná absence Oda, i když je v epizodě několikrát zmíněn. Závěr byl každopádně skvělý. Tvůrci spojili příjemné s užitečným, když přišli s geniálním plánem Dominionu, který spočíval ve zničení Bajoru, DS9 a federačně-klingonské flotily, bez jediného výstřelu, což samozřejmě ušetřilo značnou část rozpočtu. A fungovalo to skvěle!
- runabout update: + Yukon

5/5

5x16 Doctor Bashir, I Presume
- Ve výsledku výborná epizoda i navzdory tomu, že vedlejší zápletka se jí usilovně snaží táhnout ke dnu jako kotva. Předně musím epizodu pochválit za začlenění Lewise Zimmermana, protože to považuju za jeden z nejvynalézavějších crossoverů, které se v Treku vyskytují. Udělat z Bashira šablonu pro novou generaci holografických doktorů je prostě cool nápad a dárek pro pravidelné diváky DS9 a VOY. Líbí se mi ty drobné odlišnosti v chování doktora Zimmermana a EMH, tohle hraje Picardo moc dobře. Samozřejmě pobaví reakce EMH, když se dozví, že bude nahrazen nebo Bashirův hologram s chováním původního EMH. Celé je to samozřejmě ve výsledku jen setup pro dvě úplně jiné zápletky, ale na zábavnosti to tomu neubírá.
- Pro Bashira je to rozhodně velmi kontroverzní epizoda. Myslím, že tvůrci v tomhle hodně riskovali, protože jsme v 5. sezóně a všechny hlavní postavy už logicky mají poměrně bohatou historii. Naštěstí to jeho genetické vylepšení nepůsobí až tak neuvěřitelně, protože to vesměs koresponduje s některými skutečnostmi, které jsme se o něm v průběhu seriálu dozvěděli. Paradoxně mi to přišlo uvěřitelnější a přirozenější, než z prstu vycucaná infiltrace měňavce v předchazejících epizodách. Bashirova postava díky tomu není lepší nebo horší, ale přidává jí to další zajímavý rozměr. Bashirovy rodiče byli velmi dobře obsazení, uvěřitelní a zapamatovatelní. Líbil se mi i závěr s důstojníkem JAGu (!), když si v proslovu efektivně vypomohl zmínkou o Khanovi. Jinak rozhovory s ostatními postavami o tom, jaký Bashir opravdu je (a byl), ho myslím zábavnou formou vystihly velmi trefně.
- Zápletka s milostným trojúhelníkem mezi Romem, Leetou a Zimmermanem, byla popravdě dost strašná. Jednak zabírala zbytečně moc času, ale hlavně mi tematicky vůbec neseděla k hlavní zápletce. Romova neschopnost říct Leetě pravdu o svých citech mi přišla přehnaná. Ona Leetina náklonnost k Romovi také nepůsobí dvakrát uvěřitelně, ale budiž. V téhle fázi děje už působil Zimmerman dost divně, když Leetě téměř hned nabídl, že pokud přijme práci v kavárně na stanici Jupiter, tak by u něj mohla bydlet. Not creepy at all. Sestřelit kvůli tomu hodnocení celé epizody se mi ale nechce.

4,5/5
Mirak - 15. květen 2021 14:54sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Mvek: Jak říkám, Siskovo chování sice bylo špatné, ale mnohem horší je vyznění epizody, které jakoby Siskovi dává za pravdu.

V The Maquis byl z mého pohledu úplně jiný případ, hlavně proto, že se tam Makisté objevili vlastně poprvé a pro Siska a spol. mohl být dost šok, že někdo z Flotily vůbec mohl "zradit uniformu". Navíc tam Sisko opakovaně nastavuje smířlivější tvář.
Mvek - 15. květen 2021 13:22sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak:
5x13 For the Uniform

Jo, mně tady Siskovo chování vadilo dost. Je to tak trochu potvrzení toho, že se sice většinou ovládá, ale měl by se léčit, protože je v nějaké podobě sociopat, nebo možná i maniak... Ale nejspíš střílím totálně špatné pojmy. Každopádně prostě "nad míru vyšinutý". A jak říkáš, když tak ho měla krotit Jadzia. Tedy epizodu si už moc nepamatuji, takže vycházím z toho, cos napsal. A z pár svých komentářů před osmi a více lety.

Ale já trochu měl problém víckrát s problematikou Makistů, kdy mi přišlo, že se tvůrci příliš staví na stranu Federace. Takže mi vadila v tomto Siskova přehnaná posedlost už v té epizodě, jak se naháněl s tím kapitánem v džungli (fakt si teď nevzpomenu na název ani řadu).
Mirak - 15. květen 2021 10:24sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x13 For the Uniform
- Na sequel k For the Cause jsem se moc těšil a výživný rozhovor mezi Siskem a Eddingtonem už v cold openingu, mě rozhodně navnadil. Epizoda mě jako celek ovšem strašně zklamala. DS9 mám rád mimo jiné i proto, že není černobílý a věnuje se tématům, která jsou na poměry Star Treku relativně kontroverzní. V tom určitě nejsem sám. Po shlédnutí For the Uniform ve mně ale přetrvává jistá pachuť. A to je pocit, který u Treku nezažívám prakticky vůbec (a to ani u epizod, kterým uděluji ta nejnižší hodnocení). Motivace a chování Siska mi zde přišly skoro neomluvitelné, což je ale pouze část rovnice a za jistých okolností by to nemuselo až tolik vadit. Lidé dělají chyby. Problém ovšem je, že epizoda svým vyzněním Siskovy činy hájí a racionalizuje je.
- Pro epizodu je stěžejní Eddingtonovo přirovnání inspektora Javerta z Bídníků k Siskovi. Řekl bych, že je trefné. Sisko si to bohužel vezme k srdci a přijde s povrchním psychoanalytickým konstruktem, že pokud chce porazit Eddingtona, tak se musí začít chovat jako záporná postava z historického románu. Ano, je to šílené. Siska po celou epizodu sžírá touha po pomstě, což scénář naštěstí nějak zvlášť neomlouvá. Ovšem začít se chovat jako Eddington a použít biogenickou zbraň k dlouhodobému otrávení planety, považuji za nepřípustné rozhodnutí. Odkdy se Flotila řídí pravidlem oko za oko? Sisko argumentuje tím, že Eddington zaútočil na loď Flotily, ale vždyť Eddington USS Malinche pouze zneškodnil, nezničil ji! Nevšiml jsem si, že by se Flotila po incidentech s Dominionem vydávala na křížové výpravy do Gama kvadrantu a oplácela stejnou mincí. A upřímně, Makisté jsou pro Federaci samozřejmě problém, ale v žádném případě je nelze označit za hrozbu. Takže to považuji za opravdu nechutnou ukázku zvůle moci, kdy se proti nejmenšímu hříšníkovi, uplatňuje největší přísnost.
- Z mého pohledu epizoda promeškala příležitost, kdy by spíše dávalo smysl držet se při zemi. Vím, že by to nebyla tradiční televize, ale proč to celé opravdu nezakončit tak, že se Sisko nad touhu po pomstě povznese a Eddingtona by dostal kapitán Sanders. Taky mě dost zklamala i všeználek Jadzia. Ona měla být ta, která Siska zastaví a řekne mu, že ničit obyvatelné planety, už je prostě přes čáru. Místo toho ho pochválí, že se začíná podobat Curzonovi. A na konci oba ještě vtipkují, že si ten plán zapomněli nechat schválit od Flotily. Těžko se mi věří, že by z toho nebyly vyvozeny žádné následky. Interakce mezi Siskem a Eddingtonem byla samozřejmě opět povedená, stejně jako spousta scén v první půlhodině epizody, ale celé je to prostě zastíněno posledním aktem.
- V epizodě se úplnou náhodou objevuje nový pokrokový holokomunikátor. Za mě je to dosti zbytečné. Jednak tato forma vizualizace pokaždé vyžaduje nenápadné vysvětlení, že se nejedná o transportér a hlavně mi tradiční komunikace přes obrazovky nepřijde v ničem horší. Je mi jasné, že tvůrčí tým měl pocit, že tohle bude akčnější a osobnější, ale podle mě to tak dramatický rozdíl není. Zajímavější bylo manuální ovládání Defiantu a komunikace se strojovnou prostřednictvím Noga.

3/5

5x14 In Purgatory's Shadow
- Ty nejlepší dvojdíly DS9 mívají pomalejší start do děje a tato epizoda není výjimkou. Je jasné, že se schyluje k něčemu velkému, ale obdobně jako to třeba bylo i v Improbable Cause, epizoda nestojí na epických scénách, ale je spíše zaměřená na silnou interakci mezi postavami. A jelikož je to DS9, tak zde obrovskou roli sehrávají vedlejší postavy. Z hlavních postav má výrazně více prostoru snad jen Worf. O to tradičnější je pak závěrečný cliffhanger s jem'hadarskými loděmi, které se vynoří z červí díry. Zmínka o borgském útoku z First Contact je opravdu nenápadná. O účasti Worfa a Defiantu nepadlo ani slovo, ale je to lepší než nic.
- Po neurčitých tvrzeních Zakladatelů v Broken Link se konečně dozvídáme pravdu o přeživších z bitvy u mlhoviny Omarion. Scény z vězení Dominionu, umístěného na asteroidu se mi moc líbily. Je moc dobře, že Enabran Tain přežil a ještě se naposledy mohl setkat s Garakem. To, že je Tain Garakův otec určitě nebylo šokující odhalení, protože pravidelného diváka to mohlo napadnout už dávno, ale ten jejich poslední dialog je napsaný tak dobře, že to vůbec nevadí. Dukatův návrat se také povedl. Svým způsobem jsem rád, že se opět projevila jeho temnější stránka a líbilo se mi, že se rozešel ve zlém se Ziyal i Kirou. Je samozřejmě dobře, že ta postava nebyla nikdy černobílá, ale v té antagonistické poloze mi sedí nejvíc.
- Největším překvapením epizody je samozřejmě odhalení zajatého Bashira. Vizuální nápověda se starou uniformou je velice efektivní. Provedení v této epizodě je fantastické, jen je obrovská škoda, že se s tím nedokázali vůbec žádným způsobem pracovat v předchozích třech epizodách a je bohužel zřejmé, že dopředu to vymyšlené neměli. Měňavec v The Rapture bez problémů provede Siskovi složitou operaci mozku, v The Begotten zase přijde do kontaktu s jiným měňavcem. Rozhodně tam byl prostor pro menší breadcrumbs scény, které by zpětně dávaly smysl. Hrozná škoda. Poprvé se také objeví pravý generál Martok, který má podstatně sympatičtější povahu než měl jeho dvojník, takže jsem si ho prakticky hned oblíbil.

4,5/5
S.S.Enterprise - 07. březen 2021 11:14sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:
Flotila dočasně / trvale upravila studijní plán

jj, prostě něco jako nynější povinné nasazení studentů do nemocnic...

a dřívější zařazení Noga do důstojnické hodnosti pak lze přirovnat k Babišově úřednicky přidělené maturitě (byť ST má ještě hloupější precedenc v podobě Wesleyho)

Mirak - 07. březen 2021 00:14sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x11 The Darkness and the Light
- Kupodivu lepší než jsem si pamatoval. Žánrově je epizoda někde na pomezí thrilleru a detektivky ve stylu Sedm. I na DS9 to má dost netradiční temnou atmosféru, ale přitom to do reálií Star Treku (nebo aspoň DS9) zapadá naprosto bez problémů. Odovo vyšetřování je jako vždy zábavné a divák možná během epizody může i nabýt dojmu, že v tom bude něco víc, než jen pomsta jednoho z cardassianských okupantů. Opak je ale pravdou a musím říct, že to bylo správné rozhodnutí. I po odhalení identity vraha totiž zápletka zůstává nadále poutavá, jen se již tematicky transformuje do epizod typu Duet nebo Neccessary Evil.
- Dohadování Kiry a Silarana Prina bylo perfektní v tom, že oba měli svým způsobem pravdu. Je logické, že u takto masivní okupace, která trvala desítky let, nemohli být všichni Cardassiané přímo zodpovědní za zvěrstva, která se během ní děla a minimálně smrt si tudíž určitě nezasloužili všichni. Myslím, že v Cardassianské unii nikdy nepanoval zrovna svobodný režim, kde by si jednotlivci mohli vybírat, jestli se na okupaci budou podílet nebo ne. Na druhou stranu je zcela pochopitelný Kiřin postoj "když se kácí les, musí létat třísky". V tomhle směru se mi moc líbilo, že mezi nimi v závěru nedošlo ani k částečnému usmíření, protože si myslím, že Kira prostě po to všem, čím si prošla, nemá vůbec zájem připouštět si nějakou lítost vůči komukoliv, kdo byl byť jen malinkou součastí okupačních sil.
- Jinak mi ale Kira přišla opět sobecká. Chápu, že z ní DS9 nechce dělat bezmocnou chudinku, ale vůbec se mi nelíbilo, že se v těhotenství vydá na vlastní pěst hledat někoho, kdo dosti sofistikovaným způsobem zavraždil čtyři další členy odboje. V tomto případě by se mi víc líbilo, kdyby ji Prin prostě unesl a Kiře se následně povedlo osvobodit. Na druhou stranu se ale do děje povedlo kreativně zakomponovat její těhotenství, když chtěl Prin vyvolat umělý porod a dle svého pokřiveného morálního kompasu zachránit "nevinného". Prin mi přišel super a kupodivu mi sedla i ta jeho poblouzněná poezie. Byl to samozřejmě risk, protože o trochu slabší scénář mohl epizodu kompletně potopit. Využití starých známých tváří v podobě Furela a Lupezy bylo fajn. Nad absencí Shakaara však zůstává rozum stát ještě více než u The Rapture. Předpokládal bych, že bude chtít svoji přítelkyni chránit. Nemohli to teda aspoň zamáznout nějakou zmínkou, třeba že Shakaar je po fiasku z minulé epizody na diplomatické návštěvě na Zemi? It's not that complicated, people!

4,5/5

5x12 The Begotten
- Tak nám Odo vydržel člověkem sotva tucet epizod. Myslím, že si od toho tvůrci slibovali víc a tipnul bych si, že to měli původně rozplánované alespoň na celou sezónu. Ve výsledku toho ale využili jen asi ve třech epizodách a překvapuje mě, že nedošlo ani na žádný milostný vztah, což dost ostentativně předesílali na konci Broken Link. Zápletka s baby měňavcem byl slušný DS9 standard, ale hlavně se opravdu povedl dojemný konec, ve kterém do sebe Odo umírajícího měňavce vstřebá a získá svoje schopnosti zpátky.
- Nejvíce času je věnováno analýze vztahu mezi Odem a doktorem Morou, který osciluje v rozpětí vědec-výzkum a otec-syn. Možná si to jenom nevybavuji zcela přesně, ale přišlo mi, že v The Alternate nebyl ten jejich vztah natolik vyhrocený a spíš se mi zdálo, že mezi nimi panuje nevyřčený vzájemný respekt. Zde ale vůči Morovi z Oda vyloženě sálalo opovržení. Ale možná v něm tyhle emoce rozjitřil až Morův spěšný přílet na stanici po objevení bezbranného měňavce. Ve výsledku ta jejich interakce ale byla zábavná a to je to nejdůležitější.
- Jsem docela rád, že porod Kiry už máme za sebou a tvůrci mohou přestat s vymýšlením rádoby zajímavých specifik u těhotných Bajoranek. Přijde mi, že scénáristé v posledních epizodách bajoranské zvyky využívají hlavně k vytváření úsměvných situací a nějak se mi to zajídá. Na druhou stranu musím uznat, že Miles s bubínkem totálně mimo rytmus, rozhodně zábavný byl. Taky mě pobavilo (a to už záměr tvůrců jistě nebyl), že po absencích při oficiální ceremonii k přijetí Bajoru do Federace a následně při systematickém vyvražďování členů jeho bývalé odbojářské buňky, se Shakaar objevil až u porodu dítěte O'Brienových. Náhlá rivalita mezi ním a O'Brienem byla dost zvláštní. No, chápu že vymyslet zápletku k porodu a zároveň se tentokrát vyhnout napínavějšímu pojetí jako už bylo v TNG The Disaster nebo VOY Deadlock, je samozřejmě nevděčný úkol.

3,5/5
Mirak - 06. březen 2021 20:34sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
To jde IMO v pohodě vysvětlit. Vzhledem vyostřené situaci se sousedy a s Dominionem, holt Flotila dočasně / trvale upravila studijní plán s větším důrazem praxi.
Mvek - 06. březen 2021 20:25sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Já bych řekl, že ST trpí syndromem zrychleného času:-). Zatímco u klingonů to mohou v pohodě použít, že dospívají rychle (Alexandr v TNG i DS9), tak někdo se možná nechal zlákat a pomyslel si, že třeba ferengové taky mohou Akademii vystudovat rychleji:-).
S.S.Enterprise - 06. březen 2021 19:52sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Telemachus Rhade:

ad A) na akademii mají taky nějaké prázdniny ne? Tak to třeba bylo myšleno jen na tuto dobu, byť tedy kajuta by jim už zůstala i kdyby ji společně využívali jen výjimečně..? V pozdějších dílech se k tomu tématu už ale tuším nevraceli...
Mvek - 06. březen 2021 19:49sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
kapitan Pike: Ano, jako napodruhé mě taky docela bavila, ačkoliv jsem se jí trochu obával, že mě bude otravovat. Poprvé bych ale asi hodnotil jako Mirak, a bylo to na hraně, že jsem ji jednou jako zvládl, až na pár pasáží.

Ale poprvé jsem byl u této epizody ve fázi, kdy jsem po asi roční pauze někde těsně po The Quickening dával DS9 zase šanci, abych se posunul dál. Tehdy mě prostě někdy kolem té čtvrté řady přestal bavit. A až někde kolem In the Cards jsem se dostatečně naladil, takže tady to bylo pořád ještě spíš sledování z donucení (samozřejmě až na výjimky jako třeba Tribbly, které ale zas pak zabila Let Who is Without Sin...)
Telemachus Rhade - 06. březen 2021 19:18sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
The Ascent
viz STK:

- Epizoda vznikla jako parafráze na hru Čekání na Godota, čili je jasné, že musela primárně sestávat z konverzačního umění Oda s Quarkem, což jsou oba skvělí herci, ale… Hádají se místy až moc a zbytečně tlačí na pilu. Na druhou stranu je zde krásně vidět, jak je ten jejich zvláštní vztah vlastně silný.
- Peklíčko přichází v podobě vedlejší linie, kdy se Nog a Jake stěhují do jedné společné průchozí kajuty. A s tím i následující problémy:
za A) Co dělá Nog na stanici? Po roce a půl Akademie odchází dostudovat do terénu? Nesmysl.
za B) Jake je tady slušně řečeno fracek a Sisko by ho těžko kdy nechal takhle bordelařit.
za C) Tři špinavé ponožky by v replikátoru válet nenechal. Už jenom proto, že by je za 9 hodin ani nestihl ušpinit.
za D) Nemohli si zajistit neprůchozí kajutu? Problém by byl vyřešen lusknutím prstu. – 3/5
- Zajímavost #1: Překrásné natáčecí lokace se nacházejí na úpatí Mount Whitney ve střední Californii, mezi národními parky Kings Canyon, Sequoya a Death Valley.
- Zajímavost #2: Přestože v ději epizody téměř mrzne už od spodních poloh, v reálu bylo 18°C nad nulou. Mrazivý vzhled scén byl docílen ochlazovacími filtry pro kamery a co nejširšími čočkami.
- Zajímavost #3: Náročný make-up společně s vysokou nadmořskou výškou zapříčinil kolaps Armina Shimermana. Kvůli tlaku mu musel být za asistence medika upraven kostým, jinak by natáčení skončilo a tato epizoda nikdy nevznikla. Armin pak prohlásil, že hrdinou tohoto dílu je jednoznačně onen medik.

Mount Whitney se mi touhle epkou zařadila k lokacím, které bych rád navštívil, byť Sierra Nevada je nádherná cel; viz Vzpoura.
Mirak - 06. březen 2021 18:57sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
kapitan Pike:
jediná plně využívá dočasný status Oda coby "solid"

Je to tak, k tomuhle více u hodnocení The Begotten.
kapitan Pike - 06. březen 2021 18:44sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mě Ascent bavila, hlavně díky dialogům Oda a Quarka. Mirak vystihl trefně, že mezi nimi dvěma je poměrně složitý vztah a tady v něm scénáristé dokázali elegantně manévrovat Navíc episoda jako jediná plně využívá dočasný status Oda coby "solid". Dal jsem tomu 3,5/5 a mám pocit, že jsem strhnul body hlavně za vedlejší linku.
Mvek - 06. březen 2021 10:13sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Hlavní linie Ascent je ten typ příběhu, co nemám rád i z toho důvodu, že pro většinu z nás je asi docela těžké představit si několikadenní hladovění, mrznutí, vyčerpání atd. A proto je asi i hodně těžké to dobře ztvárnit. Buď to působí těžko uvěřitelně, že postavy působí moc "zachovale" a střídavě zničeně a střídavě čile apod. Nebo působí, že nic nevydrží. A nemluvím jen o vizáži, ale o jejich chování celkově, klidně i v knize.
Jsou samozřejmě případy, kdy se to tvůrcům povede na můj vkus vybalancovat dobře. Ale obvykle mám fakt problém uvěřit, že uběhlo tolik času, co tvrdí. Radši tedy mám, když se tyhle extrémní situace dějí ve zkratce.
A tady mi to taky nefungovalo. Krom toho si z nějakého důvodu dobře pamatuju, jak se pojednou Quark válí po molitanovém kameni:-).
Mirak - 05. březen 2021 23:11sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x09 The Ascent
- Je to vlastně docela zvláštní, že první sólo dobrodružství Oda a Quarka dostáváme až po čtyřech sezónách, protože ty postavy jsou jinak úzce spjaty. Nicméně po této epizodě už možná chápu proč. Jejich vzájemné špičkování bývá téměř vždy povedené, ale klíčem k úspěchu je asi správné dávkování. Sledovat to téměř celou epizodu už tak zábavné nebylo. Nevím, možná to chtělo aslespoň trochu sofistikovanější zápletku, ale něco tomu podle mě scházelo.
- Potěšil mě aspoň fakt, že vztah Oda a Quarka zde víceméně koresponduje se zbytkem seriálu a ten vzájemný respekt mezi nimi zůstává naštěstí nevyřčený. Seriál také poprvé od Apocalypse Rising více využívá Odovy změny v člověka a nechává ho si to takzvaně vyžrat. Také se zde hojně využívá natáčení v neokoukaných exteriérových lokacích a ve výsledném střihu je tak spousta nádherných záběrů na Sierru Nevadu. Hlavně díky tomu je epizoda velmi zapamatovatelná. Taky mě zaujalo, že nepřímou roli v epizodě sehrál Orionský syndikát, který snad v moderním Treku ještě nikdy zmíněný nebyl. Do DS9 mi to hodně sedí.
- Po roce se na stanici vrací Nog a společně s Jakem se nastěhují do jedné kajuty. Ten nápad mi přišel zajímavý zejména v kontrastu s jejich prvosezónními "dětskými" dobrodružstvími. Hlavně Nog ušel velký kus cesty. Zdůraznění rozdílů mezi Jakem bordelářem a Nogem pořádníčkem mi ale přišly přehnané. Je samozřejmě složité vytvářet kolem tak všedních věcí jako je stěhování nějakou zajímavou zápletku, takže se tomu možná měli vyhnout, odbýt to dvěma scénami a vymyslet něco jiného.

2/5

5x10 Rapture
- Prazvláštní epizoda. Přišlo mi, že byť se v epizodě odehrálo poměrně dost významných událostí, tak je její tempo místy k uzoufání pomalé a má hned několik hluchých míst. Z celé vyslanecké trilogie (Destiny a Accession) mi tahle přišla nejslabší a to mě tento typ epizod většinou dost baví. Asi největší problém jsem měl s tím, že Sisko celou epizodu trpí vizemi, které se týkají osudu Bajoru, ale divák ty vize neuvidí a jsou mu pouze zprostředkovány ze Siskova vyprávění. Možná to byla otázka rozpočtu, ale spíš si myslím, že šlo o kreativní rozhodnutí, aby Sisko na diváka a ostatní postavy působil maniakálně. Také pátrání po mýtickém městě B'halla mělo myslím větší potenciál, než to co jsme ve výsledku viděli.
- Hlavním tématem je připojení Bajoru k Federaci, což bylo samo o sobě zajímavé, protože i když uchazeče o členství ve Federaci vídáme v Treku poměrně často, tak scénu s formální ceremonií s přijetím si aktuálně nevybavuju (Kde byl vlastně Shakaar?). Vůbec mi nesedl admirál Whatley. Většinu epizody mi přišlo, že se chová čistě podle potřeb scénáře a ne podle toho, jak by se měl admirál Flotily chovat. Sisko na konci sabotuje připojení Bajoru k Federaci a naplno přijme roli Vyslance, ale Whatley ho sotva pokárá. Chápu, že Flotila má v tomto případě trochu svázané ruce, ale stejně bych čekal, že to Sisko schytá víc. Nejzajímavější na celé epizodě je možná Kai Winn, která zde snad poprvé není vykreslena čistě v negativním světle a dokonce konečně přijme Siska jako Vyslance. Winn to asi nepotřebovala, ale nikdy není na škodu dodat postavě další rozměr.
- Po událostech For the Cause se z vězení vrací Kasidy Yates a líbilo se mi, že její návrat byl tímto způsobem zakomponován do hlavního děje a nevěnovali tomu celou vedlejší zápletku v jiné epizodě. Bohužel se zde opět projevil otravně sobecký fanatismus Kiry, která Jakeovi v jednu chvíli neomaleně řekne, že jeho otec si přál ty vize vidět, takže by mu Bashir neměl provést operaci i za cenu toho, že by pravděpodobně přišel o život. Nové uniformy jsou skvělé a jsem rád, že se na ty odpudivé a nepadnoucí pracovní kombinézy nebudu muset koukat ve dvou seriálech.

3/5
Mirak - 04. březen 2021 22:24sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x07 Let Who is Without Sin...
- Uf, tak tady se nepovedlo opravdu nic. Přiznám se, že si nedokážu ani vybrat, která z dílčích zápletek mi přišla nejhorší. Přitom je to škoda, protože třeba duchovnímu pokračování TNG Captain's Holiday bych se vůbec nebránil. Bohužel jsme dostali prapodivného kočkopsa, u kterého ve výsledku není až tak jasné, co tím chtěl autor scénáře vlastně říct. Čistě jednoepizodní esencialistické hnutí, které brojí proti dekadenci Risy a Federace obecně, bylo pojato dosti povrchním způsobem. Jejich do jisté míry radikální a agresivní činnost těžce podkápavala jakékoliv poselství, které se snažili hlásat.
- Worf a Dax spolu začali chodit před dvěma epizodami, takže opravdu nechápu, proč už teď musíme být svědky obří krize v jejich vztahu. Jejich hloupé a nudné hádky vyplňují opravdu velkou část epizody. Worf se většinu času chová jako naprostý idiot a tahle epizoda je pravděpodobně dno jeho působení v celém Star Treku. To, že vědomě poškodil regulátor počasí na Rise mi už přišlo hodně přes čáru. Taky se mi nelíbilo, že se až po tak dlouhé době dozvídáme o zcela zásadní nehodě z děství, kdy během fotbalového utkání omylem usmrtil protihráče. Vím, že se to zlepší, ale v téhle epizodě mi vztah Worfa a Dax přišel jako velká chyba. Nesedělo mi ani to, že mu byla Dax ochotná tak snadno odpustit jeho otřesné chování a celkově je ta její náhlá přitažlivost k Worfovi v téhle fázi dosti neuvěřitelná.
- V epizodě se také dozvídáme, že Bashir a Leeta spolu stále chodí. Jejich vztah se sice táhne už od Explorers, ale byl zmiňován jen sporadicky, takže to zase působilo divně. Bajoranský rituál separace mi přišel vymyšlený hodně za pochodu. Mám dost problém uvěřit, že by často impulzivní Bajorané tenhle rituál nějak zvlášť využívali (což je asi jediné legitimní vysvětlení toho, proč o něm slyšíme až teď). Nevím, přišlo mi to mimo, jako celá tahle epizoda. Nejvíc mě asi pobavil Bashirův kostým ala Óm Nadsamec. Na výlet se přifaří i Quark, ale má naneštěstí minimum prostoru.

0,5/5

5x08 Things Past
- Nepřímé pokračování skvělé Necessary Evil sice nedosahuje kvalit svého předchůdce, ale stále jde o velmi kvalitní epizodu. Jen to na můj vkus bylo možná zbytečně překombinované. Vážím si toho, že se velmi kreativně vyhnuli cestování časem do minulosti, případně jinému často využívanému klišé a ten nápad se spontánním vytvořením Velkého článku byl rozhodně originální. Jen si myslím, že tam byl tak trochu navíc. Podle mě zápletka s Odem byla dostatečně silná na to, aby se odvyprávěla třeba prostředictvím tradičního flashbacku, i když rozumím tvůrcům, že se s využitím této formy už nechtěli opakovat.
- Odova služba během cardassianské okupace, mi vždy přišlo jako poněkud kontroverzní a zároveň málo prozkoumané téma. Je totiž těžko uvěřitelné, že si konstábl Terok Noru uchoval totální nestrannost a ještě si vysloužil respekt Bajoranů. Incident s popravou tří nevinných Bajoranů, na jejichž smrti měl Odo nepřímo podíl, z mého pohledu tedy dává smysl. Některá šokující odhalení z minulosti postav v seriálech často působí neuvěřitelně nebo nelogicky, ale tohle rozhodně není ten případ. Naopak, považuji za uvěřitelnější tu skutečnost, že Odo nevyšel z okupace s čistým štítem. Jen je to tajemství během epizody trochu uměle natahováno. Odo je s ostatními ve smrtícím nebezpečí, ale stejně si většinu okolností této události nechává pro sebe. Moc rozdílně to ale samozřejmě udělat nešlo.
- Vůbec se mi nelíbilo, že Garak byl po incidentu v Broken Link, v mezidobí propuštěn z vězení, aniž by to bylo alespoň zmíněno. Quark byl i během okupace stále stejný a je to asi i dobře, chvíli jsem měl obavu, že z něj budou dělat samaritána. Dukatovo chování také korespondovalo s tím, co o něm víme. Líbí se mi, jak sám sebe vidí v podstatě jako osvícenského panovníka. Thraxe lépe rozvíjí až knižní trilogie Terok Nor, zde v podstatě "hraje" roli Oda. Závěrečná scéna s Odem a Kirou příhodně zrcadlí poslední scénu z Necessary Evil, jen jsou jejich role prohozené. Je mi jasné, že některé narážky je lepší nechat nevyslovené, ale zrovna zde bylo podle mě záhodno, kdyby tu ironii celé situace jeden z nich připomněl.

4/5
Mirak - 03. březen 2021 23:23sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Telemachus Rhade:
To s tou přesmyčkou jmen časových vyšetřovatelů předpokládám víš...

Jasný, ty jejich jména jsem si pamatoval už z prvního sledování.

A mám dokonce pocit, že se tu Keiko vrátila z Ohnivých jeskyní, že? :)

Jj, na MA je velmi pěkně popsáno, jak k zakomponování Pah-Wraithů do epizody došlo.
Telemachus Rhade - 03. březen 2021 23:11sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
představení Pah-wraiths
A mám dokonce pocit, že se tu Keiko vrátila z Ohnivých jeskyní, že? :)
Telemachus Rhade - 03. březen 2021 23:08sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
The Assignment
Jo, tohle je jedna z těch, kde si říkám, že DSu podařilo občas vykřesat diamant z ničeho. Je to ohraný až běda, ale přeskládáš 4 prvky ve formuli, dodáš Roma a jede to jak po másle. + Totálně letmé představení Pah-wraiths jako bonus. Hrozně mi sedí, že o jejich motivaci tu člověk ví úplný kulový.

Mirak:
se prostě vůbec nemůže poměřovat
To nemůže :) Tohle je technické veledílo!
(To s tou přesmyčkou jmen časových vyšetřovatelů předpokládám víš...)
Mirak - 03. březen 2021 17:49sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x05 The Assignment
- Námět s evil possession je sice ohraný, ale díky dobrým hereckým výkonům a zajímavé omáčce se jedná o překvapivě velmi koukatelnou epizodu. Každopádně se mi líbilo, že O'Brien musel před ostatními ovládnutí Keiko tajit, protože tato drobná obměna klasického TV trope, podle mě znamenala značný kvalitativní boost. Nápad s falešnými proroky mi přišel cool, i když je to lépe zužitkované až v budoucích epizodách a zde jsou Pah-wraithové charakterizování poněkud povrchně. Ty Jakeovy a Odovy náhodné casual zmínky na O'Brienově narozeninové oslavě nepůsobily zrovna přirozeně. Kromě toho, že je Pah-wraith, který posedl Keiko zlý, nemá pro zničení Proroků žádnou konkrétněji vysvětlenou motivaci. Naštěstí to ale příliš nevadí.
- Je úsměvné, že si Keiko už jedním posednutím prošla v TNG Power Play. Tam to však bylo pojato, jako klasická zápletka s držením rukojmích a bylo to velmi slabé. Stejně mi zde ale chyběla jakákoli zmínka o podobnosti obou situací. Jinak je to snad poprvé, kdy Rosalind Chao dostala v Treku příležitost naplno ukázat svůj herecký potenciá a byla zde opravdu skvělá. Ve výsledku ale nejvíce zase trpěl O'Brien, protože Keiko si toho z celého incidentu příliš mnoho nepamatovala. Taky mi přišlo super, že O'Brien nakonec dokázal celou situaci vyřešit sám, bez pomoci ostatních (well, Rom helped).
- Kupodivu mi k tomu hodně sedl i celý subplot s Romem. Líbilo se mi, jak ukázali ty brífinky staničních techniků a jejich reakce na Romův neutuchající entuziasmus. Jen bych to úplně nepřeháněl s tou jeho genialitou. Rom některé věci odhalil dříve než O'Brien, i když je pravda, že O'Brien byl opravdu ve stresu, tak mu to třeba nedošlo hned.

3,5/5

5x06 Trials and Tribble-ations
- Ultimátní epizoda Star Treku. VOY Flashback byl nice, ale s touto poctou k 30. výročí původního seriálu, se prostě vůbec nemůže poměřovat. Mohli si vymyslet 1000 jednodušších výmluv, proč se Defiant dostal do minulosti a diváci by to díky dokonalé technické stránce akceptovali, ale scénáristé ani po této stránce nenechali nic náhodě a přišli se super vysvětlením. Spojení využití Orbu času a návratu postavy Arne Darvina z původní epizody, který prahnul po pomstě, bylo perfektní a dávalo smysl.
- Technické zpracování v hodnocení často řeším spíše okrajově, ale v této epizodě je to tak stěžejní aspekt, že ho nelze pominuout. I po 25 letech to stále vypadá neskutečně dobře. Je to opravdu zvláštní pocit, kdy si člověk uvědomí, že mezi původní The Trouble with Tribbles a Trials and Tribble-ations už uběhlo skoro stejně času, jako mezi touto epizodou a současností. U spousty scén mi i po letech naskakovala husí kůže z toho, jak nádhernou atmosféru se povedlo navodit. Montáž, ve které se postavy převlékají do starých uniforem a připravují si véčkové komunikátory a původní trikordéry, jsem si musel pouštět několikrát.
- Nové scény jsou pro mě téměř nerozeznatelné od těch původních scén, do kterých byl pouze integrován nově natočený materiál. Snad jediným vodítkem je přítomnost hlavních postav z TOS. Obzvlášť rvačka v baru vypadala luxusně. Neustálé porovnání rozdílů mezi 23. a 24. stoletím, vede ke spoustě kouzelných momentů. Jeden za všechny je třeba závěrečné setkání Siska a Kirka. Komplikovaná obsluha výtahu, nekonzistence vzhledu klingonských čel, prohození barev sekcí na uniformách Hvězdné flotily, nerozpoznání vzhledu Kirka, to vše vede k situacím, které dokáží vyčarovat úsměv na tváři. Zároveň z toho ale čiší ta absolutní úcta ke zdrojovému materiálu. Kéž by v sobě tvůrci Discovery měli alespoň desetinu takové pokory.
- Jen z představení Sekce temporálního vyšetřování mám tak trochu smíšené pocity. Siskova narace mi do epizody sedí, ale myslím, že v roli posluchače mohl být klidně řadový admirál. To, že Flotila disponuje takto specializovanými vyšetřovateli mi v zásadě přijde opodstatněné, ale jejich vystupování hrálo až na příliš humornou notu. Oproti tomu se mi ale líbila závěrečná povinná scéna, ve které se dozvídáme, že se Tribblové dostali i na DS9.

5/5

Nejnovější   Novější 88 - 107 / 7632Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o