Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Deep Space Nine

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 7632
"...the best show on television that no one noticed."

- Entertainment weekly
DS9 na Memory Alpha
Slovenské stránky od ds9fan
DS9 na TV.com
DS9 na wikipedii
Stránky nejen o Odovi
DS9 na Sickbay
DS9 na Trek Core

Stáhněte si CZ titulky

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 56 - 75 / 7632Starší   Nejstarší

Mirak - 03. červenec 2021 13:44sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x23 Blaze of Glory
- Po tom svém rantu v rámci hodnocení For the Uniform, jsem měl z této epizody přirozeně obavy, ale ve naštěstí se jedná o důstojnou tečku za celou makistickou linkou. Dukat v Inferno's Light během svého projevu k občanům Cardassianské Unie slíbil, že s Makisty udělá rychlý proces. Až v této epizodě se dozvídáme, že svůj slib splnil. Tak nějak přemýšlím, jestli by nebylo mnohem zajímavější, kdybychom třeba viděli střet mezi Dukatem a Eddingtonem (a Siska v roli jakéhosi mediátora), ale vzhledem k uvěznění Eddingtona o epizodu dříve, už k tomu bohužel nedošlo. Každopádně byl odpor Makistů zlomen offscreen (zvláštní trend posledních epizod) a zde se řeší už jen dozvuky. Makisty považuju za jeden z nejoriginálnějších nápadů v moderním Treku a epizody s nimi mě vždycky bavily (když už bilancuji, tak mi to nedá a musím ještě naposledy zmínit to tehdejší geniální propojení TNG/DS9/VOY), ale se stupňující se hrozbou Dominionu, dává ukončení story-arcu s Makisty smysl.
- Zápletka s raketami vybavenými klingonským maskováním (které jsou tedy v závěru odhaleny jako pouhá fikce z Eddingtonovy hlavy) je solidní. Příběh byl samozřejmě modelován primárně tak, aby bylo v epizodě přítomno co nejvíce Sisko x Eddington interakcí, což je pochopitelné. Jsem rád, že alespoň z úst Eddingtona zazněly některé poznatky, které jsem zmínil už v rámci hodnocení For the Uniform. Zejména fakt, že Makisté pro Federaci prostě nejsou reálná hrozba. Také oceňuji skutečnost, že byl odhalen smutný konec Cala Hudsona (který by byl jinak cool regular ve VOY). Co mě pro změnu trochu namíchlo, bylo zatajení dalšího osudu přeživších Makistů. Vždyť je přece pro Siskův rozvoj hrozně důležité, jestli je pustil na svobodu a nebo je poslal do vězení. Tohle bych čekal tak možná od VOY. Jsem ale rád, že po Eddingtonově smrti, Sisko v závěru konečně vůči Eddingtonovi a potažmo celému hnutí Makistů, projeví alespoň částečnou smířlivost. Závěrečné filozofování Dax a Siska bylo tentokrát výrazně snesitelnější, i když se to ani tak neobešlo bez patetických klišé.
- Vedlejší zápletka s Nogem, který se snaží získat respekt Klingonů umístěných na stanici, byla celkem ok. Svým způsobem mi to i malinko připomnělo prvosezónní dobrodružství Jakea a Noga, která byla také většinou překvapivě dost koukatelná. Když už nic, tak aspoň dostal trochu prostoru Martok, což nikdy neuškodí.

4/5

5x24 Empok Nor
- Na Empok Nor jsem se těšil, ale bohužel to nezestárlo úplně dobře. Řekl bych, že ten úplně základní koncept s průzkumem opuštěného dvojčete DS9 v kombinaci s hororovou atmosférou je pořád úplně super. Vlastně mě i trochu překvapuje, že výlet na jednu ze sesterských stanic Terok Noru přichází až v páté sezóně (nepočítaje návštěvy ze zrcadlového vesmíru, obviously), protože je to populární téma, na kterém se dá navíc i slušně ušetřit. Myslím, že první polovina je pořád hodně solidní, ale Garakova následná transformace způsobená psychtropní drogou mě dost otrávila, tudíž druhá polovina epizody už mě vyloženě nebavila.
- Setup je super. O'Brien vede expediční tým, který má na opuštěném Empok Noru získat technologii na opravu DS9, která nelze replikovat (well, ok). Kromě O'Briena, Garaka a Noga se výpravy účastní ještě čtyři yellowshirti. Probuzení příslušníků cardassianského komanda bylo správně creepy a tu počáteční atmosféru se myslím vážně povedlo navodit skvěle. V tandemu s vysokou koncentrací yellowshirtů se dá samozřejmě předpokládat, co bude následovat. And that's ok! Cardassianští vrahouni nadopovaní experimentální drogou mi také dávali smysl, ale nakažení Garaka už mi přišlo prostě debilní, protože scénáristé to prachsprostě zneužili k tomu, aby Garakovi vyrobili alibi k jakémukoliv chování. Mně tahle scénáristická berlička přijde voyagerovsky zbabělá (srovnej s The Chute), protože to totálně degraduje prakticky cokoliv, co se v epizodě stane. Opravdu Garak nebyl ani trochu zodpovědný za své chování a vraždu Amara? To prostě nevíme, protože na tu nejednoznačnost scénář trapně spoléhá. Super specifická magická psychotropní droga, která v jedinci posiluje xenofobní sklony, taky nepůsobí příliš uvěřitelně.
- Trochu podobně jako u For the Uniform a Children of Time (a svým způsobem i Doctor Bashir, I Presume), mám nepříjemný pocit, že se Behr a spol. prostě snaží diváka šokovat skandálním chováním etablovaných postav. Víc by mi sedělo, kdyby těch Cardassianů třeba bylo víc a Garak v sobě assasina probudil z nutnosti a ne kvůli drogám. Zbytek výpravy by byl zděšen z Garakovy krvežíznivosti (ne z toho, že zabil Amara). To je něco s čím by jinak reformovaný Garak musel žít a svědci jeho činů také. Tvůrci ale za každou cenu chtěli ukázat souboj O'Brien vs. Garak. Myslím, že události ze Settliku III už byly v rámci TNG i DS9 vytěženy opakovaně a není nutné tuhle prázdnou slámu mlátit donekonečna. Také bych řekl, že šlo více zapracovat na vedlejších postavách. Kromě Boliana Boq'ty tam nikdo výraznější dojem nezanechal. Možná také mohli nechat alespoň jednoho z nich přežít, tohle bylo až příliš předvídatelné.

3/5
S.S.Enterprise - 06. červen 2021 21:39sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak: Ano, to je nejelegantnější způsob, jak si vysvětlit diskontinuitu mezi jednotlivými epizodami - každá epizoda se odehrává v vesmíru :D
Telemachus Rhade - 06. červen 2021 19:41sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
:-)
Mirak - 06. červen 2021 19:38sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
To odteď budu v rámci hodnocení každé epizody brát v potaz. Vždycky když si budu stěžovat, že se nějaká postava chová kreténsky, tak sám sobě budu jedním dechem namítat, že určitě existuje jiná linie, kde se ta postava zachovala logicky. Přesně o tom to je.
Telemachus Rhade - 06. červen 2021 19:33sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
No to tu teorii ale chápeš špatně :) Samozřejmě, že existují linie, kde kolonisti přežili, ale v této jedné konkrétní je Odo vymazal.
S.S.Enterprise - 06. červen 2021 11:51sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Telemachus Rhade:

jenže právě to nekonečné dělení a varianty zajišťují, že neexistuje možnost vymazání dané situace z multiverza, prostě někde pořád jsou a pokračují dál...
Telemachus Rhade - 05. červen 2021 22:33sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
S.S.Enterprise:
a také s tím, jak si s ST poradil Abrams...
Which has absolutely no meaning whatsoever.

s přihlédnutím k dnešnímu pohledu na vesmír
Teorie nekonečného větvení je uznávána, co já jsem naživu, to není nic nového; viz TNG "Parallels". Ale tady nejde o "odboč doleva" situaci, nýbrž o rozhodnutí vymazání té situace. Ta jedna kauzalita prostě přestala existovat v bodě 0.
(Pokud se tedy pohybujeme v rozpětí 4D až M-Theory ;) )
Mirak - 05. červen 2021 21:40sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
S.S.Enterprise: Oni to tam mnohdy říkají naprosto explicitně, např. v tom Children of Time, to jen ty máš prostě potřebu to za každou cenu chápat úplně jinak :)
S.S.Enterprise - 05. červen 2021 21:13sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mvek: A tak jasně, že to tam neříkají, ale chápat se to tak zpětně s přihlédnutím k dnešnímu pohledu na vesmír a také s tím, jak si s ST poradil Abrams...
Mvek - 05. červen 2021 20:41sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
S.S.Enterprise: Právě, že ve ST ne. Tam se opakovaně vyskytuje prvek, že ta původní budoucnost zanikne, když se vše napraví.
S.S.Enterprise - 04. červen 2021 21:00sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Tak i ty normální časovky se změnou lze chápat jako rozvětvení na různé časové linie..
Mvek - 04. červen 2021 20:06sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Ale je to konzistentní právě i s normálními časovkami, kde se něco mění, takže v tomhle je to ok. Jen to prostě nemám rád.
Mvek - 04. červen 2021 20:04sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Telemachus Rhade: Prostě jednou ti potomci vznikli, tak proč by mizeli. To, že se posádka Defiantu dostala z anomálie vytváří novou větev, kde už potomci nevzniknou, ale někde by měli přetrvat.


S.S.Enterprise: Jak říká Mirak, to z toho nevyplývá, to by neřešili "zabití".
Mirak - 04. červen 2021 19:57sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
S.S.Enterprise: Tohle je jak píše TR. Nemá moc smysl analyzovat, jestli to z vědeckého hlediska dává smysl. Záměr scénáristů byl zcela zjevný. Kolonisté v žádné formě nepřežili.
S.S.Enterprise - 04. červen 2021 19:43sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:

Vím, že ne, vlastně z pohledu kvantové fluktuace vakua by mohlo existovat i vysvětlení, že se ten alternativní vesmír vymaže bez náhrady, nicméně to je pohled lineárního času, sám prosebe prostě existoval.

Jiank tu epizodu si už nepamtuju úplně přesně, ale podobné jsou v Treku všude možně :S
Mirak - 04. červen 2021 13:00sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
S.S.Enterprise: To z toho vůbec nevyplývá.
S.S.Enterprise - 04. červen 2021 10:54sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mvek:

Ten zánik chápu jako přesun do jiné nebo zpět do vlastní časové linie. Oni prostě v určité časové linii IMHO existují dále...
Telemachus Rhade - 03. červen 2021 23:15sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
Children of Time

Tahle epka má nesmírně zajímavé preprodukční i produkční zákulisí. Celkově je v ní takových logických krp, že i tady musí člověk smeknout před DS9 týmem, že z toho dokázali vykřesat důležitou a dokonce nadprůměrnou věc.

Btw, je to adaptovaný fan-fic.
Telemachus Rhade - 03. červen 2021 22:54sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mvek: Don't overthink it :) Příčinitel vědomě vymazal větev I. Úplně nechápu, co tady chceš větvit.
Mvek - 03. červen 2021 21:49sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak:
5x22 Children of Time

Celkem fajn to bylo, ale tady obzvlášť mám problém s pravidly ve ST (ale aspoň jsou většinou nebo možná vždy v tomto konzistentní), že prostě všechno zanikne. Pokud už k setkání lidí z různých dob dojde, tak proč zaniknou, jakmile se vesmír rozhodne, že už je jasné, že to nevznikne:-). Proč to nezanikne, když se rozhodnou postavy, nebo vůbec na začátku (takže by nic nevzniklo, nebo by se tady Defiant nemohl nikdy dostat pryč).
A co víc, ještě chápu, že zanikne celá časová linie, ale co když na planetě něco postavili společně posádka i potomci. Zanikne pak jen každý kamínek, každá přísada malty, každé kopnutí, které udělali potomci? Nebo zmizí jen bytosti a materiál, který se tam dostal s Defiantem? A co když na základě jejich věcí se posádka dostala pryč, tak to by měla také zmizet, protože se pryč nemohla dostat...
Aneb možná zase jen paradox, ale trochu podivný. Nicméně jistě, ta anomálie se tak prostě chovala, tečka.
Mám prostě rád teorie o nekonečném větvení (a doufal, jsem, že Orville půjde stejnou cestou v té druhé řadě, škoda).


Nicméně k přijetí toho činu - Kira by problém měla asi mít, a i by to mohlo živit konflikt na další epizody. Ale jinak důstojníci Flotily spíš ne, a Odo by tím spíš mohl tady být racionální a seznámen s jejich přístupem. Jde o to, že tím, že se odtamtud dostali, teoreticky zabránili paradoxu nebo ovlivnění časových linií apod., zkrátka by na to nějaké temporální směrnice mohly myslet a vést k tomuto rozhodnutí.

Nejnovější   Novější 56 - 75 / 7632Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o