Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Deep Space Nine

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 7632
"...the best show on television that no one noticed."

- Entertainment weekly
DS9 na Memory Alpha
Slovenské stránky od ds9fan
DS9 na TV.com
DS9 na wikipedii
Stránky nejen o Odovi
DS9 na Sickbay
DS9 na Trek Core

Stáhněte si CZ titulky

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 11 - 30 / 7632Starší   Nejstarší

Telemachus Rhade - 22. prosinec 2023 16:58sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike: Tehdy mi přišel místy podivný, ale z dnešního hlediska je perfektní! :-D

Jak jsem si dnes pustil "Kruh", tak mě samotného hodně překvapilo, jak se mi vlastně líbí a jak jsem si ty hlasy s postavami už zžil.

Teda krom Filipa Švarce na Li Nalase, to mi v hlavně neprojde nikdy :-D
kapitan Pike - 22. prosinec 2023 16:52sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Díky za info o dabingu Deep Space Nine. Ten od AXN vůbec neznám, rád vyzkouším.
Star Trek.CZ - 22. prosinec 2023 16:22sipka
ZAMĚŘIT
Star Trek.CZ
SkyShowtime přidává další obsah + dabingy a přání od redakce
S.S.Enterprise - 25. duben 2023 11:54sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Ukázky DS9 & VOY HD AI Upscale
Mvek - 16. leden 2023 14:40sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
S.S.Enterprise: Jo, tak těchto postřehů je hromada, a ne nutně jen ohledně oživování a léčení různých nemocí, zranění a anomálií. Ale s věkem jsem se nějak naučil to hlavně u epizodního seriálu, filmu nebo krátké povídky překousnout, protože na to často z dramaturgických důvodů není moc prostoru. I když někdy je to na facku, když jde opravdu jen o větičku, o pár sekund...
S.S.Enterprise - 15. leden 2023 17:46sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:

tak jasně, že to je kvůli scénáři, ale ale in-universe důvod chybí, argument vztahující se na znalosti Bashira neplatí, protože tady šlo o to, že se ho Kira ani nepokusila přivolat...
Mirak - 15. leden 2023 17:42sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
S.S.Enterprise:
Proč vlastně nakonci dílu toho domnělého gula Darhe'ela neobživili? Stačilo zavolat Bashirovi... I Picard má umělé srdce po bodnutím nožem.

Protože smrt je pro ten scénář údernější. A pokud potřebuješ in-universe důvod, tak si můžeš vymyslet ledacos. Např. Bashir rozhodně není v cardassianské anatomii tak zběhlý jako v té lidské. Srovnání s Picardem tedy kulhá.
S.S.Enterprise - 15. leden 2023 17:34sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
2x22 The Wire
V závěru dá Garak Bashirovi k přečtení román, který se odehrává v budoucnosti v době, kdy mezi sebou Cardasiani a Klingoni vedou válku :)
S.S.Enterprise - 15. leden 2023 13:05sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
1x19 Duet
Proč vlastně nakonci dílu toho domnělého gula Darhe'ela neobživili? Stačilo zavolat Bashirovi... I Picard má umělé srdce po bodnutím nožem.
anubis - 24. září 2022 06:56sipka
ZAMĚŘIT
anubis
Zemřela Louise Fletcher ,v DS9 hrála Kai Winn
Telemachus Rhade - 05. červenec 2022 12:12sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Pozemstan: Děkujeme :) Je úžasné sledovat sledovat tyhle lidi při práci. Jednak byl můj dětský sen tyhle Pamely, Doktory z hor, atp. poznat, a potom jsou to prostě, na rozdíl od současníků, dabingoví profesionálové; a neskutečně milí lidé. Luboši Ondráčkovi jsme dali asi 4 repliky neobsazeného Cardassiana a namluvil je nám každou 5x, ať si vybereme tu nejlepší.
Pozemstan - 04. červenec 2022 09:07sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Opravený a doplněný dabing Emissary je skvělý počin Koraxe, Telemacha a Johansona (a všech zapojených dabérů), který téměř hotový včera prezentovali v Chotěboři. Rád jsem tuto dvojepizodu, kterou jsem shodou okolností i četl v knižním podání jako myslím mou vůbec první ST knihu, zhlédl znovu. V dnešní době se stává děj opět až děsivě aktuálním...
Mirak - 15. květen 2022 12:04sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x11 Waltz
- Na základě svých matných vzpomínek jsem měl trochu obavy, jestli v téhle epizodě s Dukatem trochu nepřeskočí žraloka, ale k tomu naštěstí nedošlo. To ale neznamená, že by byl Waltz nějak zvlášť dobrá epizoda. Jedná se spíše o velmi mírný nadprůměr, což vzhledem k námětu nelze označit jinak než jako zklamání. Herecky je to samozřejmě bez problémů, ale v tomhle ohledu jsme ani nic jiného nečekal. Opravdu mě překvapilo, že největším problémem Valčíku je zcela přízemní důvod. Většinu času je to prostě nuda. Epizodě ale zároveň nelze upřít, že se jí povedlo naplnit cíl, který si vytyčila. Na jejím konci je z Dukata záporňák bez špetky ambivalence a živná půda pro zbytek seriálu je efektivně připravena.
- Setup v podobě ztroskotání na planetě je samozřejmě ohraný, ale to bych ještě prominul. A taky mi vůbec nevadí, že se jedná o filozofické konverzační drama, ale měl jsem pocit, že během prvních cca 35 minut se stále stejným způsobem omílají témata, která se v seriálu řešila už tisíckrát. Přitom je to škoda, vždyť už třeba v dvojepizodě The Maquis působili ti dva jako sehraná dvojka. Zajímavějších je až nějakých posledních 5 minut, kdy rozebírají Dukatovu kariéru prefekta Bajoru. Ze scén na Defiantu bych vypíchnul jen tu, ve které O'Brien s Bashirem předstírají, že neslyšeli rozkaz Kiry, aby se neprodleně vydali za vojenským konvojem s 30 tisíci vojáky Federace. Proč z těch dvou dělá scénář debily? Také nerozumím tomu, proč se pátrací akce po přeživších z USS Honshu nezúčastnily i staniční runabouty. Mně přijdou k podobnému účelu ideální.
- Máme zde potvrzeno, že se Dukat kvůli událostem v Sacrifice of Angels skutečně zbláznil, ale líbilo se mi, že to na jeho charakter nemělo vlastně až takový vliv, jak by se mohlo zdát. Jistě, přeludy Weyouna, Damara a Kiry, které děj pozitivně oživují, vedou k jeho zkratkovitému jednání a prohlubují jeho paranoiu, ale jeho bezmezná touha po uznání ho doprovázela snad celým seriálem. Je paradoxní, že zjevně toužil i po tom, aby ho milovali také Bajorané, které jinak nenáviděl (nebo je nenáviděl právě proto, že ho nemilovali?), ale předpokládám, že to u jedinců trpících narcistickou poruchou osobnosti, nebude nic ojedinělého. Je mi jasné, že by část fanoušků asi preferovala, kdyby jeho charakter zakotvil spíše v roli antihrdiny (myslím, že kdyby Damarovu budoucí trajektorii nahradil Dukat, tak by to také fungovalo), ale mně se tento Dukatův vývoj ve výsledku líbí.

3/5

6x12 Who Mourns for Morn?
- Pohodová a nenáročná epizoda, která jen možná trochu trpí tím, že by se více hodila někdy do čtvrté nebo i páté sezóny. Mornův hologram na začátku nenásilnou formou představí postavu svátečnějším divákům. I přes Mornovu domnělou smrt epizoda sama sebe naštěstí nebere ani na chvíli úplně vážně (a popravdě by na tom nemuseli měnit nic ani kdyby Morn doopravdy zemřel). Dokonce i během toho vzpomínkového rozloučení dialogy srší celkem povedenými vtípky, aniž by to působilo jako fraška. Děj je sice ozvláštněný tím, že je do něj zapletený Morn, ale v reálu je to klasická Quarkova epizoda. Quark zde naštěstí netrpí záchvaty nekozistentního chování. To, že se Quark pohotově snaží využít Mornovu smrt k obchodní příležitosti rozhodně není mimo charakter.
- Epizodu sice limituje skutečnost, že se celá odehrává na stanici, ale tím, že neustále představuje nové postavy, to zase tak moc nevadí. Inventura Mornova majetku byla povedená, obzvlášť jeho bahenní postel. Mornovi bývalí kumpáni, kteří Quarkovi v jednom kuse lhali mi také přišli zábavní a mírná předvídatelnost tomu nijak neubližovala. Závěr s odhalením, že Morn je naživu a latinium ukryl do druhého žaludku do děje tematicky zapadá. Překvapilo mě snad jen to, že Quark tentokrát dokázal z celé situace vytřískat nějaký profit.
- Myslím, že scénáristé Morna uchopili správně. Bylo by asi bizarní, kdyby zničehonic začal mluvit (i když...), takže ho do děje nějak výrazněji začleňovat, by asi nemělo smysl. Zároveň se mi ale líbilo, že se alespoň více věnovali jeho backgroundu a současně se nesnažili přijít s něčím vyloženě skandálním. Ano, místy si scénář s divákem (a Quarkem) pohrává a tvrdí mu, že Morn je lurianský korunní princ, ale ve výsledku je to ku prospěchu věci. To, že je členem úspěšné tlupy zlodějíčků mi k němu vlastně sedělo.

3/5
Mvek - 13. leden 2022 11:58sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Nevím proč, Keevan mi vždy připomínal mladého Ondřeje Havelku (který ovšem ve svých kreacích nebývá prkenný). Ale to jsou ty mé podivné podobnosti herců.
Mirak - 31. prosinec 2021 15:05sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x09 Statistical Probabilities
- Foundation-like take na válku s Dominionem nebyl nezajímavý, ale místy mi celá ta premisa přišla trochu až naivní. Líbilo se mi, že kromě Bashira ukázali další "produkty" genetického inženýrství a také skutečnost, že ani utopická společnost ve 24. století si s nimi vlastně neví příliš rady. A rozhodně se nedá říct, že by s nimi bylo nakládáno ze 100 % humánně. Je zároveň dobře, že se po tom Bashirově velkém odhalení v předchozí sezóně s touhle tematikou dále smysluplně pracuje. Náhodné scény, ve kterých vidíme, že najednou umí výborně počítat a háže šipky z větší dálky, by samy o sobě tu změnu podle mě neospravedlňovaly.
- Využití chovanců už mi přišlo pohádkovější. Jejich analýza vyjednávání mezi Siskem a Weyounem na mě nepůsobila přesvědčivě čistě z proto, že je podle mě neuvěřitelné, že by tohle rozvědka Hvězdné Flotily už dávno neprováděla sama a to s obdobnými závěry. Následná dlouhodobá predikce konfliktu s Dominionem už je zase na můj vkus až příliš abstraktní a těžko uchopitelná. Ale dobrá, to je možná ta pointa. Jen nevím, jestli měl být Bashir ten, který s kapitulací tak snadno souhlasil. Ty jeho dramatické myšlenkové posuny byly na 42 minut už asi moc. Každopádně musím pochválit herecké výkony hostující čtveřice, protože celá epizoda se vzhledem k jejich šílenému chování klidně mohla proměnit v totální frašku. Obzvlášť skvělý byl představitel Jacka.
- Je super, že se ke konfliktu s Dominionem vrátili už po dvou epizodách a zároveň divákovi připomněli, že ještě v žádném případě není vyhráno. Zakomponování logické snahy o obnovu výroby ketracelu do děje mi přišlo super. Damarovo povýšení dává ze seriálového hlediska samozřejmě smysl a epizoda zároveň jasně signalizuje, že Damar je jen Weyounova loutka, but still... Damar během svého účinkování v DS9 nikdy neukázal, že by byl nějak zvlášť schopný nebo inteligentní. Přitom o Dukatovi platilo obojí. Opravdu by se tedy v cardassianské armádě nenašel důstojník, který by byl pro naplnění cílů Dominionu vhodnější?

3/5

6x10 The Magnificent Ferengi
- Let's not overthink it. Na absolutní hodnocení to asi není, ale i tak se jedná o nejlepší ferengskou epizodu v Treku. Variace na Sedm statečných (ok, Sedm samurajů) nebo Tucet špinavců je napříč fikcí vděčné téma. DS9 to klidně mohl pojmout mnohem tradičněji a bez angažování Ferengů. Rozhodně tedy epizodu nelze označit za 1:1 rip-off. Jako jedné z mála ferengských epizod se zde povedlo vybalancovat poutavý příběh a humor, tedy něco v čem selhaly poslední pokusy Business as Usual (promrhání slibného námětu s obchodem se zbraněmi) a Ferengi Love Songs (nedostatečná akcentace Bruntova pokusu o převrat ve Ferengské alianci).
- Vím, že nás v tomhle ohledu DS9 pravidelně rozmazluje, ale obzvlášť ve srovnání s paralelně běžícím VOY je myslím namístě si občas připomenout tu skvěle prezentovanou kontinuitu. Využití zajatého Keevana, návrat na Empok Nor nebo osud Quarkova bratrance Gaily po událostech v Business a Usual. Záchranný tým sestávající pouze z Ferengů, které jsme už minimálně v jedné epizodě viděli je pretty cool nápad (pravda, na Leckovo bezejmenné cameo ve Ferengi Love Songs bych si bez pomoci Memory Alpha nevzpomněl). Neustálé handrkování Ferengů nebylo vždycky zábavné, protože i při triviálních činnostech působili extrémně nekompetentně, ale dalo se to přežít. Oproti tomu si myslím, že se hodně povedla smrt a následné "oživení" Keevana. Závěrečná výměna zajatců posloužila jako perfektní vypointování celé epizody.
- Herecky mi většina představitelů příliš nesedla, ale naštěstí to na zábavnost epizody nemělo výrazný vliv. Ferengové jsou v pohodě, pouze Ishka mi opět přila opět slabší. Asi to nedokážu přesně vyjádřit, ale přijde mi, že je neustále mimo rytmus, jako kdyby přes masku nedokázala správně reagovat na ostatní herce. Keevanův představitel je sice vizuálně zajímavý, ale v téhle epizodě naplno projevil svoji totální prkennost. V Rocks and Shoals mi tak marný nepřišel. Yelgrun Iggyho Popa ušel, ale myslím, že nebýt známého jména, tak se do historie DS9 nijak výrazněji nezapíše. Přesto je škoda, že se ho třeba nepovedlo ještě na jednu epizodu přivést zpátky.

4,5/5
Mvek - 04. prosinec 2021 11:36sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Jo, to jsem zapomněl říct, že to těžko bylo reálné. Museli by to plánovat už v rámci 6. řady, že by zemřela dřív a pak se jen vrátila na skok.
Mirak - 04. prosinec 2021 10:31sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Terry Farrell toho času ze seriálu neodešla úplně v dobrém, takže tohle asi nikdy reálně nebylo ve hře. Zrcadlová Dax umřela offscreen.
Mvek - 04. prosinec 2021 10:03sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Svatbu moc nemusím, zvláště mi na Jadziu nesedí její studentské chování kolem té párty. Ta scéna s "tiše, nejprve kafe" u replikátoru je takové vyvrcholení, jak je mi tady nepříjemná. To prostě neumím uvěřit přece jen už ne dvacetileté postavě, navíc s Dax v těle.


U Resurrection jsi mi vnuknul otázku, jak by mohla vypadat epizoda (logicky 7. řady), kde by se setkala Ezri s Jadzií ze zrcadlového vesmíru. Ale nepamatuji si, jestli tam Jadzia přežila:-), navíc jaký jí tehdy ze začátku dali charakter. Nicméně asi bych za tu zvědavost nevyměnil žádnou epizodu 7. řady, bral bych to jedině navíc jako další epizodu.
Mirak - 30. listopad 2021 22:57sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x07 You Are Cordially Invited
- Dlouho hajpovaná svatba Worfa a Dax konečně proběhla. Sice to mělo svoje chyby, ale pozitiva myslím nakonec převážila. Je jasné, že do děje museli zakomponovat nějakou formu konfliktu, ale přišlo mi laciné, že si stejně jako v případě svatby Roma a Leety vypomohli hrozbou v podobě možného zrušení svatby (čemuž stejně žádný divák neuvěří). Jak už jsem zmiňoval v předchozích hodnoceních, Worf a Dax se mi k sobě příliš nehodili. Bohužel nemůžu říct, že už by si to postupně nějak sedlo. No, uvidíme dál. Každopádně bych na tom nerad shazoval celou epizodu.
- Rozlučka se svobodou po klingonsku do puntíku splnila svůj účel. Bylo zábavné sledovat utrpení Bashira a O'Briena v kontrastu s tradiční klingonskou houževnatostí Worfa a Martoka. Asi nejlepší moment byl, když se Bashir nevědomky stal prvním dobrovolníkem dalšího z nekonečné řady klingonských rituálů. Oproti tomu otevřené nepřátelství mezi Dax a Martokovu manželkou Sirellou působí nuceně. Sirella je samozřejmě arogantní, ale myslím, že její chování není o nic víc neomalené, než jsme viděli u jiných Klingonů. Dax poněkud nepochopitelně nedokáže být nad víc. Divák by si přitom pomyslel, že po zkušenostech z několika životů bude schopna spolknout svoji hrdost. Není to první případ a už mi to přijde jaksi únavné. Její rozlučka se svobodou ale byla natočená dobře a nespadla do kategorie tradičně nudného komorního trekového večírku. Ke konci epizody jsou tam ale dvě pěkné vážné scény, kdy Sisko apeluje na Dax a Martok se snaží domluvit Worfovi. Ten krátký moment mezi Siskem a Dax působil nejuvěřitelněji z celé epizody.
- Samotný svatební obřad rozhodně nezklamal a působí okázale v tom dobrém slova smyslu . Kostýmy, které mají Worf a Dax jsou také naprosto skvostné. Je dobře, že byla celá svatba koncipovaná jako narychlo zorganizovaná z důvodu Alexanderova odletu, protože to omlouvalo absenci Worfových rodičů a jeho přátel z Enterprise. Producenti prý zamýšleli non-speaking cameo všech hlavních postav z TNG, ale údajně se povedlo zajistit pouze Frakese a Burtona. Gotta say, byl to geniální nápad a je strašná škoda že to neklaplo. Epizoda také adresuje neutěšený vztah mezi Odem a Kirou, což vzhledem k Odovu chování v úvodu šesté řady dává jedině smysl. Tvůrci si bohužel opět vypomohli svoji oblíbenou berličkou, takže si to ti dva vyříkali off-screen ve skříni. Úplně špatně. Chápu, že to potřebovali co nejdříve rozseknout a zde na to nebylo mnoho času. Ale sakra ať mi nikdo neříká, že to by to příští epizody nevydrželo.

3,5/5

6x08 Resurrection
- Resurrection sice není až taková příběhová katastrofa, jak jsem si myslel, ale je to na každý pád strašná nuda. Na jednu stranu je pravda, že si tvůrci epickým story-arcem a poté dlouho očekávanou svatbou nastavili laťku vysoko, takže následující epizody to rozhodně nemají snadné, ale tahle epizoda by se asi neschovala nikde. V páté sezóně jsme se do zrcadlového vesmíru nepodívali (chybělo to vůbec někomu?) a i zde máme netradičně pouze návštěvu na naší DS9. Předchozí tři zrcadlové epizody tvořily souvislý story-arc, takže i v tomhle ohledu se relativně stand-alone Resurrection liší.
- Většinou návrat starých postav vítám, ale u Bareila přemýšlím, jestli bylo opravdu nutné ho přivést v této formě zpátky a vybudovat kolem něj v podstatě celou epizodu. Life Support byla skvělá epizoda a byť nebyla sice vyloženě zaměřená na něj, tak to bylo důstojné rozloučení s jeho postavou. Problém je, že tohle až příliš připomíná Shattered Mirror a setkání Siska se zrcadlovou Jennifer (což ostatně Sisko Kiře také řekne), jen je to výrazně slabší. Zrcadlový Bareil mi nepřišel úplně špatný, ale má zde až zbytečně mnoho prostoru. Samozřejmě se musela objevit i otravně lascivní superintendatka Kira. Nevím, milostná zápletka byla generická, ale na trekové poměry relativně uvěřitelná. Jen ten fatalisticky patetický závěr už mi moc šustil papírem. Proč prostě Bareil nezůstal v našem vesmíru a nevydal se vlastní cestou? Asi by to nebylo dostatečně finální a s příslovečnou mašličkou.
- Taky si myslím, že zrovna zde zoufale chyběla druhá zápletka. Klidně něco ze všedního života s Bashirem a O'Brienem o tom, jak se věci na stanici pomalu vrací k normálu. Přijde mi, že o tohle jsme kvůli uspěchané svatbě Worfa a Dax trochu přišli. Za mě je to škoda.

1,5/5
Mirak - 17. listopad 2021 11:36sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x05 Favor the Bold
- Favor the Bold tentokrát opravdu plně navazuje na události z předcházejících epizod, tedy alespoň co se týče dějové linie na DS9. Bohužel se zaměřili hlavně na orodování za Romovo propuštění, což mi přišlo trochu jako ztráta času. Je mi jasné, že ho ostatní nechtěli nechat jen tak napospas osudu, ale příliš jsem nepochopil, na základě čeho si Kira myslela, že by ho měl Dominion pustit. Vždyť se pokusil překazit zničení minového pole. To je aktuálně největší priorita okupačních sil, na které může záviset úspěch nebo neúspěch celé invaze. Proč byli všichi tak překvapení, že ho chtějí popravit?
- Odo se překvapivě objeví jen v několika málo scénách a také z něj trochu vyprchá ten totální flegmatismus (což tedy není úplně vysvětleno) a marně se snaží omlouvat Kiře. Jedna z nejzajímavějších scén je, když Zakladatelka Weyounovi lakonicky oznámí, že Odova důležitost pro Velký článek je podstatnější než válečné tažení v Alfa kvadrantu. Oproti Odovi zde více prostoru dostává trio okupantů Dukat, Damar a Weyoun, což není vůbec špatné. Dukat je zde pozoruhodně nesoustředěný a neustále dává přednost řešení osobních problémů se Ziyal, která opět přestává věřit v Dukatův altruismus. Možná poprvé zde opravdu výraznější roli sehrává Damar, ale ani v téhle chvíli se nedá říct, že by to byla nějak zvlášť zajímavá postava. Je sice stejně ambiciózní jako skoro všichni Cardassiané, ale není nějak zvlášť schopný ani inteligentní a k tomu všemu má zjevné sklony k alkoholismu. Poprvé také dojde k drobnému propojení dvou ústředních linek, když Jake pošle Siskovi šifrovanou zprávu. Udělat z Morna kurýra byl zábavný detail, který kupodivu ani nepůsobil komicky.
- Druhá zápletka na základně 375 je popravdě jen jeden velký setup pro pokus o znovudobytí DS9, který proběhne v další epizodě. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že po Rocks and Shoals jim u téhle zápletky malinko došel dech a z větší části jen šlapali vodu. Není to z mé strany vyloženě kritika, jen jsem předpokládal, že linie se Siskem bude tahounem celého story-arcu, protože možnosti postav na DS9 jsou značně omezené. Drzá Dax mi na začátku epizody lezla na nervy, stejně jako úvodní debata na Defiantu, která šustila papírem. Přišlo mi neuvěřitelné, že Sisko musel admirálům polopaticky vysvětlovat, že červí díra je teď pro Dominion důležitější než Země, ale po nedávném útoku Borgů se ten strach možná dá chápat. Většina menších scén ale byla opravdu fajn. Sisko se svěřuje Rossovi, že se plánuje usadit na Bajoru. Worf s Martokem slíbí, že se pokusí Gowrona přemluvit, aby uvolnil lodě k útoku na DS9. A Nog je povýšen na praporčíka.

4/5

6x06 Sacrifice of Angels
- Vyvrcholení celého story-arcu je velice vydařené. Tvůrcům se to nakonec povedlo ukočírovat a zakomponovat do finální epizody všechny dříve rozehrané motivy. Je to velkolepé, dokáže to překvapit několika silnými zvraty a alespoň částečně to uzavírá rozjeté dílčí zápletky. Úvodní epická bitva je samozřejmě skvělá a líbí se mi, že se nebojí si s tím pořádně vyhrát. Už to není jen klasická chaotická šarvátka, která slouží jako pure eye candy a místo toho se celkem úspěšně snaží navodit dojem vesmírných šachů. Vím, že to je těžké, ale opět bych tomu vytknul ty strojené scény na můstku, které mají za cíl dát v té záplavě CGI všem hlavním postavám alespoň nějaký screen time. Je to sice pochopitelné, ale když O'Brien s Bashirem začnou recitovat básničky, tak už si musím ťukat na čelo. Přiznám se, že ten deus ex machina (doslova) zvrat se zásahem Proroků jsem si už vůbec nepamatoval. Je mi jasné, že se najdou diváci, kterým se to nelíbilo, ale mně to přišlo skvělé. Proroci se v DS9 sice neobjevují moc často, ale považuji je za důležitou a nedílnou součást seriálu. Mně se ten element mysticismu v DS9 vždycky líbil. To, že těch 3000 lodí Dominionu zničili Proroci mi přijde podstatně zajímavější, než kdyby narychlo vymysleli nějakou technologii, díky které by je vyhladili sami. A je samozřejmě správné, že takový zásah Proroků bude mít svou cenu.
- Když jsem na začátku viděl, že tajné porady odboje se účástní i Leeta, tak jsem měl o smysluplnost této linie trochu obavu, ale nakonec se povedla i ta. Dukat Kiru a ostatní vzápětí nechá zatknout, ale myslím, že to je two episodes too late. Z vězení je překvapivě vysvobodí Quark, který si i přes omezený prostor prošel ve story-arcu zajímavým posunem. Romova následná snaha o deaktivaci zbraňových systémů stanice byla skvělá hlavně v tom, že se mu to nepodařilo včas. Sneaky great twist! Odo se tedy nakonec odvrátí od Zakladatelů a opět pomáhá odboji. Myslím, že tohle byla nakonec jedna z méně uspokojivých dějových linií. Občas jsem se v Odově momentálním rozpoložení trochu ztrácel a důvodům pro změny v jeho chování jsem zase někdy příliš nerozuměl. Tři epizody byly opravdu málo na nějaký uvěřitelný přerod tam a zpátky. Jednoznačně s tím měli začít už v A Time to Stand.
- Dukat je zde totální scene stealer. Ten jeho pád z vrcholu na absolutní dno v rámci jedné epizody je fantasticky ztvárněný. Na začátku epizody si s Weyounem arogantně porcují Alfa kvadrant, i když ještě nemají vyhráno. Když popisuje, jak ho mrzí, že ho Bajorané nikdy nedocenili, tak se naplno projevuje jeho narcistická povaha. Myslím, že retrospektivně je vidět, že tragickou smrt Ziyal už si chystali dopředu, protože se během celého story-arcu opravdu snažili, aby na ní divákovi záleželo. Podle mě se to povedlo a ani ta smrt nebyla podle seriálových měřítek laciná. Nález zlomeného a pološíleného Dukata byl pak další ze skvělých momentů. Také jsem moc rád za finální scénu s Garakem, ve které zjistí, že Ziyal zemřela. Měl jsem totiž trochu strach, že se na ten jejich vztah úplně zapomnělo. Jinak bych si možná odpustil tu scénu ke konci, ve které tvůrci na diváka skoro křičí "Back to status quo!". Jako opravdu je O'Brienova první priorita po návratu na stanici jít si hrát do simulátoru na piloty RAF? Seems weird.

5/5

Nejnovější   Novější 11 - 30 / 7632Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o