Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => The Next Generation

Spravuje: AVip
Počet příspěvků: 6284
V roce 1987, po téměř dvaceti letech, se opět na televizních obrazovkách objevil hraný Star Trek, tentokrát s podtitulem The Next Generation (v češtině Nová generace), který se odvážně pustil tam, kam se dosud nikdo nevydal.
Nová hvězdná loď Enterprise s písmenem D za slavným registračním číslem, měla i tentokrát za úkol poodhalovat roušky temnoty a mapovat nové světy, které byly dříve na mapách označovány jen nápisy "Hic sunt leones". To sebou samozřejmě přineslo nečekaná dobrodružství a z nich plynoucí nečekané problémy.
Problémy a tajemství však nebyly jen výsadou vnějších světů, ale vyskytly se i v samotné Federaci, která se od dob kapitána Kirka o něco rozrostla a nabyla konkrétnějších obrysů, stejně jako její nepřátelé.
Na kapitánovi Jean-Lucu Picardovi, klidném a charismatickém veliteli vlajkové lodi, bylo, aby tyto problémy řešil za pomoci své prvotřídní posádky. Do té dále patřili energický první důstojník William Riker (jednu dobu se o něm uvažovalo jako o příštím kapitánovi Enterprise, ale z tohoto plánu sešlo, když se kapitán Picard v této úloze mimořádně osvědčil), slepý šéfinženýr Geordi LaForge (původně Enterprise D "pouze" pilotoval), krásná telepatická poradkyně Deanna Troi, rozhodná šéflékařka Beverly Crusherová (kterou dočasně pro druhou sezónu nahradila doktorka Katherine Pulaski) i její geniální syn Wesley (kterého se nakonec k radosti jak zbytku posádky, tak diváků podařilo z Enterprise vypakovat), drsný Worf a v neposlední řadě android Data (v češtině Dat), jedna z nejoblíbenějších postav nejen ve Star Treku...

Nový seriál se od toho starého v mnoha směrech lišil: například měl opravdový pilotní díl, kde se celá posádka teprve dává dohromady a vzdor tomu, že podobně jako v původním ST v něm šlo hlavně o jednotlivé episody, během sedmi sezón, co byl vysílán se mnohé z nich všelijak propletly a zapletly, takže autorům mnohdy zápletky vystačily i do seriálu DS9, filmů s posádkou TNG a okrajově dokonce i do seriálů Voyager a Enterprise. Narozdíl od některých pozdějších "inkarnací" ST fenoménu dokázala TNG odejít na vrcholu své popularity - i díky tomu se jedná o bezkonkurenčně nejúspěšnější seriál z celého ST vesmíru.

Od 30.9.2010 do 7.6.2011 běžel seriál ST:TNG na TV stanici Prima Cool!


Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 6019 - 6038 / 6284Starší   Nejstarší

Slartibartfast - 11. červen 2002 23:39sipka
ZAMĚŘIT
Slartibartfast
Leian: Je take velmi pravdepodobne, ze se jedna o dost volnou dvojhvezdu....mam na mysli velkou vzdalenost mezi obema slozkami (stabilita planetarnich orbit). Musim se mrknout do hvezdneho atlasu... Apropos zarivost: mrkni se za roh (Alfa Centauri A + Alfa Centauri B - jako slunce bych bral obe ^_^)

Arweth: Proc by ta planeta nemela mit vlastni rotaci? Maji-li fyzici pravdu se zakonem zachovani momentu hybnosti a astrofyzici s mechanizmem vzniku hvezd z globuli, pak naprosto nutne nejakou rotaci mit musi. Leda ze by se jednalo o relativne male teleso a diky vhodne smerovanym impaktum planetesimal a pozdeji planetek/meteoroidu by doslo k zastaveni jeho rotace, ale nulovy moment hybnosti je pravdepodobny asi jako planeta ze zlata.
Arweth - 11. červen 2002 17:12sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Leian: No, ona uz je to takova ma vlastnost... ;-))
Ale zda se, ze jsi sikovne devce - pochopila jsi spravne, o co mi jde. Tak dvojhvezda - to je dost vyznamna "anomalie" !! :-))

Nejsem v nebeske mechanice kovany vubec (umim vyjmenovat planety Slunecni soustavy a najdu Velkej vuz, to je asi tak vsechno), ale dovedu si predstavit, ze to muze docela rozhodit podminky v soustave... otazkou ale jeste zustava, jak vzdalene od sebe ty hvezdy jsou a samozrejme je otazkou, zda si tohoto "detailu" (dvojhvezda) jsou vedomi i autori Nemesis :-))) Bude zajimave to zjistit :-))

Dimik: Porad se ale tocime dokola. Ja nepopiram, ze to tam zaznelo :-) Me zajima, jak to bylo mysleno, resp. jaky mechanizmus zpusobuje, ze existuje ta temna strana na Remu, zda je stabilni ci putovni.

Schvalne jsem si ten klip prehral. Ta planeta vypada + - jako kamenita poust (zadna zelenomodra, jen hnedo oranzovo zluta). Nic nenasvedcuje tomu, ze planeta nema vlastni rotaci. Dokonce z toho klipu ani nevyplyva, ze ta planeta je Remus ci ze se vubec nachazi u 128 trojuhelnika! Je to nejaka planeta. Klidne to muze byt nejaka jina (treba prumyslova ci tezebni) planeta a domovsky svet Remanu je uplne jiny.

Dat rika, jestli jsem spravne slysel: "Remani zijou na temne strane planety."
Nic vice nic min, nic o zobrazene planete, nic o systemu v nemz se ta planeta nachazi. Je to proste nejaka planeta na niz zijou Remani. Bylo snad nekde receno, ze Remani zijou jen a pouze na Remu? Ze nezijou na jinych planetach v systemu 128 Tri ci dokonce i v jinych systemech, at uz jako otroci ci pseudorovnopravni obcani imperia?

Pukud spekulace o jejich puvodu z temne strany Remu vychazi jen z tohoto klipu je to hodne vratky argument :-)

ALL: Mate nekdo jiny zdroj informaci? Prasknete sve zdroje, at jsme i my chytrejsi! ;-)
Leian - 11. červen 2002 15:43sipka
ZAMĚŘIT
Leian
Arweth: Z meho prispevku sis vytahl spatne informace - neni dulezite to, ze je to 128 Trianguli (no, OK, tak je to v souhvezdi Trojuhelnika, ktere je hodne nevyrazne a stejne je tusim na jizni polokouli a my ho nevidime). Je dulezite to, ZE JE TO DVOJHVEZDA. Tim nam nastava zajimava moznost, ze Remus obiha kolem druhe slozky (druhe hvezdy), kterazto je pravdepodobne slabsi zarivosti, jak uz to tak u dvojhvezd byva. A to muze mit dalsi a dalsi dusledky, ale ja nejsem zrovna v hvezdne mechanice kovana :-)
Dimik - 11. červen 2002 12:35sipka
ZAMĚŘIT
Dimik
Arweth: Ona ukazka je IMHO vcelku jednoznacna. Krome ni vsak podobna vec zaznivala i v nekolika rozhovorech a průsacích (od slova "prosáknout" :-).
Arweth - 11. červen 2002 08:49sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Leian: Cim je tak dulezity fakt, ze se jedna o 128 Trianguli? Tedy krome toho, ze tim zjistim barvu slunce a vzdalenost od Zeme? :-) Ma tato soustava nejakou anomalii, kterou je treba brat v uvahu?

Dimik: Jestlize oznaceni "fakt" vyvozujes toliko z ukazky zminovane tady S.S.Enterprise, tak mi to neprijde jako fakt, ale spise jako domenka... pokud mas jeste jiny podklad, sem s nim! :-)))

A hledme, tak spekulaci o dvojplanete neznam. Ja mel za to, ze jsou to dve samostatne planety na samostatnych drahach kolem slunce a obe jsou v "pasu zivota". To je duvod, proc se mi nezda vazana rotace Remu. Nicmene nemam pro svou domenku zaden podklad, tudiz uznavam, ze by mohlo v pripade Remu jit o planetu na vnitrnim okraji "zony zivota" ci snad dokonce za nim. Tim by nebyla vyloucena vazana rotace ani zivot (v pripade potreby i za podpory technologie podpory zivota).
S.S.Enterprise - 10. červen 2002 19:02sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
A Dat v STX jasne rika, ze Remane ziji na tmave strane planety. Je to v jedne ukazce!
Dimik - 10. červen 2002 17:45sipka
ZAMĚŘIT
Dimik
Arweth: Vazana rotace Remu neni teorie, nybrz fakt. Spekulaci, avsak dlouho povazovanou za pravdivou, je, ze jde o dvojplanetu s Romulem. Stejne IMHO zrovna nebudou, kdyz ma jit zejmena o tezebni a prumyslovou planetu. Remus je, abych tak rekl "jejich klicovym zarizenim na vyrobu energie" :-).
Leian - 10. červen 2002 16:28sipka
ZAMĚŘIT
Leian
Snad bych měla upozornit, ?e romulanské planety se nacházejí v soustavě dvojhvězdy 128 Trianguli - co? je také dost důle?itý fakt.
Arweth - 10. červen 2002 16:00sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Slartibartfast: Hezkyyyy :-)) vidim, ze se opravdu staci jen zeptat :-))

No pokud si vzpominam, tak v obecne povedomi mam, ze ty dve planety jsou si dost podobne (nevim ale zda to opravdu v nejake eps zaznelo). To by ale prilisnou vzdalenost planet od sebe vylucovalo (maji-li byt podobne) tudiz tim zrejme pada i teorie vazane rotace... hmm, no uvidime :-)
Slartibartfast - 10. červen 2002 12:37sipka
ZAMĚŘIT
Slartibartfast
Ono je pro vazanou rotaci dost nutne, aby pusobily slapove sily dosti silne, na Zemi napriklad pusobi (kdysi davno mel rok asi 450 dni nebo kolik...ne ze by Zeme obihala pomaleji, jen se rychleji otacela ^_^), ale rozhodne nijak vyrazne. Ta planeta by tedy k slunci musela but dost blizko. BTW Merkur nema vazanou rotaci, on ma polomer doby rotace a doby obehu 2:3, coz je jeste zajimavejsi, protoze to na rovniku vytvari soustavu dvou protilehlych "polu horka," kde je nejvyssi prumerna teplota, a dvou opacnych extremu (o kterych se nemluvi ^_^).

Vazana rotace
Jupiter:
Amalthea, Thebe, Io, Europa, Ganymedes, Callisto
Saturn:
Epimetheus, Janus, Mimas, Enceladus, Tethys, Dione, Rhea, Titan, Iapetus
Uran:
Miranda, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon
Neptun:
Triton (rotace i orbita retrogradni)

Obecny trend? Tyhle mesice jsou dost velke ve srovnani s opisovanou drahou a vzdalenosti, take diky male hlavni poloose a tedy i male obezne periode se takrka nevyhnutelne u vsech velkym mesicu plynnych obru diky slapovym silam vyvinula vazana rotace.

PS: Ne, z hlavy si tohle vsechno nepamatuju, (ac toho vesmiru plnou hlavu opravdu mam, jak ma spousta lidi jiz delsi dobu opravnene podezreni), ale na strankach NASA: http://solarsystem.nasa.gov/ najdete celou radu dalsich moc zajimavych informaci a fotek ^_^
Arweth - 10. červen 2002 08:32sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Leian: Potvrzuju, mam z toho dilu stejny dojem.
Slartibarfast: Nikde neni potrvzeno, ze by mel Remus vazanou rotaci. Je to jen ma hypoteza. :-) Nicmene je taky mozne, ze je to normalni planeta a temna strana je myslena jen obrazne. Taky je mozne, ze Remane jsou pres den prestehovani do podzemi... moznosti je proste vice.

Nicmene, pokud jde o vazanou rotaci, nevim, jestli je duvod predpokladat, ze by proto mela byt blize slunci. Vychazet ze zkusenosti je problem, jedina planeta nasi soustavy s vazanou rotaci je tusim Merkur, ale je to jediny priklad. Zatim toho o jinych planetarnich soustavach nevime tolik, aby se z toho dalo odvodit pravidlo, byt se to zda byti logicke... ale to byla ve 14. stoleti i placata Zeme, ze jo :-)

...ted me napada, jestli tu ma nekdo prehled, co takhle mesice plynnych obru? Ty jich maji spoustu, ma nejaky z nich vazanou rotaci?
Leian - 07. červen 2002 12:56sipka
ZAMĚŘIT
Leian
Slartibartfast: Pokud vim, tak Romulus (hlavni planeta) ma normalni rotaci - tak to alespon vypadalo v dile TNG Unification.
Slartibartfast - 07. červen 2002 11:56sipka
ZAMĚŘIT
Slartibartfast
Vazana rotace u Remu a nikoliv u Romulu? Ktera planeta je blize k slunci? Tohle by naznacovalo, ze Remus...
Arweth - 05. červen 2002 07:57sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Gorath: To bych vá?ně ocenil, kdy? tak se mi ozvi na majla arweth@seznam.cz nebo na ICQ 54091839. Hledal jsem na českém netu, ale je to bída, více je o Romulamech ve světě, ale s mou English to není ?ádná sláva, z toho moc nemam byt se sna?ím :-))
Gorath - 05. červen 2002 00:03sipka
ZAMĚŘIT
Gorath
Arweth: Tak já se pokusím projet si svou sbírku kazet Star Treku a juknout na nějaký ty stránky a dám ti vědět. :-)))
Arweth - 04. červen 2002 07:22sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Gorath no právě, z jakých dílů? :-)) Dávám si dokupy infos o Romulanech a zatím nemám sil procházet v?echny nové serie, o TOS a TAS nemluvě. Myslel jsem, ?e pustí? nějaký tip... :-)))))
Gorath - 04. červen 2002 01:01sipka
ZAMĚŘIT
Gorath
Arweth: Soudím tak z různých obrázků, který sem viděl na interetu, s vyprávění admirála Jaroka a z jiných dílů Star Treku. :-)))
Leian - 03. červen 2002 19:59sipka
ZAMĚŘIT
Leian
Tohle by vás mohlo zajímat: rozhovor s Johnem Loganem, člověkem, který spolu s Rickem Bermanem a Brentem Spinerem spáchal příběh Nemesis. Více na Hvězdné flotile.
Dimik - 03. červen 2002 12:38sipka
ZAMĚŘIT
Dimik
Krome jineho to vypliva z prvni vypustene ukazky, na ktere Data pred obrazovkou vysvetluje, jak se to s Remany ma. IMHO tim docela hezky osetrili onu zalezitost, ze na Remu jakozto druhe nejdulezitejsi planete Imperia by meli pochopitelne zit zejmena Romulane, zatimco Remane, nativni Remane na osvetlenou pulku nemohou a proto jsme je nikdy nevideli.
Arweth - 03. červen 2002 10:38sipka
ZAMĚŘIT
Arweth
Dimik: No ja narazil jen na infos o temne strane planety, ale o tom, ze je stabilni, nemenna a neposouva se jsem nikde necetl (a uz vubec ne o dusledcich z toho plynoucich). Jen predstava ekosystemu takove planety je docela brutalni.

Nejnovější   Novější 6019 - 6038 / 6284Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o