Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => The Next Generation

Spravuje: AVip
Počet příspěvků: 6282
V roce 1987, po téměř dvaceti letech, se opět na televizních obrazovkách objevil hraný Star Trek, tentokrát s podtitulem The Next Generation (v češtině Nová generace), který se odvážně pustil tam, kam se dosud nikdo nevydal.
Nová hvězdná loď Enterprise s písmenem D za slavným registračním číslem, měla i tentokrát za úkol poodhalovat roušky temnoty a mapovat nové světy, které byly dříve na mapách označovány jen nápisy "Hic sunt leones". To sebou samozřejmě přineslo nečekaná dobrodružství a z nich plynoucí nečekané problémy.
Problémy a tajemství však nebyly jen výsadou vnějších světů, ale vyskytly se i v samotné Federaci, která se od dob kapitána Kirka o něco rozrostla a nabyla konkrétnějších obrysů, stejně jako její nepřátelé.
Na kapitánovi Jean-Lucu Picardovi, klidném a charismatickém veliteli vlajkové lodi, bylo, aby tyto problémy řešil za pomoci své prvotřídní posádky. Do té dále patřili energický první důstojník William Riker (jednu dobu se o něm uvažovalo jako o příštím kapitánovi Enterprise, ale z tohoto plánu sešlo, když se kapitán Picard v této úloze mimořádně osvědčil), slepý šéfinženýr Geordi LaForge (původně Enterprise D "pouze" pilotoval), krásná telepatická poradkyně Deanna Troi, rozhodná šéflékařka Beverly Crusherová (kterou dočasně pro druhou sezónu nahradila doktorka Katherine Pulaski) i její geniální syn Wesley (kterého se nakonec k radosti jak zbytku posádky, tak diváků podařilo z Enterprise vypakovat), drsný Worf a v neposlední řadě android Data (v češtině Dat), jedna z nejoblíbenějších postav nejen ve Star Treku...

Nový seriál se od toho starého v mnoha směrech lišil: například měl opravdový pilotní díl, kde se celá posádka teprve dává dohromady a vzdor tomu, že podobně jako v původním ST v něm šlo hlavně o jednotlivé episody, během sedmi sezón, co byl vysílán se mnohé z nich všelijak propletly a zapletly, takže autorům mnohdy zápletky vystačily i do seriálu DS9, filmů s posádkou TNG a okrajově dokonce i do seriálů Voyager a Enterprise. Narozdíl od některých pozdějších "inkarnací" ST fenoménu dokázala TNG odejít na vrcholu své popularity - i díky tomu se jedná o bezkonkurenčně nejúspěšnější seriál z celého ST vesmíru.

Od 30.9.2010 do 7.6.2011 běžel seriál ST:TNG na TV stanici Prima Cool!


Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 455 - 474 / 6282Starší   Nejstarší

AVip - 24. prosinec 2018 10:51sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Dodatek - TOS sice měla největší dobu rozkvětu v 70. letech (v první polovině), ale dobou, kdy byla stará jen dvacet let, mám na mysli pochopitelně 80. léta.
AVip - 24. prosinec 2018 10:50sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mirak: Ono se to nevylučuje...

TOS v 70. letech značně přebudovala očekávání publika (a v té době byla stará jen 20 let - to není zas tolik) a mezitím vzniklo i několik dalších SF produkcí (nemluvě o tom, že TOS do jisté míry nepřímo pomohla etablovat i některé SF seriály z doby, kdy vznikala).

TNG šla "proti" TOS, která byla pevně etablovaná a doslova zakopaná ve stejných pozicích a ve stejném diváckém spektru, které potřebovala pro své přežití oslovit TNG.
Mirak - 24. prosinec 2018 10:44sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
AVip:
u TNG to bylo přesně opačně - publikum bylo zvyklé až moc

Vážně? Já si teda vždycky myslel, že v roce '87 bylo přemýšlivější sci-fi v rámci televizní produkce unikátní.
AVip - 24. prosinec 2018 08:12sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Telemachus Rhade:
Nedávno jsme shodou okolností natočili Shot Trek o TNG S1

Tak to se docela těším...


Jinak za mne obecně (nemám S1 v čerstvé paměti) - S1 má své specifické rysy, ale pro mne fungovala a díval jsem se dál... a s ohledem na úspěch TNG jsem asi nebyl jediný... :-)

Zas je třeba si říct, že jestliže TOS byla odvaha uvést v 60. letech před publikum, které nebylo na podobný typ seriálu zvyklé, u TNG to bylo přesně opačně - publikum bylo zvyklé až moc a navíc bylo až přesycené SF filmovou produkcí a nebylo jisté, bude-li se vůbec dívat.
AVip - 24. prosinec 2018 08:07sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Tak hlavně ST má trochu hokej v tom, jak funguje vztah kapitán - šéfinženýr a docela mne to před časem potrápilo, když jsem překládal GTTS, kde má Geordi takovou malou "krizi středního věku", abych tak řekl.

IRL je vztah kapitán - šéfinženýr daleko vyrovnanější a často šéfinženýr v podstatě stojí mimo běžnou strukturu velení, kdy zodpovídá rovnou kapitánovi a to je něco, co TNG nikdy neměla úplně vyřešené, což bylo dáno i tím, že Geordi přišel do strojovny z můstku.

Naopak v TOS Scotty takto v podstatě fungoval, což ovšem bylo dáno i tím, že byl jedním z nejstarších (ne-li nejstarší) vyšší důstojník... a tak si mohl docela dělat, co chtěl, tedy dokud motory lodi fungovaly.
Mirak - 24. prosinec 2018 00:16sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Telemachus Rhade:
A proč ne, ta postava na můstku nemá co dělat

Protože se pak dostáváme do divného stavu, kdy máme šéfinženýra týdne o kterém už pak znovu nikdy neuslyšíme. Ale ostatně si to uvědomili i tvůrci a do druhé řady už to pořešili, takže moc nechápu, co je zrovna na tomhle k obhajobě. Nebo to teda podle tebe mělo zůstat, tak jak to bylo v první řadě?
Telemachus Rhade - 23. prosinec 2018 23:52sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Nedávno jsme shodou okolností natočili Shot Trek o TNG S1, čili to mám teď celkem svěží...

TOP3: Where No One Has Gone Before, 11001001, We'll Always Have Paris
Worst 3 dělat nebudu, v takové konkurenci to snad ani nejde, ale žhavými kandidáty jsou právě wakandí drama Code of Honor nebo Anděl jedna.
Guilty pleasure: Justice ;)

Jinak ale musím říct, že se mi S1 svým polo-fantasy stylem zamlouvá a S2 byl potom celkem vyvážený mix mezi zbytkem TNG a tímhle. Od trojky dál, tedy od Pillerova zásahu, pro mě ten seriál ztratil své kouzlo a nacházel ho jen někdy a obtížně. Zkrátka S1 a S3+ jsou dvě vlastně tak trochu jiné vesmíry. Dvojka se dá +- zapasovat do obou.

Absencí šéfinženýra se chtěli vyhnout TOS konceptu posádky. A proč ne, ta postava na můstku nemá co dělat :) Že později řídí slepý pilot strojovnu z můstku je paradox na druhou :-) Šéfinženýra DS9, tedy guye, který se stará o fúzní reaktor, jsme neviděli za 7 let ;)

Taky oceňuju, že tam ten O'Brien prostě sedí od začátku a občas se mihne na chodbě. To je prostě supr!

No a k mé oblíbené 1x06...
- Můj první nahraný Trek na VHS ze středeční reprízy na ČT2. Ono mě to totiž ten předchozí týden v premiéře prostě vizuálně uchvátilo! V TV roku 1994 to působilo jako ultra-mega-gigantické zjevení vizuální nádhery - taková částice omega.
- "rape gang" = "násilníci" ;)
- V té epizodě vidím krom technologických a etických dilemat i notnou dávku filosofických, a to ji pro mě činí jedinečnou.
- Nevím jestli vůbec nějaká jiná epizoda Treku dokázala takhle skvostně pracovat se světlem a kamerou - balet, skvělá scéna s matkou, tma při rozhovoru Picarda a Cestovatele... Jeden skvost za druhým.
- a trochu nepochopitelně u background extras. A za to jsem rád. Vždycky mi přijde strašně stupidní, jak se epizody tohohle typu otočí jen kolem main cast :)
Mirak - 23. prosinec 2018 22:57sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
kapitan Pike: Jo, ale tak klidně mohl být šéfinženýr Worf.

Mít primárně ekonomicky motivované záporáky by bylo zajímavé.

Tak vzhledem k tomu, že byli nahrazeni Borgy jsme na tom jako diváci v rámci TNG myslím celkem vydělali :)
kapitan Pike - 23. prosinec 2018 22:34sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mně se z jedničky nejvíc líbila asi Conspiracy. 11001001 je taky super, až na Rikerovo okouzlení "pornohvězdou" v simulátoru. Hrozně se mi tam líbí scéna s opouštěním Enterprise. Jako dobrou si ještě pamatuji The Neutral Zone.

The Encounter at Farpoint je za mě ok pilot. Oceňuji hlavně to, že samotný vrchol seriálu je vlastně jakýmsi vyvrcholením zápletky, která se táhne celým seriálem. Též jsem rád, že jsme se podívali do naší blízké budoucnosti.
The Naked Now - souhlas, určitě mohli navázat na kvalitnější episody TOSky (DS9 měl v tomto šťastnější ruku). Taky asi neměli úplně jasno v tom, jak fungují simulátory, když mohl sníh vylétnuvší ze simulátoru zasáhnout Picarda.
Code of Honor si pamatuji jako shit episodu.
The Last Outpost - myšlenka na Ferengy coby recurring protivníky byla zajímavá, provedení slabší. Vlastně nevím, jestli jsem rád, do jaké pozice Ferengy bryskně transformovali. Mít primárně ekonomicky motivované záporáky by bylo zajímavé.
Where No One Has Gone Before - všeobecné nadšení určitě nesdílím, v jedničce vidím lepší episody (viz výše).
kapitan Pike - 23. prosinec 2018 22:15sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mirak:
Nikdy jsem moc nepochopil, proč neudělali šéfinženýra z jedné z hlavních postav a místo toho mají Geordi a Worf v podstatě duplicitní pozici.

Někde jsem tuším četl, že chtěli ukázat paradox, že loď řídí slepý pilot.
Mirak - 23. prosinec 2018 22:05sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Mvek: Matka.
Mvek - 23. prosinec 2018 21:51sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Jo, perfektní sense of wonder, a to i výpravou v podobě těch exteriérů. Navíc pro mě nezapomenutelná pasáž s Picardovou babičkou (nebo matkou?) a pár dalších zajímavých scén. Pro mě snad nej epizoda první řady (což tak složitá výhra není), ale myslím, že kdysi dávno jsem ji minul a viděl jsem ji poprvé až před cca dvanácti lety.
Mirak - 23. prosinec 2018 19:18sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
1x06 Where No One Has Gone Before
- Dobrodružná povaha téhle epizody i nádech tajemna ve vzdálených koutech vesmíru mě vždycky bavily, ale jinak jsem to měl zafixované ještě lepší, jsou tam celkem dlouhé úseky, kdy se neděje nic moc zajímavého.
- Poprvé se objevily opravdu zajímavé vedlejší postavy. Cestovatel je samozřejmě super, ale i arogantní Kosinski je výrazný.
- U Wesleyho se dá polemizovat, jestli si ta postava zaslouží tolik prostoru (vzhledem k tomu, že o některých postavách zatím nevíme zhola nic), ale rozhodně jí nelze upřít character development už v samém začátku seriálu.
- Narážky na Tashinu drsnou minulost jsou tu už poněkolikáté (teď i s kratičkým flashbackem) a docela mě v rámci TNG překvapilo opakované použití pojmu "rape gang".
- Halucinace mohly posloužit jako odhalení střípků minulosti jednotlivých hlavních postav, ale ve výsledku to zůstalo jen u Worfa, Tashy, Picarda a trochu nepochopitelně u background extras.
- V téhle epizodě zazní, že Enterprise má hned několik šéfinženýrů a poprvé se objeví Argyle, u kterého si vždycky vzpomenu na tuhle skvělou bizarní historku: "Wil Wheaton (noting that his memory of the event may not be entirely accurate) recalled hearing that Argyle would have been considered as a possible permanent chief engineer for the Enterprise-D if the viewers requested. However, when producers began receiving letters encouraging that choice before the episode had aired, and some fans complained that they had been solicited by direct mailings to write in on the subject, this reportedly led to them changing their mind."

3/5
Mvek - 23. prosinec 2018 14:40sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak:
1x05 The Last Outpost

Myslím si, že to je moje první ST epizoda ever. Ale ne při prvním vysílání, naopak jsem tehdy měl doje, že těch ST je nějak moc, a furt nějaký vysílají, ale že bych to mohl zkusit, co je to zač. Asi právě závěrečný strážce si mě získal, že ten seriál budu zkoušet sledovat.
Mirak - 23. prosinec 2018 11:15sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
1x05 The Last Outpost
- První půlka epizody je hodně slušná. Konflikt s neznámým nepřítelem (podobnost s Balance of Terror) a k tomu super twist s tím, že si Enterprise i Ferengové myslí, že je ten druhý drží v šachu. Potěší i příslib průzkumu poslední stanice dávno mrtvé civilazace.
- Interakce s DaiMonem Tarrem je ještě jakž takž, akorát ty prapodivný záběry na Picarda a gigantickou ferengskou hlavu za Picadedem jsou hrozný.
- Druhou půlku na planetě kazí úplně debilní chování Ferengů, kteří navíc vypadají jako vesmírní Three Stooges (k tomu ty bačovský vestičky z kůže). Nechápu, jak si někdo mohl myslet, že Ferengové v téhle podobě jsou dobrý nápad, jako vážně braný reccuring nepřítel pro TNG.
- Portal 63 je takový klasický TOSkový god-like hastroš, ale závěrečný dialog mezi ním a Rikerem je docela startrekovsky ucházející a trochu zachraňuje bídu na planetě..
- Datova scéna s prstovou pastí je hodně vtipná, ale měl jsem pocit, že je až později v seriálu.
- Design ferengské lodi mi přišel vždycky super a po remasteru ještě víc prokoukl.
- weird shit: Picard s fake francouzským přízvukem: "Merde!"

2,5/5
Telemachus Rhade - 23. prosinec 2018 10:58sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Škoda, že neexistují záznamy z těch našich Skypových diskuzí, jak to běhla svého času na Primě.
Mirak - 23. prosinec 2018 00:19sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
1x03 The Naked Now
- Přidaná hodnota u tohohle typu epizod spočívá v tom, že divák vidí známé postavy v netradičních situacích a je to po desítkách herecky totožných epizod odměna i pro herce. Diváci v tuhle chvíli neznají postavy, herci v podstatě taky ne, takže to načasování mi přijde pofidérní a jako první epizoda po pilotu mi to tématicky moc nesedí a ani to podle mě moc nefunguje.
- Snaha o semi-sequel k TOSkové epizodě je rozhodně chvályhodná, ale podle mě existovala spousta lepších variant, než "alkoholový virus".
- Je tu pár vtipných momentů a hlášek (Venus, Picardovo poposkočení když jde za Crusherovou), než vyloženě dobrých scén. Na druhou stranu mi přijde, že takovou míru scén se sexuálním podtextem už ve Star Treku (nebo minimálně v TNG) neuvidíme.
- Je trochu trapný, že hned ve třetí epizodě vlajkovou loď SF ovládne opilý děcko :)
- MacDougalová je první z řady one-off šéfinženýrů. Nikdy jsem moc nepochopil, proč neudělali šéfinženýra z jedné z hlavních postav a místo toho mají Geordi a Worf v podstatě duplicitní pozici.
- Troi sebrali minišaty a nahradili je nepadnoucím overalem. Smart move.
- Je vidět, že si oblíbili ten efekt se zmrzlým tělem, takže ho máme hned dvě epizody po sobě :)
- weird shit: Trochu mě překvapilo, že plaketa na Ciolkovském je v Azbuce.

2/5

1x04 Code of Honor
- Absolutní TOSkánsko. Tady je všechno: Křovácká Earth-like kultura, nezajímavé a zbytečně specifické zvyky a směšný kostýmy. Třešnička na dortu byla, že Ligoňané jakožto technologicky zaostalý druh jsou all black. To by dneska úplně neklaplo :)
- Mazané rozuzlení ale nebylo vzhledem k té bídě až tak špatné.
- Postavě Tashy tahle epizoda podle mě moc nepomáhá. V půlce epizody je odhaleno, že ji její únosce přitahuje a že ji potěšilo, že ji chce jako svou první ženu. Na závěr, když se Yareena Tashy zeptá, jestli si chce Lutana nechat, tak to vypadá, že nad tím přemýšlí. Nevím, tohle bych prostě čekal u ženských postav v TOSce.
- Tasha na začátku sice dramaticky trvá na prověření krabičky s vakcínou, ale ve výsledku to zkontroluje jenom pohledem bez trikordéru? K čemu to teda bylo, nedokázal tohle vyřešit už transportér?
- V pilotu to bylo horší, ale ani tady se vůbec nedařilo natočit některé Tashiny bojové scény bez toho aby nebylo brutálně poznat, že to není Denise Crosby. Mimochodem ta hlavní bojová scéna byla strašně lame.

1,5/5
Mirak - 22. prosinec 2018 13:06sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
S.S.Enterprise: Komentář pod videem:

As TOS episode plot, this would be totally legit :)
S.S.Enterprise - 22. prosinec 2018 12:47sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
TNG měla taky svůj Short Trek :D

Lost Episode of Star Trek The Next Generation
Telemachus Rhade - 22. prosinec 2018 10:12sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak: Souhlas. Farpoint má spoustu světlých chvilek, ale TOSkové je to až hanba. Nebo respektive hanba je, že je to TOSkové úmyslně ;)

Nejnovější   Novější 455 - 474 / 6282Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o