Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => The Next Generation

Spravuje: AVip
Počet příspěvků: 6251
V roce 1987, po téměř dvaceti letech, se opět na televizních obrazovkách objevil hraný Star Trek, tentokrát s podtitulem The Next Generation (v češtině Nová generace), který se odvážně pustil tam, kam se dosud nikdo nevydal.
Nová hvězdná loď Enterprise s písmenem D za slavným registračním číslem, měla i tentokrát za úkol poodhalovat roušky temnoty a mapovat nové světy, které byly dříve na mapách označovány jen nápisy "Hic sunt leones". To sebou samozřejmě přineslo nečekaná dobrodružství a z nich plynoucí nečekané problémy.
Problémy a tajemství však nebyly jen výsadou vnějších světů, ale vyskytly se i v samotné Federaci, která se od dob kapitána Kirka o něco rozrostla a nabyla konkrétnějších obrysů, stejně jako její nepřátelé.
Na kapitánovi Jean-Lucu Picardovi, klidném a charismatickém veliteli vlajkové lodi, bylo, aby tyto problémy řešil za pomoci své prvotřídní posádky. Do té dále patřili energický první důstojník William Riker (jednu dobu se o něm uvažovalo jako o příštím kapitánovi Enterprise, ale z tohoto plánu sešlo, když se kapitán Picard v této úloze mimořádně osvědčil), slepý šéfinženýr Geordi LaForge (původně Enterprise D "pouze" pilotoval), krásná telepatická poradkyně Deanna Troi, rozhodná šéflékařka Beverly Crusherová (kterou dočasně pro druhou sezónu nahradila doktorka Katherine Pulaski) i její geniální syn Wesley (kterého se nakonec k radosti jak zbytku posádky, tak diváků podařilo z Enterprise vypakovat), drsný Worf a v neposlední řadě android Data (v češtině Dat), jedna z nejoblíbenějších postav nejen ve Star Treku...

Nový seriál se od toho starého v mnoha směrech lišil: například měl opravdový pilotní díl, kde se celá posádka teprve dává dohromady a vzdor tomu, že podobně jako v původním ST v něm šlo hlavně o jednotlivé episody, během sedmi sezón, co byl vysílán se mnohé z nich všelijak propletly a zapletly, takže autorům mnohdy zápletky vystačily i do seriálu DS9, filmů s posádkou TNG a okrajově dokonce i do seriálů Voyager a Enterprise. Narozdíl od některých pozdějších "inkarnací" ST fenoménu dokázala TNG odejít na vrcholu své popularity - i díky tomu se jedná o bezkonkurenčně nejúspěšnější seriál z celého ST vesmíru.

Od 30.9.2010 do 7.6.2011 běžel seriál ST:TNG na TV stanici Prima Cool!


Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 253 - 272 / 6251Starší   Nejstarší

Mvek - 20. květen 2019 12:23sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
kapitan Pike:
Jinak u TNG je trochu problém v tom, že jednu episodu létají ve vesmíru Federace a další jsou někde v úplně nezmapovaném prostoru. Ale beru to tak, že mezi episodami můžou být dlouhé přelety kamsi do neznáma a zase zpět.

Jen u TNG? Tentýž dojem jsem měl z TOS, o to více mi přijde podivuhodné, když v DISCO prezentují Pikovu misi, že byli kdoví kde na pětileté misi, takže by se do války s Klingony jen tak nestihli vrátit. Samozřejmě o Pikově misi moc nevíme, jen o té Kirkově, nicméně na Talos to moc daleko nebylo:-). Ale to spíš kritizujeme DISCO.
Mirak - 20. květen 2019 10:11sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
kapitan Pike: Myslím, že se mi Conundrum taky dřív líbila víc, ale zub času se podepsal :)
kapitan Pike - 20. květen 2019 09:55sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Conundrum mám hodně rád, i když samozřejmě souhlasím s tím, že to má řadu objektivních nedostatků. Jinak u TNG je trochu problém v tom, že jednu episodu létají ve vesmíru Federace a další jsou někde v úplně nezmapovaném prostoru. Ale beru to tak, že mezi episodami můžou být dlouhé přelety kamsi do neznáma a zase zpět.
Mirak - 19. květen 2019 22:04sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x13 The Masterpiece Society
- I přes relativní obyčejnost zápletky mě docela zaujal fakt, že námětem by to velmi zapadalo do TOSky nebo první řady TNG, ale zpracováním je to myslím rozhodně sofistikovanější, než kdyby to natočili v rámci první sezóny. U těchto epizod minimálně oceňuju fakt, že TNG už se většinou nesnaží divákovi vnutit jediný správný názor (tak jako tomu často bylo během prvních dvou sezón), ale snaží se danou problematiku rozebírat přeci jen komplexněji a nabízet různé pohledy na věc bez finálního "everybody's happy" řešení. Závěr, ve kterém vědkyně opustí kolonii mi velmi připomínal závěr epizody First Contact.
- To, že se Troi okamžitě zamiluje do vůdce kolonie dokonalých lidí už je bohužel trochu klišé a to i přesto, že to zřejmě patří k těm lepší jednoepizodním vztahům, které Troi zatím prožila. Dialogy typu "To, co děláme je špatné." mi přijdou i na 90. leta poněkud zastaralé. Docela se mi ale líbila výtahová scéna mezi ní a Picardem, kde se k tomu vztahu přizná, protože mi to na celé milostné zápletce přišlo asi to nejpřirozenější.
- Zápletka s jádrem hvězdy naštěstí skončila někdy kolem 30. minuty, protože jsem měl pocit, že jsem ji jen v rámci TNG viděl v různých obdobách už snad desetkrát.
- weird shit: Riker prohlásí, že Základní směrnice se nevztahuje na lidi, respektive na lidské kolonie. Pike ve druhé řadě Discovery zjevně nesouhlasil :)

3/5

5x14 Conundrum
- Vcelku zábavná epizoda bez větší hloubky. Ztráta paměti je v seriálech vděčné téma, ale co se zpracování týče, tak ten kvalitativní rozptyl bývá značný. Conundrum je zhruba někde uprostřed. Hlavní zápletka sice měla potenciál, ale na můj vkus se až příliš zkratkovitě vypořádali s konfliktem Satarranů a Lysianů a celkově si myslím, že z toho šlo vytěžit víc.
- Myslím, že by to o něco lépe fungovalo třeba ve Voyageru, protože jsou v neznámé části vesmíru, ale v TNG mi přijde vždy trochu neuvěřitelné, když Enterprise narazí na obdobný mezihvězdný konflikt dvou druhů, o kterém nikdo nic neví. Možná ještě neuvěřitelnější mi přijde, že jeden z těch druhů je schopný obsadit vlajkovou loď Hvězdné flotily, ale porazit druh, který je technologicky o 100 let za Federací, se jim nedařilo celé desítky let. Já vím, že epizoda byla primárně o tom, jak se s touto situací vyrovnají hlavní postavy, ale osobně mi u těchto TNG epizod nějaký ten propracovanější (někdy i jakýkoli) background vždycky chybí.
- Jinak pár zajímavých situací po ztrátě paměti posádky Enterprise jsme tu měli, ale zase jsem měl pocit, že to zůstalo tak někde na půli cesty a myslím, že i v tomto aspektu tam byl ten potenciál větší. Asi nejvíc se mi líbilo, když Riker okamžitě a bez rozpaků začal pracovat na milostném trojúhelníku s Troi a Ro :) Dobré bylo i to, jak se Worf na začátku snažil uzmout velení pro sebe a samozřejmě Picardovo polemizování nad posloucháním rozkazů bez kontextu bylo také dobré.

3/5
Mirak - 12. květen 2019 11:50sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x11 Hero Worship
- Tak bohužel trend nastolený v minulé epizodě pokračuje. Vím, že epizody jsou si podobné jen zdánlivě, protože v obou jsou děti (mnohem víc si je to podobné s The Bonding), ale stejně mi nejde do hlavy, proč si někdo myslel, že back to back scénáře s kindošama jsou super nápad. Naneštěstí si je to podobné hlavně v tom, že spíš než pro vyloženě dospělého diváka, je to myslím vhodnější pro young adult publikum.
- Nevím, možná jsem na tohle moc cynik, ale když Troi rozhodla, že Timothyho budou podporovat v hraní si na androida, tak mi to přišlo hloupé nebo přinejlepším něco, co v TNG myslím nemá co dělat. Jak se mi The Bonding moc nelíbila a celkově mi přišla spíš jako promarněná příležitost, tak tam byl aspoň pokus to téma uchopit jaksi dospěleji a bez snahy o lacině roztomilé scény. Už jsem si zvykl, že Datovy epizody jsou hit or miss, ale tohle je bowlingový žlab.
- Opět tu máme i zoufale nevýraznou a generickou sci-fi zápletku s jakýmsi vesmírným zrcadlem, jejíž asi jediné pozitivum je, že úzce souvisí s hlavní zápletkou a že ne příliš překvapivý zvrat se daří tajit skoro až do konce. A ještě si na začátku drze dovolí teasovat, že by se mohli objevit Breenové :)

1,5/5

5x12 Violations
- Téma mi tentokrát přišlo velmi zajímavé, TNG samozřejmě není seriál, ve kterém by bylo možné byť jen naznačit, že nějaká postava byla v průběhu epizody znásilněna (až na vágní zmínku o rape gangu z Where No One Has Gone Before), ale znásilnění vzpomínek je originální nápad, který v televizi prošel i v roce '91 a hlavně si divák asi dost dobře dovede představit, že to musí být něco obdobně strašného, jako fyzické znásilnění.
- K vyššímu hodnocení mi tam ale pár věcí chybělo. Odhalit pachatele během prvních deseti minut prostě není dobrý nápad, protože epizoda měla jednoznačně náběh i na poutavou detektivní zápletku a úplně jednoduše šlo divákovi prodat, že za těmi znásilněními stál otec skutečného pachatele a odhalení se mohlo tutlat až do samého závěru. Místo toho má divák víc informací, než zbytek hlavních postav a to zrovna v TNG málokdy funguje.
- Také mohla být jasněji vydefinovaná Jevova motivace k těmto činům. V jednu chvíli to totiž vypadalo, že hlavním důvodem byla nenávist k otci a snaha se ho tímto způsobem zbavit, ale později to spíš vypadalo, že svalení viny na Tarmina byl spíš důsledek důkladného vyšetřování posádky Enterprise a v znásilňování se očividně vyžíval (jestli k tomu měl ale nějaký zvláštní důvod nevíme).

3/5
S.S.Enterprise - 03. květen 2019 15:17sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
aha, no dobře, že si to už nepamatuju, aspoň pr mě bude TNG jako nová, až si ji za 10 nebo 20 let pustím potřetí :D
Mvek - 03. květen 2019 13:18sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
S.S.Enterprise: Aplikovali ji jen na tu maketu člunu.
S.S.Enterprise - 03. květen 2019 11:51sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Telemachus Rhade: Solitony jsou vlny o frekvenci, která má v daném prostrédi extremne nizky utlum, to prostredi je samo obnovuje.. Vyuzivaji se v optickych kabelech - proto muze svetlo v techkabelech doputovat az za ocean :) Takze z tohoto pohledu to výstřelek není...

Z hlediska ST, kde se to už poději neukazalo, to vystrelek je, pritom když ji aplikovali na Ent-D i s posadkou, tak vlastne prosla testem na lidech... Efekt byl ale odpornej uz tehdy v TV a ten efekt myslím nikomu nechybí. V zásadě se ale dá říct, že v ST máme lepší náhražky - slipstream, transwarp, červí díry a transport na velké vzdálenosti.
Mirak - 03. květen 2019 07:37sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Telemachus Rhade ad) vlna - Vím já? :)

ad) Chtěl jsem něco pochválit, abych nevypadal jako největší hater, ale regulérně mě nic nenapadá :) Asi občas Stark, James Callis, některé další guest stars, náznaky některých sezónních zapletek, než vymizely do ztracena a pár hodně solidnich epizod by se taky našlo.
Telemachus Rhade - 02. květen 2019 22:43sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak: Nebyla solitonová vlna nějaký tehdejší vědecký výkřik, o kterém se myslelo, že teoreticky spasí space travel? TNG s tímhle operovala často.

...a s tím klingonstvím to tak brutálně nepřehánět?
Oh, you'll love DS9! :-D

na kterého jsem si vypěstoval alergii během Eureky
Líbilo se ti z té Eureky vlastně vůbec něco? :-)
Mirak - 02. květen 2019 21:12sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Mvek: Jo, taky mi to znělo povědomě a proto jsem měl i dojem, že se tam solitonová vlna bude ještě řešit dál.
Mvek - 02. květen 2019 20:58sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Mám pocit, že stejně jako ta The Game a pár dalších, tak jsem si pamatoval z televize právě solitonovou vlnu, a to dokonce snad i název mnoho let poté.
Mirak - 02. květen 2019 17:11sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x09 A Matter of Time
- Menší uvěřitelnost námětu ve jménu zábavnosti často rád prominu, tohle ale bohužel není ten případ. Ta příběhová kostra se zlodějem z 22. století, který se vydává za historika z 26. století je myslím docela dobrá, ale chování hlavních postav je úplně mimo. V TOSce by to bylo omluvitelné, ale u Picarda ani nevím, co je horší: To, že Rassmusenovi věří, že je historik z 26. století nebo to, že věří, že historici z 26. století cestují časem do minulosti a vměšují se do významných historických událostí? Že tomu věří třeba Crusherová je mi docela jedno, ale zrovna u Picarda nad tím zůstává rozum stát.
- Jinak Berlingoff Rasmussen je neuvěřitelně otravná postava a myslím, že za to vděčí i herecky protivnému Mattu Frewerovi, na kterého jsem si vypěstoval alergii během Eureky, protože tam hraje úplně stejně otravnou excentrickou postavu. Je škoda, že neklaplo obsazení Robina Williamse, protože ta role je mu skutečně šitá na míru. Kdoví, třeba by byl můj dojem z epizody úplně jiný.
- Vedlejší zápletka s kolonií zmítanou nukleární zimou byla na můj vkus až moc čistě vědecky zaměřená, samozřejmě chápu, že to má v Treku svoje pevné místo, ale v rámci science-fiction osobně vždycky preferuji spíš "fiction" :)
- Design té časové kapsle? Give me a break.
- Jinak je to teda další z epizod, která mi už z prádavna uvízla v paměti i včetně závěrečného zvratu (podobně jako The Game).

2/5

5x10 New Ground
- Z návratu Alexandera mám smíšené pocity. Když jsme Alexandera viděli v TNG poprvé (a až do této chvíle naposledy), tak o pár desítek minut později mu zemřela matka a jeho otec ho promptně poslal žít se svými adoptivními rodiči, které Alexander vůbec neznal. Vzhledem k tomu, že Worf žije na vlajkové lodi, kde jsou rodiny povoleny, tak mi to vždycky přišlo spíš jako "seriálové" řešení, než jako řešení, které by v reálu dávalo smysl. Vztahovou dynamiku mezi dítětem a ovdovělým rodičem už jsme si užili mezi Wesleym a Beverly a myslím, že málokterý fanoušek to považuje za nějaký výrazný přínos pro seriál, otázkou tedy spíš zůstává, co si od návratu dříve odsunutého Alexandera slibovali tvůrci, protože po první epizodě tam příliš potenciálu nevidím. Na druhou stranu už tu postavu holt vytvořili a nedávalo by moc smysl ji po zbytek seriálu ignorovat a epizodní návštěvy by spíše utvrzovaly diváka v tom, že Worf jako otec selhal, což do TNG myslím úplně nepatří.
- Co psát k zápletce o vzpurném synovi a bezradném otci, když jsme to už všichni viděli v různých mutacích napříč všemi žánry snad tisíckrát. Vím, že se o TNG často mluví, jako o seriálu pro celou rodinu, ale osobně si myslím, že většinu těch nejlepšcíh epizod docení pouze dospělí, takže se mi TNG v této formě připomínající rodinný seriál příliš nezamlouvá. Taky se mi nelíbilo, že Worf jakoby neustále zapomínal nebo ignoroval, že Alexander je z 1/4 člověk, proč trochu nerespektovat i odkaz K'Ehleyr a s tím klingonstvím to tak brutálně nepřehánět?
- Zápletka se solitonovou vlnou mi přišla nemastná neslaná a schválně se teď dívám, že tento úžasný objev (jak nám scénárista prostřednictvím La Forge podsouvá) už ve Star Treku nikdy neuvidíme. A spešl efekt solitonové vlny teda vypadal příšerně, skoro jakoby ten efekt ani neprošel remasterem.

2/5
Mirak - 28. duben 2019 16:17sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x07 & 5x08 Unification
- První dvojepizoda v rámci jedné sezóny (když nepočítám pilot) dopadla výborně a na rozdíl od The Best of Both Worlds a Redemption můžu s radostí prohlásit, že druhá část byla tentokrát výrazně lepší, než ta první, což by podle mě mělo být jinak samozřejmostí. Je to samozřejmě dané tím, že Unification byla napsána jako celek nebo minimálně mezi psaním jednotlivých částí nebyly několikaměsíční prodlevy a je to prostě poznat. První část je totiž velmi koukatelná, ale zároveň je to hlavně očividný setup pro druhou část, což mě osobně vůbec nevadí, obzvlášť po zkušenostech se zbytečně uspěchanou druhou částí Redemption.
- Předpokládám, že "Spockův návrat" byl hypován dostatečně dlouho dopředu, ale stejně mě překvapilo, jak nemarnili čas a odhalili ho už v rámci cold openingu, který končí asi po minutě záběrem na Spockovu fotku a podotýkám, že ten záběr se obešel bez toho, aniž by někdo pronesl Spockovo jméno.
- Efektivní rozdělení na dvě samostatné (skoro až do závěru celé dvojepizody) zápletky mi přišlo super. Picard, Dat a Spock na Romulu je samozřejmě ta ačková zápletka a byť se Spock prakticky vyskytuje pouze v druhé části, tak mě potěšilo, že měl spoustu smysluplného prostoru a Nimoyovo hostování nebyl pouhý ratings booster/ST VI promo. Téma sjednocení Vulkánců a Romulanů je určitě zajímavé, i když to možná působilo až trochu moc jako blesk z čistého nebe a nějaké výraznější podhoubí by si to myslím zasloužilo. Za nejlepší scény ale i tak považuju spíš ty osobní. Rozhovor Spocka a Data o tom, že každý z nich k lidství přistupuje úplně opačně byl skvělý a přiznám se, že mě tenhle jasný kontrast asi nikdy netrkl. Úplně nejlepší ale bylo splynutí mysli mezi Picardem a Spockem, tohle byl jeden z nejsilnějěších konců v TNG a pravděpodobně trumfuje i ten ze Sins of the Father.
- Vedlejší zápletka s vyšetřováním původu vulkánského deflektoru byla nečekaně zábavná, obzvlášť mě překvapilo příjemně odlehčené tempo, což u u dvojepizod nebývá zvykem. Bylo fajn, že tam zbyl čas na věci typu federační vrakoviště s byrokratickým Zakdorňanem nebo scény v zaplivaném vesmírném baru, který navštěvuje obtlouslý Fereng a čtyřruká mimozemšťanka tam hraje na klavír klingonskou operu. Celkově velmi milé překvapení.
- Co se kontinuity týče, tak se mi strašně líbilo, že se v Unification snoubí čerstvá zápletka s dozvuky událostí z Redemption (trochu mi to připomíná styl, jakým o pár let později přistupovala k mytologickým epizodám Akta X). Gowron se v epizodě sice neobjeví, protože je zaneprázdněn přepisováním dějin (respektive zásluh Picarda a Federace na jeho nástupu k moci), ale ta pasáž, ve které se Picard snaží od Klingonů získat loď s maskovacím zařízením a je de facto odkázán na glorifikovanou sekretářku, je perfektní. Návrat ke Galorndorn Core, kde se odehrával skvělý The Enemy taky potěšil.
- Jinak bylo fajn, že jsme se konečně podívali na Romulus a Romulané byli částečně vykresleni i v jiném světle, než v předchozích epizodách. Zrada senátora Pardeka mi úplně po chuti nebyla, protože jsem měl pocit, že nebyla dostatečně ozřejmená. Zaznělo tam, že se Spock s Pardekem přátelí už 80 let, ale už nezaznělo, jestli celé jejich přátelství byla jen součást Pardekova pletichaření nebo jestli je to až nějaký novější vývoj, kdy by byl Pardek ke spolupráci donucen třeba prokonzulem Neralem. Selu jsem viděl rád, ale je dobře, že měl spíše menší roli a epizoda se netočila kolem ní, protože Denise Crosby rozhodně nemá na to, aby herecky táhla epizodu.
- Pohled na romulanské město z dálky byl hezký, ale škoda, že remaster něco neudělal s tím čistě statickým vzhledem, bohužel bylo až moc poznat, že je to malba. Například takový Kronos vypadal mnohem živěji.

5/5
Mvek - 23. duben 2019 22:19sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak:
Místy to vypadalo, že hráči po překonání každého levelu dostanou drobný orgasmus :)

Tak tak.
Mirak - 23. duben 2019 21:48sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Mvek: Ano, zapomněl jsem napsat, že The Game je extrémně zapamatovatelná epizoda snad ještě z dob, kdy jsem Trek sledoval jen casual formou občas v TV.

Místy to vypadalo, že hráči po překonání každého levelu dostanou drobný orgasmus :)
Mvek - 23. duben 2019 21:28sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: Bohužel to, že Marrová zničila silikonovou entitu jsem si pamatoval od prvního zhlédnutí v TV, takže to nemohu působit, jak překvapilo. A jen vím, že už tehdy mě to naštvalo, takže proto asi ta vzpomínka byla tak silná.


A hra vypadala strašně, ale od začátku i kdysi v TV jsem to chápal tak, že zaujme hned vyvolanými pocity. Nicméně tím víc je to podezřelé, že by se to povedlo tak ututlat a přitom hru rozšířit... Nicméně epizoda mi taky utkvěla velmi v paměti. No vlastně všechny tři. Předchozí dvě tehdy ne, nebo jsem je spíš viděl až později.
Mirak - 23. duben 2019 20:22sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x04 Silicon Avatar
- Solidní epizoda se zvláštní strukturou. Ta úvodní cca dvánactiminutovka, kdy sledujeme Rikera a kolonisty na planetě, jak utíkají a skrývají se před krystalickou entitou se klidně dala natáhnout na celou epizodu, ale zde to slouží pouze jako demonstrace ničivých sil entity (+ citové zainteresování Rikera) a zbytek epizody se ubírá zajímavějším směrem.
- Líbí se mi, že okolo krystalické entity vybudovali v této epizodě zajímavý morální problém, ale už méně se mi líbí, že stěžejní postavou je tu doktorka Marrová. Vím, že zvýšený screen time hostujících herců většinou kvituju, ale doktorka Marrová se svým vlezle medovým hláskem mi nebyla příliš sympatická, přišla mi totiž jako slabší verze admirálky Satie z Drumhead. Nemůžu říct, že by hrála špatně, ale působila na mě creepy dojmem, což myslím nebylo úplně cílem. Podle mě měl být do zápletky více zakomponován Riker, ale jeho úvodní zmařený sexuální úlovek vyústil jen v jednu zajímavou konverzaci mezi ním a Picardem, poté to bohužel vyšumělo do ztracena. Jinak zničení krystalické entity jakožto vykonání pomsty doktorky Marrové nebylo špatné a trochu mě překvapuje, že jsem tento zvrat nevytušil dříve, ale stejně přemýšlím, jestli nešel vymyslet ještě nějaký lepší konec.
- Asi nikdy mě nepřestane fascinovat to, že i když jsou novější sezóny diametrálně odlišné od té první, tak se tvůrcům i přesto úspěšně daří integrovat zajímavější nápady z jedničky do epizod z pozdějších sérií.
- Tohle je už třetí epizoda v řadě, která obsahuje venkovní scény. Doufám, že ten trend bude pokračovat a že si to pouze nevyplácali na začátku sezóny.

3,5/5

5x05 Disaster
- Koncept použitý v Disaster je v seriálech běžný, ale TNG k němu překvapivě dospěla až po 100 epizodách. Recept je přitom jednoduchý: Rozdělit hlavní postavy (případně popárovat ty, které spolu dosud měly málo společných scén), napasovat je do nestandardních situací a celé to zaštítit nějakým jednotným tématem. A epizoda je skutečně primárně o interakcích mezi postavami, máme tu sice sci-fi úkaz "kvantové vlákno", které způsobí počáteční katastrofu, ale zbytek už je čistě o nápravě škod na Enterprise a ne o přetrvávající vnější hrozbě (podotýkám, že i to je v TNG velmi vzácné). Epizoda se mi líbila, i když některé dílčí zápletky mě samozřejmě bavily víc, než jiné.
- Troi & O'Brien & Ro: Tohle se mi líbilo asi nejvíc a určitě to patří k těm lepším momentům Troi v rámci celého seriálu. Bylo fajn, když na začátku ukázali její nerozhodnost, protože to působilo reálně. To, že pak ke konci byla schopná činit těžká rozhodnutí působilo překvapivě uvěřitelně. Dynamika mezi O'Brienem a Ro byla také skvělá a i když se O'Brienův řekněme idealismus dostával do křížku s pragmatismem Ro, ani na chvíli to nenarušovalo jejich spolupráci.
- Picard's own personal hell: Picard se s tím popral po svém a z dětí udělal vlastní posádku, no proč ne :) Mělo to pár pěkných momentů, ale trochu si to pokazili v samém závěru, když Picard řekne: "You have a bridge, Number One." a odpoví mu na to Riker i ta holka. To už byl takový ten klasický too cute moment z rodinných seriálů a nesedělo mi to.
- Riker & Dat: Ti dva mají mezi sebou dobrou chemii a je škoda, že toho tvůrci příliš často nevyužívají, nápad s odejmutím Datovy hlavy se mi líbil.
- Worf & Keiko: Tradiční odlehčená storyline, doktor Worf s trikordérem rozhodně nezklamal.
- La Forge & Crusherová: *pokrčení rameny*
- weird shit: Úplně jsem nepochopil, proč Troi musela i při vyšší hodnosti za každou cenu dostat velení. Dějově to samozřejmě bylo logické, protože to vytváří zajímavou situaci, ale v The Arsenal of Freedom La Forge jako podporučík taky velel, navíc Ro i O'Brien mají zkušenosti z můstku.

3,5/5

5x06 The Game
- Uf, plná palba. Tady se sešlo tolik špatných věcí, že se mi nechce věřit, že bylo prvních 5 epizod tak silných. Samotná zápletka je slabá a popravdě působí, jako zapomenutý scénář někdy z druhé sezóny. To, že druh Ktarianů dobývá ostatní civilazce prostřednictvím návykové hry, je sám o sobě dost bizarní nápad, ale dejme tomu. Bohužel epizodě chybí i jakýkoliv náznak hloubky. Odkud se Ktariané vzali? Co je vlastně ultimátní cíl Ktarianů? Kolik druhů už si takto podmanili? Je již po zajetí ktarianské lodi hrozba zažehnána? TNG tohle občas dělá, ale stejně mě to vždycky trochu nepříjemně zaskočí.
- No, aby toho nebylo málo, tak na návštěvu dorazí Wesley. Není mi dost dobře jasné, jak se tvůrci nedokázali poučit a zase Wesleyho vpasovali do role spasitele Enterprise a tentokrát mu k tomu dokonce dali na pomoc i ženskou verzi Wesleyho, how cute. Je dobře, že v budoucnu už s postavou Wesleyho začali pracovat mnohem rozumněji, protože tohle byl prvosezónní Wesley v celé své kráse. Jeden z mála dobrých momentů byla scéna, ve které Wesley vypráví Picardovi o tom, jak dal na jeho radu z Final Mission a našel Boothbyho. Povedená byla i vtipně napsaná "čokoládová scéna" s Troi.
- Ashley Judd je určitě krásná a talentovaná, ale jí ztvárněná Robin Leflerová (která se krátce objevila již v Darmokovi) a její životní zákony? Surprisingly annoying.
- Samozřejmě i ten sociální komentář "závislost na hrách je špatná" je hodně nepodařený a povrchní, Wesleyho otravně zodpovědná průpovídka "Chci o té hře vědět víc, než ji vyzkouším!" mi připomněla jeho dušínovské názory na drogy v Symbiosis. Ano, závislost na čemkoliv je určitě špatná, ale tahle samotná mantra na epizodu nestačí.
- Btw. ta samotná hra vypadala jako nejnudnější hra všech dob :)

1,5/5
Mirak - 14. duben 2019 21:37sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
5x02 Darmok
- Epizoda je to pořád skvělá a řekl bych, že je to učebnicový příklad toho, jak by měl stand-alone příběh Star Treku vypadat. Je to rozhodně skvělá epizoda, ale nebudu lhát, čekal jsem, že to na mě zapůsobí ještě víc. Tak už to holt u rewatchů někdy chodí...
- Myslel jsem, že děj na planetě s Picardem a Dathonem bude výrazně převažovat, ale v reálu je to tak 50:50 s dějem na Enterprise, což je podle mě škoda. Chápu, že některé dovysvětlující scény k Tamarianům byly asi nutné a nemůžu říct, že by byly špatné, ale zároveň ve mně spíš evokovaly myšlenky typu "Co asi teď dělá Picard?". To už se mi v minulosti stalo několikrát a také jsem to u konkrétních epizod zmiňoval (např. u Allegiance).
- Ale dost bylo kritiky. V TNG se téměř výhradně setkáváme s druhy, které jsou prakticky ve všem extrémně podobné lidem. Z části je to dáno příběhy, jaké chce TNG (a Trek obecně) vyprávět a nezanedbatelným dílem je to samozřejmě dáno i televizním rozpočtem. I proto je premisa Darmoka tak super, Tamariané sice patří do škatulky vizuálně propracovnějších druhů, ale to na nich není to nejzajímavější a dokonce nejsou ani definováni nějakou random charakterovou vlastností (Jsme Talariané a jsme bojovníci!). Jazyk založený na metaforách je úžasný nápad, který sice malinko balancuje na hranici uvěřitelnosti, ale díky své nezpochybnitelné originalitě mu to divák milerád promine. Navíc se mi líbí, že si s tím jazykem vyhráli tak, že ty fráze jsou neskutečně chytlavé a z nějakého důvodu snadno zapamatovatelné a dnes už i kultovní. Rozšíření tamarianského slovníku o "Picard and Dathon at El-Adrel" byl klasický sense of wonder moment. I za tuhle snahu si to zaslouží plný počet.
- Picardova nová smart casual uniforma je skvělá!

5/5

5x03 Ensign Ro
- Spirituální pokračování The Wounded je skvělé a stejně jako jeho předchůdce, ukazuje Starfleet v ne úplně pozitivním světle. Místo pomstou posedlého kapitána tu máme naivního admirála, který se Cardassiany nechal vmanipulovat do toho, aby za ně vyřešil problém s bajoranskými partyzány a je moc super, že to je velmi konzistentní s pozdějším vyobrazením Cardassianů v DS9.
- Tyhle dospělejší TNG příběhy vždycky potěší, ale nejlepší aspekt epizody je jednoznačně Ro. Ro mi vždycky přišla zajímavá, ale její příchod na palubu je v této fázi seriálu vskutku jako svěží vítr. Neustále jsem se musel usmívat, jak vůbec nezapadala mezi škrobenou posádku Enterprise a jak jsem jí podvědomě fandil. Jenže Ro rozhodně není zajímavá pouze tím, že není typická členka Starfleet (tj. není to druhý Barclay) nebo tím, že je to první Bajoran ve Star Treku, naopak se jedná o vícevrstvou postavu, kterou zjevně nedefinuje pouze jedna věc. Je obrovská škoda, že Ro neskončila jako hlavní postava, protože je to silnější a zajímavější ženská postava, než Troi a Crusherová dohromady a to teď bohužel vůbec nepřeháním.
- Nepochybně je to dané i tím, že Michelle Forbes je v rámci TNG herecké zjevení, Sirtis s McFadden můžou jen tiše závidět. Teď už se nedivím, proč tvůrci DS9 i VOY tak moc toužili Forbesku ulovit a je věčná škoda, že to neklaplo. Troufnu si říct, že v téhle epizodě předčila i skvělého Stewarta.
- Musím říct, že trilogie Terok Nor moc pěkně propojuje tuhle epizodu s DS9 a zahlazuje drobné nesrovnalosti. Keeve Falor a (zde pouze zmíněný) Jas Holza jsou v trilogii prominentní postavy.
- La Forge se zase jednou předvedl, když jako štěbetavá bába pomlouvá Ro před Guinan, která ho okamžitě skvěle setře.
- weird shit: Bajora

5/5
Marshall - 08. duben 2019 00:07sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Damar: Tak podle Nemesis je pozitronová matrice detekovatelná přes půlku galaxie...

Nejnovější   Novější 253 - 272 / 6251Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o