Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => The Next Generation

Spravuje: AVip
Počet příspěvků: 6282
V roce 1987, po téměř dvaceti letech, se opět na televizních obrazovkách objevil hraný Star Trek, tentokrát s podtitulem The Next Generation (v češtině Nová generace), který se odvážně pustil tam, kam se dosud nikdo nevydal.
Nová hvězdná loď Enterprise s písmenem D za slavným registračním číslem, měla i tentokrát za úkol poodhalovat roušky temnoty a mapovat nové světy, které byly dříve na mapách označovány jen nápisy "Hic sunt leones". To sebou samozřejmě přineslo nečekaná dobrodružství a z nich plynoucí nečekané problémy.
Problémy a tajemství však nebyly jen výsadou vnějších světů, ale vyskytly se i v samotné Federaci, která se od dob kapitána Kirka o něco rozrostla a nabyla konkrétnějších obrysů, stejně jako její nepřátelé.
Na kapitánovi Jean-Lucu Picardovi, klidném a charismatickém veliteli vlajkové lodi, bylo, aby tyto problémy řešil za pomoci své prvotřídní posádky. Do té dále patřili energický první důstojník William Riker (jednu dobu se o něm uvažovalo jako o příštím kapitánovi Enterprise, ale z tohoto plánu sešlo, když se kapitán Picard v této úloze mimořádně osvědčil), slepý šéfinženýr Geordi LaForge (původně Enterprise D "pouze" pilotoval), krásná telepatická poradkyně Deanna Troi, rozhodná šéflékařka Beverly Crusherová (kterou dočasně pro druhou sezónu nahradila doktorka Katherine Pulaski) i její geniální syn Wesley (kterého se nakonec k radosti jak zbytku posádky, tak diváků podařilo z Enterprise vypakovat), drsný Worf a v neposlední řadě android Data (v češtině Dat), jedna z nejoblíbenějších postav nejen ve Star Treku...

Nový seriál se od toho starého v mnoha směrech lišil: například měl opravdový pilotní díl, kde se celá posádka teprve dává dohromady a vzdor tomu, že podobně jako v původním ST v něm šlo hlavně o jednotlivé episody, během sedmi sezón, co byl vysílán se mnohé z nich všelijak propletly a zapletly, takže autorům mnohdy zápletky vystačily i do seriálu DS9, filmů s posádkou TNG a okrajově dokonce i do seriálů Voyager a Enterprise. Narozdíl od některých pozdějších "inkarnací" ST fenoménu dokázala TNG odejít na vrcholu své popularity - i díky tomu se jedná o bezkonkurenčně nejúspěšnější seriál z celého ST vesmíru.

Od 30.9.2010 do 7.6.2011 běžel seriál ST:TNG na TV stanici Prima Cool!


Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 129 - 148 / 6282Starší   Nejstarší

Telemachus Rhade - 07. duben 2020 20:18sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak: Spoustu těch detailů, co zmiňuješ, jsem už vytěsnil, ale vím, že mi Vpád nikdy nelíbil. Druhá část se mi už tuším dotýkala odpadu, což také souvisí s mojí oblibou Lora a Spinerovým herectvím obecně.

Nemám nic proti tomu, že Crusherová dostala více prostoru
Kolikrát se tohle v seriálu vlastně povedlo? Z hlavy mě napadá jen "Remember Me".
Mirak - 07. duben 2020 19:44sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
A hurá na Final Unity :)
Mirak - 07. duben 2020 19:44sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x26 & 7x01 Descent
- Snad ze všech dvojepizod TNG jsem si tuhle pamatoval zdaleka nejméně. Můžu říct, že Descent bohužel pokračuje v tradici kvalitních první částí, kterým ve druhé části notně dochází dech. Dokud se v první části pouze pátrá po Borzích a řeší se jejich motivy, tak je to super (což se i přes mou kritiku odráží na konečném hodnocení). Má to velmi dobrou atmosféru a je tam zachycen ten všudypřítomný strach z Borgů, který po událostech u Wolfa 359 mezi občany Federace logicky panuje. Rozuzlení první části u mě ale budilo rozpaky. To, že odpadlé Borgy vede Lore na mě v první chvíli působilo, jako něco ze slabšího non-cannon trekového románu.
- Ale popořadě. Hrozně se mi líbilo, že se konečně řešily následky Picardova rozhodnutí s Hughem, které bez předchozí konzultace s Flotilou, učinil v podstatě sám za všechny občany Federace. Jeho rozhodnutí je samozřejmě šlechetné a ospravedlnitelné, ale v žádném případě ho myslím neměl učinit jen on sám a je samozřejmě dobře, že je tu konfrontován s možností, že se mu a potažmo celé Federaci může krutě vymstít. Možná se v Descentu měli vydat spíše touhle cestou.
- Jinak jsem rád, že navázali na I, Borg i když se mi to třeba ve výsledku až tolik nelíbilo. Druhá část je sice slabší, ale aspoň se v ní objevil rozpolcený Hugh, který se na konci stane vůdcem "odstřihnutých" Borgů a tohle řešení se mi líbilo. Jen má tedy oproti některým hostujícím hercům žalostně málo prostoru.
- Z Lorea už jsem takovou radost neměl a myslím, že jeho potenciál už byl v předchozích dvou epizodách naplněn dostatečně. Většina jeho scén tak působí, jako rehash toho, co jsme již viděli. Částečně si to museli uvědomovat i tvůrci a tak jsem rád, že se Loreovi nepodařilo uprchnout a jeho osud je zpečetěn.
- V jádru je to vlastně Datova epizoda a řekl bych, že si tam projde hned několika signifikantními událostmi - poznání toho, jak nebezpečné jsou některé emoce, zisk emočipu a bratrovražda. Je toho dost a jsem zvědavý jestli s tím finální řada ještě bude dále pracovat. I přesto musím říct, že mezi Datovy nejlepší epizody to neřadím. Nejlepší scéna týkající se Data je tady určitě ta poslední, kdy Geordi nedovolí Datovi zničit emočip.
- Vedlejší zápletka s Crusherovou ve velení Enterprise mi přišla, jako přehnaně vynucený pokus o drama. Neexistoval jediný důvod, aby Picard nechal velení na Crusherové a aby taktickou konzoli musela obshluvat nezkušená důstojnice vědecké sekce! Vždyť mohl nechat na lodi třeba tři zkušené důstojníky a průzkum planety by tím až tolik neutrpěl. Nemám nic proti tomu, že Crusherová dostala více prostoru, ale na tom kontextu měli zapracovat mnohem víc. Praporčík Taittová má relativně hodně prostoru (třeba oproti Hughovi) a působí, jako začínající recurring postava, nicméně tohle je její poslední účinkování (Memory Alpha napověděla, že její roli tu měl původně sehrát Barclay, škoda).
- Snad poprvé vidíme masivnější výsadkovou akci na povrchu planety a je to fajn. Ta snaha o jakousi velkolepost se sem hodila, i když ve výsledku zůstaly na planetě opět jen hlavní postavy.
- odds & ends: efektivní využití metafázových štítů ze Suspicions, název lodi USS Gorkon a Bajoran sloužící na Enterprise.

3,5/5
Lt.Shark - 05. duben 2020 09:21sipka
ZAMĚŘIT
Lt.Shark
alespoň z něj později v DS9 využili ty postelové kóje pro Defiant...
Defiant crew quarters cutaway
Lt.Shark - 05. duben 2020 09:19sipka
ZAMĚŘIT
Lt.Shark
Telemachus Rhade:
Jediná epizoda Treku, kde je vidět zadní prostor runaboutu.

což je mimochodem škoda... mě se celkem líbil. :-/

průřez zadní částí runaboutu
Mirak - 05. duben 2020 00:14sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Telemachus Rhade: Říkal jsem si, že ten set mi přijde hodně neokoukanej, docela mě pobavilo, jak MA zmiňuje, že se to postavilo z budgetu TNG se záměrem využívat to v DS9 :)
Telemachus Rhade - 04. duben 2020 23:08sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
Timescape

Fufact: Jediná epizoda Treku, kde je vidět zadní prostor runaboutu.
kapitan Pike - 04. duben 2020 20:48sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Je to samozřejmě možné, už jsem to neviděl asi 17 let :-)
Mirak - 04. duben 2020 20:43sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Myslím, že to právě bylo už ve Face of the Enenmy a mám pocit, že si to celkově pleteš s touhle epizodou. Informací o Romulanech tu bylo minimum.
kapitan Pike - 04. duben 2020 20:00sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mně se Timescape nejvíce líbilo, že tam bylo spousta informací o Romulanech. Jestli si to pamatuji dobře, tak fakt, že romulanské lodě jsou poháněné singularitou, zazněl poprvé až zde.
Mirak - 04. duben 2020 18:14sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
6x24 Second Chances
- Koncept epizody je samozřejmě velmi jednoduchý a neoriginální (o tom, že se koncem sezóny jistě ušetřila i spousta peněz ani nemluvě), ale samotné zpracování rozhodně zaslouží uznání. Z hlavy si teď nevybavuju tunu konkrétních sci-fi epizod s dvojníky, ale delší seriály tenhle typ zápletky v nějaké formě snad vždycky využily. Téměř bez výjimky se však vždy jednalo o komediální pojetí nebo dočasné nahrazení původní postavy. Tohle je ale vzácný případ, kdy se k tomuto tématu seriál postavil "dospělácky". Epizoda podle mě vůbec není předvídatelná a myslím si, že asi málokdo čekal, že Tom Riker přežije konec epizody. Jako vždy se nabízí hrdinské obětování při záchraně života toho "pravého" Rikera. Byť Tom přežil, tak je samozřejmě pravda, že jsme si museli počkat na jiný seriál, než Toma zase uvidíme, takže to v tomhle ohledu to nechci s chválou až tak přehánět. Jen bych řekl, že rádoby otevřený konec ve vztahu Toma a Troi byl myslím trochu zbytečný, protože pokračování jejich vztah v rámci TNG prostě není reálné.
- Jinak tam vidím jistou podobnost s Tapestry. I Riker zde musel přemýšlet, jestli se v určitých situacích rozhodl správně. Riker byl v poslední době trochu opomíjený, ale pořád je to dostatečně zajímavá postava a bylo super vidět Rikera s mnohem přízemnějšími ambicemi, než je kariérní postup ve Flotile. Po Frame of Mind to byla další skvělá příležitost pro Frakese a ani tady nezklamal. Chování obou Rikerů je pochopitelné a uvěřitelné, stejně jako oživení citů u Troi.
- Ta původní myšlenka, kdy měl Will zemřít, Tom zůstat na palubě Enterprise a Dat povýšit na prvního důstojníka je fascinující. Myslím, že to mělo velký potenciál oživit nadcházející mdlou 7. sezónu a zůstali bychom ušetřeni několika zbytečných dějových linií (Yeah, Worf & Troi, looking at you), ale ultimátně jsem v tomhle případě asi rád, že zůstalo zachováno status quo, i když minimálně v krátkodobém horizontu by to bylo velmi zajímavé.

4,5/5

6x25 Timescape
- Hodně vydařená časovka. Nelze asi říct, že by byla vyloženě originální, ale přišlo mi, že s touhle formou se až tak často nesetkáváme (možná mi to tak přišlo proto, protože ten základní nápad je tak jednoduchý) a všudypřítomných časovkových klišé tam bylo naprosté minimum. Snad téměř všechny časovky v sobě mají nějaký mystery prvek a i ten se tady povedl na výbornou. Vyšetřování toho, co se vlastně stalo bylo super.
- Moc se mi líbilo rozuzlení. Epizoda využívá divákových vjemů a zkušeností z epizod, jako je třeba The Next Phase, kde byl jev způsoben romulanským experimentem a divák tudíž očekává něco podobného i zde. Navíc je to posíleno situacemi, jako Romulan střílející na Beverly nebo Romulan sklánějící se nad ležícím Rikerem. To, že to nakonec byla vina jedné z nekonečné řady generických forem života na bázi energie, už se mi tolik nelíbilo, což ale fakt, že pro jednou za všechno nemohli podlí Romulané neoslabuje.
- odds & ends: Využití technologie z Time's Arrow, využití runaboutu, Rikerův strach ze Spota, ale hlavně zužitkování zkušeností Troi z romulanské lodí ve Face of the Enemy bylo vše velmi cool.

4,5/5
Mirak - 25. březen 2020 17:17sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
anubis: Dal jsem si pauzu a díval se na jiný věci, ale brzo se do toho zase dám.
S.S.Enterprise - 25. březen 2020 10:40sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
anubis: Nevím jak Mirak, ale já v posledních dnech jedu takovým tempem, že hodnocení spisovat nestíhám. Musím dát za pravdu Telemachovi, že třetí řada, hlavně její první polovina, znamela pokles v kvalitě vyprávění...
anubis - 25. březen 2020 06:24sipka
ZAMĚŘIT
anubis
Proč už Mirak nekomentuje a nehodnotí epizody, respektive proč s tím před Vánoci skončil?
Telemachus Rhade - 24. březen 2020 11:22sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Sedm nejlepších momentů mezi Picardem a Rikerem
Telemachus Rhade - 17. březen 2020 22:31sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Z Memory Alpha:

4077 references

- The topmost section of the cryonics satellite was labeled 4077 and Starbase 4077 was labeled on a star chart. (TNG: "The Neutral Zone")
- An "Autonomic Functions Warning (4077)" is displayed on the medical computer. (TNG: "Shades of Gray")
- During the test of Timicin's device, a computer displays "Composite sensor analysis - 4077." The reference has special significance in this episode because guest star David Ogden Stiers was a regular on M*A*S*H for much of the series. (TNG: "Half a Life")
- The "Composite Sensor Analysis - 4077" graphic was re-used on a console in main engineering. (TNG: "Silicon Avatar")
- The anti-time subspace distortion that appeared in the Devron system had a distortion in the range of 4,077,000 millicochranes. (TNG: "All Good Things...")
- Scan Analysis 4077 is displayed on the computer display of the subspace divergence field. (VOY: "Deadlock")
- The Doctor analyzes Harry Kim's DNA, which is displayed on a monitor as Biomolecular Scan 4077. (VOY: "Favorite Son")
Mirak - 17. březen 2020 22:03sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Jestli se nepletu, tak 4077 je v Treku víckrát?
Marshall - 17. březen 2020 22:01sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Je to on, jsem si říkal, že jsem ho viděl i v SGA a hrál tam Oberotha. A taky jsem tenhle neznal.
Macek - 17. březen 2020 21:38sipka
ZAMĚŘIT
Macek
Telemachus Rhade: Děkuji. To mi nedošlo:)
kapitan Pike - 17. březen 2020 21:21sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Já už myslel, že to nějak souvisí s koronavirem, ale nevěděl jsem jak. :-)

Nejnovější   Novější 129 - 148 / 6282Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o