Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Knihy, koncerty, divadlo...

Spravuje: lagga
Počet příspěvků: 8276
Vítejte na hřišti, kde Star Trek nemá hlavní slovo. Dostala se vám do rukou zajímavá kniha, vyposlechli jste zajímavý koncert, chcete doporučit supr divadlo nebo jste zažili nějaký úžasný kulturní zážitek? Sem s tím! A nebo kritizujte :)

Zachovejme Knigino pravidlo: Jsme chytří čtenáři, diváci, návštěvníci či posluchači, takže jistě není třeba upozorňovat na nepoužívání vulgarismů! Toť vše, fórum je vaše... :o)书刊 Databáze knih * Neoluxor, místo kam se nesmí jít s penězi v kapse * Knihovny v Práglu * recenze a novinky na Fantasy planet * Slovenská národní knihovna * česká edice moderní čínské literatury
戏剧 jmenný seznam a program divadel
音乐会 Nohavicova šňůra * přehled hudebních akcí na ticketpro * přehled velkých koncertů
** šikovný web KdyKde sdružuje informace

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 1 - 20 / 8276Starší   Nejstarší

Marshall - 07. říjen 2022 21:58sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Asi poslední šance "je" vidět v Praze / Bratislavě. - Parádní intro a konec, ty keci mezi můžete přeskočit. Depeche Mode - Special Event - Berlin 04/10/22
Telemachus Rhade - 13. červenec 2022 15:55sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Ray Bradbury: 451°F

„Od roku 2022 jsme se pustili do dvou atomových válek a vyhráli jsme je.“

Fú, hned jsem klidnější :-D
AVip - 30. leden 2022 08:52sipka
ZAMĚŘIT
AVip
anubis: O tom jsem četl z jiného zdroje... koukám, že to bude do konce roku, to bych, s ohledem na to, že přes Knížecí občas jezdím, i stihnout... :-)
anubis - 29. leden 2022 21:15sipka
ZAMĚŘIT
anubis
Dnes jsem se byl podívat na výstavku ve vestibulu Na Knížecí (Metro Anděl). To co se píše v odkaze zní zajímavě, ale realita je trochu bizarní. Ukázky materiálů ve stanicích metra (vystavená dlaždice atd), warp pohon (nedělám si legraci, fakt to tam je) a přirovnání venkovních tubusů metra k Hyperloopu Elona Muska Výstavka
tuvok07 - 20. listopad 2021 14:30sipka
ZAMĚŘIT
tuvok07
Ano, to je problém. Tam šlo o jasnou "pozitivní diskriminaci". BTW diskriminace nemůže být z principu pozitivní, to je pěknej mluvnickej patvar tahle fráze :D
Mirak - 20. listopad 2021 12:53sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Já ani neřeším případy, kdy by na castingu organicky zjistili, že herečka pro lesbickou roli je lesba, takže jí dají třeba nakonec přednost před jinou, to bych asi chápal.

Problém vidím v tom, že třeba u seriálu Batwoman se konkurz dělal cíleně pouze s lesbickými herečkami.
Telemachus Rhade - 20. listopad 2021 12:00sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Tyhle věci, kdo je a není rasista/sexista, narážejí v praxi. Mám-li transsexuální roli a vyberu li na ni Ginu Carano, protože je na ní prostě dokonalá, mám problém :) Čili najmout na ni transsexuála je v tu chvíli win/win.

Že se z dvou stejně kvalifikovaných kandidátů vybere na pozici ten politicky korektnější, jako Hispánec, Asiat, černoch nebo žena, je samozřejmě kategoricky špatně. Stejně jako na Černém mostě jsou prostě parkovací místa pro ženy. Jednou chceme mít rovnost, tak ji mějme.
Mvek - 20. listopad 2021 11:51sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Mirak: O přílišné pozitivní diskriminaci jsem slyšel už v devadesátkách od lidí, co tam žijí delší dobu. To skutečně není nic nového. Tehdy to bylo ve smyslu, že když se na jednu pozici budou ucházet dva srovnatelní lidé černé a bílé barvy pleti, tak v podstatě musí vzít toho černé.

Internet a filtrovaný obsah (ať už vyhledávače nebo soc. sítí, nebo jiných služeb) to jen umocňuje a urychluje ten vývoj do extrému.
Mirak - 19. listopad 2021 23:14sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Mvek:
Mimochodem v seznamovském pořadu Richarda Vágnera s dabéry nedávno padlo, že jestli vlastně není rasistické obsazovat na dabing černochů černochy, protože je obsazujeme pro jejich rasu, ne pro jejich schopnosti... A že se režisér Sádek v tomto těší, až někdy Američanům bude moct říct, že jsme právě v tomhle dál než oni:-).

Uváděl i příklad, kdy si přál zadavatel u nějakého filmu, aby transsexuála hrál trans, tak zavolali do komunity a tam je poslali pryč, že právě chtějí být osloveni pro své schopnosti.


Černoch animovaného bělocha může v US dabovat dál. Myslím, že se argumentovalo tím, že u černošských herců jde primárně o omezenější příležitosti. Ale samozřejmě existuje spousta lidí (i černochů), kteří argumentují tím, že jde přece o "hraní", takže se pan Sádek může uklidnit, to není nějaká originální myšlenka. Rasismus naruby je v Severní Americe v některých věcech (kromě showbizu třeba ještě příjimací řízení na vysoké školy nebo obsazování trenérských pozic v kolektivních sportech) už společenskou normou a to teď vážně nemyslím jako nějakou nadsázku, ale jako transparentně zakotvená pravidla.

To, že se do LGBT rolí dnes často hledají specificky LGBT herci mi přijde ještě bizarnější.
Mvek - 19. listopad 2021 22:40sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
AVip:
Hodnotit díla minulosti, která vznikala v nějakých podmínkách, optikou dnešní doby a aplikovat na ně dnešní měřítka, prostě nejde.
To je cesta do pekel.


Ano, přesně tak, tohle jsou jasné příklady.

Mimochodem v seznamovském pořadu Richarda Vágnera s dabéry nedávno padlo, že jestli vlastně není rasistické obsazovat na dabing černochů černochy, protože je obsazujeme pro jejich rasu, ne pro jejich schopnosti... A že se režisér Sádek v tomto těší, až někdy Američanům bude moct říct, že jsme právě v tomhle dál než oni:-).

Uváděl i příklad, kdy si přál zadavatel u nějakého filmu, aby transsexuála hrál trans, tak zavolali do komunity a tam je poslali pryč, že právě chtějí být osloveni pro své schopnosti.
AVip - 19. listopad 2021 06:56sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Hodnotit díla minulosti, která vznikala v nějakých podmínkách, optikou dnešní doby a aplikovat na ně dnešní měřítka, prostě nejde.
To je cesta do pekel.

***

Na +/- "unrelated note" - opravdu doporučuju Bílou Nemoc od Karla Čapka, je čím dál tím aktuálnější (je to hra, takže to přečtete za odpoledne, případně na Youtube je legálně dostupné filmová verze od Huga Haase, pokud byste trvali na audiovizuálním provedení).
Zjistíte tak například, že určitě věci jsou opravdu pořád stejné...
Pozemstan - 17. listopad 2021 22:57sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Zajímavé, byť tam by šlo namítnout, že "černošskými králi" byli myšleni domorodí králové v rámci koloniálních panství, tedy upozornění se týkalo spíše absence jejich suverenity, ale ano, ta formulace zní z dnešního pohledu nešťastně.

Pokud jde o Othella s Olivierem, byla mu myslím vyčítána hlavně kulturní apropriace, což je podle mě obecně dost sporný pojem, jehož nadužívání může směřovat ke kulturní a etnické segregaci. Co jsem viděl ukázku, Olivier byl přitom namaskován docela věrně a rozhodně nešlo o nějaké zesměšňování či znevažování černošského vzhledu. Je ale fakt, že lze vnímat jako rasistické už jen to, že postavu hrál běloch. Pak by ale měly být ještě méně přijatelné třeba české pohádky z 80. let jako Jamamba nebo Rozsudky soudce Ooky, kde naši herci mnohem hůře napodobují Japonce, nemluvě o "genderové apropriaci" Divadla Járy Cimrmana...

Jiná věc je, zda není rasistická samotná Shakespearova hra. Už když jsem četl scénář Othella na gymplu před cca dvaceti lety, měl jsem z toho pocit, že je Othello, byť, jak si snad dosud správně pamatuji z onoho překladu, označen jako "urozený mouřenín ve službách Benátské republiky", líčen s poněkud zvířecími pudy spojenými s jeho etnicitou. V podstatě jako by byl předurčen k tragickému činu. Trochu podobné je to s dr. Daystromem v TOS, byť je jeho odkaz ve světě ST ctěn.
Mvek - 17. listopad 2021 21:38sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Obávám se, že Malý princ bude brzy označen za rasistickou knihu a zakázán nebo cenzurován.
Konkrétně kvůli této pasáži z 16. kapitoly:
XVI - Země
Sedmá planeta byla tedy Země.
Země není jen tak ledajaká planeta! Jsou na ní asi dvě miliardy dospělých. A mezi nimi je sto jedenáct králů (počítáme-li ovšem i černošské krále), sedm tisíc zeměpisců,…

(Tedy pokud nemám nějaké pochybné vydání e-booku, protože tady netuším, kde jsem k němu přišel.)

O osudu knihy soudím v souvislosti s incidentem: Profesor pustil studentům film Othello s Olivierem a byl obviněn z rasismu.
Mvek - 17. listopad 2021 21:35sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Já si při nemoci poslechl adaptaci Malého prince tak z 80. let a zjistil, že je nechutně krácená a upravená, tak jsem si pak musel najít e-book...

Zato audiobook Pravého výletu pana Broučka do Měsíce byl fajn a působil uceleně.
leena - 01. listopad 2021 11:22sipka
ZAMĚŘIT
leena
Telemachus Rhade 321074: Martin Finger
Telemachus Rhade - 30. říjen 2021 18:23sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
leena:
Posloucham Zaklinace jako audioknizky

Kdo to čte?
leena - 20. říjen 2021 20:32sipka
ZAMĚŘIT
leena
Posloucham Zaklinace jako audioknizky :) jsem u cca pulky Krve elfu a teda je to fakt dobry :) uz se tesim az si to nekdy prectu :)
Telemachus Rhade - 07. červenec 2021 20:43sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Vesmirne slevy na sci-fi a fantasy

Laser trochu vetra sklady a jsou tam vynikajici veci za klidne 30 % ceny. Az jsem musel kolegy trochu krotit - na ilustrovane Perdido napalili 90% slevu :-)
leena - 29. červen 2021 21:11sipka
ZAMĚŘIT
leena
Tak jsem 2x precetla zatim jen ty prvni tri knizky ze serie Cas carodejnic od Deborah Harkness a musim rict, ze ikdyz mi chvilku trvalo se do toho zacist (predevsim proto, ze od serialu se ty knizky pomerne v nekterych vecech dost lisi) tak ve vysledku, hlavne tim druhym ctenim jsem z te serie pomerne dost nadsena a to nejen vztahem mezi hlavnima predstavitelame, ale predevsim propracovanosti nekterych casti a tim jak autorka dokazala vystihnout uplne jinou atmosferu a pocity u kazdeho mista.

Od moderniho Londyna, Francie a Ameriky, pres stredoveky Londyn a predevsim Prahu .. jako sem tam malinky neprestnosti, sem tam si autorka nektery veci prirozene pribarvila, ale boze predevsim od zacatku druheho cteni jsem se zastavovala a googlila lokace (at uz v casti historicke tak i te moderni), googlila postavy a predmety :) zjistovala jak moc se co lisi od reality a kdo byl skutecny a kdo ne.
V ty moderni pak hlavne jednotlive lokace, jednotlive vedecke terminy atd :)

Jako jediny co tak max celkovy pocet postav trosku sileny, ale pro me porad jeste v unosne mire, a pocet stranek, ale i to se evidentne da :)

Suma sumarum chci si to vsechno koupit v papiru a mit to v knihovne jako takovou dalsi hezkou perlicku :) A jsem zvedava jestli jeste nekdy narazim na tak povedeny fantasy knizky a pak podle knizek udelany serial.

p.s.: zaklinace jsem jeste necetla, ale asi to bude dalsi na rade :)
Mvek - 14. červen 2021 15:59sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Asi to tu pro nikoho není aktuální, ale děláme dotisk sbírky Žena se lvem formou crowdfundingu, a díky tomu si máte možnost koupit všechny knížky za bezkonkurenční cenu.

To znamená:
kterákoliv sbírka Žena s... za 250 Kč včetně poštovného
3 Ženy (sova, drak, labuť) pro ty, co mají lva za 650 vč. poštovného
Všechny 4 knihy za 850 vč. poštovného
Všechny 4 e-booky za 400

Startovač - Lehké fantazijno


PS: To, že to napsaly ženy a mnohdy je hlavní postavou žena, neznamená, že je to ženská literatura.
Ale je pravdou, že hardcore sci-fi tam takřka není. Spíš je to fantasy, městská fantasy, mystery, horor, postapo, dieselpunk, arcanepunk atd.
Mě osobně některé zaujaly hodně a přiměly si i koupit něco jiného od dané autorky, ale některé mě vůbec nebavily.

Nejnovější   Novější 1 - 20 / 8276Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o