Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Knihy, koncerty, divadlo...

Spravuje: lagga
Počet příspěvků: 8218
Vítejte na hřišti, kde Star Trek nemá hlavní slovo. Dostala se vám do rukou zajímavá kniha, vyposlechli jste zajímavý koncert, chcete doporučit supr divadlo nebo jste zažili nějaký úžasný kulturní zážitek? Sem s tím! A nebo kritizujte :)

Zachovejme Knigino pravidlo: Jsme chytří čtenáři, diváci, návštěvníci či posluchači, takže jistě není třeba upozorňovat na nepoužívání vulgarismů! Toť vše, fórum je vaše... :o)书刊 Databáze knih * Neoluxor, místo kam se nesmí jít s penězi v kapse * Knihovny v Práglu * recenze a novinky na Fantasy planet * Slovenská národní knihovna * česká edice moderní čínské literatury
戏剧 jmenný seznam a program divadel
音乐会 Nohavicova šňůra * přehled hudebních akcí na ticketpro * přehled velkých koncertů
** šikovný web KdyKde sdružuje informace

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 1 - 20 / 8218Starší   Nejstarší

Telemachus Rhade - 17. leden 2020 10:37sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Christopher Tolkien, Keeper of His Father’s Legacy, Dies at 95
leena - 10. leden 2020 14:26sipka
ZAMĚŘIT
leena
Tak recenza na antikvariat https://www.trhknih.cz/ zatim dobry, uz jsem tam koupila i dalsi dve knizky, ktery jsem taky chtela a jako to jak to tam chodi fakt super :)

Btw z ty Joty uz mi chybi jen ten prvni romam Studie v sartalove / podpis ctyr a pak údolí strachu. Ted jsem pred chvilkou sehnala toho Psa baskervillskeho takze mam fakt radost :)
AVip - 06. leden 2020 10:11sipka
ZAMĚŘIT
AVip
leena: Jasně, to není problém... jen ještě upozorním, že u Joty vyšly první dva romány v jednom svazku.

Já jsem rád, že mám oficiální "kanón" v jednotné úpravě (tedy 3+8), to že mám tu sbírku kuriozit v jiné úpravě už tak nějak přežiju... :-)
leena - 06. leden 2020 09:51sipka
ZAMĚŘIT
leena
AVip 309159: hele, me slo primarne o to abych mela ten zakladni kanon ve fyzicke podobe...tj tech pet knizek povidek a k tomu ty ctyri knihy romanu ... a aby to melo aspon nejakou podobu. Ta od Joty se mi libi a vim, ze pak na to navazuji i ostatni pribehy jinych autoru, ktere jsem kdysi davno i setla (cca dve tri knizky) a libilo se mi to takze se ani nebranim si casem poshanet i tyhle veci. Ted jsem jen proste rada, ze mam ty povidky a pak treba v breznu/dubnu dotahnu jeste ty romany a pak se casem uvidi jestli i nejaky ty ostatni knihy od ostatnich autoru.
AVip - 06. leden 2020 06:42sipka
ZAMĚŘIT
AVip
leena: Pár poznámek po kontrole knihovny:

- nebyly to dvě vydání, bylo to 2. vydání + dotisk (1. vydání bylo MF v 70. letech min. st.). Potíž je, že dotisk má jednak jinou grafickou úpravu obálky (to by se ještě vsáklo) a o něco větší formát svazku a tak vyčnívá z řady.

- série byla určitě antedatována kvůli copyrightům (vždy zhruba tak o jeden rok +/-), tak aby vydání jejího jádra spadalo do doby, kdy byl A.C.D. volný - u nás byl volný od roku 1981 a je dosud, až na rok 2000*, překlady byly samozřejmě pod copyrightem stále (tedy: nejedná se o nějaké obskurní záležitosti z časů R-U a první republiky) a s tím do toho Jota pochopitelně tehdy šla (sám jsem si ji kupoval v letech 1999 - 2000 a rozhodně si nepamatuju, že bych musel dělat nějaký "velký skok", abych dohnal to, co bylo vydáno).

- Pes Baskervillský vyšel tehdy vyloženě out-of-order až v roce 2000 (a jako jediný byl teoreticky pod copyrightem), což bylo ovšem dáno i tím, že tento román byl v 90. letech v našich končinách doslova "done to death" a jeho vydání tak šlo na ruku jen komplecionistům, kteří chtěli mít sérii komplet + v té době byla už série nastartovaná a jednoznačně úspěšná, takže si to mohla Jota dovolit

- potom ještě následovaly "zapomenuté případy" (což je sbírka relativně obskurních povídek a textů), které jsem sám v prvním "runu" minul a chytil jsem ji až v dotisku

- Jota sérii hned od začátku drsně ředila SH fanfiction - moc jsem to nesledoval, jen jsem si tehdy koupil tu od Nicka Meyera (z důvodů, které jsou nejspíš evidentní), takže pozor na to, ta edice měla mnohem více svazků (svazků od A.C.D. je 9), ale ty už jsou od jiných autorů

- dotisk skončil ve výprodejích někdy před cca. 15 lety

*(tady by samozřejmě šlo polemizovat s myšlenkou přerušení a obnovení copyrightu, silně mi to připomíná "přerušení těhotenství" a docela by mne zajímal nějaký precedenční rozsudek na toto téma, ke kterému AFAIK nikdy u nás nedošlo, protože si je autorskoprávní lobby velmi dobře vědomá, že by to pro ni siláckým projevům navzdory vůbec nemuselo dopadnout dobře - v řadě západních zemí nadto platí princip, že jakmile je dílo jednou z copyrightu venku, už se tam nemůže vrátit, čili ani argumentace západem zde neobstojí, to je ostatně i důvod, proč si Disney neustále prolobovává prodlužování "zákona na ochranu Mikymauze", protože dobře ví, že jakmile jednou "uklouzne", tak bude nenapravitelně "po fajruntě").
leena - 05. leden 2020 22:48sipka
ZAMĚŘIT
leena
Takze o cca dve a pul hodinky pozdeji a komunikaci s Johansonem ... ten mi moc neporadil, max ty antiky ... jsem si progooglila par online antiku a nasla jeden, kde od ruznych prodavajicich meli aspon ty povidky v dost slusnym stavu takze uz mam koupeno a zaplaceno a ted jen cekat az mi prijdou do prace :)

takze budget na knizky na tenhle mesic vycerpany a tu novou kucharku od Vanka hold az nekdy v unoru k svatku :)
leena - 05. leden 2020 20:18sipka
ZAMĚŘIT
leena
AVip 309152: jo tak zrovn tuhle bych chtela ... zkusim napsat Johansonovi a uvidim.
AVip - 05. leden 2020 19:55sipka
ZAMĚŘIT
AVip
leena: Od roku 1997 vydávala Jota komplet spisy A.C.Doyla na toto téma v IMHO kvalitních překladech udělaných někdy na přelo 60. a 70. let 20. století.

Byla mininálně jedna reedice.

Je to komplet řada a přes své stáří
určitě půjde sehnat.
Doporučuju.
Telemachus Rhade - 05. leden 2020 19:26sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
leena:
dostala jsem chut si poridit knihy o Sherlocku Holmesovi

Napiš Jaremimu ;)
leena - 05. leden 2020 19:19sipka
ZAMĚŘIT
leena
Ahoj, mate nekdo tip na nejaky dobry antikvariat / bazar knizek? dostala jsem chut si poridit knihy o Sherlocku Holmesovi, idealne nejakou ucelenejsi edici at to neni kazda knizka jiny naklatelstvi apod.
Telemachus Rhade - 03. leden 2020 22:37sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike: Fandové jsou nepoučitelní a komunita rázně věří svému spasiteli ;)

Reální šance je podle mě ale mizivá.
kapitan Pike - 03. leden 2020 22:33sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Jak je to vlastně se sérií A Song of Ice and Fire? Je ještě nějaká naděje, že to Martin dopíše?
Telemachus Rhade - 10. prosinec 2019 18:18sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Právě jsem dokončil redakci Rekurze od Blakea Crouche, autora Wayward Pines.

Je to čistokrevná SF, respektive časovka. Ale na rozdíl od všech možných časovek, kteréžto povětšinou nesnášim, protože jsou plné dementních paradoxů, které nikdo neřeší, je tahle skvělá! Evidentně u toho myslel a pro mě jde o jeho zdaleka nejlepší knihu.

Nevím, kdy to má vyjít - asi v květnu, ale určitě to tu ještě včas připomenu.
Telemachus Rhade - 06. prosinec 2019 18:14sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Á, uvědomění :-)
Mirak - 06. prosinec 2019 18:08sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
kapitan Pike:
Hodně mě překvapilo, jak málo příběhu v sobě ta pětidílná sága vlastně má

Bingo.
kapitan Pike - 06. prosinec 2019 17:22sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Tak jsem dočetl Paní jezera a ze ságy už mi zbývá jen Bouřková sezóna. A musím bohužel souhlasit s Mirakovým hodnocením. Nejvíce mě bavil humor a hlavně první povídková kniha je prošpikována skutečně geniálními hláškami a celkově tenhle odlehčený a lehce ironický styl Sapkowski zvládl dokonale. Ale takhle vysoko se lze udržet v rámci jedné knihy, ale u sedmi asi už ne.

Hodně mě překvapilo, jak málo příběhu v sobě ta pětidílná sága vlastně má a nedokážu si představit, že by bylo možné např. natočit seriál ve stylu jedna kniha = jedna sezóna. Resp. by to možná šlo, ale bylo by to něco ve stylu nejvíce nastavovaných úseků Game of Thrones.

Ze ságy se mi jednoznačně nejvíce líbil Křest ohněm, především putování s trpaslíky svým stylem navázalo na to nejlepší z povídek a závěr je skutečně vynikající. Naopak Paní jezera je jednoznačně nejhorší, a to jak spoustou nesmyslných odboček, tak i samotným závěrem. *Vadilo mi např. extrémně klišovité zabití všech vedlejších postav při boji s hlavním záporákem (i když byly dosud prakticky nesmrtelné) i samotný závěr a zabití/nezabití Geralta. Krále Artuše a hrad Camelot nebudu raději komentovat. Subjektivně mi vadila absence Marigolda (krom pár scén) coby mé nejoblíbenější postavy.* Mám z toho zkrátka dojem, že se Sapkowski za každou snahu snažil napsat velkolepý a epický fantasy příběh a tím si pro sebe ukrojil příliš velký krajíc.

Naopak se mi líbilo, jak knihy balancují na hraně několika žánrů - vážného fantasy s propracovaným světem i politickým pozadím, parodie a milostného románu s lehce pornografickými prvky. Též jsou romány napsány velmi čtivě a snaha reflektovat nějaké problémy současného světa byla vítaná a nepůsobila násilně, spíše ji beru jako snahu odlišit se od čisté fantasy. Též se mi líbilo, že celý svět měl nějaký globální vývoj a nebyl obě bojující mocnosti jsou nečernobílé a byly pasáže, kde jsem Nilfgaard považoval ze menší zlo (a nebylo jich málo).d Vlastně mě to z výše popsaných důvodů bavilo víc než literárně nesporně kvalitnější Pán prstenů.

Hodnocení jednotlivých knih
Poslední přání - 5/5
Meč osudu - 3/5
Král elfů - 3/5
Čest opovržení - 3/5
Křest ohněm - 4/5
Věž vlaštovky - 3/5
Paní jezera - 2/5
Telemachus Rhade - 03. prosinec 2019 10:30sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Líbí se mi, jak do finální verze pro tisk změnili Američani jenom nějaké technobláboly a tuhle větu:
„Jo, šel jsem si zakouřit.“
na prosté:
„Yeah.“

Prostě kouřit večer doma je už natolik společensky nepřípustné, že to muselo pryč! 😀

Telemachus Rhade - 29. listopad 2019 13:43sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Podzimní dotisky: Legendární Neuromancer a 1. Cthulhu

První krok na cestě k Moně Lise na rychloběh proveden. Dotiskli jsme Neuromancera.
Pozemstan - 06. říjen 2019 12:27sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Zemřela herečka Vlasta Chramostová
Marshall - 29. srpen 2019 09:06sipka
ZAMĚŘIT
Marshall
Mohlo by někoho zajímat
Humble Book Bundle: Space Operas & Science Fiction by Baen

Nejnovější   Novější 1 - 20 / 8218Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o