Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Knihy, koncerty, divadlo...

Spravuje: lagga
Počet příspěvků: 8290
Vítejte na hřišti, kde Star Trek nemá hlavní slovo. Dostala se vám do rukou zajímavá kniha, vyposlechli jste zajímavý koncert, chcete doporučit supr divadlo nebo jste zažili nějaký úžasný kulturní zážitek? Sem s tím! A nebo kritizujte :)

Zachovejme Knigino pravidlo: Jsme chytří čtenáři, diváci, návštěvníci či posluchači, takže jistě není třeba upozorňovat na nepoužívání vulgarismů! Toť vše, fórum je vaše... :o)



书刊 Databáze knih * Neoluxor, místo kam se nesmí jít s penězi v kapse * Knihovny v Práglu * recenze a novinky na Fantasy planet * Slovenská národní knihovna * česká edice moderní čínské literatury
戏剧 jmenný seznam a program divadel
音乐会 Nohavicova šňůra * přehled hudebních akcí na ticketpro * přehled velkých koncertů
** šikovný web KdyKde sdružuje informace

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 743 - 762 / 8290Starší   Nejstarší

kapitan Pike - 01. duben 2016 21:28sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mvek: To zní zajímavě. O jakou soutěž vlastně jde?
Mvek - 01. duben 2016 19:23sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Netušil jsem, že se ve sci-fi povídce v té várce, které musím ohodnotit do soutěže, dočtu o návrhu na úpravy volebního systému, veřejných financí a celosvětové společnosti...

Myšlenky to byly hezké, bohužel do povídky takto nepatří, povídka o ztroskotané lodi a jediným přeživším - kvantovým centrálním počítači, který rozjímá - se zvrhla v esej.

Ale byly tam zajímavé návrhy, třeba zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů (aby lidé neměli důvod nehlasovat pro svého favorita, který asi jinak neuspěje), nebo crowdfunding, kdy postupně víc a víc veřejnost rozhoduje, na co půjdou veřejné finance a každý může přispět s návrhem.

No a pak celkový pohled na svět:

Nejprve by se mezi lidmi sám měl rozšířit myšlenkopocit, že každý (jedinec i kolektiv) by si měl uvědomovat, že je nedílnou součástí jediného propojeného Celku, který nás skrz fyzikální zákony interaktivně učí, že škodit20* ostatním (vč. přírodě) znamená zprostředkovaně škodit sobě v blízké budoucnosti (i svým potomkům).
Tento pohled na své zítřejší já21* z hlediska svého dnešního rozhodnutí tedy učí zodpovědnosti, pročež se člověku zachce ve vlastním zájmu (a později z radosti/ pro ostatní) k ostatním chovat tak, jak chce, aby se oni chovali k němu.


(Povídka je prošpikovaný vysvětlivkami pojmů atd., 4 poznámky pod čarou na každou z 6 stránek je asi průměr.)
AVip - 07. březen 2016 22:27sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mvek:
Richard Funk - Soudní řízení na Epsí

Jo, tohle je klasika svého druhu! :-)
To první ostatně taky, ale nikdy jsem se k tomu nedostal, takže v tomhle případě neposoudím.

Co se starých překladů z Odeonu týče, ty jsou možná cenzurované, ale kvalitní jsou určitě.

A co se socialistické SF týče... nu, chce to specifické duševní rozpoložení, ale obecně se to celkem dalo.
Mvek - 07. březen 2016 21:27sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
A co Péter Lengyel - Druhá planeta Oggu
a
Richard Funk - Soudní řízení na Epsí?

To druhé mi myslím táta docela chválil.

A tak mě napadlo, ve kterém fóru (mimo SN) se nejlépe zeptat, jestli se nemám bát překladu?
Tentokrát třeba Asimovův Já, robot z 1981 v Odeonu. Ale jméno překladatele Oldřicha Černého mi něco říká.

Hm, a pak tu mám "Čtení o: Fantastika 81", což je v tomto případě výbor povídek sci-fi autorů z NDR :-), např. Klaus Möckel, Rolf Krohn, Wolfram Kober, Gert Prokop atd.
AVip - 07. březen 2016 13:31sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mirak:
Četl jsem to tak v 15-16 a líbilo se mi to dost.

Tak to jo.

Přiznám se, že původně jsem tvůj předchozí příspěvek pochopil trochu jinak.

Každopádně, jednotlivé motivy ze Solaris se opravdu objevují napříč Lemovým dílem už dávno před ní a svým způsobem jde tedy o jeho "opus magnum".

Co tím chci říct: že to nebyl blesk z čistého nebe, že k tomu už nějakou dobu směřoval a tudíž že při věškeré úctě (a to bez ironie) to zas není až taková pecka, jak by se bylo třeba na první pohled zdálo - nebo ještě jinak, pecka to je, ale nápady jsou dost recyklované z jeho starších věcí a další už v podstatě neměl.
AVip - 07. březen 2016 13:24sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mvek:
Takže z toho mého výčtu nějak nic (pokud mě Lem nenadchne) ani po té Solaris?

Zkus se na to podívat a uvidíš. :-)

Ale jak říkám, Lem se proslavil rannými věcmi a pak jel více-méně na autopilota.

Čímž ho neodepisuju, ale faktem je, že na začátku měl lepší nápady, byť to asi byla trošku horší literatura, abych tak řekl.
Mvek - 07. březen 2016 09:33sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
AVip: Takže z toho mého výčtu nějak nic (pokud mě Lem nenadchne) ani po té Solaris? Díky jinak za výčet, ten si poznamenám, ale potřebuji se také teď rozhodnout, jestli tuhle sbírku zařadím do seznamu pro antikvariáty a inzeráty, kdyby ji někdo chtěl, nebo zatím ne.
Mirak - 07. březen 2016 08:03sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Četl jsem to tak v 15-16 a líbilo se mi to dost.
AVip - 07. březen 2016 07:41sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Tak začít Solaris bez přípravy, to je celkem zaručený recept na katastrofu - nebo aspoň znechucení.

Jde o to, že motivy ze Solaris "probublávají" celým Lemovým dílem a jejich první náznaky se dají najít dokonce už v Astronautech.

Proto má taky smysl číst Lema +/- chronologicky a po Solaris to klidně zalomit, protože IMNSHO, tím Lem definitivně vystřílel munici a pak už to šlo s jeho dílem "zugrunde".
Mirak - 07. březen 2016 07:30sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Četl jsem jen Solaris a neměl jsem pocit, že mi něco uniká :)
AVip - 06. březen 2016 23:58sipka
ZAMĚŘIT
AVip
A obecně, nejde číst všechno, takže uděláme "crash course", vynecháme všechny rané romány a rovnou slíznem smetanu, takže "Invaze z Aldebaranu", "Nepřemožitelný" a "Solaris".

Speciálně "Invaze z Aldebaranu" je absolutně esenciální pro další čtení Lema. Absolutně a nevyhnutelně, bez ní nedává zbytek jeho díla smysl (no dobře, přeháním, ale jen trochu).
AVip - 06. březen 2016 23:48sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Ergo, z toho co tam máš, skoro nic.

Sami Poláci potichu přiznávají, že Lemovi došly nápady a že jeho pozdější věci jsou strašně "overhyped".
AVip - 06. březen 2016 23:46sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mvek:
Obecně nemám s Lemem zkušenost, takže se chci zeptat, stojí to za to to číst, když se chci seznamovat s nějakými těmi klasiky dál?


Ano, ale pokud možno ho ber chronologicky (krom toho o něm ztratíš iluze).

Takže, rozhodně začni Astronauty a Mrakem Magellanovým - už proto, že obě tyhle knihy zfilmovány (nebo aspoň Mrakem Magellanovým, Astronauti jsou až moc ranná 50.léta).


Pak Planetu Eden, Návrat z hvězd a Invazi z Aldebaranu (povídky, celkem zásadní).

A konečně, pak Nepřemožitelný a Solaris - a pak je už ring volný.
Mvek - 06. březen 2016 22:56sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Vyhrbal jsem tu mezi všemožnými knížkami povídky a hry Stanislawa Lema:
Pánův hlas
Topolny a Czwartek
Konec světa v osm hodin
Exodus
Deník
Přelíčení
Maska
137 vteřin

A existujete vlastně vůbec pane Johnsi?
Věrný robot
Propletenec
Měsíční noc
Výpravy profesora Tarantogy atd.

Obecně nemám s Lemem zkušenost, takže se chci zeptat, stojí to za to to číst, když se chci seznamovat s nějakými těmi klasiky dál?

(Vydala Svoboda, 1981)
AVip - 03. březen 2016 18:38sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mvek: Tak samozřejmě, že ta tendence je sestupná, ale 2061 je ještě celkem OK - a hlavně, byla psaná jako konec série.
Mvek - 03. březen 2016 17:20sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
AVip: Z tvých předchozích popisů jsem měl trochu i z 2061 pocit, že už jako nic moc, tak nevím:-). Zas si říkám, jestli bych přece jen neměl věnovat to málo času ke čtení poznávání jiných děl (i od Clarka)...
Uvidím, jak ji budou mít k půjčení.
AVip - 03. březen 2016 14:15sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Mvek: Zkus ještě 2061. Ta je kratší, než 2010 a je akčnější.

S 3001 nemusíš ztrácet čas...
Mvek - 03. březen 2016 13:05sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Konečně jsem dočetl 2010: Druhá vesmírná odyssea od A. C. Clarka.

Jsem v rozpacích. Předně mi hrozně nesedí rozhodnutí autora, že v této knize vyjde z reálií filmu 2001, takže se vše odehrává u měsíců Jupitera atd. Je to totiž matoucí. Pro mě ještě více, když jsem četl ty Ztracené světy a různé variace částí románu 2001.
Jinak mě ale překvapilo, v čem se film 2010 liší od 2001, i když přidání politického napětí tam bylo pro dramatičnost, to je jasné, vynechání Číňanů bylo zase kvůli délce, to tam nemělo v podstatě žádný význam. Ale jako i problém, jak převést ty ostatní pasáže s Bowmanem apod., díky kterému se vlastně vynechaly, a tak to celé vyznívá trochu jinak, vede k tomu, že film 2010 považuji za takový film na motivy knížky a levnější produkce. V dětství se mi ale velmi líbil.

Jinak se mi ale asi knížka četla lépe a líbí se mi i to, že vlastně děj první knížky protíná děj druhé *tím příletem "miminka" k Zemi*.

Takže fajn, ale myslím, že si dám chvíli pauzu od Clarka, beztak mě tedy čekají jiné věci, mnohonásobně amatérštější, vlastně povětšinou amatérské doslova, které navíc musím zhodnotit... A spíš se vrátím k Zaklínači:-).
BorgDog - 29. únor 2016 16:14sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Mvek: Ve fantasy komunitě je Goodkind většinou výzva k flamu. :-) Za mě - A NIKOMU TEN NÁZOR NECPU!: První cca. 3-4 díly pohoda (myslím samozřejmě spojená vydání). Relativně originální systém magie, slušně temná zápletka, ne úplně předvídatelné konce. Pak nastává propad, kdy prostě Goodkind pokračuje v psaní, ať už to látka unese nebo ne, přidávají se další pravidla, výjimky z pravidel, výjimky z výjimek, recyklují se záporáci podle béčkových vzorů, politická ideologie začíná nabírat až moc směr doprava, a v postavách se to mění v romantickou omáčku prokládanou občasnými výbuchy brutálního násilí místy na hranici snesitelnosti (pečení lidí zaživa nad ohněm, apod.) Praštil jsem s tím někde u šestého dílu, nedávno pokud vím vyšel dvanáctý plus nějaké sequely.

Hodně se taky můžeš dočíst o BDSM v Goodindovi. Je fakt, že co předvádí ve druhém dílu v celé jedné linii (tj. asi třetina knížky, ne-li víc), to je dost... co na první přečtení opravdu zarazí. Jak moc, to asi záleží na tom, nakolik je člověk "pozitivní" v podobných věcech. Později už toho (aspoň v dílech, co jsem četl) zdaleka nebylo tolik, ale "cítit" to tam jde stále. Je ale fakt, že "Mord-Sithy a jejich magická dilda" zásluhou Goodkinda silně zkultovatěly. :-D A ve srovnání třeba s Normanovým Gorem, co je sado-maso fantasy FAKT k nečtení, je tohle ještě svaté.

To je tak můj názor - a opakuji, SUBJEKTIVNÍ, FLAMOVAT NECHCI!

Mvek - 29. únor 2016 15:34sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Má někdo zkušenost s Terry Goodkindem? Je to fantasy meč a magie. Někdo mi tu o tom bájil, tak bych si srovnal info:-).

Nejnovější   Novější 743 - 762 / 8290Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o