Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Star Trek Fan Fiction

Spravuje: BorgDog
Počet příspěvků: 3704
Doupě fanfiction literární tvorby. Vzhledem k současné licenční politice vlastníka práv na značku Star Trek je už prakticky vyloučené, publikovat vlastní ST příběh kdekoliv oficiálně, zbývají tedy internetové zdroje. Pokud jste něco napsali nebo jen našli příběh, který pokládáte za zajímavý, nebojte se podělit. Občas se možná dočkáte i nějaké zpětné vazby, pochvaly nebo kritického ohlasu. Vzhledem k faktu, že je klub volně přístupný nicméně prosím o omezení K/S i jiného slashe na decentní minimum.

Některé povídky se dají nalézt zde:

Al-Batani
Sickbay
G.E.Frozenova Dimenze
Diegina's World
CZ Kontinuum
Star Trek Humor
BorgDogovy výplody

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 158 - 177 / 3704Starší   Nejstarší

Eodeon - 07. červenec 2013 17:53sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog: Já se na ten manuál ptal spíš kvůli jiným potenciálně zajímavým věcem, co by se tam třeba daly najít. K transportu po lodi mi úplně stačí tvoje (a Mirakovo) slovo, že to někde zaznělo.

Tak to není jen STK, to jsou víceméně všechny knihy. Slíbí se, že vyjdou tehdy a tehdy, a přitou vyjdou se zpožděním minimálně půl roku, maximálně věčnost. Běžná praxe. V případě STK čím dál více věřím spíše té druhé možnosti.
BorgDog - 07. červenec 2013 14:27sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon:

1.) Manuál už jsem nenašel, link na stažení jsem sice měl uložený, ale soubor je dávno smazaný. Ovšem našel jsem oficiální definici vnitrolodního transportu tady: http://www.startrek.com/database_article/intraship-beaming a tvrdí se tam totéž, co jsem napsal. Přímo řečeno to údajně je v TOS "Day of the Dove." V té souvislosti je ovšem zajímavé, že tento transport použil už někdy o sto let dříve i kapitán Archer (fingovaná poprava v "Chosen Realm") a o nějaké nebezpečnosti nepadlo slovo. I když je pravda, že v Archerově případě byla nějaká bezpečnost vzhledem k okolnostem dosti irelevantní. :-)

2.) Správně. Tohle jsem se rozhodl neřešit vůbec, protože to dle mého názoru uspokojivé řešení nemá - v systému komunikace je v ST chaos konstantně i v TNG, v TOS pak dvojnásobný. Opřít se tu jednoduše není o co.

3.) To je zajímavý postřeh! A nepopírám, že na na něm asi kus pravdy, protože v době psaní povídky jsem právě TNG sledoval. Takže ano... podvědomá reakce mohla vzniknout.

4.) Zklamání. Chápu, jenže já jsem také "nitpicker" a perfekcionista. Potrpím si na podobné detaily a chyby, hlavně ty faktické, na které jsi poukázal, dokazují, že tentokrát jsem nebyl jednoduše tak pečlivý, jak jsem měl.

Budoucí plány: Jsou, ale klidně se může stát, že z nich nebude nakonec nic, takže je příliš brzy něco říkat. Až (jestli) se dostanou do fáze, kdy získám reálný dojem, že je opravdu dokončím, začnu trousit drby - nechci se řídit "modelem STK."
Eodeon - 06. červenec 2013 18:42sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog:

1.) Ošetřovnu pusť z hlavy, to mě až tak netrápí a i ten transportér byl spíše okrajová věc, ale určitě budu rád za odkaz na ten technický manuál. A vypadá to, že si budu muset zopakovat TNG. Ironicky, seriál, který jsem svého času znal nejlépe, je dnes jediný, ve kterém mám znatelné mezery :)

2.) Pak právě vyvstávají otázky zda jsou depeše pro Velení flotily kódované, kdo všechno k nim má přístup, kde je nejbližší stanice nebo retranslační satelit a jak dlouho k němu zpráva putuje subprostorem apod. V tomhle jsou právě i epizody občas navzájem hodně nekonzistentní. Odkud jednou putuje zpráva na Zemi týdny jsou záhy schopni živého spojení apod. To pak věřím, že je těžká práce se s tím ve vlastní tvorbě nějak vypořádat.

3.) Neříkám, že by to šlo proti mé představě o Kirkovi. Jen tolik, že z toho, jak byl vylíčen, bych si ho dovedl zaměnit za Picarda. Ale to přeci také není úplně dobře. Ale totéž, jak jsem naznačil, platí vlastně o celé povídce. Námět je blízký TNG a nakonec i ty detaily: komunikátory jako spojení, několikero transportních místností i panoramatický výhled na hvězdy z konferenční místnosti. Vše jak kdyby intuitivně vztaženo k Nové generaci :)

Když k těm mlhavým plánům do budoucna dodáš, abychom si na jejich základě nebudovali žádná očekávání, tak nebudeme ;)

BTW já nepsal, že mě povídka zklamala. To, že mi vadí dlouhá řada věcí, přeci neznamená, že si jimi nechám zkazit zážitek, pokud nejsou zcela zásadní. Snad jen, když jsem vypisoval svůj názor, přicházely mi na mysl spíše jen samé výhrady a podle toho to působí, ale i když nejsem nadšený, zklamaný rozhodně také ne. Tohle je vícméně jen takový ten neškodný, ale pro fanoušky Star Treku typický nitpicking. Kdybych dovolil, aby mi věci tohoto druhu kazily zážitky, pak by se mi nesměly líbit ani žádné ST filmy ani většina epizod. Kvantum pochybení se najde všude, čím komplexnější médium, tím více, takže literatura zůstává ještě relativně ušetřena, ale důležité je, aby zde nebyly žádné vážné literární nedostatky. Je sice pravda, že špatně vystižené reálie svým způsobem jsou literárním nedostatkem právě proto, že narušují transmediální vazby se seriálem a bourají čtenáři jeho imaginární projekci děje, ale to je tak víceméně všechno, navíc kdo není tak náročný, tomu nebude vadit ani tohle a ostatní jsou spíše jen detaily.
BorgDog - 06. červenec 2013 17:08sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon: Díky za obsáhlou reakci. Zkusím na některé tvoje výhrady nějak smysluplně odpovědět.

1.) Faktické chyby. Částečně máš pravdu, tohle jsem vážně zanedbal. "Stav nouze" nejvíc z mých povídek staví na ST reáliích a průzkum měl být důslednější. Na druhou stranu, třeba podoba ošetřovny se během samotného TOS seriálu měnila. V tomto případě jsem plány hledal, ale řada si jich odporovala, a to dokonce i oficiálních - nemůžu ti to doložit ukázkami, protože povídka byla napsaná před příliš dlouhou dobou, abych měl linky, ale je to tak. Vnitrolodní transport je ovšem správně - to jsem ověřoval, a i v technickém manuálu transportérů se tvrdí, že v době TOS byl vnitrolodní transport obecně nepoužívaný a nebezpečný. Problém nebyl s místem, ale s příliš krátkou vzdáleností mezi výchozím a cílovým bodem, což způsobovalo chyby v zaměření a rozpad částicového "vzoru." Je to tuším přímo zmiňováno i v jedné epizodě TNG, kde je bezpečný vnitrolodní transport dáván jako příklad technického pokroku transportérů. Zbytek výhrad (komunikátory, okno, transportní místnosti...) je platný a souhlasím, že jsem měl být pečlivější.

2.) Logické chyby. To už je složitější. Robert Matthews především přímo zmiňuje, že zachytil Kirkovu zprávu, kde o Sagot informuje velení. Není přímo řečeno, jak tato zpráva zněla, ale pokud v ní Kirk detailněji popsal všechny okolnosti, nepřijde mi Matthewsova informovanost překvapivá. Věděl víceméně vše, co Kirk sám řekl a počáteční "podezřelost situace" tak pramení především ze samotné přítomnosti Anubida. Později, když už vše vyšlo najevo, jsem bral Matthewsovo popírání jako povinnost diktovanou předpisy, analogickou s dnešními zpravodajskými akcemi, které musí být "programově" popírány i poté, co se jejich existence stane obecně známým faktem. Např. Mossad nikdy oficiálně nepřiznal provádění zahraničních "likvidačních" akcí teroristů, i když řada těchto operací vešla v širokou známost - bez ohledu na to, oficiální postoj stále zní, že se to nikdy nestalo.

3.) Charaktery postav. Zde jsi dobře shrnul důvod, proč se vyhýbám psaní povídek se seriálovými postavami. Je velice těžké správně "trefit chování" a navíc je to příliš závislé na subjektivní interpretaci. Tobě můj Kirk přišel "out of character," někomu třeba ne. Uvidím - rozhodně budu zvědavý, kolik nebo zda nějaké další ohlasy se v tomto směru objeví. Tato povídka je velmi experimentální (už proto, že byla vůbec první, co jsme s T_Anou napsali - dlouho před "Dračicí" i "Vyrovnáním"), tudíž kritiku tohoto typu jsem čekal. Námět SKUTEČNĚ nechat Sagot upadnout do rukou zpravodajské služby Federace (nebo nějaké temnější varianty typu Oddíl 31) jsem zkoušel, ale výsledky nebyly dobré. Při Sagotině povaze, romulanské filozofii a na druhé straně obvyklému chování tajných služeb "v zájmu dobra," to poměrně rychle sklouzlo k více čí méně ošklivým scénkám hodícím se dobře do stylu "Vyrovnání," ale opravdu mizerně do "kanonického" Star Treku. Nevylučuji, že tohle ještě někdy zkusím, ale určitě ne s účastí seriálových postav. Budoucí plány pak nějaké opravdu existují, ale jsou příliš mlhavé, než abych se o nich mohl s čistým svědomím zmínit - a vzbudit nějaká nereálná očekávání.

Každopádně ještě jednou díky za ohlas i kritický názor - byť mě samozřejmě mrzí, že tě povídka zklamala. Příště to snad bude lepší. :-)

Eodeon - 06. červenec 2013 08:32sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
Mirak: To už je všechno spekulace na straně čtenáře. Ono při velmi silném úsilí jde "vysvětlit" jakoukoliv chybu nebo objasnit cokoliv, co se na první pohled jeví jako zarážející. Přesně proto jsem o tomto nepsal jako o chybě, těm jsem věnoval první odstavec, ale jen jako o "sporném momentu". Rozhodně si myslím, že zdůvodnění je v takto nejasném případě namístě. Třeba právě takové, jaké sám píšeš. Úplně by to postačovalo. Technologie není tak dokonalá, má ty a ty limity za těch a těch okolností. Sám také nejsem fanouškem technoblábolů, ale zvykl jsem si, vzhledem k tomu, že se s jejich pomocí řeší v ST skoro úplně všechny otázky technického charakteru.

Výměna názorů na to, jaké hry nebo třeba romány, kdyby to bylo připuštěno, by nejvíce zasluhovaly zařadit mezi kánon, by mohla být nesmírně zajímavá! Mám hned o čem se zamýšlet... Samozřejmě by to, jak je u trekkies zvykem, vedlo k nekonečným neshodám, ale námět na diskuzi je to i tak skvělý.
Mirak - 06. červenec 2013 08:10sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Eodeon: btw. nevím jestli ti u těchto dvou her pomůže win95 nebo 98, já to odehrál normálně přes dosbox.
Mirak - 06. červenec 2013 08:09sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Já si rozhodně nepotrpím na nějaké technodebaty, ale tak přijde mi docela logické, že v Enterprise byly první transporéry dost nespolehlivé, v době TNG byly pro změnu dost už přesné a spolehlivé (samozřejmě pokud zrovna nebylo potřeba napsat epizodu, kde se porouchají), tudíž v době TOS - a tedy o 100 let před TNG - byly už transportéry sice spolehlivé, nicméně ne až tak přesné a transportovat se do stísněných prostor se zkrátka nedoporučovalo.

Jinak neberu hry jako zdroj a vím, že tyhle dvě adventury nejsou kánon (i když by si to po pravdě moc a moc zasloužily a imho víc, než třeba TASka), nicméně když to bylo použito jinde, tak mi jaksi přijde, že by na tom mohlo něco být.
Eodeon - 06. červenec 2013 07:37sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
Mirak: Já v tom také nevidím nic špatného, ale na druhou stranu nevidím ani nic, co by to dokládalo, nebo zdůvodňovalo, nebo co by alespoň sloužilo jako precedent. Tedy až doteď jsem o ničem nevěděl, díky tobě teď vím o hrách, přestože si nepamatuji, že by to tam bylo. Musím si je někdy připomenout (až reinstaluji OS na starý dobrý Windows 95 nebo 98). I tak, hry nejsou kanonické a ačkoliv jsem poslední, kdo by licencované produkty vylučoval z fikčního světa, považuji za velmi nemoudré obracet se k nim jako k referenci právě proto, že si navzájem velmi často odporují. Nakonec, přesně proto leží mimo kánon. To má praktické důvody. Je dost možné, že v řadě jiných her, románů nebo povídek stojí, že vnitrolodní transporty jsou v nejlepším pořádku. A co teď s tím? Snad třeba čtenáře přesvědčit nějakým stručným vysvětlením, i kdyby to byl jen typický technoblábol.
Mirak - 06. červenec 2013 04:11sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Eodeon: Ne, že by to bylo oficiální, ale hry 25th anniversary i Judgment Rites udělaly spoustu věcí dobře a dost přesně a v jedné z misí, kde se Kirk a spol. transportují po Enterprise se vyloženě mluví o tom, že je vnitrolodní transport nebezpečný a nevidím na tom nic špatného.
Eodeon - 06. červenec 2013 03:20sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog: Také jsem si tedy povídku přečetl až nyní, naráz celou, ale na rozdíl od Damara bych měl řadu výtek k faktickým chybám a pár dojmů.

Možná je to tím, že Původní seriál je můj nejoblíbenější a četl jsem z toho prostředí v poslední době několik skvělých románů, ale velice mi vadilo, že povídka vůbec nebudí dojem, že se v tomto světě odehrává. Obecný dojem neustálého přešlapování v politicko-etickém dilematu souvisejícím s pohraničním incidentem v neutrální zóně s Romulany působí jak cosi z TNG ozvláštněné zjednodušenou zápletkou z Do temnoty a nebýt úsměvných slovních výměn mezi Sagot a Spockem, vůbec se to mohlo odehrát kdykoliv jindy a za jakýchkoliv jiných okolností, než na původní Enterprise v době její první pětileté mise. Daleko horší, než takové nahodlé dojmy, jsou faktické chyby, ze kterých jsem měl dojem, že autoři znají reálie Původního seriálu jen velmi zběžně. Uniformy přeci nemají kapsy, členové posádky se na rozdíl o těch z TNG a dalších seriálů nedorozumívají po lodi pomocí komunikátorů, ale nástěnných panelů lodního interkomu a osobních počítačů v kajutách. V konferenční místnosti není žádné okno, po cestě z doktorovy pracovny ven z ošetřovny na koridor Kirk sotva může míjet lůžka s pacienty a Enterprise nemá více než jednu transportní místnost. Všechny tyto věci velmi ubližují zážitku, pokud si čtenář snaží děje vizualizovat v souvislosti s tím, co zná ze seriálu. A o to přeci jde! Také sem patří několik replik, které postavám příliš nepadnou do úst, například když se Kirk ohlásí Uhuře hodností namísto jménem apod. ale to už jsou detaily.

Potom mě zaráželo i několik sporných momentů, které by unáhlený kritik nejspíš označil za "nelogičnosti". Například, Vulkánci praktikující víru spočívající v uchovávání živoucí duše po smrti jejího nositele, o které se ve filmu navíc vysloveně hovoří jako o "mystice" by stěží kladli jejich kultuře důvěrně vlastní náboženství a logiku do vzájemného sporu jako tautologické veličiny. Parafrázováno, nebylo by logické, aby se takto Spock vyjádřil o logice. Naprosto nerozumím ani tomu, proč by měl být vnitrolodní transport v čemkoliv "riskantní", jak se tu píše. Samozřejmě je třeba zdůraznit, co není z textu zjevné, a sice že v tomto období je nutností, aby všechny transporty prošly "přestupem" v transportní místnosti, ale není důvod se domnívat, že je rozdíl mezi transportem na jiné místo na palubě a vně lodi. Snad bych dovedl přimhouřit oko, kdyby cílem byla oblast strojovny a jejího okolí, ale v případě ošetřovny mi to žádný smysl nedává. Také není nijak vysvětleno, jak přesně se na Anubisu dozvěděli o ztroskotání Sagotina transportu ani to, jak se dozvěděli o tom, že Enterprise provedla tu záchrannou misi. Chápu, že řada otázek zůstala nezodpovězená zcela záměrně, ale v tomto případě nevidím dobrý důvod tyto mezery v informaci nezaplnit a otázky pak jen zbytečně odvádějí pozornost čtenáře od klíčových témat a otázek. Zajímavé je samo o sobě už to, že Anubis přiletěl cíleně za Enterprise pro Sagot, aniž by kdokoliv z posádky Enterprise považoval za podezřelé, jak moc toho kapitán Anubisu o ztroskotání a o Sagot ví. Podivuje se jen nad shodou okolností, že se lodě potkaly a tuto otázku si klade paradoxně až daleko později po setkání. Proč vysoká informovanost kapitána Anubisu nikomu nepřipadne ani trochu podezřelá, když to přímo bije do očí? (SPOILER) A proč později přiznává kapitán Anubisu své spojení s rozvědkou při první příležitosti, kdy je na to tázán? (KONEC SPOILERU) Působí to zkratkovitě a nevěrohodně. Pravda, neříká to otevřeně, to až ke konci, ale i mezi řádky je to evidentní.

Odpovídá to i neduhům mnohé ST literatury ve (snad v tomto případě) jen podvědomé) snaze kompenzovat nevěrohodně rozhodnou, sebevědomou a stabilní postavu Kirka z obrazovek líčením nerozhodného, tápajícího literárního Kirka, prožívajícího nestálý duševní svár, bilancujícího a obtíženého četnými etickými dilematy. Ne, že by na tom samo o sobě bylo něco špatného, to jen pokud nejsou postavy podány dostatečně přesvědčivě, může se stát, že bys mohl třeba namísto "Kirk" všude napsat "Picard" a nebyl by v tom žádný rozdíl. Mimoto, příliš mě nepotěšilo ani to, jak předvídatelně se Kirkovo etické dilema na konci vyřešilo navíc metodou deux ex machina.

Co mě naopak těšilo byly občasné narážky na Spockův zájem o hledání společné řeči mezi Romulanskou a Vulkánskou kulturou, které byly na konci vcelku zbytečně vysloveny na plná ústa, ale čtenář přeci není hloupý a jistě si už dříve během čtení uvědomil souvislost se Sjednocením z TNG, aniž by to měl jako pěst na oko vysvětlené v závěru. Potěšilo i dobré vystižení typicky Romulanského nacionalismu a jeho vlivu na specifickou romulanskou morálku. Tohle bylo dobré, ale ostatně, vžít se do uvažování Romulanů ti šlo vždycky.

Na okraj už bych jen dodal, že mám silný dojem nevyužitého potenciálu. Vždyť představa "vyšetřovatelka Tal Shiaru v rukou vyšetřovatelů nepřítele" skýtá tolik příležitostí! S tím souvisí, že mi v tom trochu chyběla tvůrčí odvaha, kterou jsem tolik oceňoval na Vyrovnání. Když už tedy psát epizodu, která jde bokem mimo ducha klasického Star Treku, proč nejít ještě dál a trochu nezaexperimentovat? Fanoušci sice dovedou být nelítostní při upozorňování na nedostatky, ale zase věřím, že dovedou ocenit inovace a ozvláštnění, nebo přinejmenším přiznat "body za snahu" :) Takže toho bych se nebál.

PS: V anketě jsem hlasoval pro Vyrovnání (však víš, že se mi moc líbilo), ale zásluhu na tom má i ta prostá skutečnost, že si ty další dvě povídky vůbec nepamatuji a nakonec ani nemám potřebu se k nim vracet. K Vyrovnání se ale nejspíš ještě vrátím a těším se na další příběhy se Sagot. Ne, abyste mě zklamali s tím, že už s ní do příště nepočítáte ;)
BorgDog - 05. červenec 2013 22:39sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
A mimichodem, právě jsem si dal na svoje stránky www.janhlavka.cz novou anketu, která by zde přítomné mohla zajímat. :-)
BorgDog - 04. červenec 2013 16:05sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Damar: Brali jsme to jako starší verzi. Myslím, že to ničemu neodporuje, konec konců, za stejnou by se dala brát ta v "Enterprise Incident."
Damar - 04. červenec 2013 15:26sipka
ZAMĚŘIT
Damar
BorgDog: Poviedke v podstate nie je čo vytknúť, je výborne napísaná, uveriteľná a má spád...


SPOILER

Pochopil som správne, že Kirkova posádka videla romulánsky Warbird (prípadne jeho skoršiu verziu) ešte pred Picardovou posádkou?
Trip - 04. červenec 2013 12:07sipka
ZAMĚŘIT
Trip
BorgDog:
Tak jsem dočetl Tvou povídku (1 i 2 část na jednou.) A musím říct, že se mi to velmi líbilo. až jsem si říkal na poslední stránce říkal "To už je konec??" Mohlo to být klidně další:-) (Ale zase je to povídka:-)

BACHA SPOILER!!

Co se samotného příběhu týče, tak kdybych byl na místě Roberta Matthewse tak bych volil nejdříve diplomacii a až potom útok.(Tím neříkám, že jsem Matthewsovo chování nepochopil.)

Také mi přišlo úsměvné chování sestry Chapelové, když Spock pomáhal Sagot.
A ještě bylo legrační (i když vím, že to asi nebylo myšleno jako vtip) Jak Roth řekl "Kdyby něco kontrolujeme obvody." Legrační představa jak se ti tři agenti domlouvají přikrčeni na chodbě a Roth řekne výše zmíněnou větu, jako, kdyby si chtěli zahrát karty a ne unést Sagot:-)

KONEC SPOILERU :-)
Mvek - 03. červenec 2013 00:09sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
BorgDog: Dík za připomenutí, snad zítra nezapomenu, ale budu pak muset najít alternativní cesty pro první část.
BorgDog - 02. červenec 2013 22:43sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Připomínám všem, co nesledují - dnes vyšla nová Pevnost se závěrečným dílem "Stavu nouze." Takže pokud jste čekali - můžete začít číst a komentovat. :-)
Telemachus Rhade - 20. červen 2013 14:59sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Pozemstan: Kamená trafika na Komenského ji bude mít určitě.
Pozemstan - 20. červen 2013 14:56sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Já jsem ji sehnal před čtrnácti dny v Praze v Krakatitu, tedy v centru... Také mě překvapilo, že v trafice na Karlově náměstí ji neměli. V Jablonci jsem se neptal, ale tam zase většinu trafik v "budkách" vůbec zrušili, i když snad zůstalo pár "kamenných"... -)
Mvek - 20. červen 2013 14:21sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
BorgDog: Právě, že ještě nesehnal.
BorgDog - 20. červen 2013 14:09sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Mvek: Hlavně, žes sehnal.

Mimochodem, už ani ne za dva týdny tu bude druhý díl. :-)

Nejnovější   Novější 158 - 177 / 3704Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o