Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Star Trek Fan Fiction

Spravuje: BorgDog
Počet příspěvků: 3704
Doupě fanfiction literární tvorby. Vzhledem k současné licenční politice vlastníka práv na značku Star Trek je už prakticky vyloučené, publikovat vlastní ST příběh kdekoliv oficiálně, zbývají tedy internetové zdroje. Pokud jste něco napsali nebo jen našli příběh, který pokládáte za zajímavý, nebojte se podělit. Občas se možná dočkáte i nějaké zpětné vazby, pochvaly nebo kritického ohlasu. Vzhledem k faktu, že je klub volně přístupný nicméně prosím o omezení K/S i jiného slashe na decentní minimum.

Některé povídky se dají nalézt zde:

Al-Batani
Sickbay
G.E.Frozenova Dimenze
Diegina's World
CZ Kontinuum
Star Trek Humor
BorgDogovy výplody

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 143 - 162 / 3704Starší   Nejstarší

Yakuzza - 15. duben 2015 14:21sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
Hledá se nový moderátor tohoto fóra.

Požadavky nejsou nijak přehnané; moderování diskuze, aktualizace záhlaví, mazání případných spamů apod. Zájemci, pište přímo sem, či Telemachovi nebo mně do pošty.
Mvek - 14. duben 2015 21:52sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Ó bóže...

„Jinde by ti... vám,“ opravil se honem a v duchu se proklel, že se nechal ovlivnit koloniálním diskurzem, který už měl být dávno po smrti, pohřben v zarostlém hrobě bez věnců, „jinde by vám přece bylo líp.“
Mvek - 14. duben 2015 21:45sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
ST to samozřejmě není, chtěl jsem to hodit čas od času do Samomluvy, ale tam mohou jen Sedmičky a výš.

Tak aspoň ukázka:

"Může se někdo promenádovat?“ zapochyboval gramatický nácek Zdeněk, který by raději použil
sloveso promenovat.


Vést si z recese statistiku je jedna věc, pomyslel si Zdeněk, ale chodit za ní by hraničilo se stalkingem. „Vést si z recese statistiku je jedna věc, ale chodit za ní by hraničilo se stalkingem,“
prohlásil.

Autor(ka) má zajímavý přístup...
Mvek - 14. duben 2015 21:43sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Asi by se moc na oživení fóra nehodilo, kdybych sem začal házet výkřiky po vzoru Twitteru Vidoucích z mého porotcování jiné známé literární soutěže, co?
BorgDog - 12. říjen 2014 02:08sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Žádný umírání! Tohle fórum ještě budu potřebovat. Doufám. :-)
Eodeon - 10. červenec 2013 19:35sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog: Chápu, je s tím víc práce, než když se nenecháš svazovat seriálovými parametry. A nerad bych vzbudil dojem, že povídky toho druhu preferuji nebo očekávám. Od toho jsou tu romány. U fanfiction povídek mám raději experimentálnější přístup. ST má sice obrovský potenciál a neomezené možnosti, ale ne vždy toho tvůrci využívají. Chtělo by to větší žánrovou rozmanitost, ST-detektivky, ST-fantasy, popřípadě ST-westerny atp. Zatím převažuje víceméně jen ta space opera a záplety, kde převažují vědecké a politické motivy. Fanfiction to obohacuje o občasnou komedii, o erotický rozměr a spoustu skvělých "coby kdyby" nápadů z alternativních světů, tak proč nejít ještě dál a nezkoušet, kam se dají posunovat hranice ST. Nemám rád takové ty rigidní představy, že "Star Trek má vypadat jen a pouze takto..." a následuje výpis stovek pravidel a směrnic, které tvůrci nesmějí porušit. Naopak. Dogma nepřipouští vývoj a pravidla je třeba přepisovat. Přinejhorším se to nepovede, to už je riziko experimentování, ale zkazit je snadné i tvorbu věrnou předpisovým vzorům. Právě od STK jsem si do jisté míry sliboval, že by mohly skýtat právě takovou svěží originalitu, ale čím dál víc mě přepadají pocity, že čeští trekkies zkrátka nejsou schopní myslet "out of the box", nebo tedy přinejmenším ne o ST, k němuž jim schází nadhled. Možná ani není, na co se těšit.
BorgDog - 10. červenec 2013 13:46sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon: To ne, ale tenhle názor jsem měl už dřív. A povídka s Regiem nejde i z jiných důvodů... ale to nevadí. Zatím nemám čas se tomu věnovat stoprocentně. Až přijde, věřím, že přijde i něco jiného. Vyrovnání jsem psal asi devět neděl a vylepšoval několik let.
Eodeon - 10. červenec 2013 13:31sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog: Necháváš se odradit příliš snadno.
BorgDog - 09. červenec 2013 23:37sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Každopádně, případné budoucí povídky nebudou s žádnými seriálovými postavami. Jediné, co zkouším, je jedna s Regiem Barclaym, ale možná nechám i toho.
Eodeon - 09. červenec 2013 21:57sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
Pozemstan: No, vždyť to jsem přesně napsal, že literatura je lépe disponovaná pro psychologizaci, a proto se není čemu divit, že toho autoři využívají. Ale to je spíš argument pro, že mezi obrazem Kirka (a vlastně jakékoliv postavy) na obrazovce a obrazem v literatuře existuje rozdíl, ačkoliv je přirozený.

S McCoyovým vyzrazováním "citlivých" informací o lidské fyziologii Sagot jsem osobně problém neměl. Předpokládám, že cokoliv jí mohl říct, by si neměla žádný problém zjistit jinou cestou. S doktorovým mimořádně dlouhým vedením pokud jde o Sagotinu profesi už je to horší..
BorgDog - 09. červenec 2013 14:07sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Pozemstan:
I kdyby šlo o skutečnou lékařku, musel by ale i McCoy počítat s tím, že se informace pravděpodobně dostanou též k "nepovolaným"...

Ano, tohle je problém, který mě napadl. Na druhou stranu, aby povídka fungovala, musel jsem ustoupit z předpokladu, že kontakty Romulanů se "zbytkem vesmíru" jsou zcela nulová, Neutrální zóna je "neproniknutelná zeď" a nikdo o nich vlastně nic neví. Ano, v TOS se s tím zhruba takto pracovalo, ale pak by "Stav nouze" nemohl logicky fungovat, protože se nutně vynoří otázky, kde vzal Spock informace o vyšetřovatelkách, o jaké že agenty má strach Matthews v závěru, apod. Mé pojetí předpokládá, že alespoň nějaké "tajné" neoficiální kontakty jsou, a pokud ano, Sagot nejspíše měla dost lékařských informací už předtím. Pokud nechala Kostru věřit, že nemá, je to jiná věc, ale pochybuji, že on sám znal něco dost "kriticky tajného," aby vyzrazením způsobil závažné problémy - ovládání trikordéru je prkotina. To, co jsi napsal o obtížném hmyzu je rovněž pravdivé a dost mi to vadilo. "Nachytání Spocka" jsem bral ještě v normě, Kirk mu nakonec nelhal, jen ho "nechal při tom" a sám věděl, že na to nakonec přijde.


Eodeon:
A dost by mě zajímalo, jestli romulanský křižník z poslední ilustrace měl nějakou předlohu.

Ano, měl. Poslal jsem ilustrátorovi řadu obrázků romulanských lodí z období TOS, těch oficiálních je málo, ale řada jich je "polooficiálních," pocházejících hlavně z RPG příruček vydávaných pod licencí Paramountu. Loď na ilustraci se velmi podobá jedné z nich.
Pozemstan - 09. červenec 2013 09:28sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Eodeon: Ano, Kirk v TOS působí rozhodně, ale to myslím platí i pro tento příběh, kde filosofoval spíše Spock a Kirk sice řešil etické problémy, ale navenek se rozhodoval relativně rychle. Výjimkou bylo vyčkávání s vydáním Sagot, kdy byl ale opět pevně rozhodnutý a jen hledal cestu, což je v souladu s Kirkovým odmítáním bezvýchodných situací. Při jednání s Mathewsem a Tavalem to byl opět "starý známý" sebejistý riskující Kirk... Psané příběhy myslím obecně umožňují poodhalit i na obrazovce skryté myšlenky hrdinů a další detaily v pozadí, což ale není nutně v rozporu s charakterem postav.

BorgDog: Ještě ad nachytání McCoye. Kirk se Spockem zde vlastně "humorným" ponecháním McCoye v nevědomosti umožnili vyšetřovatelce nepřítele přístup ke špičkovým lékařským informacím, které může v budoucnu použít proti agentům Federace (i když to třeba může pomoci jejich přežití, ale i prodloužení utrpení). I kdyby šlo o skutečnou lékařku, musel by ale i McCoy počítat s tím, že se informace pravděpodobně dostanou též k "nepovolaným"...

Jinak v TOS si myslím více dělali legraci Kirk a hlavně McCoy ze Spocka, takže spojení Kirka se Spockem proti McCoyovi bylo trochu zvláštní, ale v rámci podobných škádlení "velké trojky" také věrohodné. Naproti tomu Abramsův ST zatím předváděl spíše vážnější konflikt Kirka se Spockem a vztah k (byť tradičně si často stěžujícímu) McCoyovi místy až jako k obtížnému hmyzu, což je předloze mnohem vzdálenější, ale také je to dáno změněnou historií...
Eodeon - 09. červenec 2013 08:15sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
Pozemstan: tvář Kirka v prvním dílu trochu připomíná křížence Shatnera a Pinea

- Přesně tentýž dojem jsem měl i já, ale nebyl jsem si jistý, jestli si to do té ilustrace nepromítám. Teď, když to padlo i z tvé strany, uvažuji, že na tom možná bude něco víc.

A dost by mě zajímalo, jestli romulanský křižník z poslední ilustrace měl nějakou předlohu.

BTW já neříkám, že by Kirk nebyl labilní. Rozhodně byl velmi emocionální. Já jen říkám, že mi v seriálu přišel velmi rozhodný a přitom ve většině literatury - a je to samozřejmě dané dispozicemi média - nacházím spíše Kirka rozervaného nad určitými dilematy a přešlapujícího mezi možnostmi u obtížných rozhodnutí, nostalgického a obtíženého vnitřními konflikty. Takového mám zažitého spíše Picarda, který nad každým třeba i drobným problémem usilovně meditoval, zkoumal ze všech stran, konzultoval filozofické imperativy a bylo znát, jak těžce na něj při každém sporném rozhodnutí doléhá břímě velení. A ono je to pochopitelné vzhledem k jeho nátuře, jeho věku a zkušenostem, případně díky splynutí myslí se Sarekem. Kdykoliv čtu nějaký příběh, kde je retrospektiva z Picardova mládí, často mi tak naopak svou energičností a troufalostí připomíná Kirka, jako kdyby až právě s tím věkem a zkušenostmi trochu ubral páru a stal se z něj ten nám známý mudrc od konferenčního stolu. Filmy jsou samozřejmě výjimkou, tam je akční hrdina. Míním dojmy ze seriálového Picarda.

BTW s tím maskováním je to opravdu nehorázný průšvih v kontinuitě. Žasnou nad ním opravdu při každém setkání. V TOS bych to ještě nějak omluvil, ale s tím, že se Romulané v klidu maskují i ve druhé sezóně ENT moc nevím, jak si to přebrat. Dnes jsem zrovna rozečetl román z pre-TOS období a posádka kapitána Pikea se podivuje nad tím, že Klingoni používají novou maskovací technologii a rozvědka Flotily disponuje jeho specifikacemi. Samozřejmě, jsem teprve na nějaké cca padesáté straně a nevím jistě, zda to skutečně byla klingonská loď, jak předpokládají, nebo zda se děj neodehrává v abramsversu, ale pokud je to tak, jak to na první pohled vypadá, převrací to TOSku naruby.
Pozemstan - 09. červenec 2013 00:13sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
BorgDog: Povídka se mi celkově velice líbila. Svým rozsahem by mohla vydat i na knihu. Ani bych neřekl, že byla rozdělena nějak výrazně nerovnoměrně. Tvrzení, že je druhá část výrazně delší než první, mě trochu vyděsilo, ale ve skutečnosti to bylo jen o několik stránek... -)

Pozor na SPOILERY!

Bylo zajímavé číst příběh se Sagot v rukou Federace, byť ne rozvědky. -)

Sám jsem neměl pocit, že by hlavní postavy nějak výrazně vybočovaly ze svých charakterů. I když třeba McCoyova až přihlouplá naivita i dlouho poté, co Sagot výslovně uvedla, že léčí ztrátu paměti, působila poněkud podivně a za rámcem pouhé profesionální deformace. Také Kirk, pravda, působil trochu až picardovsky idealisticky, i když se v TOS setkal i s nekalými důstojníky Flotily...

Atmosféra příběhu pak celkově i držením potenciálně nebezpečného nepřátelského "superagenta" na lodi trochu připomíná poslední film, což ale zároveň naivitu čišící z posádky Enterprise umocňuje. To je ale asi důsledek dnešní celkově "temnější" doby... -)

Právě nižší důstojníci a posádka myslím vybočovali z charakterů v TOS asi nejvíce. V době TOS, byť je to dáno i dobou vzniku seriálu, ještě ve Federaci přetrvává určitá xenofobie a nacionalismus, jak v seriálu naznačily i reakce posádky vůči Spockovi v době odhalení vzhledu romulanů. V povídce často zmiňované šuškání, zprvu i zvědavé návštěvy ošetřovny, by se tak asi projevovalo více xenofobními výpady, popř. alespoň osobněji vypjatější atmosférou studenoválečné nedůvěry, možná až pocitem části posádky, že velení lodi kolaboruje s romulany a s tím souvisejícími pokusy o vzpouru, zvláště ve chvíli, kdy kapitán odmítl okamžitě plnit rozkazy...

Doba TOS se totiž myslím zároveň vyznačovala až přehnaným důrazem na respekt ke kapitánovi, hierarchii velení, což ale platilo i pro samotného kapitána, který by si možná nemohl dovolit až tak otevřený střet s kolegou, navíc zdánlivě ve prospěch nepřítele (i když to po zpackané "návštěvě" platí vzájemně)... Ale kdo ví, v tomto tedy možná povídka přispěla větší realističností, složitějším uvažováním Kirka...

Zvláštní bylo, když Sagot, která se už chystala na sebevraždu a nepřímo hrozila i použitím násilí vůči Kirkovi, najednou nechala Kirka odejít a snažit se ještě najít další řešení s tím, že je jeho myšlení "užitečné sledovat". Pokud by ale už počítala se smrtí, nemělo by to už žádný logický užitek. Navíc nemohla tušit, zda vůbec bude mít ještě možnost k sebevraždě či jinému postupu (i když třeba by se obešla i bez kufříku). Zapadá to ale do předpokladu, že Federaci jen zkoušela a možná i počítala se záchranou...

Jinak z povídky možná tolik nevyplývá fakt, že Sagot přece jen trochu vybočuje z charakteru romulanů nejen svou, byť "temnou", logikou, ale i onou absolutní absencí svědomí, i když, kdo ví... -)

Dobré byly vtipy kolem farmařícího Kirka.

Možná i proto, že si už nepamatuji takové detaily jako polohu oken apod., ale podle mě příběh myslím celkově docela zapadal do TOS, což podpořily i překvapivě dobré ilustrace (i když tvář Kirka v prvním dílu trochu připomíná křížence Shatnera a Pinea). -) Vyobrazení warbirdu trochu připomíná jednu klingonskou loď z ENT, což ale myslím není na škodu a celkově to zapadá do děje... Je dobře, že tam byla zmíněna výměna technologií s klingony včetně křižníků, což odpovídá TOS, i když tam se pak opět diví, když vidí klingonské lodě v romulanských rukou... Podobně se ale v TOS dvakrát pozastavují nad maskovacím zařízením (podruhé asi dokonalejší verzi)...

Eodeon: Pokud jde o transport uvnitř lodi, tak si také matně vzpomínám, že se někde v ST uvádělo, že je to rizikové. Právě proto mě spíš překvapilo, že i po výbuchu strojovny byli vůbec schopni transport provést. Na druhou stranu tuto možnost možná i jinde v ST nevyužívají v nouzových situacích až tak často, a z tohoto úhlu pohledu vnímám pozitivně, že se tady objevila.

Jinak Kirk na mě v TOS působil často spíše labilně. Zejména mezi jednotlivými epizodami se jeho charakter dosti lišil (nemluvě o filmech), i když to v rozdílné míře platilo i pro další seriálové kapitány. -)
BorgDog - 07. červenec 2013 18:01sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon: Dobře shrnuto, a protože právě to nechci dělat, dávám přednost tomu, neříkat prostě nic, dokud nebude něco definitivní.
Eodeon - 07. červenec 2013 17:53sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog: Já se na ten manuál ptal spíš kvůli jiným potenciálně zajímavým věcem, co by se tam třeba daly najít. K transportu po lodi mi úplně stačí tvoje (a Mirakovo) slovo, že to někde zaznělo.

Tak to není jen STK, to jsou víceméně všechny knihy. Slíbí se, že vyjdou tehdy a tehdy, a přitou vyjdou se zpožděním minimálně půl roku, maximálně věčnost. Běžná praxe. V případě STK čím dál více věřím spíše té druhé možnosti.
BorgDog - 07. červenec 2013 14:27sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon:

1.) Manuál už jsem nenašel, link na stažení jsem sice měl uložený, ale soubor je dávno smazaný. Ovšem našel jsem oficiální definici vnitrolodního transportu tady: http://www.startrek.com/database_article/intraship-beaming a tvrdí se tam totéž, co jsem napsal. Přímo řečeno to údajně je v TOS "Day of the Dove." V té souvislosti je ovšem zajímavé, že tento transport použil už někdy o sto let dříve i kapitán Archer (fingovaná poprava v "Chosen Realm") a o nějaké nebezpečnosti nepadlo slovo. I když je pravda, že v Archerově případě byla nějaká bezpečnost vzhledem k okolnostem dosti irelevantní. :-)

2.) Správně. Tohle jsem se rozhodl neřešit vůbec, protože to dle mého názoru uspokojivé řešení nemá - v systému komunikace je v ST chaos konstantně i v TNG, v TOS pak dvojnásobný. Opřít se tu jednoduše není o co.

3.) To je zajímavý postřeh! A nepopírám, že na na něm asi kus pravdy, protože v době psaní povídky jsem právě TNG sledoval. Takže ano... podvědomá reakce mohla vzniknout.

4.) Zklamání. Chápu, jenže já jsem také "nitpicker" a perfekcionista. Potrpím si na podobné detaily a chyby, hlavně ty faktické, na které jsi poukázal, dokazují, že tentokrát jsem nebyl jednoduše tak pečlivý, jak jsem měl.

Budoucí plány: Jsou, ale klidně se může stát, že z nich nebude nakonec nic, takže je příliš brzy něco říkat. Až (jestli) se dostanou do fáze, kdy získám reálný dojem, že je opravdu dokončím, začnu trousit drby - nechci se řídit "modelem STK."
Eodeon - 06. červenec 2013 18:42sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
BorgDog:

1.) Ošetřovnu pusť z hlavy, to mě až tak netrápí a i ten transportér byl spíše okrajová věc, ale určitě budu rád za odkaz na ten technický manuál. A vypadá to, že si budu muset zopakovat TNG. Ironicky, seriál, který jsem svého času znal nejlépe, je dnes jediný, ve kterém mám znatelné mezery :)

2.) Pak právě vyvstávají otázky zda jsou depeše pro Velení flotily kódované, kdo všechno k nim má přístup, kde je nejbližší stanice nebo retranslační satelit a jak dlouho k němu zpráva putuje subprostorem apod. V tomhle jsou právě i epizody občas navzájem hodně nekonzistentní. Odkud jednou putuje zpráva na Zemi týdny jsou záhy schopni živého spojení apod. To pak věřím, že je těžká práce se s tím ve vlastní tvorbě nějak vypořádat.

3.) Neříkám, že by to šlo proti mé představě o Kirkovi. Jen tolik, že z toho, jak byl vylíčen, bych si ho dovedl zaměnit za Picarda. Ale to přeci také není úplně dobře. Ale totéž, jak jsem naznačil, platí vlastně o celé povídce. Námět je blízký TNG a nakonec i ty detaily: komunikátory jako spojení, několikero transportních místností i panoramatický výhled na hvězdy z konferenční místnosti. Vše jak kdyby intuitivně vztaženo k Nové generaci :)

Když k těm mlhavým plánům do budoucna dodáš, abychom si na jejich základě nebudovali žádná očekávání, tak nebudeme ;)

BTW já nepsal, že mě povídka zklamala. To, že mi vadí dlouhá řada věcí, přeci neznamená, že si jimi nechám zkazit zážitek, pokud nejsou zcela zásadní. Snad jen, když jsem vypisoval svůj názor, přicházely mi na mysl spíše jen samé výhrady a podle toho to působí, ale i když nejsem nadšený, zklamaný rozhodně také ne. Tohle je vícméně jen takový ten neškodný, ale pro fanoušky Star Treku typický nitpicking. Kdybych dovolil, aby mi věci tohoto druhu kazily zážitky, pak by se mi nesměly líbit ani žádné ST filmy ani většina epizod. Kvantum pochybení se najde všude, čím komplexnější médium, tím více, takže literatura zůstává ještě relativně ušetřena, ale důležité je, aby zde nebyly žádné vážné literární nedostatky. Je sice pravda, že špatně vystižené reálie svým způsobem jsou literárním nedostatkem právě proto, že narušují transmediální vazby se seriálem a bourají čtenáři jeho imaginární projekci děje, ale to je tak víceméně všechno, navíc kdo není tak náročný, tomu nebude vadit ani tohle a ostatní jsou spíše jen detaily.
BorgDog - 06. červenec 2013 17:08sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Eodeon: Díky za obsáhlou reakci. Zkusím na některé tvoje výhrady nějak smysluplně odpovědět.

1.) Faktické chyby. Částečně máš pravdu, tohle jsem vážně zanedbal. "Stav nouze" nejvíc z mých povídek staví na ST reáliích a průzkum měl být důslednější. Na druhou stranu, třeba podoba ošetřovny se během samotného TOS seriálu měnila. V tomto případě jsem plány hledal, ale řada si jich odporovala, a to dokonce i oficiálních - nemůžu ti to doložit ukázkami, protože povídka byla napsaná před příliš dlouhou dobou, abych měl linky, ale je to tak. Vnitrolodní transport je ovšem správně - to jsem ověřoval, a i v technickém manuálu transportérů se tvrdí, že v době TOS byl vnitrolodní transport obecně nepoužívaný a nebezpečný. Problém nebyl s místem, ale s příliš krátkou vzdáleností mezi výchozím a cílovým bodem, což způsobovalo chyby v zaměření a rozpad částicového "vzoru." Je to tuším přímo zmiňováno i v jedné epizodě TNG, kde je bezpečný vnitrolodní transport dáván jako příklad technického pokroku transportérů. Zbytek výhrad (komunikátory, okno, transportní místnosti...) je platný a souhlasím, že jsem měl být pečlivější.

2.) Logické chyby. To už je složitější. Robert Matthews především přímo zmiňuje, že zachytil Kirkovu zprávu, kde o Sagot informuje velení. Není přímo řečeno, jak tato zpráva zněla, ale pokud v ní Kirk detailněji popsal všechny okolnosti, nepřijde mi Matthewsova informovanost překvapivá. Věděl víceméně vše, co Kirk sám řekl a počáteční "podezřelost situace" tak pramení především ze samotné přítomnosti Anubida. Později, když už vše vyšlo najevo, jsem bral Matthewsovo popírání jako povinnost diktovanou předpisy, analogickou s dnešními zpravodajskými akcemi, které musí být "programově" popírány i poté, co se jejich existence stane obecně známým faktem. Např. Mossad nikdy oficiálně nepřiznal provádění zahraničních "likvidačních" akcí teroristů, i když řada těchto operací vešla v širokou známost - bez ohledu na to, oficiální postoj stále zní, že se to nikdy nestalo.

3.) Charaktery postav. Zde jsi dobře shrnul důvod, proč se vyhýbám psaní povídek se seriálovými postavami. Je velice těžké správně "trefit chování" a navíc je to příliš závislé na subjektivní interpretaci. Tobě můj Kirk přišel "out of character," někomu třeba ne. Uvidím - rozhodně budu zvědavý, kolik nebo zda nějaké další ohlasy se v tomto směru objeví. Tato povídka je velmi experimentální (už proto, že byla vůbec první, co jsme s T_Anou napsali - dlouho před "Dračicí" i "Vyrovnáním"), tudíž kritiku tohoto typu jsem čekal. Námět SKUTEČNĚ nechat Sagot upadnout do rukou zpravodajské služby Federace (nebo nějaké temnější varianty typu Oddíl 31) jsem zkoušel, ale výsledky nebyly dobré. Při Sagotině povaze, romulanské filozofii a na druhé straně obvyklému chování tajných služeb "v zájmu dobra," to poměrně rychle sklouzlo k více čí méně ošklivým scénkám hodícím se dobře do stylu "Vyrovnání," ale opravdu mizerně do "kanonického" Star Treku. Nevylučuji, že tohle ještě někdy zkusím, ale určitě ne s účastí seriálových postav. Budoucí plány pak nějaké opravdu existují, ale jsou příliš mlhavé, než abych se o nich mohl s čistým svědomím zmínit - a vzbudit nějaká nereálná očekávání.

Každopádně ještě jednou díky za ohlas i kritický názor - byť mě samozřejmě mrzí, že tě povídka zklamala. Příště to snad bude lepší. :-)

Eodeon - 06. červenec 2013 08:32sipka
ZAMĚŘIT
Eodeon
Mirak: To už je všechno spekulace na straně čtenáře. Ono při velmi silném úsilí jde "vysvětlit" jakoukoliv chybu nebo objasnit cokoliv, co se na první pohled jeví jako zarážející. Přesně proto jsem o tomto nepsal jako o chybě, těm jsem věnoval první odstavec, ale jen jako o "sporném momentu". Rozhodně si myslím, že zdůvodnění je v takto nejasném případě namístě. Třeba právě takové, jaké sám píšeš. Úplně by to postačovalo. Technologie není tak dokonalá, má ty a ty limity za těch a těch okolností. Sám také nejsem fanouškem technoblábolů, ale zvykl jsem si, vzhledem k tomu, že se s jejich pomocí řeší v ST skoro úplně všechny otázky technického charakteru.

Výměna názorů na to, jaké hry nebo třeba romány, kdyby to bylo připuštěno, by nejvíce zasluhovaly zařadit mezi kánon, by mohla být nesmírně zajímavá! Mám hned o čem se zamýšlet... Samozřejmě by to, jak je u trekkies zvykem, vedlo k nekonečným neshodám, ale námět na diskuzi je to i tak skvělý.

Nejnovější   Novější 143 - 162 / 3704Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o