Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Star Trek bez CBS a Paramountu!

Spravuje: AVip
Počet příspěvků: 3048

Fórum o nezávislých pokračováních Star Treku, natáčených samotnými fanoušky.

Vážně míněné projekty, které vydaly alespoň jednu episodu:
Star Trek: Hidden Frontier (zahrnuje Odyssey, Helena Chronicles a další)
Starship Exeter
Star Trek: New Voyages/Phase 2
Starship Farragut
Star Trek: Intrepid
Of Gods and Men
Aurora
Star Trek Continues

Parodie, které vydaly alespoň jednu episodu:
Star Wreck

Stránka snad se všemi fan filmy (nejen ST):
fanfilms.net

CZ titulky k fanfilmům:
Skladiště CZK

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 105 - 124 / 3048Starší   Nejstarší

BorgDog - 22. září 2017 09:59sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
AVip: Už jen striktní naplňování bodu 1.) a 4.) by znamenalo konec 90% fan produkcí. Bod 5.) zamezuje jakýmkoliv "hostovačkám" ST herců (copak tohle mělo společného s Axanarem, hm???) A na základě čtvrtého článku bodu 6.) lze ideálně napadnout i prakticky veškeré weby s fanfiky. O bodu 7.) ani nemluvě, podle něj by neprošly ani mnohé epizody TNG.

Můžete mě klidně nazývat konspiračním teoretikem, ale toto není reakce na jeden podvod. Toto je snaha zarazit už z podstaty jakoukoliv i teoretickou možnost, že fanfik produkce bude kvalitativně konkurenceschopná originální.
AVip - 22. září 2017 07:22sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Napřed si to odložím sem, pak to hodím i do záhlaví.

Star Trek Fan Films (startrek.com)

Tohle je nezbytný základ pro jakoukoli další diskusi.
BorgDog - 21. září 2017 19:47sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Pozemstan:
Ale to by nevysvětlovalo předchozí benevolentnost...

Přesně tak. V minulosti už byly relativně nákladné fanfilmy, kterým se dostalo i dost publicity. Jeden byl dokonce tuším nominován na Huga. V době, kdy byl ST "mrtvý", nikomu nevadily. Najednou vadí.
Pozemstan - 21. září 2017 16:53sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
BorgDog: "Kdyby CBS chtěl zakročit proti Axanaru, mohl to snadno udělat."
Nejsem si jistý, ale před lety jsem zaznamenal informaci, že tvrdý postup amerických firem proti drobným "stahovačům" nebo různé zdánlivě malicherné patentové spory vycházejí z toho, že v americkém právním systému se firma musí ozvat, aby její liknavost nebyla brána jako precedent, že svá práva adekvátně nehájí, a ta tak ztrácejí svou váhu. Možná je to něco jako u nás v případě nedostatečně zabezpečeného majetku, kdy může majitel přijít o pojistku. Je možné, že by při "útoku" pouze na Axanar mohli jeho tvůrci namítat, že se tak neděje u jiných produkcí. Ale to by nevysvětlovalo předchozí benevolentnost...
BorgDog - 21. září 2017 16:42sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Seven:
"filling off serial numbers"

Ano. Byl jsem vyzýván k témuž u svých povídek. Nebudu to dělat. Co bylo napsané jako ST, zůstane ST, přijde mi to na hranici autocenzury. A ano, tyto "maskované" produkce se dají čekat, asi jako když si výrobce modelů lodí pojmenuje svůj produkt "Ennoxo´one" a je to Enterprise NX 01. Ty žaloby budou legrace. Ovšem nic to nemění na obavách, co leckde čtu. Některá ta fanfic díla jsou "ságy" na úrovni celých knih, sérií knih. Ti autoři nad tím strávili roky, a i když na tom nedělávají (což je taky věc výkladu - je tlačítko "Donate" na webu s fanfiky vydělávání nebo ne???), bojí se teď, že budou muset házet vlastní práci do záchodu pod hrozbou oplétaček.
Seven - 21. září 2017 16:06sipka
ZAMĚŘIT
Seven
U fanfic literatury je tomu trochu jinak. V podstatě u Star Treku se začaly šířit už před lety ve fanzinech. Samozřejmě masovému rozšíření pomohl internet. Někdy v devadesátých letech se tomu některá studia a autoři snažila zabránit, rozeslali lidem cease and desist - což v podstatě vedlo k tomu, že se na fanficích objevovali disclaimery typu "Star Trek patří Paramountu/CBS, nic nemám, na ničem tu nevydělávám", což dnešním fanficovým autorům přijde vtipné. Postoj je tedy "okay, tak si ty svoje srandy pište, ale nesmíte je prodávat." Což samozřejmě vede k něčemu, čemu se mezi autory říká "filling off serial numbers" - v podstatě ze svého populárního fanficu odstraníte původní film/seriál/knihu - ať už je to 50 odstínů šedi (původně Twilight fanfic) nebo Popcorn Love (původně Once Upon a Time fanfic) či Turning Point (původně RPF o hercích z Voyageru) - necháte to vydat a vyděláváte peníze. Což samozřejmě u fanfilmu nezvládnete. Legrační mi připadá, že v podstatě tato pravidla momentálně nutí tvůrce po cease and desist udělat totéž než vůbec začnou točit. Otázkou je, kolik vznikne produkcí s trošku odlišnými uniformami, trochu jiným názvem pro FLotilu, trochu jinak vypadajícím Vulkáncem, o kterých všichni budou vědět, že to má být ST fanfilm, ale zároveň na tom produkce budou moci vydělávat...na ty žaloby se teprve těším.
BorgDog - 21. září 2017 15:46sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
S.S.Enterprise:
Proč je teda Axanar vizuálně nejlepší neoficiální Trek?

U Axanaru je problém v něčem jiném. Axanar byl financován ze sbírky na kickstarteru a CBS s tím souhlasil pod podmínkou, že se peníze takto vybrané použijí JENOM na Axanar a nic jiného, a Axanar bude nevýdělečný. Jenomže provozovatelé byli zmrdi (s prominutím) a když vybrali mnohem víc peněz, než patrně čekali, postavili si mimo jiné i studio, které pak chtěli pronajímat za prachy dalším stranám na natáčení čehokoliv. Jak říká AViP, byla to v podstatě zpronevěra. Když vybírám peníze na stavbu kurníku a pak si k němu postavím ještě kravín, není to v pořádku, a když jsem slíbil, že z toho kurníku nebudu vejce prodávat, pak není v pořádku prodávat mlíko ani z toho kravína.

Jenomže tím se dostáváme k tomu, co jsem psal: Kdyby CBS chtěl zakročit proti Axanaru, mohl to snadno udělat. Místo toho to vzal jako záminku k podříznutí fanfilmů jako celku, protože těm novým podmínkám prostě 99% nebude schopno vyhovět, a prakticky ani NEUMOŽŇUJÍ točit cokoliv nad "loutkové divadlo."

A tento precedent se klidně může zopakovat i u fanfik literatury.
S.S.Enterprise - 21. září 2017 13:55sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
BorgDog: Proč je teda Axanar vizuálně nejlepší neoficiální Trek?
BorgDog - 21. září 2017 13:39sipka
ZAMĚŘIT
BorgDog
Abych se vyjádřil:

Pozemstan: Axanar byl možná (určitě) "zmrdprojekt", ale posloužil CBS jako záminka skřípnout fanprodukci celkově. Kdyby šlo JENOM o Axanar, zasáhli by JENOM proti Axanaru a nenastavili podmínky, aby hlavně pro "malé" projekty byly likvidační. Stále jsem toho názoru, že šlo prostě o to, že poloprofesionální produkce začaly být až moc dobré oproti sračkám "Abrams a spol." a bylo nutno je zaříznout, než to bude přespříliš vidět.

Také bych byl opatrný s tvrzením, že literárního světa se tohle netýká. Z několika stran nezávisle se mi dostalo varování, abych na svůj web nebo na web, kde můžu být identifikován jako autor, nedával žádné ST fanfiky, nepsal je pod vlastním jménem, a nepropagoval je na oficiálních ST stránkách, zejména ne anglických, protože bych se mohl dočkat "legal issues." To není samo od sebe. Ještě nedošlo na žádnou větší medializaci nebo exemplární případ jako u Axanaru, ale z náznaků, co jsem zachytil, ten tlak ze strany CBS je vyvíjen a nic nenaznačuje, že by nemohl přitvrdit.
Pozemstan - 21. září 2017 12:38sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Dovolím si také navázat na diskusi vedle...
Eodeon 289546:
"BorgDog: Také si myslím, že to, na co narážíš, nemá přímou souvislost s ničím dalším než konkrétně s Axanarem, a nesdílím obavy z nějakých represí vůči čemukoliv jinému včetně literatury..."

Literaturu nebo nějaké fanartové obrazy to možná neovlivňuje, ale pokud vím, mezi fanfilmy ona obecná pravidla CBS již zasáhla více produkcí, které nanejvýš dokončují již roztočené projekty, ale chystají se skončit, pokud tak již neučinily. To se týká i třeba českého ST Diplomacy. Tvůrci na letošním Festivalu fantazie přiznali, že byli také polooficiálně kontaktováni CBS s dotazem, zda vědí o pravidlech a jak na ně budou reagovat. Zjevně si CBS vytvořila seznam fanprodukcí, které kontaktuje, takže přímo aktivně působí směrem k jejich potlačení... I Diplomacy se proto rozhodla podle nových pravidel natočit dvě poslední epizody (se dvěma natočenými dříve) a přejít se seriálem mimo prostředí ST a vedle toho snad tvořit alespoň odlišné samostatné ST příběhy...

Lt.Shark: Co jsem slyšel tuším na FF, měl podle mimosoudní dohody vzniknout, ale v redukované formě podle pravidel CBS... Ovšem aktuální informace nemám.
Lt.Shark - 16. září 2017 20:10sipka
ZAMĚŘIT
Lt.Shark
jak je to tedy momentálně s tím Axanarem...?
MickTheMage - 10. září 2017 21:28sipka
ZAMĚŘIT
MickTheMage
Prave pozeram, ze v auguste to bolo 10 rokov co vysla jedna z mojich najoblubenejsich New Voyages epizod "World Enough and Time". 10 rokov. Kaslem ja na zivot, kam ide? ;) Ale vazne, Continues je mozno v epizodach blizsie TOSke, ale tato jedna epka New Voyages vo mne stale trochu rezonuje.

Skoda, ze uz viac ludi nebude mat sancu prekonat to. Vdaka, CBS!
Lt.Shark - 21. srpen 2017 23:33sipka
ZAMĚŘIT
Lt.Shark
Právě jsem zkouknul poslední díl ST Continues a musím říct, že opravdu povedenej díl. Zajímavej příběh a *John de Lancie* potěšil... :-) nevěděl sem, že tam hraje.
Pozemstan - 09. srpen 2017 18:34sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
MickTheMage: Na TrekFESTu v Chotěboři myslím Xyll zmiňovala Auroru s tím, že té by se snad omezení týkat nemuselo. Jenže, jak jsem se díval, pokyny CBS hovoří prostě o "fan produkci" a výslovně neříkají, že musí jít o hranou tvorbu. Snad jen pokud má autor již "roztočené" pokračování, mohl by ještě něco vytvořit, alespoň podle praxe ostatních fanprodukcí, které ale asi většinou (s výjimkou např. Exeteru) postupují rychleji...
Lt.Shark - 09. srpen 2017 15:19sipka
ZAMĚŘIT
Lt.Shark
MickTheMage: jo, byl. Akorát to dělal strašně dlouho... dvě epizody... cca. 6-8 let?
MickTheMage - 05. srpen 2017 14:18sipka
ZAMĚŘIT
MickTheMage
Ach jo, ako som listoval youtubom, tak na mna zase vyskocila po rokoch Aurora. Pozrel som si znova Mudd in Your I epoizodu a... Vdaka CBS guidelines, chlapik uz asi dalsie epizody nevyrobi. A imho je to strasna skoda. Toto bol tak fajn projekt.
AVip - 31. červenec 2017 05:44sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Najlvin: Jsou, ale i tak:

- došlo oproti plánům ke zkrácení, protože zase tolik toho rozdělaného neměli

- pošle jejich směrem jejich směrem "Mr. Axanar" ublíženě-jedovatou slinu (protože ještě pořád nepochopil, že je jistý rozdíl mezi využitím prostředků z kampaně k natočení episod a jejich defraudací a zneužitím pro jiné účely).
Pozemstan - 30. červenec 2017 23:09sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Najlvin: Ano, na Festivalu fantazie tuším Korax k STC uváděl, že toho měli autoři rozdělaného hodně, takže bude celkem 11 epizod. Tomu, jak koukám, odpovídá i tento seznam epizod na Wikipedii, obsahující i data vydání včetně dnešního. Poslední dvě epizody by měly být hotové v říjnu a listopadu.
Najlvin - 30. červenec 2017 23:00sipka
ZAMĚŘIT
Najlvin
Nová epizoda STC, to jsou pořád ty rozděláné projekty, že jedou v tvorbě dál? No, já se nezlobím :D https://www.youtube.com/watch?v=3VEZH8bqytA
Telemachus Rhade - 19. červenec 2017 11:46sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
IMHO odsunuto na po S1 Discovery.

Nejnovější   Novější 105 - 124 / 3048Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o