Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Star Trek filmy

Spravuje: Mvek
Počet příspěvků: 3132
(archiv fóra o filmech, které zde bylo před lety)


Důležité informace:

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 1588 - 1607 / 3132Starší   Nejstarší

Pozemstan - 10. září 2010 21:11sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Mvek: Tak ale i posádka staré Kirkovy Enterpise, stejně jako jiných lodí, se nejprve musela nějak dát dohromady, byť asi po trochu delším výcviku a zkušenostech (přesto se kadeti již pár let znali), a až na pětileté misi se postupně semkla a spřátelila... To bych viděl jako nejmenší problém, alespoň z dlouhodobého hlediska.
Mvek - 10. září 2010 21:03sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Tak jistě, čekám, že teď se s tou reakcí na ST XI v knihách roztrhnul pytel, ale trochu se to srovná, a pak zase se nebude vše brát v potaz, jako vždy doteď mnoho knížek spolu nesouviselo.
A teoreticky další seriál může vzniknout, a může být z kteréhokoliv vesmíru a období.

Mě jen opravdu děsí způsob, jak se posádka dala dohromady, je to prostě moc hrr i přes veškeré výborné maskování, cool.
Pozemstan - 10. září 2010 20:53sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Už loni jsem ST 11 hájil mj. upozorněním na chyby či podivnosti např. v ST II - už jen neuvěřitelná souhra náhod, která "dostala do hry" Khana coby největšího "záporáka". Planeta změní orbitu (nepravděpodobně po nepravděpodobném "výbuchu" jiné planety) tak, že se stane nehostinnou, což ještě vystupňuje Khanův hněv... Zároveň si tuto nehostinnou planetu vyberou vědci Federace, shodou okolností vlastně Kirkova rodina, pro projekt Genesis, takže Khan téměř získá zbraň odplaty. Pomiňme známou náhodu s přítomností Čechova a to, že si jej Khan pamatoval, zřejmě jen z přečtení databáze posádky... Samotné zařízení Genesis působí podobně šíleně jako červená hmota, nehledě na jeho "efekt", který se též, byť možná vlivem výbuchu warpjádra Reliantu šířil warpem... (Mimochodem, jak jsem též psal již loni, podobně rychle se musela šířit i vlna po výbuchu klingonského měsíce Praxis v ST VI, kde ale asi působilo dilithium atd.

Přesto uznávám, že podivností v ST 11 bylo více - nepředvídatelěn se warpem šířící vlnou supernovy, černou dírou s efekty červí díry, rudou hmotou a radikálně odlišnou Enterpise s továrními "vnitřnostmi" počínaje a údajně superrychlou vulkánskou lodí (když už Voyager dosahoval tuším warpu 9,9 a jeho raketoplánu se "povedl" i maximální warp, takže by asi muselo jít o jiný pohon) a jiným hvězdným datem konče. Přesto jsem byl a dosud jsem ochoten všechny tyto chyby (a další - praskání Enterprise, záblesky a jiné efekty) filmu odpustit, tak, jako to dělám u ostatních ST filmů a seriálů. Podle mě jde o docela dobrý příběh, navíc skvěle podaný, který má šanci pomoci ST v dalším rozvoji. V poslední době o tom však začínám trochu pochybovat...

Už když jsem film zhlédl poprvé, mrzelo mě, že nedošlo k nápravě a Vulkán, resp. v budoucnosti Romulus, jsou zničeny, byť mě příběh nakonec přesvědčil. Bral jsem to však tak, že se nijak neruší vše dosud vniklé a alespoň se může snáze rozběhnout nová filmová či seriálová řada. Navíc jsou zde knihy, fanfilmy atd. Jak už jsem psal po letošním FF, vyděsila mě až Praotcova přednáška o několika časových liniích a ST knihách, ze které, pokud jsem to dobře pochopil, vyplynulo, že události ST 11 jsou již reflektovány i v knižních řadách "naší původní ST časové linie", jako je třeba Titan. Ať už se tedy zápletka s postshinzonovským Romulem vyvinula jakkoli, jeho osudy již netřeba dále sledovat. A kdo ví, jak jsou na tom vulkánci... -(((

Jako člověka, kterého (zatím) zaujala i ENT, mě těší, že alespoň její doba jako jediná z ST seriálů zůstala Abramsem nedotčena (byť si s časovými změnami vystačila sama), avšak "neúspěch" seriálu a efekt ST 11 jej zřejmě pohřbívá spolu se vším ostatním...

V této souvislosti je zajímavý pohled anglické Wikipedie, která do ST kánonu řadí jen seriály a prvních deset filmů... -)

Přesto doufám, že jsou mé obavy přehnané a Abramsův ST nakonec nebude mít tak drtivý dopad na knihy ani případné pokračování příběhů ve 24., 25., nemluvě o 22. stol. a že v obnově ST uspěje, aniž by jej zničil, byť nějakou obnovu časové linie v ST 12 asi čekat nelze...
Mvek - 10. září 2010 19:23sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
TelemachusRhade: Tak na romulanské lodi také padaly kusy betonu v TOSce:-).

Ale interiéry Enterprise vyjma těch unifikovaných jako můstek, chodby, transportér, ošetřovna (víc asi ne), mě serou parádně.
Mvek - 10. září 2010 19:22sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Docela by bylo zajímavé, ale nereálné, moct nahlédnout do původních verzí scénářů od Orziho a Kurzmanna, jestli jim některé drobnosti nepoupravil třeba J.J., v rámci jednoduchosti filmu. Např. zrovna ta supernova a věci kolem, možná to měli vymyšlené složitěji. Vím, jak jsem četl nějaký článeček,kde nějaký vědec zmiňoval, že by to mohlo být něco jiného, co skutečně dělá výtrysky energie jen určitým směrem, a mohlo by to být efektní, jenže vysvětlujte to divákům v kině, co neví pomalu ani, co je to ta supernova.
Totéž další věci, třeba i to stardate. Stardate rok.měsíc pochopí každý blbec, ale to ST původní ne.

A takhle mám obavu, že právě film zažil velkou degradaci na mnoha úrovních. V TNG se nebáli přestavit i nějaké ty teoretické vesmírné objekty a pojmenovat je, Dat (ale jindy by to mohl plnit Spock), to ostatním vysvětlil, a bylo to v pohodě...
Telemachus Rhade - 10. září 2010 19:21sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Yakuzza: + si třeba nikdo neuvědomuje, že rozměry té jaderné elektrárny, nebo co to bylo, jsou mnohonásobně větší než je ten tubus schopný pojmout. Nebo že promítání obrazu na pivovarské kotle monitor nenahradí. Co dělají na hvězdné lodi stěny z betonu? etc, etc, etc...
Telemachus Rhade - 10. září 2010 19:08sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Yakuzza: Víš, ono je rozdíl mezi chybováním a úmyslným kurvením. Orzi a Kurtzi mají ST nakoukaný dobře, soudě podle těch malých detailů a narážek, ale co se jim nehodilo do krámu, prostě předělali.

A) Pokud je prostor pro jakékoli vysvětlení, beru to. Pokud je explicitně řečeno, je to takhle, protože jsme to tak chtěli, je to špatně.
B) V Ambramsově Treku je nové SD, všude jinde je klasické SD. Nevím jak jinak to vysvětlit. Kdyby Spock byl z našeho vesmíru, používal by klasické SD, ne to Abramsovo.
C) Klingoni byli rození genetičtí experimentátoři. Třeba Romulani udělal obdobný omyl. K jejich povaze by to velmi sedělo, aneb nevyšlo to Klingonům, třeba to vyjde nám.

Problém je, že všechno ve starém ST se dá vysvětlit. Až na těch 99 palub ENT-A, ale i tam si dokážu něco představit. V tom novém to prostě nejde.
Yakuzza - 10. září 2010 18:26sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
TelemachusRhade: To myslíš vážně?
A) Pokud člověk chce, takhle alibisticky si vysvětlí naprosto cokoli.
B) Já vím, na jakém principu je stardate. Asi nevím, na co konkrétně narážíš.
C) Sorry, ale ohánět se 70 lety vývoje a dokonce Tomedským incidentem, je fakt zoufalé.

Promiň, ale těžce vaříš z vody... Co takhle uznat, že chybovat v oblasti tak rozsáhlého univerza jako je Star Trek, je sice k nasrání, ale bohužel nevyhnutelné? A to jak ve starém, tak v novém Treku...
Telemachus Rhade - 10. září 2010 18:20sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mvek: Ano, to SD je ve filmu, konkrétně když se mladý Spock ptá té medůzy, kdyže jí vlastně postavili.
Telemachus Rhade - 10. září 2010 18:17sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Yakuzza:
A) Cesta do středu galaxie se dá vysvětlit červí dírou, kterou v té době fungovala, or whatever. Akorát tam nebylo nic zajímavého, tak se o to nehádali. Těch 99 palub na ENT-A mi vadí více, ale na druhou stranu E má ve FC palub 24 a v Nemesisce skotačí na palubě 26 :) Slunce v podzemí na Regula One? Ono není jasné, že to byl umělý zdroj?? Tehdy měl kvadrant trochu jiný význam. Navíc se nevylučují oba významy současně.
B) V novém Treku ve všech liniích je stardate normální pozemský rok jak ho číslujeme teď - např: 2385.03, přičemž to poslední je měsíc v roce. Ve všech předchozích ST je stardate ve formátu 95364.1, přičemž má svoje vlastní počítání času s přesností na dny.
C) Mezi TOS obdobím a TNG, resp mezi ST VI a The Neutral Zone je 70 let prostoru kdy se mohlo stát cokoli, včetně Tomedského incidentu, takže ne, nevadí.
Yakuzza - 10. září 2010 18:02sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
TelemachusRhade:
A) Podobné kiksy byly ve všech filmech. Ony vzdálenosti a celkově vesmír obecně byl ve filmech dost pofiderní. Nemusím připomínat slavnou cestu do jádra Galaxie, dále setkání Enterprise s Kronosem Jedna tisíc světelných let od Země, zničehonic se objevivší mlhovina Mutara, slunce v podzemí na asteroidu Regula One atd atd atd... Zajímalo by mě, co bys řekl na to, kdyby v novém Star Treku někdo pronesl "Jsme jediná loď v kvadrantu"...
B) Tady vůbec netuším, na co narážíš...
C) Že měli Caithlin Dar anebo Nanclus rovná čela, ti nevadilo?
Mvek - 10. září 2010 18:01sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
TelemachusRhade: Já ti problematiku fyziky nepopírám, i když s tím warpem, no tak vzdálenosti mezi různými planetami se ve ST bohužel měnily často, viz Broken Bow (ale tak já ENT moc taky naplno neuznávám), viz určitě spousta dalších věcí. Stardate nevím, jestli bylo jinde než v komiksu, který ale celkově snad nemůže nikdo moc brát vážně, byť se říká, že patří do kánonu.
A co se týče čela, no v TOS byla taky hladká:-). Ale mám pocit, že těm Romulanům se to různě mění, že i v DS9 nebo TNG byli takoví, co je v podstatě měli hladká, a vezmu-li v potaz, co jsem už viděl, byť na vlastní oči asi ne, v reálu...

Že je linie v minulosti alternativní, to tvrdím skoro od začátku, tam nepochybuji:-). Ale bohužel tyhle důvody pro tu linii v budoucnosti mi nepřicházejí dostatečné, i když bych rád je bral jako dostatečné:-/.

A ano, také se mi negativní vztah k ST XI vynořil až s odstupem času, zpočátku jsem zavíral před ním oči a vyzdvihoval si jiné pozitivní věci.
Telemachus Rhade - 10. září 2010 17:35sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mvek:
A) V 'klasickém' vesmíru fungují elementární fyzikální zákony. Tudíš žádné supernovy s šokovou vlnou cestující minimálně warpem 15.
B) Po 40 let je v 'klasickém' vesmíru používáno číslování hvězdného data xxxx(xxx).X v chronologickém sledu bez závislosti na pozemském kalendáři. To se nikdy nezměnilo, až tady. A bylo velice přesné, tady je to pouze s ohledem na měsíce, což je šílená blbost.
C) Pokud by se mělo jednat o dobu bezprostředně po Nemesis, museli by Romulané projít nějakou superrychlou genetickou změnou, která by jim vyhladila čela a úplně změnila tvar uší.

To jsou 3 hlavní důvody, proč Countdown i Spockovy flashbacky jsou alter linie.

Krom toho jsou obří logické kopance s rozběhem do zátylku. Vlastně i Transfomers pracují s fyzikou lépe než tenhle paskvil. Jako v kině je to jízda, o tom žádná. Ale naprosto bezúčelná jízda, která mě s odstupem času neuvěřitelně sere.
Mvek - 10. září 2010 16:42sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
TelemachusRhade: Co, kromě věcí v prequelovém komiksu, naznačuje, že jde podle tebe alternativní budoucnost v ST XI? Bylo by to hezké, ale jednak ani nemá, jednak ani moc jasných důvodů nevidím. A to, že supernova dělá "záblesky" a ohrožuje půlku kvadrantu, to neberu jako důvod, to je jiný problém.
Telemachus Rhade - 10. září 2010 14:01sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Yakuzza:
stačí si všimnout, kolik podobných do očí bijících chyb je ve ST 2. Ale to se toleruje

Popiš mi ty chyby, které jsou v do-očí-bijícím rozporu s TOSkou a TMP.

'Star Trek: Abrams' jsou 2 alternativní linie. Jak ta Spockova, tak ten lens-flare zbytek. Ať si Abrams prasí jak chce, když ho to baví. Mě na tom filmu štvou obyčené logické kapance, styl a absolutní vysrání se na aspoň základní fyzikální zákony/teorie. Tam jsou takové nesmysly, že by to bylo sci-fi i bez všech těch blištivých efektů. Ani v SW si Lucas nedovolil to, co Abrams tady.
AVip - 10. září 2010 13:37sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Pozemstan: Můj přístup k ST V je... ambivaletní... každopádně, ve srovnání s tím, co producenti v pozdější době předvedli v seriálech, mi ST V připadá jako docela OK film a už jsem to tu určitě psal, je to vůbec "nejpřístupnější" film pro někoho, kdo ST zná jen velmi povrchně, protože má fakticky všechny potřebné ST komponenty a navíc je to uzavřený příběh, který prakticky nevyžaduje znalost předchozích dílů (což se o trilogii ST II/III/IV nebo ST VI říct rozhodně nedá).
AVip - 10. září 2010 13:32sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Yakuzza,Mirak: Ale byly dopisové kampaně, a "velkej fták" si dal hodně záležet, aby jeho naštvaný hlas byl slyšet.
Dodnes není problém narazit na Netu na zealoty, kteří ze zásady odmítají cokoliv po ST:TMP.

Takže jediné, co se dá říci, je to, že už to je skoro 30 let a to samozřejmě vedlo k obroušení hran.
A pak je tu samozřejmě i to, že ST II vedl v podstatě ke znovuzaložení celé filmové série (a do jisté míry i k zahájení vysílání ST:TNG, která zejména ze začátku velmi stavěla na zásobách rekvizit atd. vytvořených pro filmy).

Jestli ST 2009 z dlouhodobého hlediska obstál, si povíme nejdřív tak pět - deset let.
Mirak - 10. září 2010 13:17sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Yakuzza: Tak v té době neexistoval internet a tudíž i procento hnidopichů bylo výrazně menší :-)
Yakuzza - 10. září 2010 12:26sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
V poslední době jsem si namátkově pustil pár filmů, konkrétně ST 2, ST 5, ST 6 a ST 10. A když si vezmu, jak lidi nadávali na nový Star Trek film kvůli chybám apod. - stačí si všimnout, kolik podobných do očí bijících chyb je ve ST 2. Ale to se toleruje, protože to je přece Khanův hněv a to je přece klasika :-)
Pozemstan - 10. září 2010 11:37sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
AVip: interakce "velké trojky" je v ST V naprosto "ikonická" a celý film fakticky zachraňuje.
Ano, souhlasím, a i proto bych film nikdy neřadil mezi ty špatné...

Mvek: Počet palub nebo jejich čísla bych neřešil, byť/vždyť je to problém i dalších filmů a nejen jich. Mimochodem, v ENT jsem narazil na díl, kde Archer nabízí lodi větší než Enterprise zakotvení v hangáru. Trikaři zjevně zcela selhali, asi nečetli scénář, ale vychutnání příběhu jsem si tím zkazit nenechal... -)

Nejnovější   Novější 1588 - 1607 / 3132Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o