Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

3) Obecná témata => Lingvistické okénko

Spravuje: Mvek
Počet příspěvků: 1524
Jazykové diskuze a rady, jazykové faily, dvojsmysly, přesmyčky, jazykolamy atp. ve všech živých, mrtvých, umělých jazycích

Památné citáty:
"Ten domácí křen vůbec nepálí při jídle, pouze při strouhání do očí." - Mvek, Jídlo a pití všeho druhu


Místní Duolingo uživatelé:
  • BorgDog (angličtina)
  • kapitan Pike (němčina, portugalština)
  • Mvek (italština, němčina, portugalština, esperanto, polština, ruština, francouzština)
  • Seven (němčina, španělština)
  • Yakuzza (španělština, francouzština, ruština)
Dříve, než se zeptáte, zkuste: - Příručka Ústavu pro jazyk český - Přehled zdrojů týkajících se češtiny na internetu (czechtongue.cz), je tam i ten výše

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 757 - 776 / 1524Starší   Nejstarší

Yakuzza - 07. únor 2017 09:52sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
Seven: No ok, to je ale dosti slabý výběr. Streak freeze jsem zatím nepotřeboval, přinejhorším těch deset minut denně jsem si zatím našel vždycky.
Seven - 07. únor 2017 09:39sipka
ZAMĚŘIT
Seven
Yakuzza 280461: Můžeš si jednorázově koupit Progress Quiz. Samuel si kupuje streak freeze.
Yakuzza - 06. únor 2017 22:30sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
Duolingvisti, co si kupujete za lingoty? Nemam tam nic moc zajimaveho na vyber, ve spanelstine jenom bonusove lekce Flirting a Idioms. Mam jich aktualne 76 a nevim, co s nimi.
Seven - 06. únor 2017 15:59sipka
ZAMĚŘIT
Seven
Ani bych to nedoporučila :D
kapitan Pike - 06. únor 2017 15:01sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Seven 280415: Díky za tip, ale přihlášku si tam asi nedám :-)
Seven - 06. únor 2017 08:38sipka
ZAMĚŘIT
Seven
Popravdě, mě/mně a ji/jí jinak než podle pádů nezvládám, to dosazování zájmen jiných osob jsem nikdy nepochopila.
Seven - 06. únor 2017 08:32sipka
ZAMĚŘIT
Seven
kapitan Pike 280318:

Když jsme na ZŠ žbrblali nad nějakou výjimkou nebo složitým pravidlem v angličtině a ptali se, proč to tak je, tak nám učitelka řekla: "Já taky nevím, proč se říká v Krkonoších a na Šumavě, když obojí jsou hory."


TL;DR verze je, že půlka anglický gramatiky je ze starogermánštiny a půlka ze starofrancouštiny. Delší verzi ti poskytnou na hodinách morfologie, syntaxe a historie anglického jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, obor anglistika, který paní učiteka nejspíše neviděla ani z vlaku a mám podezření, že neměla ani zkrácenou verzi z pajďáku.
Mvek - 05. únor 2017 14:37sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Pozemstan: Tak na ji/jí či ni/ní jsem taky pomůcku dodnes neznal, tam to taky znám podle pádu (oproti těm již zde zmíněným "mně" a "mě" atp.).

Ale ano, nedávno jsem se sám spletl se zájmenem její a přemýšlel o krátké variantě.
Telemachus Rhade - 05. únor 2017 11:32sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Pozemstan:
"ji/jí"

...a "ni/ní" mi vždycky přišlo jednodušší používat podle pádů. Ve čtvrtém krátce, jinak dlouze.

Pozemstan - 05. únor 2017 11:28sipka
ZAMĚŘIT
Pozemstan
Telemachus Rhade: Tak u "a" záleží na poměru mezi tím, co spojuje, což ale v některých případech může vědět jen sám pisatel...

Pokud jde o složitost češtiny, třeba pravidlo psaní "ji/jí" se mi zdálo docela jednoduché (s pomůckou, zda mohu říci "tu/té", "tou"). Nedávno jsem to ale chtěl omylem použít i u slova "její", které se píše vždy dlouze...

A pokud jde o délku samohlásky, občas mám problémy s rozlišením tvarů jako "čistící" (vykonávající činnost) / "čisticí" (účel), pokud jde třeba o stroj, který může zároveň vykonávat i onu činnost, ke které je určen...
Telemachus Rhade - 05. únor 2017 10:54sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike:
Já mám třeba pořád problémy s pravidly na oddělování vedlejších vět čárkami

Stejně jako ÚJČ :) Například psaní čárek před "a" není v podstatě pevně definované dodnes. Operuje se s tím, že ve sporných případech to prostě není chyba.
kapitan Pike - 05. únor 2017 10:17sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Když jsme na ZŠ žbrblali nad nějakou výjimkou nebo složitým pravidlem v angličtině a ptali se, proč to tak je, tak nám učitelka řekla: "Já taky nevím, proč se říká v Krkonoších a na Šumavě, když obojí jsou hory."

Já naopak myslím, že spousta lidí začne složitost češtiny vnímat, když se začnou učit cizí jazyk. Jako cizinec bych se česky nechtěl učit ani náhodou. Já mám třeba pořád problémy s pravidly na oddělování vedlejších vět čárkami nebo psaní velkých písmen. To první vždycky řeším přeskládáním věty, je to pak i lépe čitelné.

Spolužáci na ZŠ měli třeba problémy s tím, že "je" někdy vystupuje jako sloveso a někdy jako zájmeno. Předpokládám, že i tehdy jsme češtinu vnímali jako složitý jazyk, jen jsme na to od té doby zapomněli.
Mvek - 04. únor 2017 12:49sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Yakuzza:
řeba čeština je velice složitý jazyk

To určitě. Ale tak nějak při pokusu o objektivní nadhled mi přišlo, že francouzština k ní bude mít blízko.
Yakuzza - 04. únor 2017 12:41sipka
ZAMĚŘIT
Yakuzza
Mvek: S tím spojováním z nějakého důvodu problém nemám. Vnímám to jako jakýsi algoritmus, podle kterého to rozklíčovat. Pointa je každopádně v tom, že tam je těch výjimek opravdu minimum. Jako třeba ten monsieur.

Jinak co se těch výjimek týče, to má v určité míře samozřejmě každý jazyk a francouzština z toho vychází imho hodně dobře. Ona třeba čeština je velice složitý jazyk, jen to jakožto mateřský jazyk nevnímáme.
Mvek - 03. únor 2017 18:39sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Yakuzza (Samomluva):

V jejich pripade je dost velky rozdil mezi jazykem a narodem. Francouzstina je logicky jazyk s jasnou vyslovnosti a oproti jinym jazykum minimem vyjimek. Narod... no, to tady vsichni vime.


Co si mám představit pod jasnou výslovností? Protože ano, pravidla tam jsou asi dost přesná a výjimek je minimum (třeba základní slovo monsieur).
Ale rozlišit pak ta slova v mluvené řeči vyžaduje o dost více cviku a znalostí než u němčiny nebo angličtiny (a čeština na tom možná bude podobně komplikovaně). A to díky spojování. Aby se koncovka nebo část členu někdy četla, a někdy ne (tedy pravidla to má, a to samohlásku na začátku dalšího slova), a díky tomu vznikal velký hezky souvislý tok mluvy, kde není jasné, kde to začíná a kde končí, to je sakra obtížné.

No a z toho, co nás lektorka učila, tak mi přišlo, že představovala dost výjimek i ohledně slovotvorby, jejich ohýbání apod. Možná to byly pravidelné výjimky, ale těch pravidel z pravidla, nebo jak jsme se smáli "výjimek z výjimek" bylo hodně.
Mvek - 02. únor 2017 14:08sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
"strong weakness" v manažerské mluvě... Ok...
Telemachus Rhade - 01. únor 2017 15:45sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Zephram 280040:
Sonequa Martin-Greenová

Ojojoj!

Jako jo, dá se, ale je to teda strašný.
Mvek - 30. leden 2017 19:08sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Precizní Němci mě v návodu k budíku s teploměrem a vlhkoměrem Hama zklamali:

In normal mode, press MODE more than 2 seconds with button A or button B to time setting (návod, jak přejít do nastavení času).

When setting, clock will quite unless any key is pressed within 7 seconds and present time and date will be displayed.

Please re-power on when clock does not work or display unusual.

Battery should be replace when display or sound is not clear.

Weather forecast is more accuracy in nature condition. It will be much more differential when indoor, especial in Air condition room.


Ale čeština tedy celkem jde, tam je jen jeden faktický nesmysl, ale taky je český návod vložený na extra papíru (se slovenským).
Seven - 28. leden 2017 22:17sipka
ZAMĚŘIT
Seven
No, jde to jen tabletu a mobilu, jinak to moc nefunguje...
AVip - 27. leden 2017 16:01sipka
ZAMĚŘIT
AVip
Yakuzza: Ono by to hlavně chtělo klávesnici sice s ruskými znaky, ale postavenou na české (ie. ruské znaky by nahrazovaly ekvivalentní české ála T602), jinak je to docela masakr, se bojím (koukám, že existují nějaké porty na toto téma, tak snad...)

Nejnovější   Novější 757 - 776 / 1524Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o