Trekkies.cz StarTrek.cz Sickbay CZ Kontinuum StarTrekKnihy.cz WARP TrekCORE TrekCollective Memory Alpha Memory Beta Ex Astris Scientia Treknews.de


 

   DISKUSNÍ FÓRA

 
 REGISTRACE
 
Nick: 
Heslo: 
  
 Zaslání hesla
 

1) Star Trek => Deep Space Nine

Spravuje: Mirak
Počet příspěvků: 7576
"...the best show on television that no one noticed."

- Entertainment weekly
DS9 na Memory Alpha
Slovenské stránky od ds9fan
DS9 na TV.com
DS9 na wikipedii
Stránky nejen o Odovi
DS9 na Sickbay
DS9 na Trek Core

Stáhněte si CZ titulky

Autor:  Text:     
Nejnovější   Novější 105 - 124 / 7576Starší   Nejstarší

Mirak - 07. srpen 2020 12:53sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x21 The Die is Cast
- Bezpochyby výborné rozuzlení, ale první část se mi překvapivě líbila o malinko víc. Zvláštní, pamatoval jsem si, že tomu bylo kdysi přesně naopak. Úvodní odmaskování romulansko-cardassianské flotily u červí díry je naprosto epické. Odhalení skutečnosti, že Dominion vylákal Tal Shiar a Obsidiánský řád do Gama kvadrantu s cílem je vyřadit ze hry, bylo skvělé. Cítil jsem jisté zadostiučinění, když si sebejistý Tain uvědomil, že jeho sebevědomý plán celou dobu hrál do karet Dominionu. Další odhalení, že plukovník Lovok byl celou dobu měňavec až tak nepřekvapilo, ale díky tomu to do sebe pěkně zapadlo. Samozřejmě se mi líbila i na poměry Treku velkolepá bitva v mlhovině Omarion, kterou admirál Toddman trefně přirovná k Wolfu 359.
- Prim tu ale stejně jako v první části hraje interakce Oda a Garaka. Už jsme Garaka opakovaně viděli, že mu nečiní problémy někoho chladnokrevně zabít, ale vždy se zatím jednalo o záporné postavy. Myslím, že málokdo čekal, že uvidíme Garaka, jak mučí Oda, i když musím uznat, že nás na něco podobného seriál připravoval a rozhodně to nebylo out of character. To, že Garak dosud relativně vycházel s některými hlavními postavami nikdy neznamenalo, že je to good guy. Také často nevidíme, že by Odo projevoval strach, takže když si uvědomí, že je uvězněn v podobě humanoida, je to opravdu působivá scéna. Každopádně bylo super, když si divák ke konci uvědomí, že Odo a Garak jsou v podstatě spřízněné duše, které touží vrátit se domů, jen to z různých důvodů není ani pro jednoho možné. Finální rozhovor, kde vidíme pouze Odův odraz v zrcadle, je opět naprosto perfektní.
- Bohužel se mi moc nelíbila linie se Siskem a spol. Vůbec mi nesedlo, že Sisko opakovaně neuposlechl rozkazy admirála Toddmana a vydal se Defiantem hledat Oda. To zdůvodnění, že Bajor nezůstane nechráněný, protože další den dorazí devět lodí Hvězdné flotily, bylo slabé. Sisko přece nemohl vědět, že bude devět lodí na obranu Bajoru stačit. Vždyť Defiant mohl být se svými pokročilými zbraňovými systémy rozdílový hráč. Nehledě na to, že tato forma neuposlechnutí rozkazů je strašné klišé. Stejně jako předstírání, že opakovaný rozkaz se k nim nedostal kvůli subprostorovému rušení nebo když je Sisko Toddmanem na konci potrestán pouze slabým klepnutím přes prsty.
- Poprvé od The Search se objevil Michael Eddington a nepůsobilo to vůbec dobře. Během třetí řady byla spousta vhodných příležitostí tu postavu blíže představit, takže ve chvíli kdy řekne, že Odo je jeho přítel, nezbývá divákovi nic jiného, než přemýšlet, kdy a jak k tomu asi došlo. Líbilo se mi, že vyřadil maskovací zařízení Defiantu (nemohl to ale udělat dřív?), i když se k němu pak ostatní postavy chovají jako ke zrádci (byť sami neuposlechli přímého rozkazu).
- runabout update: + Mekong

4,5/5

3x22 Explorers
- Opravdu zvláštní a netradiční epizoda. Tentokrát se mi naopak líbí, že po emocemi nabité dvojepizodě přijde takto pohodově laděný díl. Musím říct, že mi k Siskovi ze začátku až tak nesedlo to nadchnutí se pro postavení bajoranské lodi, ale dá se to jistě vysvětlit tím, že se k tomu došlo během návštěvy Bajoru. Ta montáž záběrů, ve které Sisko staví loď je trošku úsměvná, ale neurazí to. Samotná plavba a dialogy mezi Siskem a Jakem jsou fajn, absentuje tu nějaké výraznější napětí, ale u této epizody to nevadí. K žádné konfrontaci tu nedojde, takže pouze falešnou hrozbu tu představuje Gul Dukat. Jeho závěrečná gratulace spolu s přiznáním, že na Cardassii zrovna teď objevili starý vrak bajoranské lodi, byly povedené. Akorát mi přišlo zvláštní, že tu není ani letmo zmíněna flotila cardassianských lodí zničená v The Die is Cast.
- Design té starobylé lodi se mi moc líbil. Má to takový lehký fantasy vibe a hrozně mi to připomnělo létající lodě z adventury Atlantis: The Lost Tales (1997). Taky interiér vypadal dobře a to včetně drobností jako manuální ovládání plachet nebo houpací sítě. Celkově mi to k bajoranské mytologii sedělo.
- Vedlejší zápletka s Bashirem a doktorkou Lenseovou už byla slabší. Ne, že by to nebylo koukatelné a ve výsledku se jedná o banální výtku, ale mně prostě přišlo neuvěřitelné, že si Bashirova spolužačka z akademie celou dobu myslela, že někdo jménem Julian Bashir je Andorian. A podobně jako v Prophet Motive se o Bashira najednou neuvěřitelně zajímají Odo nebo Quark. Na druhou stranu byla součástí zápletky vynikající chlastací scéna s Bashirem a O'Brienem. Moc se mi líbil ten přirozeně lidský moment, kdy Bashir prohlásí "No, no, this isn't... a synthale kind of night". V úvodní scéně se také poprvé krátce objeví Leeta, ale je vidět, že s ní ještě žádné další plány neměli.

3/5
Mirak - 02. srpen 2020 16:36sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x19 Through the Looking Glass
- Sequel ke Crossoveru mi přišel zhruba stejně kvalitní, jako původní epizoda. Asi je dobře, že dění v zrcadlovém vesmíru pojali, jako navazující story-arc namísto náhodných zápletek. Ale chápu, že to není pro každého, divák musí trochu přistoupit na hru tvůrců a koho nebavil Crossover, tak ho s největší pravděpodobností nebude bavit ani tahle epizoda. Jen mi přišlo, že i přes přetrvávající tíživou atmosféru to i přesto bylo o něco méně temné, než minule.
- Za mě je to i solidní epizoda pro Siska. S prolomením jeho neochoty pomoct rebelům v zrcadlovém vesmíru se vypořádali rychle a uvěřitelně. Nápad s Jennifer se podle mě vydařil a svým způsobem to byl pro Siska zajímavý closure, který mu byl v jeho vlastním vesmíru odepřen. Jeho scény s Jennifer byly fajn a líbilo se mi, že poznala, že to není "její" Sisko. Jinak myslím, že trochu under the radar je skutečnost, že se Sisko v téhle epizodě vyspal se zrcadlovou Dax i se zrcadlovou Kirou :)
- Superintendantka Kira mě stále příliš nebavila a k zrcadlovému Garakovi a O'Brienovi mám vesměs neutrální vztah. Z nových postav se mi líbily všechny. Ostřejší Bashir (jen teda s příšernou parukou), žoviálnější Dax i odvážnější Rom (stejně si pořád myslím, že byla strašná chyba zabít Quarka) mi sedli. Zrcadlový Tuvok mě rozhodně potěšil, ale bylo to takovéto cameo pro cameo. Škoda, že ho nenechali udělat i něco zajímavého.

3,5/5

3x20 Improbable Cause
- Na to, že je to v podstatě jeden velký setup pro druhou část, tak se jedná o fantastickou epizodu. Je super, že ze zápletky, která se celou první polovinu tváří, jako relativně nevinná small-scale záležitost ve stylu The Wire se ve výsledku vyklube universe-altering událost.
- Epizoda předvedla perfektní kontinuitu a skvěle zužitkovala události z minulých epizod: představení Enabrana Taina v The Wire, snaha Romulanů aktivně řešit hrozbu Dominionu ve Visionary a budování tajné flotily Obsidiánského řádu v Defiant. Jsem moc rád, že jsou Romulané po dlouhé době výrazněji zapojeni do děje. Odhalení tajného spojenectví Tal Shiaru a Obsidiánského řádu s cílem zlikvidovat Zakladatele, bylo naprosto perfektní.
- I přes výše zmíněné se ale stejně jedná primárně o epizodu taženou Odem a Garakem. Oba tu mají spoustu skvělých scén a dialogů a to jak spolu, tak i s dalšími postavami. Odo je opět v tradiční roli vyšetřovatele. Bylo super, jak se chystají sledovat flaxianského vraha, jen aby jeho loď po přechodu do warpu vybuchla a z plánovaného tripu nic nebylo :) Odhalení, že si Garak svůj obchod vyhodil do povětří sám, jen aby do vyšetřování zatáhl Oda, bylo také super. Nezapomenutelná je i scéna v jeskyni s Odem a jeho cardassianským informátorem, mělo to fantastickou atmosféru a je škoda, že se k tomu ve zbytku seriálu už nikdy nevrátili.
- Garakův story-arc tu částečně kulminuje. Opět sice vidíme tradiční scény, jak Garak s Bashirem polemizují o literární tvorbě lidí a Cardassianů (nebo jeho vřelé chování k Tainově hospodyni Mile), ale v o to větším kontrastu je pak samotný závěr, kde vidíme, jak ochotně se Garak vrací k Tainovi a Obsidiánskému řádu. Je to netradiční cliffhanger, ale nejen pro fanoušky Garaka je tam ten payoff obrovský.

5/5
S.S.Enterprise - 01. srpen 2020 10:41sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
tak třeba nějaký orb, ty jsou trochu i do zelena :D
Telemachus Rhade - 31. červenec 2020 15:21sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Jako good, ale co je to zelené? :)
S.S.Enterprise - 31. červenec 2020 14:44sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
S.S.Enterprise - 31. červenec 2020 10:12sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
4x23 (nebo 24?) The Quickening / Zanícení
... tak ten Quarkův start je geniální, takto sem se u ST naposledy zasmál při prvním zhlédnutí datových scén v Generations
S.S.Enterprise - 27. červenec 2020 14:02sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:
3x16 Prophet Motive
... Proroci byli vykresleni jako všemocné bytosti, které nemají problém zasáhnout do osobnosti jedince a "změnit ho k lepšímu".


... 4x16 (nebo 17?) Accession / Vyslancův návrat
... teprve tady jsou skutečně všemocní, toto už hypnózou okecat nejde
... proroctví o vkříšení Vyslance se navíc mohlo projevit po jeho smrti v posledním díle, odpovídá to i nástřelu možné 8s ve What We Left BehindS.S.Enterprise - 20. červenec 2020 15:03sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:

3x18 Distant Voices
epizoda by lépe fungovala někdy v polovině druhé sezóny

... IMHO to nebylo nakonec tak špatné, druhá sezóna byla takových slabších epizod plná, takže je vlastně dobře, že tam nebyla

Mirak - 20. červenec 2020 14:58sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x17 Visionary
- Docela zajímavý mix časovky a mystery okořeněný přítomností Romulanů, Klingonů a řešením hrozby Dominionu. To, že se O'Brien dostane vždy jen 5 hodin do budoucnosti je v rámci subžánru relativně svěží faktor, který vede k mnoha vydařeným scénám ("Proč jsi mě nechal umřít, Juliane?") a místy se ani nebere až tak vážně. Návrat "nesprávného" O'Briena do minulosti bude mít sice na seriál nulový vliv, ale v rámci epizody je to zábavný detail.
- Určitě se mi líbilo první významnější zapojení Romulanů v DS9, na které se někdy po šesté sezóně TNG bohužel tak trochu zapomnělo. Asi bych ale od Romulanů čekal trochu sofistikovanější plán, protože tohle mi přišlo velmi riskantní. Klingoni jsou zde spíše jako red herring, ale myslím, že jejich setkání tváří v tvář s Romulany je v Treku docela vzácný úkaz. Líbila se mi návaznost na události z The Search, ale nevysvětlená absence T'Rul mi zde hodně vadí a musím se opakovat, že je vážně škoda, že ta postava nedostala více šancí. To, že se od 3x01 neobjevil ani Eddington je taky zarážející.
- Na epizodě mi ale dost vadilo několik věcí. Samotné vysvětlení O'Brienových výletů do budoucnosti je celkem lame a že se to stalo zrovna v epizodě, kde vybuchne DS9 je úsměvné klišé. Aspekty vyšetřování jsou v téhle epizodě sice zábavné, ale je pro mě naprosto nepochopitelné, že nikoho nenapadlo, že ta detekovaná kvantová singularita může pocházet z romulanské lodi. Neřeknu, kdyby se Romulané v epizodě do té chvíle neobjevili, ale takhle? Trošku mi nepasuje ani skladba posledních tří epizod. Sice ty epizody nejsou stejné, ale jednotlivá témata mi přijdou blízká. V Destiny se řeší naplnění proroctví, v Prophet Motive se Proroci pokusí převrátit naruby Ferengskou Alianci a tady O'Brien skáče do blízké budoucnosti a spolu s ostatními se ji snaží změnit.

3,5/5

3x18 Distant Voices
- Ne příliš originální a hlavně zbytečná epizoda. Abstraktní pojetí ve stylu stanice je Bashirova mysl a ostatní hlavní postavy reprezentují aspekty jeho osobnosti je dost únavné seriálové klišé. Dlouhé scény, ve kterých se tyto falešné postavy hádají nejsou vůbec zajímavé. Navíc je otravné, jak si tyto postavy relativně dlouho myslí, že jsou opravdové.
- Taky si myslím, že epizoda by lépe fungovala někdy v polovině druhé sezóny. V téhle fázi už mi Bashir jako postava přijde docela vyprofilovaný a po epizodách jako Past Tense nebo Life Support už jsme podl emě nepotřebovali vidět, že o sobě Bashir stále jen pochybuje nebo všechno hned vzdá. Docela se mi ale líbil jemný foreshadowing s Garakem, kdy Bashirova mysl vnímá Garaka jako padoucha.
- Je do toho zakomponován i další můj neoblíbený koncept a to je zrychlené stárnutí. Siddig to nehraje vůbec špatně a ty masky vypadají v porovnáním s tím, co jsme viděli v některých předcházejících trekových epizodách, velmi zdařile, ale stejně bych se bez tohoto sci-fi trope raději obešel. Maska Letheana byla také povedená. Tu Emmy za masky si epizoda rozhodně zasloužila.

1,5/5
S.S.Enterprise - 14. červenec 2020 10:17sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
Mirak:
Proroci byli vykresleni jako všemocné bytosti, které nemají problém zasáhnout do osobnosti jedince a "změnit ho k lepšímu".

Vždyť to dokáže i dobrý hypnotyzér a nebo kdejaká sekta....

Mirak - 13. červenec 2020 20:30sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x15 Destiny
- Super díl, který jsem si z nějakého důvodu skoro nepamatoval. Děj postavený na náboženském proroctví by za normálních okolností nebylo snadné zpracovat, ale DS9 má tu výhodu, že Proroci nepochybně existují a do budoucnosti vidí, tudíž jakékoli proroctví může být díky orbům zcela legitimní. Líbilo se mi, že ze zjevného doomsday proroctví se nakonec vyklubalo veskrze pozitivní proroctví. Možná se něco podobného dalo čekat, ale stejně to byl příjemný zvrat.
- Epizoda se také po delší době více věnuje Siskově roli Vyslance. Je samozřejmé, že Sisko něco podobného zpočátku odmítal, ale zejména díky událostem v této epizodě už je pro něj prakticky nemožné, aby to úplně ignoroval. I poslední scéna, ve které se ptá vedeka Yarky (výborně ztvárněný Erickem Avarim) na další proroctví, naznačuje, že je s rolí Vyslance minimálně smířený. Byla to i silná epizoda pro Kiru. Nějak mě předtím ani nenapadlo se zamýšlet nad tím, jak vlastně Kira vnímá Siska v duální roli jejího nadřízeného a náboženského symbolu, ale v této epizodě se s tím tématem vypořádali perfektně.
- Potěšilo mě, že epizoda taky silně těží z podpisu mírové smlouvy mezi Bajorem a Cardassí v Life Support. Cardassianky byly skvělé, stejně jako jejich interakce s ostatními postavami (hlavně odlehčené "kulturní nedorozumění" mezi O'Brienem a Gilorou). Díky druhé a třetí řadě DS9 už snad v Treku není kromě lidí jiný druh, který by oplýval větší diverzitou. Opětovné zapojení Obsidiánského řádu, který se snad snaží zhatit cokoliv pozitivního, vždycky potěší. Jen tu nějak záhadně chyběl Garak.

5/5

3x16 Prophet Motive
- Jako ano, byla to docela sranda, ale ta zápletka nebyla dobrá. Hodně se mi příčí, že tu Proroci byli vykresleni jako všemocné bytosti, které nemají problém zasáhnout do osobnosti jedince a "změnit ho k lepšímu". Jedna věc jsou kryptická proroctví sdělovaná Bajoranům prostřednictvím orbů, jak jsme viděli v minulé epizodě, ale vymýt Zekovi mozek v rámci vyššího dobra, mi přišlo hodně přehnané. Když si vezmu, že se Proroci objevují poprvé od Emissary, tak je to pro mě ještě méně pochopitelné. Ale jinak proti Zekovu smělému plánu nahlédnout do budoucnosti vůbec nic nemám.
- Když si odmyslím tu zápletku, tak to jako odlehčenější epizoda funguje slušně (určitě lépe, než Fascination) a to hlavně díky hereckým výkonům tria Shimerman, Grodénchik a Shawn. Všichni tři mají pro komediální role cit a i zde odvádějí perfektní práci. Revidovaná Pravidla zisku určitě pobavila, stejně jako Quark, který z nich byl zhrozený.
- Vedlejší zápletka mi přišla těžce off the mark. Postavit zápletku na tom, že je Bashir nominovaný na lékařskou cenu a zbytek hlavních postav ho kvůli tomu trollí mi ve většině případů přišlo vyloženě out of character. Byla z toho asi jediná dobrá scéna a to když se O'Brien s Bashirem navzájem znervózňují při šipkách. Ano, četl jsem, že zápletka je v podstatě inside joke a má parodovat nominaci TNG na Emmy, ale ani tak to podle mě vůbec nefunguje.

2/5
Telemachus Rhade - 12. červenec 2020 08:51sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
Telemachus Rhade 312422:
Myslím, že jedeš podle špatného klíče.

Jasně, jsem debil, nepodíval jsem se ani do vlastního materiálu :) Samozřejmě jsi měl pravdu. Premiéru Voyageru odsunul recast kapitána. Tak jako bych nic neřek ;)
Mirak - 05. červenec 2020 10:42sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x13 Life Support
- Moc dobrá epizoda. Bareil je fajn postava, ale pravdou je, že už jsem u něj neviděl příliš mnoho dalších příležitostí, jak jeho příběh někam posunout. Jeho smrt mě tedy docela mrzí, ale na druhou stranu mě těší, že se v souvislosti s jeho skonem alespoň povedla vytvořit dobrá zápletka. Navíc se mi líbilo, že i když Bareil zemřel, tak jak žil, tedy úpornou snahou o zlepšení situace Bajoru, tak jeho skon nebyl zaházen tunou patosu a to se jeho smrt rozhodně dá označit za hrdinskou. Jinak je to další skvělá epizoda pro Bashira, který tu má několik silných scén s Kai Winn a výbornou závěrečnou scénu s Kirou, kde ji přesvědčí, že je lepší nechat Bareila zemřít.
- Odhalení tajného vyjednávání a následné uzavření mírové smlouvy mezi Cardassií a Bajorem bylo velmi překvapivé. Sice se epizoda na samotné vyjednávání mezi Winn a legátem Turrelem zaměřuje spíše okrajově, ale stejně je to zajímavé. Byly tam jasně naznačeny postranní úmysly Cardassianů a docela by mě zajímalo, o co jim konkrétně šlo. Samotná Winn je také skvělá a líbilo se mi, že když už si divák možná začíná myslet, že ji role Kai mohla změnit k lepšímu, tak vzápětí opět vidíme její sobectví a prohnanost. Nejen, že riskuje Bareilův život, ale zároveň je důrazně naznačeno, že v případě neúspěchu jednání s Cardassiany by bylo toto selhání připsáno Bareilovi.
- Epizodu trochu brzdí vedlejší zápletka, která se k té hlavní absolutně nehodí. Nejde ani tak o to, že mě Jakeův milostný život až tak nebere, ale tato odlehčená zápletka prostě působí v jinak vážné epizodě velmi nepatřičně. Přitom se myslím úplně v klidu dala integrovat třeba do epizody Fascination.

4,5/5

3x14 Heart of Stone
- Po delší době zase vystrčil růžky Dominion, což je jedině dobře. Hlavní "jeskynní" zápletku s Odem a uvězněnou Kirou samozřejmě zachraňuje zvrat s odhalením vůdkyně Zakladatelů, jinak by to totiž byla velká bída. Odovo vyznání citů bylo působivé, ale jinak dialogy mezi nimi dvěma nebyly nic moc, byť si samozřejmě neustále musím připomínat, že to prostě nebyla Kira. Taky mám dost problém s načasováním epizody, protože Bareil umřel v předcházející epizodě a není to zde ani jednou zmíněno (přitom je paradoxně zmíněna nová smlouva mezi Bajorem a Cardassií). Nevím, zrovna od DS9 bych v tomto směru čekal rozhodně víc. Ale jak jsem již psal, celá zápletka prostě stojí na tom zvratu, který považuju za naprosto perfektní a nečekaný.
- Vedlejší zápletka je taky moc fajn. Nápad s Nogem a jeho náhlou touhou dostat se na akademii Hvězdné Flotily mi přijde jako cool nápad. Opět tam tedy trochu postrádám jakoukoli vazbu na jeho chování z minulé epizody, ale jeho snaha vstoupit do služeb Flotily je z větší části pragmatická. Dobrý byl i rozpolcený Sisko, který o Nogovi ze začátku oprávněně pochyboval.
- odds & ends: Bylo fajn, že se Odo s Kirou objevili poblíž Badlands, ale myslím, že sem klidně mohli vpašovat i nějakou zmínku o Voyageru ; Výkon Nany Visitor se mi v téhle epizodě vůbec nelíbil, přijde mi, že neumí zahrát pláč a působí to na mě strašně nepřirozeně.

4/5
Mvek - 02. červenec 2020 21:29sipka
ZAMĚŘIT
Mvek
Ano, kus Past Tense, ještě tehdy se špatným signálem na TV, bylo mé druhé setkání s DS9 v české TV. A rozhodně mě nezaujalo:-).
S.S.Enterprise - 02. červenec 2020 09:48sipka
ZAMĚŘIT
S.S.Enterprise
3x20-21 Improbable cause + The Die is Cast
.. výborné, tady začíná ta pravá DS9

3x22 Explorers
moc nechápu to nízké hodnocení na CSFD, ano, není tu žádná akce, ale je tu výborná rodinná atmosféra

3x23 Family Business
platí totéž co pro 3x22, jen tady je to dobrá komedie
Mirak - 28. červen 2020 23:14sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
Laťka nebyla nastavena úplně vysoko :)
Telemachus Rhade - 28. červen 2020 23:05sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
kapitan Pike:
Zrovna v tomto případě ovšem bylo vhodné věnovat scénáří větší péči.

A přesto je z těch všech dvojepizod o cestování časem na Zemi minulosti tahle nejlepší ;)
kapitan Pike - 28. červen 2020 20:05sipka
ZAMĚŘIT
kapitan Pike
Mirak:
Rozhodně musím ocenit, že se tvůrci snad poprvé nebáli ukázat cestu časem do minulosti, která je ale zároveň pro diváka stále budoucností.

Ano, to je rozhodně největší plus. Jinak nevím, jestli je to náhoda, ale TNG, DS9, VOY i ENT mají dvouepisodu s cestou na Zemi do minulosti, takže toto téma obecně asi přišlo tvůrcům natolik atraktivní, že jim to za "roztažení" na dvě episody stálo. Zrovna v tomto případě ovšem bylo vhodné věnovat scénáří větší péči.
Telemachus Rhade - 27. červen 2020 22:22sipka
ZAMĚŘIT
Telemachus Rhade
Mirak:
Jsem rád, že se po startu VOY na zápletku s Makisty úplně nevykašlali

"Defiant" premiere - November 21, 1994
"Caretaker" premiere - January 16, 1995

Myslím, že jedeš podle špatného klíče.
Mirak - 27. červen 2020 16:18sipka
ZAMĚŘIT
Mirak
3x11 & 3x12 Past Tense
- Pro mě rozporuplná dvojepizoda, protože dvojepizody logicky vzbuzují větší očekávání, než obyčejné epizody. Rozhodně musím ocenit, že se tvůrci snad poprvé nebáli ukázat cestu časem do minulosti, která je ale zároveň pro diváka stále budoucností. Většina obdobných epizod (včetně Star Treku IV) má totiž za cíl převážně ukázat hlavní postavy v dobových kostýmech a vydolovat z této situace pár laciných vtípků. Past Tense je v tomto ohledu mnohem ambicióznější, protože se nebojí vymyslet kompletní backstory s izolovanými zónami pro bezdomovce a následnou Bellovu vzpouru a označit to za jeden z prvotních stavebních kamenů pro budoucí vznik Federace. Minimálně v tomhle ohledu to skutečně poráží všechny epizody Treku (a Star Trek IV), ve kterých se cestuje do pozemské minulosti.
- Dvojepizoda rozhodně nemá špatnou atmosféru. Scény z honosně nazvaných "útočiští" pro bezdomovce velmi dobře vykreslují všudypřítomnou apatii a beznaděj. Celkové provedení bohužel není bezchybné. Předně mi zde chybí jakékoli památné scény. Ano, dialogy mezi Siskem a Bashirem, kde zaznívají oprávněné pochybnosti nad lidstvem a celou Federací (obzvlášť ve světle vzniku hnutí Maquis), jsou jistě skvělé a patří mezi nejlepší momenty dvojepizody, ale opravdu dobré scény nebo překvapivé zvraty jsem zde osobně nezavnímal. Ano, líbila se mi smrt pravého Gabriela Bella a to, že se za něj Sisko následně musí vydávat, ale to je trochu málo. Myslím, že to vůbec nemusela být dvojepizoda (aspoň z toho neudělali cliffhanger na konci sezóny, jako v TNG Time's Arrow), protože obzvlášť druhá část s držením rukojmích se táhne a působí na mě až příliš genericky. Měl jsem pocit, že podobné scény jsem v seriálech viděl už snad stokrát. Největší zklamání je pak příšerně natočená scéna, ve které SWAT osvobozuje rukojmí. Tohle si Frakes jistě za rámeček nedá.
- Paralelní linie s Dax a osvíceným technologickým magnátem mi přišla jako vata. Ano, mělo to ukázat, že většina lidí vůbec neví, co se v zónách děje, ale bylo spíše nezáživné. I obligátní pátrací akce a rádoby odlehčené výlety Kiry a O'Briena do roku 1930 a 1967 mě moc nebavily. Jen mě zaujalo, že v tom roce 1930 se dle plakátu s reklamou na boxerský zápas měli vyskytovat přibližně v době událostí epizody The City on the Edge of Forever. Ne, nevšiml jsem si toho, přečetl jsem si to :)
- Musím říct, že mě také příliš neuzajaly vedlejší postavy. Bill Smitrovich je v roli Michaela Webba ucházející, ale zbytek je velmi zapomenutelný. Na druhou stranu je to rozhodně silná epizoda pro Siska a Bashira. Bashir nemá zhruba od poloviny druhé řady o skvělé epizody nouzi, ale Sisko silné epizody, jako je tahle, stále potřebuje jako sůl.
- odds & ends: Nikdy jsem se nedokázal ubránit zklamání, že z úvodní zamýšlené návštěvy velitelství Hvězdné Flotily se ve výsledku vyklube časovka :) ; Scéna mezi Siskem a Quarkem, kde Sisko zvládá odcitovat jedno z Pravidel zisku, byla perfektní ; U scény, ve které Sisko střelí brokovnicí do hořícího barelu a ten najednou přestane hořet, jsem se smál nahlas :) ; Paralel mezi touto dvojepizodou a současnými protesty po smrti George Floyda si nelze nevšimnout.

3,5/5

Nejnovější   Novější 105 - 124 / 7576Starší   Nejstarší
HLAVNÍ STRÁNKA

UŽIVATELÉ
DISKUZNÍ FÓRA ]
VYHLEDÁVÁNÍ
STATISTIKY
AKCE

NASTAVENÍ
FAQ
ARCHÍV

Sponzoruje KRAXNET spol. s r.o